statystyki

System emerytalny: Zakazane jest odmienne traktowanie ubezpieczonych w zależności od tego, gdzie dorabiają do emerytury

autor: Patryk Słowik17.12.2015, 07:24; Aktualizacja: 17.12.2015, 08:17
Rząd bierze pod uwagę ograniczenie możliwości łączenia emerytur z dalszym świadczeniem pracy.

Rząd bierze pod uwagę ograniczenie możliwości łączenia emerytur z dalszym świadczeniem pracy.źródło: ShutterStock

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 15 grudnia daje polskiemu rządowi jasną wskazówkę, czego nie może zrobić przy reformie systemu emerytalnego. Zakazane jest odmienne traktowanie ubezpieczonych w zależności od tego, gdzie dorabiają do emerytury.

Reklama


Reklama


Rząd bierze pod uwagę ograniczenie możliwości łączenia emerytur z dalszym świadczeniem pracy. Zapowiedział to Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, choć zaznaczył, że na szczegóły zbyt wcześnie. Koncepcji jest kilka, ale już wiadomo, że jednego rozwiązania zastosować nie będzie można.

W tym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że różnicowanie sytuacji poszczególnych uprawnionych do świadczeń według kryterium tego, gdzie pracują, jest formą dyskryminacji. Sprawa dotyczyła Węgier. Zgodnie z obowiązującymi tam przepisami emeryt może pobierać świadczenie i łączyć je z pracą w sektorze prywatnym. Jeśli jednak pracodawca jest z sektora publicznego, emerytura nie była wypłacana. Uznawano, że państwa nie stać na to, aby jednej osobie płacić z dwóch źródeł. ETPC stwierdził, że narusza to art. 1 protokołu nr 1 do europejskiej konwencji (prawo własności) i art. 14 konwencji (zakaz dyskryminacji).

Wyrok ten ma fundamentalne znaczenie dla potencjalnych zmian w systemie emerytalnym naszego kraju. Rząd szuka sposobu ograniczenia kosztów związanych z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach, która przewiduje przywrócenie niższego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto zjawisko łączenia pracy i emerytury będzie się nasilać. Eksperci ostrzegają, że wysokość emerytur dla kolejnych roczników będzie coraz niższa względem płac. Polacy będą przechodzić na emeryturę i potem znów się zatrudniać. Wzrosną obciążenia dla budżetu, ale nie polepszy się sytuacja na rynku pracy osób młodszych. Stąd też pomysł ograniczenia możliwości dorabiania, który eksperci co do zasady chwalą.

– Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Jak ktoś nie będzie z jakichś względów mógł pracować, to będzie miał emeryturę. A jeśli dalej będzie mógł być aktywny zawodowo, wybierze pracę, tym samym decydując się na wyższy dochód – wskazuje prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem prawdziwą reformą byłoby nie zmienianie wieku emerytalnego (do którego trudno mieć zastrzeżenia, ale nie jest kluczowe), lecz uniemożliwienie pobierania wysokich zarobków i emerytury jednocześnie.

– To polski patent sprzeczny z istotą emerytury, która ma służyć zastąpieniu zarobku, a nie jego uzupełnianiu. Gdyby zlikwidować tę możliwość, okazałoby się, że nie byłoby chętnych na wczesne przechodzenie na emeryturę – twierdzi prof. Jędrasik-Jankowska. Z prawa przejścia na emeryturę w wieku 60 czy 65 lat korzystaliby tylko ci, którzy byliby albo ciężko schorowani, albo uznawali, że wystarczy im zgromadzona kwota.

Jak jednak ustaliliśmy, rząd nie zdecyduje się na radykalne rozwiązanie. Poszukiwane jest pośrednie, które nie wywoła lawiny protestów wśród samych emerytów. Najbardziej prawdopodobny wariant przewiduje, że dorabiać będą mogły wyłącznie osoby o niższych świadczeniach. Ale i to może w przyszłości budzić wątpliwości – podobne jak węgierskie rozwiązania zakwestionowane przez trybunał.

Obecnie polskie przepisy ograniczają możliwość dorabiania przez osoby, które pobierają już świadczenia, ale wtedy, gdy nie osiągnęły one powszechnego wieku emerytalnego. W takiej sytuacji można dorobić do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznie. Jeśli ktoś zarabia pomiędzy 70 a 130 proc., świadczenie jest odpowiednio pomniejszane, a osobom, które z pracy uzyskują ponad 130 proc. przeciętnej płacy w gospodarce, zawiesza się wypłatę emerytury. Stanowi o tym art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.). 

ORZECZNICTWO

Wyrok ETPCz z 15 grudnia 2015 r., Fabian przeciwko Węgrom. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Osoby...(2015-12-17 10:25) Odpowiedz 1813

  Osoby pracujace w sektorze publicznym wraz z osiagnieciem wieku emerytalnego powinny byc zwalniane z pracy automatycznie. Kazdy emeryt powien miec mozliwosc dorobienia do swiadczenia emerytalnego tylko i wylacznie w sektorze prywatnym. Uwazam, ze moje stanowisko jest jak najbardziej wlasciwe dla obecnej sytuacji w Polsce i na dzien dzisiejszy nie ma lepszego rozwiazania. Wiek emerytalny powinien byc zroznicowany np. profesorowie wyzszych uczelni, lekarze, prawnicy /sedziowie, prokuratorzy/ powinni przechodzic na emeryture w 70 r.z. Emerytura wyplacana ze srodkow publicznych nie powinna przekraczac sredniego wynagrodzenia krajowego.

 • Inspektor Pracy(2015-12-18 16:38) Odpowiedz 41

  sZKODa ŻE NIE TRAKTUJE SIĘ też rowno ze względu na rok urodzenia i wiek emerytalny. Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby innizatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r zycia do 67r zycia.

 • emerytura po 40 latach pracy to kiełbasa PIS ?????(2015-12-17 19:09) Odpowiedz 20

  wniesiono projekt bez tej klauzuli do pierwszego czytania i nie będzie obowjązywał od 2016r. jak duda iszydło obiecali.

 • Miedzynarodowymi...(2015-12-17 12:44) Odpowiedz 24

  Miedzynarodowymi przestarzalymi przepisami prawnymi nie dostosowanymi do obecnej rzeczywistosci nie nalezy sie przejmowac. Czesto one byly ustanawiane, kiedy nikomu sie nawet nie snilo, ze Polska czy Wegry beda nalezec do UE. Juz najwyzszy czas, aby te przepisy Rady Europy czy ONZ ulegly zmianie. Najlepiej to widac na przykladzie Konwencji o Uchodzstwie z poczatku lat 50. ubieglego wieku.Gdyby UE chciala je przestrzegac, to powinna zostawic granice otwarte i czekac az naplynie 4-5 mld immigrantow, a Polska juz powinna przygotowywac sie na naplyw przynajmniej 270 mln osob. W koncu jesli w Bangladesz gestosc zaludnienia wynosi 1 tysiac osob na 1 km kwadratowy, to w Europie tez moze.

 • miki25(2015-12-19 11:24) Odpowiedz 21

  40 lat wypracowane, powinno dawać możliwość przejścia na emeryturę i wybór : albo praca dalej, albo emerytura, a nie 2 pensje po znajomości, a młodzi ludzie nie mają pracy, dorabianie owszem ale w prywatnej firmie

 • DZIADEK-62 LATA -STAZ 47 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2015-12-28 11:02) Odpowiedz 00

  PIEKNIE PANI PISZE EMERYTURA I BEZ DORABIANIA.MAM SWIADCZENIE W2008 ZLIKWIDOWANO HOTEL MNIALEM WTEDY 40 LAT PRACY SWIADCZENIE MNIALO WYNOSIC 160% .WCZESNIEJ BO2001ZOSTALO OBNIZONE DO80%.TO KOALICJA DOKONALA ZMIANSLD-UP-PSL.A GLOSAMNISLD-UP-SDPL-PO-FKP-SKL ISAMOOBRONY ZMNIEJSZYLI ICH WYSOKOSC.TO CI CO UWARZAJO SIE ZA DRUGI SORT PODPISALI NA NARUD WYROK;SLD-UP GADZINOWSKI KALISZ PIEKARSKA PILAT SIEMIOTKOWSKI TOBER WIKINSKI ZDROJEWSKI OLEKSY.SDPL;BOROWSKI CELINSKI KOTNA KULEJ NALECZ.PO-FOGLER KOMOROWSKI-KOPACZ -PISKORSKI.SAMOOBRONA.DZIEWULSKI FILIPEK LYZWINSKA.PSL-PIECHOCINSKI.FKP-PEKALA-WITASZEK.NIEZALEZNY-KACZMAREK.WSENACIESLD=UP.ADAMSKI ANULEWICZ GOLOBEK POPIOLEK SADOWSKA SZYSZKOWSKA.BLOK SENAT 2001PIESIEWICZ WIELOWIEJSKI.TERAZ PROSZE PANIO TO NA POCZOTKU PIS POWINIEN WZIOSC SIE ZA POSLOW I SENATOROW.ALBO EMERYTURA ALBO BIERZECIE Z SEJMU I SENATU.TO JEST HANBA I BRAK HONORU NARUD SIE KARZE ZE DORABIAJO EMERYCITO JEST PRAWDA ZNAM TAKICH MAJO PO 3000 4000 A NAWET 5000 I JESZCZE DORABIAJO BO JEST BEZ OGRANICZEN.NA SWIADCZENIU TEGO NIE MA MASZ 880 I JAK MASZ ROBOTE TO DO TEGO MORZESZ DOROBIC 628 ZL.PYTAM SIE POSLOW I SENATOROW CZY MY ZYJEMY ABY W JEDNEJ POLSCE ICZY TO JEST SPRAWIEDLIWOSC I SOLIDARNOSC.TAK SIE NIE POSTEPUJE Z RODAKAMNI.MAM 62 LATA -STAZ47 LAT ORAZ -16 LAT W WARUNKACH SZKODLIWYCH NIE ZALICZONYCH PRZEZ SOD.WTEN SPOSOB TUSK I MERKIEL ZATRZYMALI POLAKOM850 TYSIECY EMERYTUR BEZ PRAWNIE.GDZIE WTEDY BYL TRYBUNAL I KOD PETRU KIJOWSKI IBIEDNY CELINSKI.JA SIE PYTAM KTO JEST DRUGIM SORTEM TEN CO MA MILIONY CZY TEN CO DOSTAJE CALE ZYCIE JALUMURZNE ZA SWOJO CIEZKO PRACE CZY OBIBOKI I NIE ROBY ORAZ ZLODZIEJE CO OKRADALI SWOJ NARUD RAZEM Z PREZYDENTEM RP.TO CHYBA NIGDZIE NA SWIECIE TAK NIE BYLO ROBAC SWOICH I UDAWAC KONIA NA BIEGUNACH.WSZYSCY ZLODZIEJE NA KOLANA I WALIC SIE w PIERCHY MOJA WINA MOJA WINA WSTYD MNIE ZAWAS BO TO JUZ TRWA 25 LAT.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama