statystyki

Rząd za ochroną rent i emerytur przed komornikiem

autor: Bożena Wiktorowska16.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 16.02.2016, 07:40
emerytura emeryt pieniądze

Obecnie w zależności od rodzaju należności potrąceniu może ulec od 25 proc. do 70 proc. kwoty świadczenia. źródło: ShutterStock

Minister Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, przygotowała projekt stanowiska rządu, w którym pozytywnie oceniono propozycje posłów dotyczącą nowelizacji ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).

reklama


reklama


Taka informacja trafiła do rzecznika praw obywatelskich, który interweniował w resorcie pracy w sprawie zwiększenia ochrony emerytów i rencistów przed negatywnymi skutkami postępowania egzekucyjnego.

Zdaniem RPO kwota wolna powinna gwarantować pozostawienie świadczeniobiorcy minimum dochodu do swobodnej dyspozycji, niezbędnego do zaspokojenia jej podstawowych potrzeb. Na tę kwestię zwracał uwagę Trybunał Konstytucyjny przy ocenie konstytucyjności przepisów prawa podatkowego dotyczących kwoty zmniejszającej podatek (wyrok z 28 października 2015 r., sygn. akt K 21/14). Zdaniem Lesława Nawackiego, dyrektora zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w biurze RPO, posłowie na przestrzeni ostatnich lat podejmowali inicjatywy poselskie w celu rozwiązania tego problemu. Niestety bez skutku. Tym razem sprawa może mieć pozytywny finał. Tym bardziej że po pierwszym czytaniu sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny skierowała nowelizację ustawy do dalszych prac w podkomisji sejmowej.


Pozostało jeszcze 57% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • matka(2016-02-16 18:17) Odpowiedz 103

    Komisje powinny w trybie pilnym zająć się tą ustawą.

  • logo(2016-02-16 12:07) Odpowiedz 104

    i jeszcze oprzestancie przerywac bieg przedawnienia bo wtedy dlugi ciagna sie w niesonczionosc 10 lat i koniec jesli ktos w tym czasie nie wyegzekwowal swojego dlugu

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • gosc(2016-02-16 11:52) Odpowiedz 94

    I okaże się, że to co niemożliwe dla PO i PSL jest możliwe dla PIS.

  • tata(2016-02-16 11:29) Odpowiedz 93

    Wyłączenie spod egzekucji emerytów i rencistów spowoduje, że banki będą odmawiały udzielania im kredytów. Proponuję wypłacanie godziwych świadczeń a nie sprawianie wrażenia fikcyjnej ochrony! Jeśli komornik ma nie egzekwować to niech sądy odmawiają bankom wydania nakazu zapłaty.

  • Maciek(2016-02-16 16:40) Odpowiedz 83

    To nie jest ochrona przed komornikiem tylko dłużnika przed wierzycielem. Komornik egzekwuje dla wierzyciela a nie dla siebie !!! Prośba do autora o minimum rzetelności . W takim razie emeryci nie beda otrzymywać kredytów . Koniec zabawy na raty bez wpłaty !!! Teraz rząd bedzie spłacać długi za emerytów . Ciekawe :-)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • pracujaca biedota polska(2016-02-16 20:27) Odpowiedz 60

    e, nie dają aby emeryci umierali z głodu, zostawią wam 500 zl za racę po 30-50 latach na życie, o proszeeee jaki rząd polski troskliwy, szkoda, ze jeszcze tylko płaci za pracę 1300 zł, bo tyle wynosi płaca w naszym "kochanym" kraju, która nie pozwala na godne życie, bo nieroby z mops więcej dostaną za darmo jak pracujący.

  • dłużnik(2016-02-20 11:58) Odpowiedz 31

    Najlepszym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie kwoty potrąceń z emerytury i rent np. nie 25% tylko 10%. Bez względu na wysokość emerytury. Nie można tylko faworyzować najuboższych emerytur. Jak wiadomo komornicy żerują na emerytach. Ich można zastraszać.

  • mela(2016-02-23 15:31) Odpowiedz 30

    Okres ściągania długu winien być ograniczony .

  • xyz(2016-02-17 12:38) Odpowiedz 20

    Ble ,ble , ble ...- A CO ZE SKASOWANIEM USTAWY WYDŁUZAJACEJ POWSZECHNY WIEK EMERYTALNY ??? SKANDAL ....CZY PIS JESZCE O TYM PAMIETA CO OBIECALI W KAMPANII WYBORCZEJ . Ilu ludzi jeszcze w międzyczasie zostanie oszukanych ??? Dziadostwo , szwindel ....

  • anna(2016-03-30 21:32) Odpowiedz 00

    Czy banki i komornicy musza lupic emerytow , wystarczy aby najpierw sciagali zaleglosc glowna a pozniej odsetki jakie zlodziejstwo jest w doliczaniu 23% vatu przeciez to komornik powinien placic i naprawde nalezy zrobic pozadek z nadmiernym bogaceniem sie komornikow i tych ktorzy pasa sie przy nich kosztem czesto glodnego starego czlowieka.

  • Emeryt w długach (2016-04-10 01:16) Odpowiedz 00

    Prawda jest taka jak ma emeryt po komorniku żyć dalej jak zostawi minimum 356zł netto na czynsz na opłaty i na życie to jest mniej niz minimum egzystencja około 550zł netto