statystyki

Mundurowi nie chcą emerytur

autor: Bożena Wiktorowska, Artur Radwan03.07.2014, 07:19; Aktualizacja: 03.07.2014, 12:49
policja

Policjaźródło: ShutterStock

W ciągu trzech lat o połowę spadła liczba funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, którzy odeszli ze służby. Ci, którzy zostają, liczą na podwyżki świadczeń na starość.

Reklama


Reklama


Mundurowi przyznają, że obecnie nie opłaca się im porzucać pracy. Wszyscy liczą też na wzrost uposażenia w 2015 r., obiecany przez premiera Donalda Tuska.

Czekając na pieniądze

– Podniesienie wysokości zarobków o 300 zł miesięcznie spowoduje, że zwiększy się także wysokość emerytury. Policjanci także czekają na podniesienie dodatku stażowego dla najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy – tłumaczy Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Potwierdzają to dane z poszczególnych formacji. Od stycznia do maja tego roku z policji zwolniło się 1813 osób. W analogicznym okresie w 2013 r. takich osób było 2707, a rok wcześniej aż 3569. Podobnie jest w Państwowej Straży Pożarnej. Od stycznia do maja 2012 r. ze służby odeszło 826 strażaków, rok później 729, a w tym zaledwie 451. Jak informują obie służby, prawie wszystkie zwolnienia są związane z odejściem na emeryturę. Ze służbą nie chcą się także rozstać pogranicznicy. W 2012 r. od stycznia do maja na emeryturę odeszło 513 funkcjonariuszy, rok później 564, a w tym roku zaledwie 240.

Związkowcy nie mają wątpliwości, że wiele osób z uprawnieniami emerytalnymi zostaje, bo coraz trudniej jest o pracę w cywilu. Największe problemy z uzyskaniem dodatkowego zatrudnienia są w małych miejscowościach.

– Faktycznie to jeden z powodów pozostawania na służbie. Ludzie potrafią liczyć, więc nie spieszą się z przejściem w stan spoczynku – wyjaśnia Krzysztof Oleksak, przewodniczący zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”.

Wojsko się trzyma

W ten trend wpisują się także żołnierze. Każdego roku ze służby w armii powinno odejść 4 tys. zawodowców.

– W tym roku limit odejść z pewnością nie zostanie osiągnięty. Obecnie zdecydowało się na to zaledwie 2 tys. osób – wylicza DGP płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Podkreśla, że w 2011 r. ze służby odeszło 7200 osób.

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej do końca maja na odejście z kadry zdecydowało się 1919 osób. W analogicznym okresie 2012 r. na taki krok zdecydowało się 2457 żołnierzy zawodowych, rok później 1959. Eksperci twierdzą, że największy wpływ na odejścia miały zmiany organizacyjne w jednostkach oraz nowe przepisy emerytalne.

– Służba daje żołnierzom stabilizację. Mają też nadzieję, że przy okazji przyszłorocznych wyborów dostaną obiecaną podwyżkę, o którą ciągle pytają – twierdzi płk Marian Babuśka.

– O ile obecnie wojsko nie ma problemów z naborem do służby zawodowej, to gdy zmieni się sytuacja na rynku pracy, więcej osób będzie się decydować na zrzucenie munduru – podkreśla mjr Artur Łęcki, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu.

– Jestem w takim wieku, że też mógłbym odejść, ale obawiam się, że po wejściu do strefy euro nasze emerytury mogą być przeliczone na podstawie niekorzystnego przelicznika, więc i z tego powodu warto poczekać – dodaje.

Wyjaśnia, że po zmianie dodatku stażowego będzie on naliczany co roku o jeden punkt procentowy. Do tej pory ten mechanizm działał co trzy lata. Jego zdaniem przyczyni się to do zatrzymania mundurowych w wojsku.

Bez wakatów

Dodatkowym problemem w wojsku i policji są wakaty. W przypadku tej ostatniej formacji w ustawie budżetowej zarezerwowano środki pozwalające na utrzymanie 102,3 tys. etatów. Ponieważ służbę w policji pełni 96,9 tys. funkcjonariuszy, to liczba wolnych stanowisk wynosi 5440. Eksperci wyjaśniają, że miejsca te są celowo utrzymywane ze względu na niedoszacowanie budżetu policji.

– Pieniądze z wakatów są wydawane na bieżące wydatki komend, m.in. na zakup paliwa czy papieru do drukarek. W czerwcu tego roku zawarliśmy porozumienie z komendantem głównym, żeby 30 mln zł z tej puli przeznaczyć na wypłatę okresowych dodatków dla policjantów, którzy pracowali więcej z powodu niepełnego zatrudnienia – tłumaczy Tomasz Krzemieński.

Związkowcy domagają się stopniowego obniżania liczby wakatów.

– Docelowo liczba wolnych stanowisk nie powinna przekraczać 2 proc. zatrudnienia – wyjaśnia Krzemieński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • gość(2014-07-03 08:37) Odpowiedz 00

  ale bzdury wypisuje POprawna Gazeta

 • xyz(2014-07-04 09:22) Odpowiedz 00

  Do Jarka ( post. 6 ).
  Druch ma 100 % racji . Oczywiście rozumiem Twój pkt. widzenia , ale tylko częściowo się z nim zgadzam , tzn. uważam że mundurowi powinni być objęci powszechnym systemem emerytalnym , od ich poborów winne być odprowadzane składki emerytalne i w związku z tym ich pobory winne być odpowiednio wyższe . Również jeżeli chodzi o wiek nabywania uprawnień emerytalnych winni mieć analogiczne możliwości przejścia na emeryturę , co nie znaczy że uważam że wszyscy musieliby odchodzić w wieku 67 lat . Otóż winni mieć możliwość odejścia na emeryturę wcześniej tj. np. w wieku 55 czy tez 60 lat , ale aby nie otrzymywali zbyt niskich świadczeń winna być możliwość odprowadzania dobrowolnego odprowadzania ponad standardowych składek aby zbudować wyższy kapitał emerytalny umożliwiający w opisanych przypadkach uzyskanie świadczeń emerytalnych na odpowiednim poziomie . Wszystkie grupy zawodowe winne być objęte powszechnym systemem emerytalnym i jest to ( wbrew wielu , ale wyłącznie tzw. intelektualnych leniuchów , lub intelektualnie ograniczonych ) możliwe , i w efekcie bardzo korzystne dla wszystkich , jak i również dla państwa. System emerytalny byłby wówczas bardzo stabilny , byłoby bardzo mało zmian , Nie byłoby tez nikczemnych krzywd wyrządzanych zwykłym szarym obywatelom jak to jest obecnie. Otóż ostatnio wprowadzane zmiany wieku emerytalnego , przejęcia części aktywów w OFE de facto pogorszyły/ pogorsza w przyszłości materialno-rodzinną sytuację osób objętych powszechnym systemem emerytalnym. Władza uważa , że było to konieczne aby poprawić kiepską sytuację finansową państwa - A JA MAM PYTANIE . DLACZEGO TO WYŁACZNIE ZWYKLI , SZARZY OBYWATELE MAJĄ PONOSIĆ KOSZTY NAPRAWY FINANSÓW PAŃSTWA ??? DLACZEGO INNI OBYWATELE TZW. UPRZYWILEJOWANI ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy , górnicy , rolnicy , politycy ,...) ZWOLNIENI ZOSTALI Z OBOWIĄZKU PONOSZENIA TYCH KOSZTÓW , ewentualnie mają je ponosić w skali znacząco mniejszej ???

 • Jeśli wakaty....(2014-07-23 18:03) Odpowiedz 00

  ...utrzymuje się po to aby kupić " papier toaletowy ", to jest to chore państwo, a ktoś, kto na to pozwala, powinien siedzieć w pierdlu i to natychmiast.

 • Wiem co piszę(2014-07-08 00:40) Odpowiedz 00

  Nie zapłaciłeś składki emerytalnej to nie zgromadziłeś pieniędzy na wypłatę emerytury.
  To proste. Jeśli mimo to dostajesz emeryturę to płacą je wszyscy podatnicy. Nie wypowiadam się czy słusznie czy też niesłusznie - może na mundurowych powinni płacić inni; nie wszystkim to jednak musi się podobać.

 • kaka(2014-07-05 21:47) Odpowiedz 00

  To artykuł w stylu " Polacy nie lubią wołowiny" ;)

 • f.sz(2014-07-04 21:16) Odpowiedz 00

  śmieszny artykuł
  siet a nie prawda

 • zawodowiec(2014-07-07 07:23) Odpowiedz 00

  Tylko jakoś nikt z tych pismaków nie zastanowił się , że spadek odejść jest związany głównie ze strukturą zatrudnienia, a Ci co odchodzą to głownie z powodów zdrowotnych , gdyż lekarze medycyny pracy nie chcą im już podpisywać dopuszczeń do służby.

 • emeryt(2014-07-04 16:46) Odpowiedz 00

  Co to za mundurowi ,że na interwencje jada 2 godziny i dojezdzaja jak jest juz po wszystkim.Potrafia tylko pijanemu żulowi mandat wypisac bo limit miesieczny musi byc wykonany. Nic sie nie zmieniło przez ostatnie 30 lat. Nikt głośno tego nie powie ale te nagankio na policjantów w zakresie wyników sie nie zmieniły i to dobija młodych policjantów.Ida na służbe jak na ściecie głowy. Policjant powinien byc naszym przyjacielem i doradzca a nie wrogiem nr 1. Wina jak zwykkle u głupich przełożonych z warszawki ktorzy w zyciu nawet nikogo nie wylegitymowali tylko na plecach przejechali i dorobili sie stołkków i pagonow a o pracy w policji wiedze maja jedynie z ksiazek.

 • Jacx(2014-07-06 22:58) Odpowiedz 00

  Wszelkie przywileje emerytalne powinny zostać zlikwidowane. Chcesz odejść z pracy przed ukończeniem 67 rż. to sobie odchodź, ale na wypłatę pierwszej emerytury powinieneś czekać do ukończenia wymaganego wieku emerytalnego. To jest jakiś nonsens, żeby 45-latek odchodził na emeryturę i od razu otrzymywał świadczenia, a jeszcze do tego szedł do pracy i otrzymywał wynagrodzenie + emeryturę. Wobec wieku wszyscy jesteśmy równi. Nie ma znaczenia czy ktoś jest sędzią, policjantem czy murarzem. Dlatego emerytura powinna być OBYWATELSKA - jedna jedyna, równa dla wszystkich i dostępna dla każdego, kto osiągnie wymagany wiek emerytalny.

 • krol(2014-07-04 15:51) Odpowiedz 00

  Podwyzki obiecane przez Tuska hi hi hi. Domagajcie sie 300 % POdwyzek-on wam obieca hi hi hi

 • CERA(2014-07-04 15:34) Odpowiedz 00

  zakaz pracy emerytom a nie brac emeryture i zabierac prace mlodym

 • Dora(2014-07-06 09:38) Odpowiedz 00

  7: adam z IP: 91.231.169.* (2014-07-03 12:39)

  Odchodzą źle, nie odchodzą tez źle, bo nie wiem o co chodzi autorom

  O oglądalność i kasę. Przy tym nieźle się bawią czytając idiotyczne komentarze wszechwiedzących.

 • pracownik najemny(2014-07-05 11:53) Odpowiedz 00

  mundurowy w wieku 45 - 50 lat na emeryturę. Cywil 40 lat pracy , wiek w dowodzie 60 lat a w nagrode arbait do 67 i trzeba uwazać żeby I sekretarz PokradniemyOszukamy 2 stycznia 2015r nie podniósł wiek do 68 lat. Po nim mozna sie wszystkiego spodziewac poniewaz jest juz w tym kraju tylko kamieni kupa i nic wiecej.

 • kripo(2014-07-04 14:46) Odpowiedz 00

  DONEK TYLKO OBIECYWAĆ POTRAFI !!!

 • tcdd(2014-07-03 23:17) Odpowiedz 00

  Jestem ciekaw, dlaczego są takie duże różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi służbami? Ci co najmniej robią czyli wojsko dostaje najwięcej.

 • spokojnie to tylko ja(2014-07-04 12:34) Odpowiedz 00

  Jarku L - za to pracownicy cywilni ze sfery budżetowej nie dostali od 2008r., ani ZŁOTÓWKI podwyżki !!! To jest normalne?!?! To jest kur... bandytyzm !!!

 • Druh(2014-07-04 09:09) Odpowiedz 00

  Druh do Jarka: Szanowny Pan chyba policjant. Tu nie chodzi mi o zabieranie komuś czegoś. Uważam iż winien być stworzony równy system na identycznych zasadach dla wszystkich. A rozmowa z mudorowymi na ten temat kończą się tak jak wypowiedź Pana Jarka: " Treba było wsąpić do policji, wojska to też byś miał tak dobrze". lub "I co z tego albo zazdrość" Tak odpowiadają ludzie którym brak argumentów. Przecież trzeba być ... żeby uważąć, że wszyscy mogą być policjantami, wojskowymi itp. Panie Jarku ja proponuję, żeby wobec wszystkich pracującyhc w Polsce był stosowany kodeks pracy a nie inne szczególne przepisy dające przywileje, wtedy porozmawiamy. A może "śmieciuweczkę" Panu zaproponować? Zdaję sobie sprawę, że praca w policji jest ciężka i niebezpieczna z powodu nas rodaków. Za to jestem wdzięczny. Ale nas w Polsce nie stać żeby ludziom w wieku 35-40 lat fundować emerytury w wysokości 2-3 razy większej niż przeciętna emerytura. Nie dotyczy to tylko mundurówek (około 20 służb) ale tz. wymiaru sprawiedliwości, oświaty, urzędników, służb kontrolnych (proszę poczytać poszczególne ustawy). To jest chore. A na Pana wypowiedź:" i co z tego że nie płacili składek" odpowiem: a to z tego że ja i inni podatnicy za Pana płacę składki i proszę sobie odliczyć z pensji skłądkę to Pan zobaczy CO Z TEGO ... Panu zostanie. Więć trochę więcej pokory dla innych maluczkich.

 • xp15(2014-07-03 08:45) Odpowiedz 00

  "Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej do końca maja na odejście z kadry zdecydowało się 1919 osób. W analogicznym okresie 2012 r. na taki krok zdecydowało się 2457 żołnierzy zawodowych, rok później 1959. Eksperci twierdzą, że największy wpływ na odejścia miały zmiany organizacyjne w jednostkach oraz nowe przepisy emerytalne". Eksperci się troszeczkę mylą.Największy wpływ na odejścia miały brak perspektyw rozwojowych dla niektórych (dla niektórych tzw. "swoich"-oczywiście perspektywy były, są i będą realizowane), stosunki przełożony ( i opinie ich kolesiów sugerujących przełożonym co mają robić)-podwładny itp, dopiero w dalszej kolejności przyczyny wymienione przez "ekspertów".

 • 60(2014-07-03 16:45) Odpowiedz 00

  mnie załamuje jak jestem w towarzystwie mundurowych to dyskusje ciągle obracają się wokół kasy i opłaca się -nie opłaca się żenada a efekty oby nie byly jak na ukrainie

 • slon(2014-07-04 08:38) Odpowiedz 00

  Maja racje policjanci ze nie chca emerytur i tak na komisariatach przez dniowke wypalaja po dwie paczki papierosow i wypijaja wiadro kawy za taka robote taz nie wziol bym emerytury byloby mi wstyd morze wiec maja jakies poczucie winy ze oszukuja narod.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama