statystyki

Sejm: Emerytury mundurowe także dla celników?

30.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 30.11.2015, 12:03
granica Polski

Trybunał uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucjąźródło: ShutterStock

Pierwsze czytanie projektu ma się odbyć w środę. Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - po 55. roku życia i 25 latach służby.

Reklama


Reklama


Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - po 55. roku życia i 25 latach służby.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. Wnioski do TK skierowała grupa posłów, Związek Zawodowy Celnicy.pl, Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP oraz Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej. Argumentowali oni, że określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej na 67 lat jest rażąco niesprawiedliwe.

Trybunał uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Wskazał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach.

Projekt noweli ustawy obejmujący celników "mundurówkami" Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie 28 sierpnia. Jak mówił wówczas PAP przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy, obywatelski projekt jest pierwszym krokiem do trwałego uregulowania statusu Służby Celnej. "Dotychczasowy model funkcjonowania administracji celnej został wdrożony z pominięciem pełnego statusu funkcjonariuszy celnych jako służby mundurowej" - podkreślał Siwy, który jest pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który ma zrealizować postulaty celników, przygotowała także grupa posłów SLD. Trafił on do Sejmu w marcu, a w maju został skierowany do I czytania w komisjach: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny. Jednak Sejm nie zdążył go uchwalić przed upływem kadencji.

Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych - policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Średnie wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudnia kilkanaście tysięcy osób, to około 3500 zł netto.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli pierwsze czytanie projektu obywatelskiego powinno odbyć się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia go. Projekt, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji, bez potrzeby ponownego wnoszenia. W takim przypadku pierwsze czytanie projektu powinno się odbyć nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Jaka decyzja Prezesa???(2015-11-30 09:01) Odpowiedz 150

  Dać czy nie dać to jest pytanie...

  a swoją drogą uwolniło by się trochę miejsc pracy w SC.

 • pingwin(2015-12-01 12:29) Odpowiedz 140

  Pis jest za wzmocnieniem granic UE to normalne, że 60 latkowie nie zwalczą szarej strefy

 • P.Anderson(2015-12-01 13:01) Odpowiedz 120

  Dajcie pracę dla młodych żeby nie wyjeżdżali z kraju, a starych wyślijcie na emerytury. A poza tym czy jest różnica kto płaci składkę emerytalną, młody czy stary?

 • polak(2015-12-01 16:47) Odpowiedz 121

  Trzeba respektować prawomocny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł że Służba Celna realizuje zadania zbliżone do zadań Policji a nie ma zapewnionej ochrony jaka mają funkcjonariusze policji. Polityka nie ma nic z tym, wspólnego. Wyrok Trybunału zapadł za rządów PO ,więc proszę w komentarzach nie dołączać sporów i walki politycznej ponieważ Służba Celna jest z mocy prawa apolityczna. A w interesie naszego państwa jest to żeby funkcjonowała silna formacja, która poradzi sobie z wzrastającym zagrożeniem terrorystycznym, przemytem, mafia narkotykową i paliwową oraz rynkiem lewych automatów opanowanych przez silne zorganizowane grupy przestępcze.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • polak(2015-12-01 16:46) Odpowiedz 81

  Trzeba respektować prawomocny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł że Służba Celna realizuje zadania zbliżone do zadań Policji a nie ma zapewnionej ochrony jaka maja funkcjonariusze policji. Polityka nie ma nic z tym, wspólnego. Wyrok Trybunału zapadł za rządów PO ,więc proszę w komentarzach nie dołączać sporów i walki politycznej ponieważ Służba Celna jest z mocy prawa apolityczna. A w interesie naszego państwa jest to żeby funkcjonowała silna formacja, która poradzi sobie z wzrastającym zagrożeniem terrorystycznym, przemytem, mafia narkotykową i paliwową oraz rynkiem lewych automatów opanowanych przez silne zorganizowane grupy przestępcze.

 • oll(2015-12-01 18:29) Odpowiedz 81

  niech nikogo nie zmyli kwota 3500 netto,zawyżona przez kolesi i pierdzistołków. Nowo przyjęty z nockami i wszystkimi dodatkami dostaje okolo 2200. Czy to tak duzo?

 • Bolesław Śmiały(2015-11-30 09:17) Odpowiedz 321

  Świetny dobór fotografii tytułowej. Czy ktoś w takim miejscu widział celnika. Przecież pobrudziłby sobie buty.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Inspektor Pracy PROTESTUJE(2015-11-30 11:11) Odpowiedz 22

  Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu w spółdzielni Świetlik
  gdzie pracował bawił w młodości robiąc burdy na stadionach ogłosił, :

  ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..
  Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

  Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .
  Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 18 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy .
  Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się art 12 (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej.
  Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy.

 • Rav(2015-12-28 07:18) Odpowiedz 20

  Bez jaj! Kolejni urzędnicy z przywilejami!

 • inka(2015-12-02 21:54) Odpowiedz 22

  Skandal, to państwo to żenada!!! Chyba ten cały PiS za wyprodukowanie kolejnych młodych emerytów wyjedzie na taczkach. Szkoły chcą zamykać, a tu proszę - niektórym mozna zafundować taki byt, że porównać to można do wygranej w totka! W żadnym kraju mundurowi nie mają takich przywilejów!!!

 • wkurwiony pocztowiec(2015-12-27 21:15) Odpowiedz 21

  przychodzi trzech celników z pieskiem do magazynu pochodza posiedzą PRACUJE TYLKO PIES czasami cos znajdzie pare deko tytoniu zamówił pewnie jakis bezrobotny bo na na paierosy go nie stac i co wielki sukces celników przemyt udaremniony dzionek zleciał i bedzie jeszcze blizej do emerytury ooooot co za kraj

 • komisarz(2016-03-01 13:24) Odpowiedz 10

  A na h.....j nam te wczesniejsze emerytury? Pracujmy az polegniemy tylko obiecajcie pogrzeb z honorami wojskowymi i bedzie dobrze

 • Gog(2015-11-30 11:19) Odpowiedz 014

  Nauczycielom, także pracującym wiele lat odebrano wcześniejsze emerytury. Nikt ich nie bronił - mundurówka, to co innego.

 • olo(2016-03-10 14:43) Odpowiedz 00

  wyrok zapadł za rządów PO,ale nic sobie z tego nie robiono.Wyrok wyrokiem,a celnicy dalej pracowali do 67...Mam nadzieję,że inne tzw. grupy mundurowe typu: straże czy inspekcje też zostaną wciągnięte pod MSW...Jednak opcja PiSu sprawiedliwie podchodzi do tematu...Powinni jeszcze ochronę lotnisk wyrwać z rąk POwskiego jegomościa,który to za PO miał zakusy jeszcze na ochronę kolei...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama