statystyki

Niższy wiek emerytalny najwcześniej w 2018 r.

autor: Bożena Wiktorowska23.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 23.02.2016, 07:52
emeryt emerytura senior

W pierwszej kolejności mają być omówione propozycje „Solidarności” i OPZZ dotyczące m.in. prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę bez względu na wiek w zależności od posiadanego stażu ubezpieczeniowego.źródło: ShutterStock

ZUS chce 9-miesięcznego vacatio legis dla prezydenckiego projektu ustawy, bo nie ma systemu komputerowego do wdrożenia nowych przepisów. Szybkie wejście w życie regulacji mogą też opóźnić spory partnerów społecznych.

Reklama


Reklama


Nic nie wskazuje na to, że prezydencki projekt ustawy o obniżonym wieku szybko wejdzie w życie. I bynajmniej nie jest to kwestia tylko uwag, które zgłosił do niego ZUS. Uchwalenie nowelizacji ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.) może odwlec się w czasie także ze względu na Radę Dialogu Społecznego (RDS). Jak wynika z harmonogramu prac jej zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, do którego dotarł DGP, jego członkowie planują zakończyć dyskusje dotyczące obniżenia wieku emerytalnego zaproponowanego przez prezydenta dopiero w sierpniu. Przy czym i ta data nie jest pewna.

– Już teraz związkowcy domagają się rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do skorzystania z projektu prezydenckiego – wskazuje Jeremi Mordasewicz, ekspert emerytalny Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.

W pierwszej kolejności mają być omówione propozycje „Solidarności” i OPZZ dotyczące m.in. prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę bez względu na wiek w zależności od posiadanego stażu ubezpieczeniowego.

Możliwe warianty przechodzenia na emeryturę z ZUS

Możliwe warianty przechodzenia na emeryturę z ZUS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Jedyną rzeczą, na którą się możemy zgodzić w czasie dyskusji nad projektem prezydenckim w RDS, jest umożliwienie przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom mającym 42 lata opłacania składek, pod warunkiem że swoją aktywność zawodową zaczęły tuż po szkole. Na pewno się nie zgodzimy na propozycję związkowców, żeby kobiety mogły przechodzić na emeryturę bez względu na wiek po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Zaskakujące zakazy

Choć w Sejmie nic się nie dzieje z prezydenckim projektem, to przyjrzał mu się ZUS, którego zdaniem niektóre zapisy przygotowanej ustawy są tak mętne, że należy je napisać od nowa. Chodzi m.in. o art. 17. Prezydent określa w nim, że przepisy przygotowanej przez niego ustawy „nie naruszają praw i obowiązków osób, które nabyły prawo do świadczeń określonych w przepisach zmienianych niniejszą ustawą w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r., na podstawie przepisów obowiązujących w dniu nabycia prawa do tych świadczeń”. Z tego zapisu ZUS wysnuł, że chodzi prawdopodobnie o wprowadzenie zakazu ubiegania się o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym przez osoby, którym przed wejściem w życie nowych przepisów będzie już przysługiwało prawo do świadczenia w podniesionym wieku. Aby jednak nie było żadnych wątpliwości, trzeba to – zdaniem organu – napisać wprost.

Dodatkowo ZUS wskazuje, że projekt nie określa, jakie tablice średniego dalszego trwania życia mają mieć zastosowanie wobec osób, które nabyły prawo do świadczenia w wyższym wieku, ale nie złożyły wniosku o przyznanie świadczenia. Jest to ważne, bowiem im ktoś później przechodzi na emeryturę, tym jego świadczenie jest wyższe, bo mniej lat zostało do końca jego pobierania.

Organ nie ma też złudzeń, że wprowadzenie zmian w sposobie obliczania emerytur spowoduje problemy nie tylko z przyznawaniem nowych świadczeń, lecz także z przeliczaniem już pobieranych. Mogą się one pojawić w przypadku świadczeń minimalnych, kompensacyjnych, przedemerytalnych oraz emerytur pomostowych.

ZUS przygotował swoje propozycje zmian. Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Prawnej lexconsulting.pl, podkreśla, że z uwag zgłoszonych przez organ wynika, iż chce on, aby osoby, które przed wejściem w życie nowych przepisów pobierały świadczenie przedemerytalne, emeryturę pomostową, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne – i przed dniem wejścia w życie nowych przepisów nie ukończyły 60 lub 65 lat – zachowały prawo do tych świadczeń do czasu uzyskania prawa do emerytury według poprzednich przepisów.

– Nie oznacza to jednak, że nowe regulacje nie objęły tej grupy osób, ale należy pamiętać, że emerytura jest świadczeniem wypłacanym na wniosek osoby uprawnionej, a jej przyznawanie z urzędu następuje w nielicznych przypadkach – wyjaśnia Andrzej Radzisław.

– ZUS powinien więc informować indywidualnie o nowych warunkach uzyskania prawa do emerytury. Przy czym ważne jest, żeby informacja ta była przekazana w sposób przystępny – dodaje.

Problemy z liczeniem

Problemem może być także suwak emerytalny. Obecnie otwarte fundusze emerytalne mają 10 lat na systematyczne przekazywanie środków swoich członków na subkonta prowadzone przez ZUS. Teraz będą musiały je natychmiast przesłać na konta osób, które nabędą wcześniejszą emeryturę. Problemem będzie także przygotowanie systemu komputerowego do obniżenia wieku emerytalnego.

– ZUS potrzebuje co najmniej 9 miesięcy na przygotowanie się do zmiany w systemach informatycznych, przeprowadzenie przetargów oraz przetestowanie systemu, aby nie doszło do problemów z przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń – stwierdza Jeremi Mordasewicz.

Zakład będzie musiał na nowo opracować logarytmy służące do ustalania prawa i wysokości świadczeń. Dotyczyć to będzie nie tylko nowych świadczeń przyznawanych na wniosek lub z urzędu, lecz także tych już wypłacanych. Kłopoty mogą być też z okresowymi emeryturami kapitałowymi, wstrzymywaniem wypłaty świadczeń, do których prawo ustaje wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

ZUS może mieć także problemy z podnoszeniem wysokości wypłat kobietom, którym na podstawie obecnych przepisów zabrakło stażu do emerytury minimalnej, a po zmianie będą mogły mieć takie świadczenie (obniżenie z 22 do 20 lat składkowych i nieskładkowych).

Nie wiadomo także, czy zakład da sobie radę z emeryturami częściowymi oraz odwieszaniem wypłat emerytur osobom, które pobierały wcześniejsze emerytury. 

Etap legislacyjny

Praca w sejmowej komisji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • polka(2016-02-23 08:01) Odpowiedz 1567

  Rzad Tuska i Rostoskiego podwyższył wiek emerytalna ustawą w ciągu praktycznie dwóch miesięcy a tu jest problem z przywróceniem ustawy która obowiązywała wcześniej i juz był przed wprowadzeniem ustawy pomysłu Tuska i Rostwskiego ? ktoś tu coś kreci ! Taka ustawę można wprowadzić w ciągu miesiąca !!!

  Pokaż odpowiedzi (5)
 • XXX(2016-02-23 08:36) Odpowiedz 1108

  To skandal .Jak można tak postępować ? jak można oszukiwać ludzi na taka skalę ? NIKCZEMNOŚĆ , WIAROŁOMNOŚĆ , OSZUSTWO .

 • jakżyć(2016-02-23 08:32) Odpowiedz 954

  Jako rekompensatę do emerytury dodadzą 5PLN jednorazowo co jeszcze opodatkują! dodali dzieciom 500+ dodadzą frankowiczom bo pysk wydzierają! już zabrali emerytom OFE -załatali dziurę w budżecie zasiłek pogrzebowy -przyznali premie marszałkom posłom i senatorom pracującym styranym ludziom emeryturę i każa pracować do śmierci zagarniając ich składki emerytalne EMERYCI NIEROBY MAJĄ SIĘ DOBRZE -pobierają emeryturkę przez conajmniej 40 lat swojego życia

 • domino(2016-02-23 08:22) Odpowiedz 957

  Najpierw się naobiecywało aby wyborów omamić jak głupie muchy na lep. A teraz trzeba wszystko tak pokręcić, żeby kogoś innego obarczyć winą.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • piniusz(2016-02-23 09:11) Odpowiedz 916

  jedynym sukcesem ,jaki może gwarantować reforma systemu jest odsunięcie od decydowania ludzi pokroju Mordasewicz-to warunek niezbędny

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ela(2016-02-23 08:43) Odpowiedz 735

  obiecanki cacanki !!!, obniżenie wieku emerytalnego pod znakiem zapytania

 • wieloletni pracownik bez praw(2016-02-23 18:28) Odpowiedz 712

  Panie Mordasewicz Pani Anna Bańkowska dawno temu Wam wszystko wyliczyła!!!Jak najszybciej wysłać na emerytury tych co już przepracowali 40-lat składkowych bez względu na wiek. Inni mają przywileje i mogą wcześniej przechodzić na emerytury, a ci najbardziej spracowani ,którzy takim stażem pracy sobie zasłużyli nie mają żadnych praw. Przepracuje taki 25-lat i wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To jest sprawiedliwość?Cały czas okradacie uczciwych spracowanych ludzi,którzy na Was muszą pracować,aby Wam żyło się lepiej.Czas najwyższy z tym skończyć!!!!

 • an(2016-02-23 09:28) Odpowiedz 673

  Pan Prezydent w kampanii wyborczej obiecał gruszki na wierzbie, a nie obniżenie wieku emerytalnego .Wszyscy co go tak słuchali pare miesięcy mieli nadzieję ,ze już pójdą na emeryture,. a to marzenia śiętej głowy W 2018 roku,nie jeden padnie i nie doczeka się.

 • IDA(2016-02-23 12:02) Odpowiedz 664

  Może by tak Pan Mordasewicz zaproponował 50 lat składkowych dla równego rachunku? Paranoja co ten człowiek opowiada

 • wyborca(2016-02-23 10:52) Odpowiedz 5910

  "Lepsza zmiana" tylko dla PIS, a obiecanki przez prezydenta nic nie warte? Nabraliście ludzi i pewno tego pożałujecie

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • zmarnowane pieniądze(2016-02-23 10:30) Odpowiedz 564

  Zamiast 500+ ( inaczej głupiego rozdawnictwa ) w pierwszej kolejności powinni się zastanowić nad losem ZUS. Zreformować czyli zmniejszyć koszty tej instytucji, a pieniądze skierować nie na zachętę do płodzenia się a na zabezpieczenie przyszłych emerytur - BO SĄ TO PIENIĄDZE KONKRETNYCH LUDZI, którzy w przyszłości zgłoszą się po swoje składki. Tylko w tym kraju nikt nie myśli o tym co będzie za parę lat - za każdą cenę tu i teraz dorwać się do władzy.

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • Letopis(2016-02-23 08:03) Odpowiedz 498

  Jaki 2018 r. ???? No chyba że dodrukują pieniędzy jak w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku

 • qwerty(2016-02-23 09:06) Odpowiedz 480

  Kiełbasą wyborczą trzeba rozsądnie dzielić. Coś musi pozostać na wybory w 2019r.

 • janjanx1(2016-02-23 09:57) Odpowiedz 461

  Liczyłem na emeryturę 5-lat temu a tu ustawa z 17.XII.98 zablokowała mi przejście,następnie mam dzisiaj 65 i znowu będę czekał do 67,co dalej,jedyne wyjście wyjechac z tąd a emeryturę i tak dadzą a pieniadze będa wydawane za granicą,sprawa 40-lat pracy,zyskają tylko rolnicy,bo czy pracuje w kraju czy zagranicą zawsze może wrócic do domu i dalej mu się liczy jakby pracował od 17 roku życia,ile płaci KRUSu? a co w miescie skoro od dawna nie chcą przyjmowac 50+ do pracy

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Spoko ... (2016-02-23 15:02) Odpowiedz 413

  "CIEMNY LUD" ... i tak to kupi" ... jak mawia Jacek Kurski. Nie darmo dostał prezesurę ... TVP

 • grazka2509(2016-02-23 12:59) Odpowiedz 408

  40 lat składek to wystarczająco dużo, zwykle są to ludzie po 60-tce fizycznie pracujący, profesorowie , lekarze, urzędnicy i inni , którzy przychodzą do pracy, a nie pracują, trzymają się stołków aż do śmierci

 • qwerty(2016-02-23 07:54) Odpowiedz 390

  Algorytmy to nie to samo co logarytmy.

 • no tak(2016-02-23 11:22) Odpowiedz 354

  Bóg nie rychliwy ale zawsze sprawiedliwy więc za zniszczenie Sierpa i Młota do śmierci zapie-dalać mota !

 • KŁAMALI, KłAMIą i... nadal będą KŁAMAC ... (2016-02-23 14:57) Odpowiedz 347

  No cóż... "GRUSZKI na WIERZBIE PIS" ... jeszcze nie dojrzały. Nie pomaga nawet w dojrzewaniu ... "SŁONECZKO" Rządu ... ksywa ... "DAMY RADĘ" REALIA są ... NIEUBŁAGANE. Jest takie polskie PORZEKADLO ... "Czekaj TATKA latka, aż KOBYŁĘ WILCY zjedzą"

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • mama(2016-02-23 09:07) Odpowiedz 3153

  Co się tak oburzacie? Jak Tusk przed wyborami mówił: nie podniesiemy wieku emerytalnego, nie podwyższymy podatków itp. to jakoś wszyscy siedzieli cicho, a teraz wszyscy ujadają. Uważam że ten rząd i tak robi co może, ale wszystkiego nie da się zrobić bez pieniędzy. Pomalutku i obniżą wiek emerytalny. Ja byłabym zadowolona gdyby chociaż dali możliwość przejścia na emeryturę po 40 czy nawet 42 latach pracy, a nie po 67. To jest dopiero krzywda dla pracujących fizycznie. Żadnej alternatywy.

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama