statystyki

Emeryci i renciści zyskają grosze. Podobnie osoby pobierające dodatki specjalne

autor: Bożena Wiktorowska25.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 25.02.2016, 07:49
senior

seniorźródło: ShutterStock

O zaledwie 120,1 zł więcej niż w lutym będą mogli dorobić wcześniejsi emeryci i renciści – bez groźby zmniejszenia wysokości wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A to oznacza, że poczynając, od marca ta grupa osób w ciągu miesiąca będzie mogła maksymalnie zarobić bez utraty części świadczenia 2846,90 zł brutto.

Reklama


Reklama


Natomiast ZUS całkowicie zawiesi wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych, kiedy miesięczny przychód takich osób przekroczy 5287,1 zł. Kwota jest więc wyższa od tej obowiązującej w lutym o 223,1 zł. Natomiast osoby, których przychód przekroczy pierwszą kwotę graniczną (2846,90 zł), ale nie będzie wyższy niż 5287,1 zł muszą się liczyć ze zmniejszeniem wypłaty o kwotę przekroczenia. Nie może to być jednak więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Przy czym zawieszeniu ani zmniejszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają świadczenia osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny ustalany indywidualnie w zależności od płci i daty urodzenia ubezpieczonego.

ZUS podał także zwaloryzowaną wysokość najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej. Od 1 marca będą one wynosić 882,56 zł.

Osoby pobierające renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą otrzymywać 676,75 zł.

Do 1059,07 zł wzrośnie zaś świadczenie wypłacone osobom uprawnionym do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową lub renty rodzinnej wypadkowej.

ZUS z urzędu przeprowadzi także waloryzację (wyniesie 0,24 proc.) dodatków wypłacanych razem ze świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Na tej podstawie wysokość dodatku pielęgnacyjnego i za tajne nauczanie będzie wynosić po 208,67 zł.

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji został ustalony na kwotę 313,01 zł.

Dzieci, których oboje rodzice nie żyją, do renty rodzinnej będą otrzymywać specjalny dodatek dla sieroty zupełnej wynoszący 392,20 zł.

Natomiast dodatek kombatancki oraz świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego wypłacane przez ZUS osobom, którym Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał stosowny status, będzie wynosić od marca 208,67 zł, a dodatek kompensacyjny 31,30 zł.

Marcowa waloryzacja zwiększy także specjalne świadczenia wypłacane żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla po II wojnie światowej, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych. W zależności od liczby przepracowanych miesięcy kwota ta będzie wynosić od 10,46 zł do 208,67 zł miesięcznie.

W takiej samej wysokości będzie wypłacane wsparcie przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Do 741,35 zł zostanie natomiast zwiększone świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym, którzy są ofiarami działań wojennych.

Waloryzacja obejmie także świadczenia przedemerytalne, które od 1 marca zostaną podniesione do 1029,86 zł.

Renta socjalna zostanie zwiększona do kwoty 741,35 zł.

5 mln osób pobiera emerytury

959,1 tys. pobiera renty z tytułu niezdolności do pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Z.M(2016-02-25 09:46) Odpowiedz 373

    To są jakieś kpiny a nie waloryzacja, wstyd na cały świat, żebrakowi daje się więcej.

  • zenobia(2016-02-25 10:18) Odpowiedz 292

    Jako emeryt miałem wypoczywać pod palmami, miało być lepiej dla emerytów np. lekarstwa po 75-lat, a to było przed wyborami, Teraz o nas zapomniano.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • vin(2016-02-25 13:45) Odpowiedz 211

    na emerytury brak kasy a fundusz KK zwiększony o 8 mil NARODZIE GDZIE PISOWSKA SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!!!!!czy dziękują w ten sposób za wybory????????????/

  • niepelnosprawny.(2016-02-25 08:39) Odpowiedz 217

    a pierole ile kasy od pisu nigdy nie zagosuje ,na tych nieeukuw............

  • zz(2016-02-25 08:39) Odpowiedz 201

    Co z ludzmi po 40 latach pracy, płaconych składkach bez żadnych środków do życia.

  • prswnik.(2016-02-25 10:57) Odpowiedz 208

    szydlo wyszla z worka jarek stary,buruku nigdy nie zaglosuja rencisci i ememyci oraz grupa opiekunuku doroslych niepelnosprawnych. zegnaj pisie na wiecznosc.

  • dziadek Franek(2016-02-25 12:23) Odpowiedz 191

    Jak Wałęsa miał protestować przeciw rozkradaniu majątku narodowego, skoro ktoś ma w szafie materiały, którymi może go szantażować?......................PRL przepoczwarzył się w sterowaną przez komuchów demokracje ale przy ogromnym wsparciu zachodu. Okradali nas ramię w ramię i robią to do dnia dzisiejszego. Po prodtu zrobili z nas żebraków Czas wyrównać rachunki.

  • Inspektor Pracy(2016-02-25 10:38) Odpowiedz 100

    .......ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY......... Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet.

  • Ola(2016-02-25 18:37) Odpowiedz 90

    Takie traktowanie ludzi starych i chorych jak w Polsce jest OBRZYDLIWE.Pracowali ,odprowadzali składki a teraz to tylko szperać w śmietniku.Natomiast patologia ma się cudnie.Dlaczego nie obniżyli kwoty wolnej od podatku?To byłoby sprawiedliwe społecznie.Społeczeństwo jest oszukane.

  • Jacek(2016-02-26 10:21) Odpowiedz 81

    Pamiętaj Jarosławie to twoje ostatnie rządy, emeryci nie zapomną ci tak dużej waloryzacji i Rydzyka. Już w emerytach poparcia nie będziesz miał. Oszukaństwa i okradanie emerytów wyjdą ci bokiem i twoim przydupasom. Trzymaj się i kradnij a naród na pewno ci odbierze i nauczy cię rozumu.

  • dziadek Franek(2016-02-25 12:27) Odpowiedz 71

    do @ zenobia(dzisiaj 10:18)---Np. za Prezydentury Rząd Olszewskiego zatrzymał prywatyzację i został przez kolesi obalony. Jak Wałęsa miał protestować przeciw rozkradaniu majątku narodowego, skoro ktoś ma w szafie materiały, którymi może go szantażować?......................PRL przepoczwarzył się w sterowaną przez komuchów demokracje ale przy ogromnym wsparciu zachodu. Okradali nas ramię w ramię i robią to do dnia dzisiejszego. Po prodtu zrobili z nas żebraków

  • emeryt(2016-02-25 18:02) Odpowiedz 70

    Przekazałem Rydzykowi moje Świadectwo Udziałowe na ratowanie Stoczni.Teraz mogę przekazać mu moją waloryzację emerytury w kwocie netto 2,37 zł./może się udławi/

  • EWA(2016-02-25 13:23) Odpowiedz 50

    to sady wraz z zainteresowanymi robia dluznikow z emerytow! zamiest stosownego dochodzenia kompletuja i montuja byty prawne dla pseudo wierzycieli potem sciagaja przez komornika na wniosek przestepcow pseudo wierzycieli! z tym nalezaloby zrobic porzadek - komornik musi sciagac bo dostal wniosek ja sie pytam gdzie pesel takiego drania wnioskodawcy! gdzie wyrok ktory jest wyrokiem a nie tworzeniem bytu prawnego tych dwojga? komornik w tym przypadku ma role dozwolonego przestepstwa - my emeryci nie procesujemy sie gdy zauwazymy ze w sadach nie gra prawo tylko bezprawie !!!! ile mozna placic za bezprawie?

  • emeryt(2016-03-02 10:49) Odpowiedz 40

    Kolejny rok okradania emerytów ! To już woła o pomstę do nieba!!! EMERYCI I RENCIŚCI, łączmy się i przygotowujmy do odpłacenia w najbliższych wyborach !!!

  • *(2016-02-25 21:03) Odpowiedz 40

    ...już nawet GP wstydzi się podać kwotowo ile wyniesie waloryzacja tylko podaje kwoty po waloryzacji.

  • Inspektor Pracy(2016-02-25 12:50) Odpowiedz 40

    ............ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY......... Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet.

  • wkurwieniec(2016-02-28 10:03) Odpowiedz 30

    Emeryci pokażą w Brukseli swoje kwoty po waloryzacji przynajmniej będzie troche smiechu w tym luksusowym kurorcie leni i karierowiczów.Wywiesimy nasze decyzje z ZUS niech chołota ma sie z czego smiać.

  • antykod(2016-02-28 10:05) Odpowiedz 22

    Ciekawe czy Petru ze swoim KOD-em wyjdzie na ulice po waloryzacji emerytur?100% że nie bo to nie ma nic wspólnego z korytem.

  • i(2016-02-25 17:55) Odpowiedz 00

    no to do przewidzenia ,zwlaszcza przodkowie po pozostalych członkach rodzin kombatanckich ,tylko na podstawie legitymacij zmarlego czlonka rodzony ,edlug praw i ustaw przyznał oddział poczty polskiej ,resztaklamie lub udae tj ZUS i wiele innych urzedów ,chce zakłamac te ustawy poco nam emerytury ,reenta to jest ta podstawa oto jakie jest szczescie ,no bo co nie kazdy chory moze ją zdobyc w ZUS ,UE widzi i słyszy co kazdego polaka to czeka