statystyki

Odsunięcie w czasie przejścia na emeryturę jest korzystne

autor: Bożena Wiktorowska02.02.2016, 20:00
emeryt-senior

Osoba decydująca się na zakończenie aktywności zawodowej powinna pamiętać, że podstawę obliczenia świadczenia stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego ten, od którego przysługuje wypłata emerytury i zwaloryzowanego kapitału początkowegoźródło: ShutterStock

Właściciel firmy zapytał, czy w tym roku przejdę na emeryturę. Kadrowa bowiem wyliczyła, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów jako urodzona w grudniu 1955 roku będę musiała pracować do ukończenia 61 lat. A to w praktyce oznacza, że mogę zakończyć pracę w grudniu tego roku. Pracodawca namawia mnie, żebym została dłużej. Podobno takie rozwiązanie jest dla mnie bardziej korzystne. Czy to prawda – pyta pani Joanna.

To prawda. Osoby nabywające prawo do emerytury w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego powinny mieć świadomość, że nawet niewielkie odsunięcie w czasie momentu przejścia na emeryturę jest dla nich korzystne. To dlatego, że wysokość świadczenia wzrasta wraz ze zwiększeniem podstawy jego obliczenia (suma waloryzowanego kapitału początkowego i składek wpłaconych do ZUS) oraz obniżeniem średniego dalszego trwania życia. Warto podkreślić, iż oba czynniki nie muszą wzrastać i maleć jednocześnie. Dla wzrostu emerytury wystarczy zmniejszenie średniego dalszego trwania życia, a więc odsunięcie choćby o miesiąc momentu przejścia na emeryturę.

Wiek ubezpieczonego w dniu przejścia na emeryturę wyraża się bowiem w ukończonych latach i miesiącach. Także średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet oraz wyraża w miesiącach – jest ono ogłaszane corocznie przez prezesa GUS w formie tablic trwania życia. W efekcie im ktoś dłużej pracuje, tym będzie mieć większą emeryturę. Od tej zasady jest jednak wyjątek – jeśli różnica między ukończeniem wieku emerytalnego a dniem przejścia na emeryturę jest duża (patrz ramka 1).

Dodatkowo osoba decydująca się na zakończenie aktywności zawodowej powinna pamiętać, że podstawę obliczenia świadczenia stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego ten, od którego przysługuje wypłata emerytury i zwaloryzowanego kapitału początkowego. Każda dodatkowa składka zwiększy więc podstawę świadczenia, a w konsekwencji wysokość samej emerytury. Załóżmy, że w przypadku naszej czytelniczki, która pracowała 35 lat, wysokość emerytury pod koniec roku wyniesie 2,2 tys. zł. Jeśli zdecyduje się pracować o rok dłużej, to jej świadczenie będzie wynosić 2,4 tys. zł. Przekroczenie wieku emerytalnego o 5 lat spowoduje, że emerytura wzrośnie do 3,1 tys. zł.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • chory rzad(2016-02-02 20:53) Zgłoś naruszenie 171

  szukają idiotów do pracy a młodym za darmo rozdają kupę pieniędzy za to, że napłodzą dzieci, dać im owszem ale pracę i godne wynagrodzenia a nie za leżenie i seksowanie się

  Odpowiedz
 • xyz(2016-02-03 10:47) Zgłoś naruszenie 151

  Korzystne , oczywiście .Święta prawda - najkorzystniej odsunąć przejście na emeryturę do swojego zgonu - wówczas całość składek zasili ZUS ( budżet państwa) co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla państwa i jego budżetu .Cała ta reforma Tuska i Rostowskiego właśnie przede wszystkim tym była ukierunkowana , aby opóźnić ludziom wypłatę należnych świadczeń i tym sposobem zagrabić chociaż kolejna część kasy ( która , gdyby nie ta ustawa trafiła by ( zgodnie z wiążącą strony umową ) w ręcę spracowanych ludzi . Nie można było oszukać policjantów i innych mundurowych ( uszanowanie praw nabytych ) ale z motłoch ( gorszy sort obywateli ...) można oszukiwać i okradać za zgodą też TK ( pod światłym przewodnictwem dyspozycyjnego wobec Tuska i PO prezesa Rzeplińskiego ) - taka to była i jest polska demokracja ..

  Odpowiedz
 • as(2016-02-03 03:03) Zgłoś naruszenie 140

  ale robia z ludzi idiotow i to jeszcze gazeta prawna za rok dodatkowej pracy doliczaja grosze , chyba ze ktos bardzo duzo zarabia ,ja wiem ze lepiej emeryture ktora sie nalezy przyjac a pracowac tez mozna na kilka sposobow

  Odpowiedz
 • BBB(2016-02-02 20:30) Zgłoś naruszenie 143

  Na wszystkich forach propaganda!Zrobili 500+,to wiedza,ze teraz czas na druga FLAGOWA obietnice-cofniecie wieku emerytalnego! Ewidentnie widac,ze PIS kombinuje jak tu nie stracic twarzy i nie dac seniorom przejsc na emeryture 60,65!!!

  Odpowiedz
 • 100 lat Petru.(2016-02-09 15:13) Zgłoś naruszenie 121

  Odsunięcie w czasie przejścia na emerytury to jest niedotrzymanie obietnicy wyborczej Dudy i PIS. Jak zapowiedział Duda , że w tej sytuacji poda się do dymisji. Nowe wcześniejsze wybory prezydenckie wygra Petru i ogłosi wiek przejścia na emerytury 100 lat. Za wyjątkiem uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA górników i mundurowych.

  Odpowiedz
 • Kobiety...(2016-02-02 21:49) Zgłoś naruszenie 123

  Kobiety w wieku 60 lat powinny zaczac pobierac emeryture i pracowac nadal. To jest OK. Podobnie postepuja przeciez parlamentarzystki.

  Odpowiedz
 • realista(2016-02-03 05:06) Zgłoś naruszenie 121

  Rozdają po 500 zł, bo komuś się uroiło, że najważniejsza jest ilość. W III świecie postawiono też na ilość i teraz szturmują Europę zachodnią, która postawiła na jakość. Opowiadania o potrzebie zastępowania ludzi - to nielogiczny bełkot. Prosty przykład. Dawniej, żeby obrobić pięć hektarów pola - potrzeba było sporej rodziny, która motyczkami, sierpami pracowała na takim polu przez całe dnie. Teraz - są MASZYNY i technologia. Teraz jeden kombajn obrobi więcej pola niż 10 000 żniwiarzy dawniej. Nawozy stymulują taki plon z hektara, że dawniej z 10 hektarów nie było tego co teraz z tego hektara. Nie potrzeba już zastępować ludzi w stosunku 1 do 1. Teraz człowieka zastępuje maszyna. Ten kto tego nie widzi jest głupcem. Populacja powinna być utrzymywana a nawet ograniczana, bo wkrótce nie będzie co z ludźmi robić. A chyba lepiej jak łagodnie liczebność spadnie, za to jakość życia się poprawi. Niż gdyby liczebność miała rosnąć tylko po to, żeby produkować kolejnych bezrobotnych, wykluczonych, pracujących za ochłapy - tak jak my teraz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 50+ (2016-02-09 13:51) Zgłoś naruszenie 111

  Czy było by korzystne odsunąć w czasie przejście na emerytury uprzywilejowanych TUSKOeBUZKA górników i mundurowych??????? Bo dlaczego mamy robić na nich do wieku 67 lat , czyli średnio aż o 24 lata dłużej????

  Odpowiedz
 • oszukany(2016-02-03 10:48) Zgłoś naruszenie 90

  Sami sobie swoich diet nie zabiorą dlatego jest korzystne nas ograbić z tego co latami wypracowaliśmy. Starzy, słabi ,nie pisną - no to pucuj dziada ile się da. Dla innych jest by siedzieli cicho , dla kleru za poparcie też, a my się nie liczymy już - to przykre.

  Odpowiedz
 • on(2016-02-02 21:56) Zgłoś naruszenie 92

  A dlaczego średnia długośc trwania życia jest taka sama dla kobiet i mężczyzn, jesli statystyki wskazują, ze kobiety zyją średnio 7 lat dłuzej? Siedem lat to 84 miesiace i o tyle wiekszy powinien byc wskaźnik dla kobiet. Przechodza wcześniej na emeryture, a dłużej żyją. Czy to jest zgodne z knstytucją?

  Odpowiedz
 • MK(2016-02-13 10:04) Zgłoś naruszenie 50

  Świadczenie za 5 lat wzrośnie, tylko ze 5 lat w plecy po 2,4 tysiąca. Nie wiem kto to liczy ale bzdura totalna...i do tego można nie dożyć czasu kiedy się skompensuje strata z nadwyżka wynikającą z pracy 5 lat dłużej...

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2016-02-02 22:57) Zgłoś naruszenie 52

  do BBB -to nie PiS a Pismak Gazety Prawnej zatrudniony w ramach OUTsingu na usługach Niemców stale w tej gazecie za opłata drobnej kwoty przekonuje że nie opłaca się brać emerytury za zycia tylko PO smierci.

  Odpowiedz
 • XYZ(2016-03-02 12:59) Zgłoś naruszenie 20

  Z cała pewnością korzystne , ale drobne pytanie dla kogo ? Najbardziej korzystne dla ZUS - całą pewnością wypłaci mniej świadczeń , z całą pewnością zaoszczędzi na takich uprawnionych , z całą pewnością emeryt opóźniający pobieranie świadczeń przysłuży się finansom ZUS , ale nie dla swoich czy tez swoich bliskich. Najbardziej korzystne dla ZUS jest opóźnienie decyzji o przejściu na emeryturę aż do momentu śmierci - byłaby wówczas szansa że ZUS być może samowystarczalny w oparciu o składki emerytalne ( które umożliwiałyby w końcu na dobrym finansowanie działalności urzędniczej - byłby być możę nareszcie koniec narzekań w tym zakresie ). PŁACIC SKŁADKI ZAPOMNIEĆ O ŚWIADCZENIACH - WYZNACZONY CEL DO OSIĄGNIĘCIA DLA POLSKEGO SPOŁECZEŃSTWA.

  Odpowiedz
 • ana(2016-02-02 23:36) Zgłoś naruszenie 01

  jak będzie ustawa emerytalna ustalona to pójdziecie na te obniżone emerytury.Co tu ma do powiedzenia pismak Gazety Prawnej.teraz dzieciom szykują pieniądze. potem leki dla staruszków.dalej brak pieniędzy, niektórym to na lepsze wyjdzie.taki haracz..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane