statystyki

Kiedy nauczyciel nie przejdzie wcześniej na emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska06.04.2016, 18:00
Czy można stracić wcześniejszą emeryturę?

Czy można stracić wcześniejszą emeryturę?źródło: ShutterStock

Sama praca w szkole to za mało, żeby korzystać z przywilejów emerytalnych. Ważny jest staż ubezpieczeniowy, a także liczba lat spędzonych przy tablicy i nauczaniu dzieci

Czy do stażu można doliczyć inną pracę

Mój ojciec pracuje jako nauczyciel w szkole podstawowej. W sumie jego staż w szkole wynosi 14 lat. Wcześniej przez 13 lat pracował jako spawacz na budowie, ale stan zdrowia nie pozwolił mu na kontynuowanie zatrudnienia w tym zawodzie. Jego koledzy nauczyciele starają się o wcześniejsze emerytury na podstawie Karty nauczyciela lub występują o świadczenia kompensacyjne. Urzędnicy ZUS twierdzą, że będzie musiał pracować do 67. roku życia, bowiem nie ma prawa do wcześniejszej emerytury. Czy to prawda, że takich staży się nie sumuje?

TAK

Osoba ubiegająca się o emeryturę z racji pracy w szczególnych warunkach musi udokumentować 15-letni okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Jednak przepisy nie pozwalają na sumowanie okresów pracy w szczególnym charakterze jako nauczyciel z inną pracą wykonywaną w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Obowiązuje bowiem zasada, że urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, mogli wcześniej zakończyć aktywność zawodową, jeśli spełnili wszystkie wymagania określone w ustawie emerytalnej. A to oznaczało, że o wcześniejszą emeryturę może ubiegać się osoba, która osiągnęła obniżony wiek emerytalny określony dla tej konkretnej pracy, legitymuje się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym w przypadku mężczyzn 25 lat oraz udokumentuje okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w wymiarze wymaganym w dotychczasowych przepisach odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Dodatkowo takie osoby nie mogły przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego albo musiały złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku tego funduszu na dochody budżetu państwa, za pośrednictwem ZUS. Ale to nie koniec problemów. Nie tylko warunki stażowe musiały być spełnione do 1 stycznia 1999 r., ale wprowadzono też ograniczenia dotyczące sumowania różnych rodzajów prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Z rozporządzenia wynika, że przy ustalaniu prawa do emerytury sumuje się okresy prac wykonywanych w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A, w tym również okresy pracy górniczej oraz zatrudnienia na kolei, a także pracy lub służby. W grupie prac, które można sumować, są te wykonywane w samolotach, w morskich portach handlowych oraz przedsiębiorstwach pomocniczych działających na rzecz tych portów, w hutnictwie, funkcjonariuszy pożarnictwa, policji i żołnierzy zawodowych. Wykluczono jednak możliwość zaliczenia do pracy w warunkach wymienionych w wykazie A okresów wykonywania pracy nauczycieli. Tym samym ojciec naszej czytelniczki nie ma prawa do wcześniejszej emerytury, bowiem obu staży nie można dodać.

Podstawa prawna

Art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).

Par. 4–10 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. z 1983 r. nr 8, poz. 43 ze zm.).


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2016-04-06 23:28) Zgłoś naruszenie 115

    Według czołowych dziennikarzy Wyborczej ,to Nauczyciel to leń,obibok zarabiający krocie i w wieku prawie nastoletnim odchodzący na emeryturę i dodam ,że wykształcenie Nauczyciela nie umywa się do wykształcenia piszących tu dziennikarzy.Proponuje stworzyć przez Gazetę Prawną ośrodek doskonalenia Nauczycieli ,na szefa proponuje znawcę oświaty dziennikarza Radwana.Nie bez kozery bo ostatnio jego diva była ministra Joanna nazwisk dwóch została ekspertem do spraw stadnin w Janowie i ludzie takiego pokroju gładko z porad w tygodniku Przyjaciółka idą i ministry ,a potem stają się ekspertami od spraw koni i dżokejów A pański mąż to z wykształcenia jest kim ,no dyrektorem(dialog z komedii Poszukiwana Poszukiwany)Czasy smutne kiedy dialogi z komedii i kabaretów zaczynają żyć realnym życiem.

    Odpowiedz
  • qwerty(2016-04-06 20:58) Zgłoś naruszenie 100

    Pani Wiktorowska ! O jakich wcześniejszych emeryturach mowa ? 25 lat stażu do roku 1999 oznacza podjęcie pracy nauczycielskiej najpóźniej w 1974r, a więc rok urodzenia 1955. Te WYJĄTKOWE osoby mają dziś 61 lat, a więc wykluczone są kobiety (tyle wynosi ich powszechny wiek emerytalny), a sprawa dotyczy pojedynczych przypadków mężczyzn. Wydźwięk artykułu jest natomiast taki: "nauczyciele mogą przechodzić na wczesniejsze emerytury"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane