statystyki

Po obniżeniu wieku emerytury kobiet będą jeszcze niższe. Minimalne świadczenie powinno przysługiwać niezależnie od stażu pracy?

autor: Patryk Słowik01.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.02.2016, 08:06
System emerytalny to takie 500 plus dla mężczyzn.

System emerytalny to takie 500 plus dla mężczyzn.źródło: ShutterStock

Sytuacja pań przechodzących na emeryturę jest fatalna. A po obniżeniu wymaganego do tego wieku do 60 lat będzie jeszcze gorzej. Dlatego też eksperci postulują, by świadczenie minimalne przysługiwało wszystkim niezależnie od stażu pracy.

reklama


reklama


Aż 20 proc. kobiet w wieku 65–75 lat znajduje się na granicy ubóstwa. Statystycznie zaś kobiety pobierają świadczenia o ponad 500 zł niższe od mężczyzn.

– System emerytalny to takie 500 plus dla mężczyzn. I różnica między wysokością świadczeń będzie się pogłębiać – mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. Dlatego też ISP postanowił zaproponować rozwiązania, które złagodziłyby skutki zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o emerytach i rentach z FUS.

Zrezygnować ze stażu

Szacunki wskazują, że w 2060 roku nawet połowa Polaków może otrzymywać emeryturę minimalną (w 2015 r. wynosiła ona 880 zł brutto). Ale to nieprawda. Wiele osób bowiem nie otrzyma nawet tego świadczenia. Powód? Aby je otrzymać, konieczne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udokumentowanie stażu pracy. Począwszy od 2022 r. będzie to wymóg co najmniej 25 lat dla obu płci. Z tym zaś ze względu na przerwy w zatrudnieniu wynikające np. z czasu przeznaczonego na wychowanie dzieci wiele kobiet będzie miało problem.

– Z tego powodu pomysłem wartym rozważenia wydaje się wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej – argumentuje dr Janina Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW.


Pozostało jeszcze 72% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • prawda(2016-02-01 10:06) Odpowiedz 483

    W Polsce nikt nie zatrudnia kobiet 50-letnich, a co dopiero po 60-ce. Przy tak wysokim bezrobociu jak w Polsce wielu młodych ucieka do rozwiniętych krajów UE, a gdzie dopiero jest miejsce dla kobiet po 60-ce!?? A więc kobiety, które stracą pracę około 50-ki , są siłą rzeczy skazane na poniewierkę do 67 roku życia. PO i reszta darmozjadów, którzy dokonali zmiany wieku emerytalnego powinno się wywalić z polityki, NIECH IDĄ DO PRAWDZIWEJ PRACY WRAZ ZE SWOIMI MATKAMI ŻONAMI, CÓRKAMI i pracują ( nie w spółkach kolesi) tylko PRAWDZIWIE, jak reszta ludzi do 67 roku, aż dostaną emeryturę.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bezrobotna 40+(2016-02-01 14:26) Odpowiedz 183

    Każdy ma prawo do opieki ze strony państwa na starość i nie bójcie się Rodacy - zupkę z Caritasu dostaniemy i jakąś pryczę do spania. Trzeba tylko doczekać do tego wieku emerytalnego! Czy wszyscy damy radę przy braku pracy ? Obawiam się tego!!!

  • Ol(2016-02-01 09:13) Odpowiedz 172

    Pismak ma racje . On powinien płacić te najnizsze emerytury bez wzgledu na wiek i staż pracy-- nie My.

  • Bozena58(2016-02-01 17:21) Odpowiedz 153

    Bzdurna gadanina! NIKT nie wie co bedzie w 2060 roku!!! To tylko "gdybanie i przewidywanie". Ekonomisci nie wiedza co bedzie za rok a wiedza co bedzie za 40-50lat!!! Prosze wywiazac sie ze swojej obietnicy i tyle! Nie szukac problemow i nie macic ludziom w glowach!!

  • Kuba(2016-02-01 09:14) Odpowiedz 117

    "Istniejący system emerytalny ewidentnie dyskryminuje mężczyzn i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni" -- Masz całkowita racje!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Mural(2016-02-01 09:31) Odpowiedz 111

    Kobieta kobiecie nierówna. Jeśli nie ma dzieci, ma pracę bez przerw w zatrudnieniu i mało okresów nieskładkowych- emeryturę powinna mieć wyższą. W tym roku skończę 57 lat, mam 32 lata składkowe, plus 8 lat liczonych za wykształcenie. A w tym artykule zdaje się jest mowa o młodych kobietach, które późno wchodzą na rynek pracy, nie mają kapitału początkowego. Dlaczego "kłódkują" artykuły, które wszystkich dotyczą? Ano właśnie dla zysku.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • qwerty(2016-02-01 13:11) Odpowiedz 108

    STOP LENIOM I CWANIACZKOM ! Zlikwidować emerytury minimalne !!!

  • xxx(2016-02-01 08:35) Odpowiedz 86

    Autor artykułu , niejaki Patryk Słowik pisze zwyczajne bzdury . Istniejący system emerytalny ewidentnie dyskryminuje mężczyzn i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.Wystarczy porównać wysokość świadczeń przyznawanych wg obecnych zasad a ich hipotetyczna wysokość w sytuacji gdyby tylko do ich wyliczania brało się pod uwagę odrębnie dla obu płci przewidywane dalsze długości życia ( ilość przewidywanych do wypłacenia świadczeń ) . Wówczas to okazałoby się jak to jest naprawdę. System emerytalny w moim przekonaniu nie powinien odróżniać świadczeniobiorcy z uwagi na płeć , zasady dla obu płci winne być jednakowe - tyle i tylko tyle w tym temacie.Każde inne rozwiązanie to patologia , to dyskryminacja bądź przywileje .

  • Rychu(2016-02-01 15:22) Odpowiedz 70

    Polecam wnikliwą analizę opracowania pt. "Emerytury i renty w 2013 roku", Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2014. Wysokość przeciętnej miesięcznej emerytury brutto (zł) w 2013 roku według instytucji wypłacających kształtowała się następująco: Emerytury górników (ZUS) 3770,4 Ministerstwa Sprawiedliwości 3499,7 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 3326,7 Ministerstwa Obrony 3236,6 Emerytury nauczycieli (ZUS) 2178,2 Emerytury prowadzących działalność gosp. 1613,6 ZUS podał dane za 2014r : Średni wiek emerytów zusowskich w 2014 roku to 60,4 lat, Średni staż ich pracy: 33,7 lat, Przeciętna wysokość emerytury: 2 174,63 zł Faktyczna wysokość przeciętnej emerytury brutto osób objętych systemem zusowskim była wyższa, bowiem należy doliczyć wypłaty z systemu OFE osobom, którym taka wypłata przysługuje.

  • pismackie bzdury na zamówienie ??????????????????(2016-02-01 21:51) Odpowiedz 61

    nikomu nic nie zmienią i nie dadzą ponieważ nie odnieśli się z tym wydatkiem w budżecie na 2016r..Póżniejsze danie za trzy lata,będzie możliwe.Dudy powiedziały co wiedziały......????/

  • obserwator(2016-02-01 09:49) Odpowiedz 64

    jeszcze się taki nie urodził aby wszystkim dogodził

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Obywatelka(2016-02-06 19:24) Odpowiedz 50

    Dlaczego politycy martwia sie o wysokosc mojej emerytury.po 40 latch pracy,a nie teraz ze pracodawcy placa malo bo oni wiecznie nieoplacalne a majatki kolosalne.Ja pracuje 36 Lat doksztalcalam sie iwychowalam dzieci I Mona wszystko pogodzic I pros ze dac ludzia wolny wybor kiedy chca isc na emerytury Czy po 40 latch,Czy w wieku 60,63,Czy 70 jak nic nie robia.Polacy nie gesi swoj rozum maja.A politykom chodzi by jak najmniej nas za zycia skozystalo z ZUS

  • MK(2016-02-01 10:49) Odpowiedz 411

    Zostawmy już te argumenty i brednie powtarzane codziennie broniąc przywilejów rodem z PRL ! Nie będzie dyskryminacji jak wiek emerytalny zostanie ustalony do realnych możliwości pracujących Polaków JAK RÓWNOŚĆ wobec prawa to równość szczególnie wobec emerytalnego . Ponieważ system emerytalny jest bankrutem należy przeprowadzić referendum z jednym pytaniem : CZY JESTEŚ ZA UTRZYMYWANIEM WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTÓW TYCH OBECNYCH I TYCH PRZYSZŁYCH ! KONIEC KROPKA !

  • gość(2016-02-11 09:53) Odpowiedz 12

    NIE! LENIOM I CWANIACZKOM ! Zlikwidować emerytury minimalne !!!