Ustawa obniżająca wiek emerytalny: Związki żądają emerytury za staż

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki26.11.2015, 08:18; Aktualizacja: 26.11.2015, 17:30
Zdaniem Solidarności więcej składek to w przyszłości wyższe emerytury.

Zdaniem Solidarności więcej składek to w przyszłości wyższe emerytury.źródło: ShutterStock

Takie rozwiązanie może się znaleźć w ustawie obniżającej wiek emerytalny. Wprowadzenie wysługi lat jako kryterium ma dopingować do płacenia składek – uważa Solidarność. Ale byłoby to rozwiązanie dużo droższe niż proste odwrócenie reformy. A wypłaty z ZUS niższe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Leon(2016-06-23 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zdanie profesora ekonomisty było by takie same jak musiał wykładać na uczelni 5 dni po 8 godzin nie wspomnę że z jego wiedzą pracować wykładając tarakotę

    Odpowiedz
  • roztargniony (2016-06-07 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Moim marzeniem jest aby mnie zamknieto w jednej celi na jedna noc. Z tuskiem i na nastepna z roztowskim. Mam 65 lat. Pozniej sam sobie wymierze sprawiedliwosc. Amen .

    Odpowiedz
  • tsenre(2016-05-01 12:53) Zgłoś naruszenie 10

    Mam 56 lat - i 40 lat przepracowanych składkowych udokumentowanych ( tz. budowlaniec ) . Znajomy ma 45 lat (wiek ) i 25 lat pracy w Policji jako kierowca - mechanik . Czy żyjemy w kraju prawa i sprawiedliwości czy kraju Zulu Gula . Codziennie stykamy się ze społeczną niesprawiedliwością . Może czas zlikwidować wszelkie zawodowe przywileje . Może górnik powinien wyjechać ze Śląska i się przekwalifikować , a policjant powinien się dowiedzieć skąd biorą się pieniądze na jego wypłatę i całą czapkę dodatków . Praca w systemie dwu lub trzy zmianowym w fabryce gwożdzi a praca mundurowego w policji winna być rownoważna. LATA składkowe przepracowane winny być wyjściową do emerytury. Wszystkie przywileje są złodziejstwem w odniesieniu do obywateli bez przywileji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • agata(2016-01-25 19:38) Zgłoś naruszenie 10

    Czekam na wprowadzenie emerytury po skończeniu 60 lat. ponieważ wtedy spokojnie będę mogła zadbać o zdrowie przepracowałam 35 lat wychowała dwoje dzieci. pracowałam na dwóch etatach przez kilkanaście lat. dopiero jak zdrowie zastrajkowało zatrzymałam się. Każdy miesiąc dłuższej pracy to oddalanie mnie od ratowania zdrowia (......żeby się leczyć trzeba mieć dużo czasu).

    Odpowiedz
  • Andrzej(2016-01-14 18:41) Zgłoś naruszenie 20

    43 lata pracy 40 składkowych, uzbierana kasa na koncie emerytalnym, chory bez renty bez pracy nie mogę pobierać wypracowanej emerytury. Holokaust po Polsku w Polsce przez rząd PO i PSL.Dziady do potęgi. czekam na stosowne ustawy umożliwiające mi przejście na emeryturę liczę na rząd PIS i Prezydenta.

    Odpowiedz
  • ewe(2016-01-09 20:52) Zgłoś naruszenie 111

    40 lat pracy wystarczy

    Odpowiedz
  • Sara(2016-01-02 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie ,,,dlaczego nikt nie ujmie ludzi którzy poszli do pracy w młodym wieku ,,,,,czemu nikt nie ujmie w sejmie ile kobieta ma mieć lat pracy ,,,,,ja mając 60 lat będę miała 43 lata pracy i do tego mi dołożyli 3 lata i 10 miesięcy ,,,czyli muszę pracować prawie 47 lat ,,,chyba dla kobiety 43 lata pracy i tak jest dużo. Straszenie że emerytura będzie nisza o 10 procent a nawet 30 procent ,,,,

    Odpowiedz
  • aleksandra(2015-12-27 18:15) Zgłoś naruszenie 30

    dlaczego ja mam pracowac 40 lat skoro znam mase osob z mundorowki ktorzy juz w wieku 40 -45 lat sa na emeryturze z pensja 2000-3000-zl a mnie dacie za te 40 lat 1200-1500zl LUDZIE NIE DAJCIE SIE ROBIC W BUCA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • termin(2015-12-09 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy my doczekamy się tej ustawy emerytalnej?zajmują sie różnymi ustawami ale emerytalnej jakoś milczenie nastało.Co to ma znaczyć,ludzie czekają i z dnia na dzień sa wątpliwości a miała wejść od stycznia 2016?Sejm jakoś udaje głupa czy co?kiedy będzie w końcu to głosowanie?Powinna już być ustalona data głosowania nad tą ustawa a czy jest?

    Odpowiedz
  • rozalka25(2015-12-07 11:57) Zgłoś naruszenie 92

    staż 40 lat powinien być warunkiem przejścia na emeryturę, a jak ktoś nie wypracował to wtedy wiek, a umowy wszystkie oskładkować

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej PO im. J. Goebbelsa.(2015-12-02 14:37) Zgłoś naruszenie 110

    W starym systemie emerytalnym wszystko było "OK". To TUSKOeBUZEK podzielił Naród swoją pseudo reformą emerytalną wieku 67 lat. Mieliśmy robić średnio aż 24 lata dłużej na uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych. Albo wcześniej uderzyć w kalendarz.

    Odpowiedz
  • rozala(2015-12-01 09:33) Zgłoś naruszenie 240

    40 lat składek to jest sprawiedliwe, to powinno być alternatywne do kryterium wieku, jak ktoś wypracował 40lat to bez względu na wiek, też mógłby skorzystać z emerytury, zwykle zdrowie już szwankuje. Takie porozumienie podpisał prezydent Duda ze związkami

    Odpowiedz
  • Piotrek(2015-11-30 13:25) Zgłoś naruszenie 11

    Mam 45 lat i nie pracowałem jeszcze na umowę o pracę, myślę, że w następnym roku gdy pracodawcy będą musieli mi odprowadzać "emerytalne" to gdzieś w wieku 90 lat będę miał 40 letni staż pracy...

    Odpowiedz
  • pppp4(2015-11-30 11:17) Zgłoś naruszenie 70

    Kolejni nas oszukają?. Nie tak obiecywali w kampanii wyborczej. Miał być przywrócony poprzedni wiek emerytalny, a widać, że już kombinują następni.
    Jak podliczą ludzi , którzy pracują np. w Ochronie po 300-400 godzin na miesiąc. Nie robią tego z przyjemności, ale dlatego, że stawki są tak niskie. W jednym miesiącu odbębniają i trzy miesiące (porównując czas pracy na Umowach o pracę). Dzieje się to kosztem zdrowia, braku urlopu, chorobowego itd. Niewolnictwo XXI wieku.
    Składki odprowadzane od 50 złotych. Ale z braku pracy i odpowiednich koneksji jesteśmy zmuszeni, my pracownicy po wyżej 50 - tki i wyżej tak pracować, bo inaczej chyba należałoby ze sobą skończyć. I niech nikt nie piszę, że jesteśmy nieudacznikami, jak wielokrotnie się słyszy.

    Odpowiedz
  • MERY(2015-11-30 09:18) Zgłoś naruszenie 280

    Przedłużenie wieku emerytalnego do 67 lat jest bardzo krzywdzące. Przed laty wysyłano ludzi na wcześniejsze emerytury, nawet w wieku 50 czy 55 lat, żeby w kolejnych latach następnym obywatelom, już nie dać emerytury w wieku 60 czy 65 lat, tylko jeszcze im dołożyć do 67. Mam nadzieję, że powrót do emerytury w wieku 60 i 65 lat szybko nadejdzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • znak zapytania(2015-11-30 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Prezydent powiedział,że jak poprzedni parlament nie zajmie się wiekiem emerytalnym to złoży go zaraz po wyborach ponownie i co?

    Odpowiedz
  • człowiek(2015-11-30 07:53) Zgłoś naruszenie 250

    Ludzie którzy przepracowali 40 lat,płacili składki.powinni mieć bez żadnej łaski prawo do emerytury .Ludzie ci nie mają pracy ,są bez żadnych środków do życia.Są na bezrobociu,bez prawa do zasiłku .kompletnie nic O.Zlikwidować takie anomalia jak np.agent Tomek od ,który po trzydziestu paru latach życia jest emerytem-kpina.A takich Tomków w Polsce są tysiące i pieniądze się znajda dla ludzi którzy sumiennie przepracowali 40 lat i płacili składki -proste i żadna łaska.Zweryfikować tych wszystkich 40 letnich już emerytów,a ludziom z takim stażem pracy dać zasłużoną emeryturę ,przecież oni nie mają absolutnie nic-śmietnik ich czeka ,

    Odpowiedz
  • Ziółko(2015-11-29 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem zdania że trzeba unieważnić ustawę emerytalną a ludziom którzy już pracowali kobiety po 60 roku a mężczyźni po 65 wypłacić zaległe emerytury bo przecież powinni być na emeryturach a nie pracować. Liczę na to

    Odpowiedz
  • nadzieja......(2015-11-29 07:26) Zgłoś naruszenie 101

    Wszystko na raz i nic.Za dużo gadania wymyślania a ustawy o wieku emerytalnym jak nie było tak nie ma dalej.Gdzie te priorytety, gdzie zwiąązki które tak sie domagały,gdzie obietnica prezydenta.Czy sie doczekamy czy będa latami sie kłocić?Nie rozumiem tego rozmywania tego krzyku ale nic jeszcze nie jest ustalone,a ludzie cierpliwie czekaja,mam nadzieje,że nie na darmo.

    Odpowiedz
  • m(2015-11-27 22:04) Zgłoś naruszenie 50

    Załatwią nas ZZ bo bedzie b.mało osób, które będą mieć składkowe 40 lat oprócz rolników

    Odpowiedz