statystyki

40 lat składek i emerytura: Projekt może zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 07:11; Aktualizacja: 13.08.2015, 07:40
Nowe rozwiązanie firmuje PSL.

Nowe rozwiązanie firmuje PSL.źródło: Materiały Prasowe

Koalicja PO-PSL chce jeszcze w tej kadencji Sejmu uchwalić przepisy umożliwiające zakończenie pracy bez względu na wiek. Według ekspertów projekt zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

Reklama


Reklama


Już we wrześniu wszystkich ubezpieczonych czeka ważna zmiana w systemie emerytalnym. Jak dowiedział się DGP, ma zostać uchwalona ustawa, która zakłada, że świadczenie z ZUS byłoby wypłacane bez względu na wiek osobom, które udowodniłyby 40 lat opłacania składek. Tym samym, żeby dostać pieniądze z ZUS, nie musiałyby pracować do 67. roku życia. Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe rozwiązanie firmuje PSL (w kampanii prezydenckiej projekt z identycznymi propozycjami przygotował Bronisław Komorowski). Losy projektu są w zasadzie przesądzone, bo zamierza go poprzeć również PO. Sławomir Piechota, poseł Platformy, zapowiada, że jego procedowanie rozpocznie się w komisji polityki społecznej i rodziny na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Zrobimy wszystko, żeby ustawę przyjął parlament jeszcze tej kadencji – zapewnia Henryk Smolarz, poseł PSL pilotujący projekt.

Nowelizacja nie dotyczy tylko emerytów z ZUS. Wprowadza też korzystne rozwiązania dla rolników ubezpieczonych w KRUS. PSL robi ukłon w kierunku swojego elektoratu. Oferta jest hojna. Na podstawie obowiązujących przepisów rolnicy mogą przechodzić na emeryturę w wieku wcześniejszym niż pozostali tylko do 31 grudnia 2017 r. Po tym terminie są skazani na pracę do 67. roku życia. Gdyby nowe rozwiązania weszły w życie, to na emeryturę rolniczą w pełnej wysokości mogliby przejść wszyscy rolnicy bez względu na płeć już w wieku 56 lat. Musieliby tylko udowodnić, że mają 40 lat pracy w rolnictwie. Do tego stażu będzie można doliczyć także pomoc w gospodarstwie rolnym rodziców – po ukończeniu 16. roku życia, nawet jeśli w tym czasie chodziło się do szkoły. Pracę na roli musi tylko potwierdzić dwóch świadków.

Eksperci nie mają wątpliwości: takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne. W przypadku osób ubezpieczonych w ZUS warunki będą bardziej restrykcyjne – do stażu będą zaliczone tylko te okresy, kiedy składki emerytalne były płacone od podstawy wymiaru nie niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

– Takie rozwiązanie dyskryminuje pracowników. Mogą oni mieć problemy z udowodnieniem stażu, bo znane są przypadki niszczenia dokumentacji pracowniczej. Ustawa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego – przekonuje Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

Firmowany przez PSL projekt nie zyskał przychylności również posłów PiS.

– Nie zgodzimy się na to, żeby kobiety musiały udowadniać 40 lat składkowych – podkreśla Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Rozwiązanie ludowców krytykuje także prof. Marcin Zieleniecki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert prawa pracy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Projekt dyskryminuje kobiety oraz osoby, które skończyły studia. Okres opieki nad dzieckiem przed 1999 r. i studia są bowiem uznawane do celów emerytalnych jako okresy nieskładkowe – wyjaśnia.

W jego opinii projekt PSL jest korzystny dla rolników oraz osób, które po ukończeniu nauki w szkole rozpoczęły pracę w wieku 20 lat. Na zmianach skorzystają osoby, które aktywność zawodową zaczęły w latach 80., kiedy pracodawcy zatrudniali podwładnych na podstawie umów o pracę.

– Dzisiaj młodzi ludzie wykonują prace na podstawie kontraktów cywilnoprawnych. Trudno im będzie udowodnić 40 lat opłacania składek – zauważa ekspert.

Zapowiadana rewolucja w systemie emerytalnym może się więc okazać korzystna tylko dla nielicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Kuba(2015-08-17 10:29) Odpowiedz 10

    do matki polki: niech Ci dzieci i stary który Ciebie uzywał płaci.

  • Inspektor Pracy(2015-08-17 10:32) Odpowiedz 10

    Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .
    Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem i dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
    Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

  • Bożena(2015-08-13 21:45) Odpowiedz 00

    19+15= 34 oczywiście = przepraszam a pomyłkę

  • Lorunia(2015-08-16 13:21) Odpowiedz 00

    Młodocianemu w rolnictwie liczy się staż a młodocianemu w przemyśle nie ! młodociany w przemyśle niejednokrotnie pracował w bardzo skrajnych warunkach np przy azbeście czy związkach ołowiu , a PSL zapomniał o tym w tym projekcie .

  • rys(2015-08-13 16:07) Odpowiedz 00

    Edek puknij sie ale mocno w

  • PSL za pomocą Waldemara wycyckał robotników!!!!!!!(2015-08-16 15:20) Odpowiedz 00

    panowie 1949-1953r. nie załapywali się ze względu nie spełnienia jedynego warunku wieku 60 lat do końca 2008r.Rolnicy otrzymali 5-cio letni okres przejściowy aby nabyć praw do wcześniejszej emerytury uzyskując wiek 60 lat po 2008r.Chamstwo prawne tego nierządu peselowskiego dobiega końca i nigdy więcej ten wrzód nie POwinien zbierać się.Zawsze im mało,za to w miastach mają dobrobyt żyć,płacić czynsz,za najniższą krajową.POwinny ich obowiązywać takie same warunki tak w osiąganiu emerytury jak po nowemu jej naliczania i naciągania prawa kosztem innych tego systemu.Jak im mało UE daje to niech otworzą sobie fundację pomocy rolniczej i dzielą się między sobą a nie okradać budżet państwa i biadolić do tego.

  • PSL za pomocą Waldemara wycyckał robotników!!!!!!!(2015-08-16 15:20) Odpowiedz 00

    panowie 1949-1953r. nie załapywali się ze względu nie spełnienia jedynego warunku wieku 60 lat do końca 2008r.Rolnicy otrzymali 5-cio letni okres przejściowy aby nabyć praw do wcześniejszej emerytury uzyskując wiek 60 lat po 2008r.Chamstwo prawne tego nierządu peselowskiego dobiega końca i nigdy więcej ten wrzód nie POwinien zbierać się.Zawsze im mało,za to w miastach mają dobrobyt żyć,płacić czynsz,za najniższą krajową.POwinny ich obowiązywać takie same warunki tak w osiąganiu emerytury jak po nowemu jej naliczania i naciągania prawa kosztem innych tego systemu.Jak im mało UE daje to niech otworzą sobie fundację pomocy rolniczej i dzielą się między sobą a nie okradać budżet państwa i biadolić do tego.

  • zakłamanie polskie(2015-08-18 07:52) Odpowiedz 00

    Dlaczego w Polsce większość emerytur to jałmużny? Przecież człowiek przechodzący po wielu latach pracy powinien miec taka emeryturę żeby spokojnie za nią przeżyć a nie wydzielać na chleb i lekarstwa.dlaczego w innych krajach emerytów stac na godne życie,na wycieczki zagraniczne,wczasy,opieke pielęgniarek w domu a w Polsce emeryt to dziad który cały czas musi liczyć czy go stać na bułkę z masłem.Jeżeli człowiek płacił przez 45 lat ZUS to jest dużo pieniędzy i chciałby na emeryturze z tych pieniędzy korzystać a nie dostawać 30zł waloryzacji jak grosz do kapelusza.Państwo polskie cały czas nas okradało i okrada nadal,rząd cały czas sieje wrogą propagande nt.emerytów jednym suchy chleb a innym smietankę.Na dodatek każe im pracować dłużej niz przewidywała ustawa.

  • same bzdury pismackie,eksperckie i komentarze do .(2015-08-13 19:02) Odpowiedz 00

    niczego nie zmierzają.Tak się wyrażę.Od kiedy to Piechota jest dobrym wujkiem dla ludu pracującego,jak wniosek obywatelski OPZZ 35/40 trzymał a jak dorwał to odrzucił.Następną sprawą jest równość kobiet i mężczyzn i obie płcie powinny uzbierać stażu składkowego 40 lat p.Strębski.Po trzecie wysokość emerytury po nowemu to uzbierany kapitał podzielony przez dalsze trwanie życia i to też powinno obowiązywać wszystkich jednakowo bez dopłat do najniższej emerytury.Po czwarte czy chłop czy robotnik jednakowe prawa,wtedy będzie sprawiedliwość społeczna i zgodność konstytucyjna.Myślę że poslowie nie stracili głów przed wyborami dla wyborców.Są w tej polskiej legendzie o szczęśliwcach na emeryturach ludzie którzy mają obecnie/pracując w szkołach przyzakładowych/od 16 roku życia 45 letni staż składkowy i wiek 62 lata,są bez jakichkolwiek zabezpieczeń społecznych,bez pracy i aby przeżyć grzebią w śmietnikach.Ta ustawa powinna być zrobiona tylko i wyłącznie pod tych ludzi.Reszta pod ustawę emerytalną powszechną.Czy to takie trudne???

  • XX(2015-08-16 18:16) Odpowiedz 00

    Nawet mimo uchwalenia tej ustawy, PSL pójdzie na boczny tor. Dość tego ślizgania się, zawsze udawało się uzbierać 5% przekraczając próg parlamentarny, teraz im sondaże tego nie wróżą.

  • pandora(2015-08-17 10:27) Odpowiedz 00

    No to do roboty!!! Mniej gadania więcej pracy.Im szybciej wejdzie ustawa tym lepiej dla tych którzy dzisiaj żyją z zasiłku bo zabrano im prawo do emerytury w określonym ustawowym wieku,w bezczelny sposób przedłużono im ten okres nie patrząć,że ludzie już nie maja pracy i miec nie będa a przepracowali ponad 45 i więcej lat.Jak mozna było nad tym sie nie zastanowic co będzie z tymi ludżmi,dlaczego skazano ich na jałmuznę?przeciez przez dziesiątki lat płacili składki po to,żeby w odpowiednim wieku i braku sił przejść na spoczynek.Tego nie można podarować nikomu.

  • Bożena(2015-08-13 21:22) Odpowiedz 00

    40 lat składkowych???A czy rolnicy też będą musieli udowodnić 40 lat opłacania składek (groszowych), bo z tego co czytam to ich ten warunek nie będzie dotyczył. Kolejny raz złodziejskie PSL stara się wydy….ć i okraść resztę społeczeństwa abyśmy składali się na emerytury dla coraz młodszych rolników –chcą większych przywilejów dla już i tak uprzywilejowanych kosztem reszty społeczeństwa rolników.
    Poza tym czy ktoś zastanowił się co to oznacza 40 lat składkowych dla kobiety??? Ja mam 59,5 lat, 38,5 lat pracy w tym składkowych 33 lata (3 lata wychowawczego i zwolnienia lekarskie – 4 operacje +wypadek). Ale z tego co wiem, większość ludzi w moim wieku zmaga się z różnymi chorobami (im starsi tym więcej chorób i więcej zwolnień lekarskich). Oznacza to, że abym miała 40 lat składkowych musiałabym jeszcze pracować 7 lat – oczywiście już bez zwolnień L4, czyli do 67 roku życia. Bardzo dziękuje za łaskę i możliwość przejścia na emeryturę w wieku 67 lat. W tym wieku rolnicy już od 11 lat będą na emeryturze, a mundurowi od 33 lat (możliwość przejścia na emeryturę przez mundurowego po 15 latach pracy tj. w wieku 34 lat bo 19+15=24). OT sprawiedliwość po POLSKU. Nie można tym złodziejom z PSL (okradanie reszty społeczeństwa) pozwolić na wprowadzenie tej ustawy.

  • l(2015-08-16 20:46) Odpowiedz 00

    I znów dzielą obywateli na lepszych i gorszych bo przecież rolnik nie bierze zwolnienia gdy zachoruje na grypę tak więc każdy z nich będzie miał 40 lat składkowych

  • thadde(2015-08-13 21:43) Odpowiedz 00

    65 lat dla wszystkich

  • abaja(2015-08-13 22:13) Odpowiedz 00

    przy tak "pełnym Sejmie" to wszystko może przejść. A co z tymi co już odpracowują "karniaka 67" mimo że już maja ponad 40 lat. pracy? Dla nich to prawo zadziałało wstecz, by ci wypasieni pupilki mogli sie wcześniej byczyć!!!

  • Inspektor Pracy(2015-08-13 14:28) Odpowiedz 00

    Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

    Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich
    -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) !!,
    i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) -nie wykazywane na Świadectwach pracy gdyz takie jest i było prawo!!
    - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia
    . Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem (art 18 ustawy o emeryturach pomostowych nie zaliczał czasu pracy w nadgodzinach na zasadzie równości stron a na odmiane odejmuje czas chorobowego i absencji ), dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.
    Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
    Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” Tusk ze Świetlika Płazyńskiego ogłosił,: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.
    . Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
    Przypomnijcie sobie co On mówil w TV - jak się będą sądzić to podniesiemy opłaty sądowe -CYNIK PO--ZłODZIEJ ,KŁAMCA i Oszust.

  • co ze studiami zaocznymi, wieczorowymi, podyplomow(2015-08-17 13:27) Odpowiedz 00

    studia wieczorowe, zaoczne tez powinny sie liczyc do stazu pracy, jeden robol-len ma weekendy wolny a drugi czlowiek haruje w tygodniu i w weekendy studiuje, wiec ma duzo mniej czasu na wypoczynek. Te 40 lat pracy to OK ale w lata pracy nalezy wliczyc wszystkie studia, studia podyplomowe itd. Bo ludzie haruja i ucza sie a potem wychodzi na to ze w wieku 60 lat maja... 35 lat pracy, choc tak naprawde jeszcze ksztalcili sie 5 lat na dziennych, potem np 3 razy roczne podyplomowe w weekendy - wiec za kazde studia np zaoczne 1 rok powinien byc liczony do emerytury, a za podyplomowe np 4 miesiace ( przewaznie podyplomowe roczne to 16 weekendow w szkole). W tej chwili to uprzywilejowane chlopstwo, ktore nie placi zadnych podatkow dodatkowo dostaje prezent w postaci wczesnej emerytury bo moze powiedziec ze w wieku 9 lat zaczelo pracowac z rodzicami w polu ( hehehehehe).

  • acha(2015-08-17 13:49) Odpowiedz 00

    o ile zaraz po szkole średniej dostanie pracę , a w innym przypadku wiek emerytalny 75/80 lat

  • Starsza(2015-08-22 15:00) Odpowiedz 00

    A ja chciałabym na stare lata pracować, może w innej formie jak dojeżdżać skmką i stać przy konwoju ale warunkiem powinien być rozwój człowieka. Dzisiejszy wariant lat 67 i na emeryturę lat jest najlepszy! Ale dłużej też można byłoby! Życie kobiety to tupotajnia domowa, dzieci, straszna ilość napięć nerwowych, a teraz gdy mam 69 mogłabym inaczej pracować ale u nas katastroficznie traktuje się obywatela.A starszy to jak śmieć do domu starców na eksperymenty farmakologiczne albo do likwidacji bo wszystkim przeszkadza.

  • wszystkie małe robaczki,dostały sraczki???????????(2015-08-18 21:48) Odpowiedz 00

    po 40 latach pracy składkowej---chyba wyrażnie ustawa o tym mówi.Więc skorzysta z tego mała grupa ludzi pracy a nie rolników.A jak iuż to bez dopłat do najniższej emerytury,lubnie otrzyma ten który nie spełnia składkowo najnizszej emerytury.PSL namiszało tym,aż im zboże wyschło bo z tego wszystkiego zapomnieli kupić zraszaczy.