statystyki

Polacy powinni oszczędzać na emeryturę, ale za mało zarabiają

14.03.2016, 12:02; Aktualizacja: 14.03.2016, 12:54
Debata pt. "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Debata pt. "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. źródło: PAP

Polacy powinni oszczędzać na emeryturę, jednak za mało zarabiają - mówili w poniedziałek uczestnicy debaty w PAP "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze". To nie dochód jest głównym kryterium, które determinuje oszczędzanie - oponował Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

reklama


reklama


Podczas debaty padały też głosy, że, ponieważ żyjemy coraz dłużej, należy systematycznie podnosić wiek emerytalny.

Prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP podkreślała, że problem demografii dotyczy nie tylko Polski, ale również Europy Zachodniej. Jak mówiła, podstawowa emerytura powinna być zawsze emeryturą państwową.

Ancyparowicz tłumaczyła, że na równowagę każdego funduszu ubezpieczeniowego wpływa relacja pomiędzy zarobioną składką, a obciążeniami w systemie. Oceniła, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozmontowano system, który chronił prawa pracownicze.

Zwróciła uwagę, że w Polsce mamy za niskie koszty pracy. "Dochodzenie powoli do tego, by koszty pracy rosły w tempie nieco szybszym niż wydajność pracy będzie spotykać się z protestami pracodawców, ale to ważne, byśmy równomiernie się rozwijali" - zaznaczyła.

Zauważyła ponadto, że w Polsce mamy ostatni rok, kiedy jest przewaga ludzi w wieku produkcyjnym nad tymi, którzy w tym wieku nie są. "To będzie się pogarszało" - mówiła.

Jak podkreśliła, dochody Polaków są zbyt niskie, co ogranicza możliwość oszczędzania na emeryturę. Zgodził się z tym Henryk Nakonieczny z "S", który wskazał, że ludzie w Polsce stoją przed wyborem - albo odłożę na emeryturę albo kupię dziecku buty.

Dr hab. Filip Chybalski z Politechniki Łódzkiej również zwracał uwagę na demografię. Wskazywał jednak, że oprócz relacji między liczbą urodzeń i zgonów trzeba pamiętać o tym, że wydłuża się życie Polaków. "Konsekwencją faktu, że żyjemy dłużej, musi być świadomość, że trzeba być dłużej aktywnym zawodowo. Istnieje konieczność podnoszenia wieku emerytalnego. Obniżenie wieku to zaklinanie rzeczywistości. Jeśli poradzimy sobie z systematycznym podnoszeniem wieku emerytalnego, to jesteśmy w stanie zbudować dobry system emerytalny" - zaznaczył.

Dyrektor z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl mówił z kolei, że środki emerytalne w wielu krajach finansują inwestycje ich gospodarek. "Teraz powoli odbudowujemy finansowanie gospodarki przez oszczędności emerytalne" - podkreślił. Mówił też o potrzebie edukowania społeczeństwa w kwestii oszczędzania na emeryturę.

Jak wynika z raportu TNS Polska "Skłonność Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę - mit czy rzeczywistość?", jeden na dziesięciu Polaków w wieku od 25 do 45 lat wierzy, że odprowadzanie jedynie obowiązkowych składek wystarczy na to, by przyszła emerytura pokryła koszty życia. Prawie połowa młodych Polaków deklaruje, że będzie potrzebować przynajmniej 2 tys. zł, a przeciętna emerytura będzie wynosić niewiele ponad 1200 zł.

Autorzy raportu podkreślają, że w sytuacji, kiedy emerytura będzie niewystarczająca, 61 proc. Polaków zdecydowałaby się na dodatkową pracę, jedna czwarta korzystałaby z oszczędności, a prawie tyle samo zwróciłoby się o pomoc do opieki społecznej.

Polakowi w wieku 25-45 lat emerytura jawi się jako czas spędzany z rodziną (48 proc. badanych), w domu (33 proc. ankietowanych), na pomocy rodzinie (32 proc.).

53 proc. młodych Polaków nie wie, jak można oszczędzać na emeryturę w ramach trzeciego filaru. "Relatywnie częściej są wśród nich osoby młodsze, do 34. roku życia (59 proc. badanych). Większość z nich słyszała o różnych sposobach oszczędzania (...), ale wiedza ta najczęściej ogranicza się do samego nazewnictwa, nie zaś mechanizmów działania produktów" - podkreślają autorzy badania.

"Siedmiu na dziesięciu Polaków w wieku 25 – 45 lat uważa pomysł odkładania na emeryturę w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) za atrakcyjny, choć już jedynie 38 proc. skorzystałoby z tej możliwości (...). Niespełna jedna piąta (16 proc.) z własnej inicjatywy interesowała się takim rozwiązaniem, a 7 proc. ma taką możliwość w swoim miejscu zatrudnienia" - dodają.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden w dniach 2–18 grudnia 2015 r. Wzięło w nim udział 505 Polaków w wieku 25-45 lat.

Stabilny system emerytalny, bariery i zachęty związane z oszczędzaniem oraz skuteczna edukacja o trzecim filarze emerytalnym - to główne tematy poniedziałkowej debaty w PAP.

W debacie biorą udział m.in. prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, członkini RPP; dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl; prezes Nationale-Nederlanden Grzegorz Chłopek i doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • niewolnicy XXI wieku(2016-03-14 16:30) Odpowiedz 230

    i co? jakie wnioski? rzecznik prasowy policji w wieku 43 lat emerytura, kierowca sluzby wieziennej w wieku 40 lat emerytura, agent tomek 40 lat emerytura, miliony zdrowych, silnych, wypoczetych mezczyzn (policjanci wiekszosc swojego zycia zawodowego spedzaja w biurach, zero niebezpieczenstwa, na wszystko maja procedury, maja zakaz ratowania zycia tonacemu itd) - to na nich musza pracowac przez 50 lat kobiety :( a "rolnicy"? a "gornicy"???????????????? wszelkie prace niby w ciezkich warunkach a potem smieja sie w twarz wyrobnikom, skazanym na dozywocie ciezkich darmowych robot, bo czym nazwac zarobki ktorych 80% idzie na mlodych emerytow a zaledwie 20 % do kieszieni niewolnika :(

  • Mlody(2016-03-14 13:58) Odpowiedz 171

    Kto mi zagwarantuje, ze odlozone przeze mnie pieniadze w III filarze nie przepadna? A jak przepadna, czy budzet panstwa sfinansuje mi moja emeryture z II filara?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • jk(2016-03-14 13:50) Odpowiedz 160

    stosunek pracujacych do emerytow zmienia sie na niekorzysc bo ponad 2 miliony mlodych ludzi wyjechalo za celebra, profesory, dlaczego nikt z was nie mowi o przywilejach emerytalnych i koniecznosci ich likwidacji

  • Mlody - errata(2016-03-14 14:02) Odpowiedz 131

    ...czy budzet panstwa sfinansuje mi moja emeryture z III filaru?

  • kicz(2016-03-14 14:01) Odpowiedz 130

    Niech dadzą ludziom zarobić chociażby po 2000 netto to można pomyśleć o oszczędzaniu, a ******* bata nie ukręcisz. Prawa Unii, Dyrektywy Unii a płaca polska.

  • pesymista(2016-03-14 14:18) Odpowiedz 131

    No właśnie i niewiele zarabiam, a nie stać mnie na odkładanie pieniądze na emeryturę. A do Młodego masz świętą rację co napisałeś i nie można ufać państwu, że będąc na emeryturze moje odkładane pieniądze przepadną i tak jak co zrobiła PO-PSL , czyli zrobił skok na OFE!

  • rozmnazanie sedziow i patologii gwarantowane(2016-03-14 16:36) Odpowiedz 110

    bedzie o wiele gorzej, bo wszyscy bezdzietni lub ci ktorzy maja juz dorosle dziecko np 40-latki, wiedzac, ze nie beda miec emerytury a beda miec obowiazek pracy do konca zycia, to maja dwie drogi od roku 2016 - wyjazd za granicę do kraju, gdzie sa wyzsze zarobki i mniejsze podatki, albo pozostanie w polsce i przejscie do szarej strefy i samodzielne oszczedzanie na emeryturę.... tak zalecam wszystkim znajomym osobom - bezdzietnym 20-30 latkom i 40-50 latkom ktorzy maja dzieci powyzej 18 roku zycia :) tak wiec uprzywilejowani mundurowi musza wziac pod uwage ze za kilka lat dostana wielkie g.... a nie emeryturę :) bo ci ktorzy mieli na nich robic przez 50 lat po prostu "rozplyna sie" dla systemu ZUS. Aby otrzymac emeryture minimalna wystarczy 20-25 lat pracy, jak ktos bedzie pracowac wiecej to frajer, chyba ze partyjny dyrektor lub sedzia z pensja 20 tys zl, to on oczywiscie nigdzie za granica nie otrzyma bezprawnie takich przywilejow... kaza rodzic kobietom niewolnikow.... hehe.... patologia z pewnoscia sie rozmnozy, bedzie wiecej nieuleczalnie chorych i wiezniow hahahha..... klasa srednia z pewnoscia tym bardziej nie bedzie sie rozmnazac.... bo potem ich dzieci beda musialy utrzymywac pozostalych nierobow i to w duzych ilosciach....

  • pol anka(2016-03-14 16:02) Odpowiedz 102

    panie i panowie dyskutanci odkryli Amerykę. Problem znany jest od dawna, a był już znany gdy tworzono zasady reformy emerytalnej. Oprócz degradacji emerytów służb mundurowych, zmiana zasad waloryzacji, oszwabiono tworząc OFE wielu Polaków, nie tylko tych co odkładali na ofeoskie konta, ale cały system emerytalny. III filar co do zasady miał być kapitałowy, dobrowolny. Finał tego filaru widzimy po aferze Amber Gold, czy SKOKach. Jeśli w Waszych miejscowościach kierowcy nagminnie parkują na chodnikach, niszczą je to zrozumiecie dlaczego to nie ma prawa się udać,

  • kaja(2016-03-15 06:57) Odpowiedz 90

    Młody i pesymista myślą dobrze, nie można ufać naszym rządom, człowiek będzie odkładał na emeryturę a potem dostanie figę z makiem. Wiadomym jest, że nasze rządy to złodzieje.

  • odkładałem na emeryturę 45 lat składkowych a te (2016-03-14 17:37) Odpowiedz 81

    wszy syjonistyczne ,wpędziły mnie na śmietnik tuż przed emeryturą i nie wierzę żadnym mycom bo ******* od polaka chwycą

  • 50+(2016-03-15 19:42) Odpowiedz 60

    TUSKOeBUZEK pseudo reformą emerytalną , nie uderzył w uprzywilejowanych górników i mundurowych. On uderzył w miliony Polaków , którzy przez 35 lat opłacali składki do ZUS na emerytury. Dlatego należy powrócić do wszystkich przepisów starego systemu emerytalnego: 35 lat stażu pracy i wiek 55 lat , 40 lat stażu pracy bez względu na wiek. ZUS do stażu pracy zaliczał chorobowe i urlopy.

  • POLAK(2016-03-14 18:14) Odpowiedz 41

    POLACY MAŁO ZARABIAJĄ PO 8 LATACH DOBROBYTU PO I PSL TO NIE PRAWDA UBRANIA KUPUJĄ UŻYWANE MAJĄ NIEMIECKIE

  • Inspektor Pracy(2016-03-14 22:31) Odpowiedz 41

    Niemożliwe --przez zaćpanego Tuska ---52 lata pracy od 15r zycia-- w tym znaczny limit w szkodliwych i niebezpiecznych oraz 1000 dni (nie godzin)ponadustawowo - i Oni piszą że powinniśmy oszczędzać na emeryture.Jaja sobier robią ,chyba na trumne bo zasiłki POgrzebowe też ukradł Rudy złodziej .

  • W...(2016-03-15 07:20) Odpowiedz 40

    W interesie pracownika sektora budzetowego jest jak najszybciej zaczac pobierac swiadczenie emerytalne i pracowac nadal na pelnym etacie, nawet do 75 czy 85 roku zycia, tak jak seniorzy-parlamentarzysci, jesli zdrowie dopisze. Ja osobiscie chcialabym, aby emeryture mozna bylo juz pobierac od 40 lub 50 roku zycia.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Majka(2016-03-14 20:47) Odpowiedz 30

    Co, by tu wycisnąć jeszcze z tych biednych ludzi. Ja już się nie dam wycisnąć jak cytryna, a młodzi niech się domagają wyższych zarobków i mniejszych podatków. Ile nam pozostaje z pensji brutto 2500zł jak w tej mamy już do potrącenia / składki emerytalne / + VAT 23% + podatek dochodowy+ akcyza+ podatki pośrednie. Czy obywatele innych państw UE są tak obciążeni podatkami jak Polacy ? Niedawno czytałam , że emeryci są ZADŁUŻENI NA PONAD 2 MLD i o tym trzeba rozmawiać.

  • xyz(2016-03-15 14:54) Odpowiedz 20

    Tylko idiota może jeszcze wierzyć państwu , które już wiele razy oszukało i ograbiło obywatela. Każdy z nas musi sam sobie indywidualnie poszukać sposobu na zabezpieczenie przyszłości i starości .Panstwo polskie w tym zakresie ( w moim przekonaniu ) zupełnie się skompromitowało , jest wiarołomne i niewiarygodne , nie można mu w najmniejszym choćby zakresie ufać.Sami dbajmy o siebie i swoich bliskich , dobrym rozwiązaniem jest wyjazd na stałe z tego piekła , oazy niesprawiedliwości i absurdalnych przywilejów .

  • Cała Prawda(2016-03-15 08:24) Odpowiedz 21

    POlacy powinni oszczędzać na POgrzeb!

  • gość(2016-03-17 10:38) Odpowiedz 00

    A co ze składkami rentowyni skoro idzie się na emeryturę i wiadomo że rencistą nie będziemy mam 43 lata pracy a nie mam wieku choruję na serce ale na rentę jestem za zdrowa mimo że mam inne choroby w starym systemie była bym już na emeryturze