statystyki

ZUS zwróci zawieszone emerytury. Fiskus potrąci 32 proc. podatku

autor: Bożena Wiktorowska23.10.2013, 06:51; Aktualizacja: 23.10.2013, 08:02
Emeryt

Emeryci otrzymujący niskie świadczenia nie zapłacą więcej, niż gdyby wypłata była rozłożona na lata.źródło: ShutterStock

Osoby oczekujące na wypłatę zaległych emerytur za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. muszą się liczyć z obowiązkiem zapłacenia wyższego podatku. W jednym roku dostaną bowiem skumulowaną pulę emerytur z prawie 2,5 roku. To efekt uznania przez Trybunał Konstytucyjny  za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisów o zawieszaniu emerytury.

Reklama


Reklama


Już dwa lata trwa bój seniorów – najpierw z rządem, teraz z ZUS – o wypłatę emerytur zawieszonych na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Chodzi o osoby, które przed 1 października 2011 r. mogły łączyć pracę z pobieraniem świadczenia. Po tej dacie, żeby dostawać pieniądze z ZUS, musiały się zwolnić (chociażby na jeden dzień). Inaczej zakład emerytury zawieszał. Dopiero Trybunał Konstytucyjny w ubiegłym roku uznał, że było to niezgodne z ustawą zasadniczą. – Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca – podkreśla prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Tyle że emerytów czeka kolejna mało przyjemna niespodzianka. ZUS wypłaci im teraz skumulowane emerytury za okres, kiedy ich nie pobierali. W efekcie zapłacą wyższy podatek, bo od całej otrzymanej kwoty (jednak bez odsetek). Niektóre osoby, jeśli zsumują przychody z pracy, zaległych emerytur oraz terminowo płaconych świadczeń, przekroczą próg dochodowy w wysokości 85 528 zł. A to oznacza, że wpadną w kolejny, wyższy i zamiast 18 proc. zapłacą 32 proc. podatku od wszystkich dochodów.

Wyższe dochody dla części najbiedniejszych emerytów mogą oznaczać kolejne problemy. Jeżeli przekroczą oni kryterium dochodowe, nie będą mogli korzystać z pomocy społecznej. – Seniorzy po raz kolejny będą karani za błędy rządu – zauważa Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny (PiS).

Eksperci wskazują, że jeśli ustawodawca nie rozwiąże tego problemu, to poszkodowani mogą dochodzić swoich racji przed sądami. A to dla emerytów oznacza kolejne wydatki.

Zasady zawieszania rent lub emerytur przez ZUS

Zasady zawieszania rent lub emerytur przez ZUS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zasada zaliczki

Seniorzy nie kryją rozczarowania takim obrotem sprawy.

– Przez tyle miesięcy prowadziłem w sądzie batalię, żeby odzyskać od ZUS wstrzymane świadczenie. Dopiero teraz zrozumiałem, że od tej wywalczonej kwoty muszę zapłacić fiskusowi daninę. Wiele osób w podobnej sytuacji chce składać korektę podatkową za poprzednie lata – mówi Marian Strudziński z Radomia, pracujący w urzędzie miasta emeryt, który zapoczątkował ogólnopolską akcję w sprawie zawieszonych emerytur.

Okazuje się, że jest to niemożliwe. Centrala ZUS, odpowiadając na pytanie DGP, wyjaśniła, że na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) kwoty otrzymane przez podatnika stanowią przychód uzyskany w danym roku podatkowym.

– A zatem kwota będąca wyrównaniem za lata ubiegłe nie wymaga dokonania korekty dochodu w zeznaniach podatkowych za lata poprzednie – wyjaśnia Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Zakład ma jednak obowiązek pobrać zaliczkę na podatek PIT od łącznej kwoty dochodu uzyskanego w miesiącu wraz z wyrównaniem za okresy poprzednie w wysokości 18 proc. (odejmując ulgę w zaliczce w wysokości 46,33 zł). Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy wypłacane świadczenie jest należnością tylko za jeden miesiąc, czy też za kilka miesięcy.

– Tylko odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty emerytury są wolne od podatku dochodowego – zauważa Radosław Milczarski.

Inaczej sprawę zaliczek widzą eksperci.

– Jeżeli wypłata nastąpi w miesiącu, w którym dotychczasowy dochód z emerytury przekroczył kwotę 85 528 zł, wówczas ZUS zainkasuje zaliczkę w wysokości 32 proc. Dodatkowo pobierze składkę na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc, w którym nastąpi wypłata – wskazuje Przemysław Stobiński, radca prawny z Kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.

Rozliczenie to jednak faktycznie nastąpi w dniu wypłaty zaległej emerytury.

– Przychody z tytułu emerytur i wynagrodzeń podlegają bowiem opodatkowaniu w momencie ich otrzymania bądź pozostawienia do dyspozycji podatnika. Zasada ma zastosowanie również wtedy, gdy zainteresowany jednorazowo otrzymał świadczenia należne mu za poprzednie lata, które, z różnych przyczyn, zostały mu wypłacone dopiero w danym roku – tłumaczy Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z firmy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Sp. z o.o.

PIT od ZUS

Zawieszeni emeryci oczekujący na wypłatę zaległych świadczeń muszą się liczyć z tym, że dochód uzyskany z tytułu otrzymanego wyrównania będzie wykazany na formularzu PIT-40A/11A sporządzonym przez ZUS po zakończeniu roku podatkowego. Zakład nie ma jednak prawa łączenia przychodów z emerytury i zatrudnienia przy ustalaniu wysokości zaliczki. To już musi zrobić sam zainteresowany, rozliczając się z urzędem skarbowym. W efekcie, jak tłumaczy Rafał Sidorowicz, kumulacja przychodów może prowadzić do konieczności odprowadzenia od części przychodów wyższego podatku.

– Wypłata wyrównania może być więc niekorzystna dla tych emerytów, którzy na jej skutek przekroczą próg przychodu w wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Od nadwyżki ostatecznie będą musieli zapłacić podatek 32 proc. – potwierdza Przemysław Stobiński.

Natomiast emeryci otrzymujący niskie świadczenia nie zapłacą więcej, niż gdyby wypłata była rozłożona na lata. Nie wiadomo jednak, czy ich skumulowanie nie spowoduje, że osoby otrzymujące zasiłek z pomocy społecznej nie stracą do niego prawa. Przekroczą bowiem kryterium dochodowe (456 zł na rodzinę).

Bez zawieszenia

– Wypłata zaległych świadczeń nie spowoduje wstrzymania emerytur osób nadal aktywnych zawodowo – tłumaczy Paweł Pelc, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Pawła Pelca.

Wyjaśnia, że zawieszenie określone w art. 104 ust. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy zdefiniowane w art. 104 przychody przekroczą próg 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

– Oznacza to, że nie wszystkie są uwzględniane przy ustalaniu, czy został przekroczony próg, a jednie te, które wyraźnie wskazał ustawodawca – zauważa Paweł Pelc.

Chodzi zatem wyłącznie o przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby. Pod tym pojęciem rozumie się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową.

Furtka dla emerytów

Obecne przepisy nie przewidują rozwiązań umożliwiających rekompensatę niekorzystnego efektu opodatkowania zaległych emerytur. Być może jednak aspekt ten zostanie zauważony w czasie prac legislacyjnych nad przepisami stanowiącymi podstawę do wypłaty zaległych emerytur. Są dwa projekty w tej sprawie – senacki i rządowy.

– Obiecuję, że sprawą się zajmę w czasie prac w komisji – zapewnia Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny (PiS).

Możliwa jest również pomoc ze strony ministra finansów.

– Ma on kompetencje w zakresie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów lub przychodów podatników – wyjaśnia Rafał Sidorowicz.

Podstawą prawną do zwolnienia przez ministra finansów z płacenia podatku jest art. 22 par. 1 ust 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Na jego podstawie szef resortu może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których to dotyczy. W tym roku minister finansów wydał już dwa takie rozporządzenia.

– W związku z tym, iż jednorazowa wypłata zaległych emerytur może prowadzić do znacznie większych obciążeń podatkowych niż w przypadku wypłaty emerytur w okresach, za które były należne, istnieją podstawy do uznania, iż w takim przypadku występuje ważny interes podatników – zauważa Rafał Sidorowicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ceramis(2013-10-23 19:27) Odpowiedz 00

  co to ku..a za kraj żygać jużsię chce

 • Błędny artykuł - marginalny problem(2013-10-23 15:30) Odpowiedz 00

  (!)

 • xyz(2013-10-25 10:28) Odpowiedz 00

  Czy to aby nie oszukańcze , złodziejskie , bandyckie państwo ??? Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości w jakim to państwie przyszło nam żyć ??? Rozumiem tych co uciekają stąd aby układać sobie życie w normalnym świecie. Jak widać tutaj chyba nie ma żadnych szans na pomyślną przyszłość - bardzo o to dbają tacy nikczemni w mojej ocenie ludzie jak Rostowski , Tusk , Komorowski i im podobni.

 • klakier(2013-10-23 12:36) Odpowiedz 00

  Do sprawy emerytów nalezy podejść NORMALNIE, tj. zakazać pracy emerytom, aż bezrobocie spadnie do 5 %. Emerytura ma być TYLKO dla Ludzi, z wiekiem emerytalnym- chorych i NIE chcących już pracować. "Emeryt"- tj. posiadający wiek emerytalny MOŻE pracować, ale to NIE EMERYT, tylko PRACOWNIK i powinien pobierać TYLKO pensję. Można oczywiście zrobić jakieś "zachęty", do dalszej pracy. NORMALNIE- emeryt NIE powinien PRACOWAĆ, to wypacza sens emerytury. Emerytura to NIE dodatek socjalny do DOŻYTYCH Lat w. emerytalnego. Przybyłoby TYSIĄCE nowych MIEJSC PRACY dla MŁODYCH Ludzi.

  TAKI system emerytalny, b. DOBRY dla Rządu i przyszłych emerytów funkcjonuje na Białorusi. Polega on na tym, że w. emerytalny to 55/60. Każdy przyszły emeryt z wiekiem emerytalnym 55/60, za KAŻDY dodatkowy rok pracy dostaje dodatek do kapitału z którego wylicza Mu przyszła emeryturę wynosi 6, 15, 25, 35, 50 %, póżniej już tylko 6 %. Szczegóły w gogle. Rozumiem, że tego b. BOJĄ się tylko Ludzie na intratnych, wysoko płatnych posadach w adm. państwowej.

 • PodatNIK(2013-10-23 12:51) Odpowiedz 00

  chyba23%!..

 • emeryt(2013-10-23 12:59) Odpowiedz 00

  A to CIEKAWOSTKA!!!
  To ile RAZY ściągają podatek od tego samego???
  Kto jak kto ALE EMERYCI póki żyjemy CZAS SIĘ OBUDZIĆ!!!

 • abc(2013-10-23 13:22) Odpowiedz 00

  a którzy emeryci korzystają z opieki społecznej, pierwsze słyszę, im się nie należało, gdyż mieli zabezpieczenie emerytalne bądź rentowe i np, na leki czy węgiel przecież z tych 800 zl góra mogli sobie odłożyć, czysta bzdura, po co pisać takie głupoty!!!

 • Ryszard/1945 Olsztyn(2013-10-23 13:51) Odpowiedz 00

  A którzy emeryci mają rocznie ponad 80 tyś. emerytury rocznie, ilu ich jest, ja mimo że mam wyższą jak średnia krajowa to i tak dużo brakuje do tej sumy.

 • zet(2013-10-23 14:36) Odpowiedz 00

  dlaczego jak cos sie zusowi zalega to z odsetkami sie placi a jak oni komus zalegaja to oddaja ebz odestek co ??

 • Tuskoebus(2013-10-23 14:56) Odpowiedz 00

  ZUS zwróci , ale większość Narodu będzie robiła do wieku 67 lat , na moich uprzywilejowanych: rolników , górników , mundurowych , sędziów i prokuratorów.
  POtem w wieku 67 lat dostaną jałmużnę z ZUS i OFE.

 • emeryt(2013-11-14 09:16) Odpowiedz 00

  Obecną mafię POwska trzeba wywalić na zbity pysk. To złodzieje jakich mało na świecie.

 • Urszula11953(2013-10-25 12:40) Odpowiedz 00

  Niespójne przepisy, z którymi nawet TK nie potrafi sobie poradzić. Mając przysłowiowe "klapki na oczach" orzekają wybiórczo, nie obejmując ogółu problemu (tu o emerytach, kobietach ur. w 1953 r.).

 • ceramis(2013-10-23 19:29) Odpowiedz 00

  DO KLAKIERA jak byś dostał 900.00 zł emeryturu to byś takich dłupot nie pisał

 • qqqq(2013-10-23 19:47) Odpowiedz 00

  ceramis ja mam 900 zł pensji i umowę śmieciową

 • RYCHU(2013-10-30 09:49) Odpowiedz 00

  I ZNÓW TUSK OSZUKA POLAKÓW BBBBBA

 • olena(2013-10-29 13:25) Odpowiedz 00

  Przecież Premier jest z wykształcenia historykiem to jaki z niego premier .ZERO!!! Chcieliście PO to macie. Szkoda pisać.

 • Justa2(2013-10-23 21:29) Odpowiedz 00

  Do gwerty poz.8
  Do tych waloryzacji należy dodać jeszcze jedno zapytanie a mianowicie czy tym wszystkim pracującym emerytom którym teraz zostaną zwrócone świadczenia emerytalne zostanie również pomniejszony (o wypłaconą emeryturę ) zgromadzony kapitał - przy przejściu na emeryturę powszechną??
  Zgromadzony kapitał pomniejsza się jedynie emerytom urodzonym w 1953 roku, innym nie. Dlaczego? To jest kolejna sprawa do rozpatrzenia przez TK , gdyż jest to jawne okradanie ludzi urodzonych w 1953 r, Ten temat jest na forum poruszany od kilku miesięcy i nic nie zrobiono w tym temacie. Tk winno szybko zająć się tą sprawą.

 • Justa2(2013-10-23 22:02) Odpowiedz 00

  Do Basi poz.16.- a co mają powiedzieć i zrobić emeryci, którzy poprzez taką manipulację w przepisach stracili pracę , gdyż nie mieli możliwości zwolnić się i ponownie zatrudnić w ciągu jednego dnia (totalna bzdura za którą ktoś powinien ponieść surową karę ). Tysiące emerytów straciło pracę od.1.10.2011 r i pomimo,że od 2009 r do 30.09.2011 pracowali teraz przy przechodzeniu na emeryturę powszechną mają pomnieszany kapitał początkowy oraz nie mają możliwości ponownego przeliczenia emerytury według nowej stawki bazowej . Dlaczego??? jeśli pozostali emeryci którym udało się pracować nadal i teraz zostanie im wypłacona zawieszona emerutura ( wyrok TK) będą mieli do tego prawo, przechodząc na emeryturę powszechną. W oparciu o manipulację w przepisach emerytalnych , emeryci (ur.1953) zostali podzieleni na dwie grupy . Jak w tej sytuacji ma się wyrok TK ???

 • Teresa(2013-11-06 16:22) Odpowiedz 00

  Podwyższony podatek od skumulowanych świadczeń. Strata na uldze podatkowej. Gdyby świadczenia były wypłacane systematycznie każdego miesiaca to za kżzdy miesiąc jest ulga podatkowa ( w naszym przypadku tj. za 11miesiecy i 21 dni ) a przy skumulowanej wypłacie dostalismy tylko jedną ulgę i to jest dla emeryta strata w granicach ponad 500 zł przy całym wyrównaniu zaległych emerytur.

 • demo-krata(2013-12-07 10:59) Odpowiedz 00

  Wszyscy piszą o tym jak ZUS zwraca bezprawnie zawieszone emerytury emerytom którzy nie zwolnili się z pracy a uzyskali prawo do emerytury jak wyrokował Trybunał Konstytucyjny w dniu 13.11.2013 r. (wyrok ogłoszony 22.11.2013 r. w Dz. U. RP poz. 1285 sygn. akt K 2/12). ZUS interpretuje wyrok jak mu pasuje i dalej nie wypłaca. Gdyż potrzebuje ustawy na której się oprze. Mam pytanie co się dzieje z projektem ustawy ( Ministra Pracy i Polityki Społecznej 7.11.2013 została skierowana do sejmu?) ZUS przecież podlega Ministrowi i dopóki nie będzie czarno na białym to dalej będzie tkwił w przeszłości. Ja spełniam wszystkie warunki określone w ustawie do wypłacenia zawieszonej emerytury a dostałem odmowę bo Trybunał Konstytucyjny ( akt K 2/12) nie określił daty utraty mocy prawnej błędnych przepisów. Jednym słowem ZUS zabierał pieniądze emerytom bo tak chciał a kiedy TK stwierdził że robił źle to teraz już będzie grzeczny ale nie musi oddać tego co zabrał ??!! Mało tego nie obchodzi go to co emerytom wciska jego szef ( który nawiasem mówiąc bardzo się stara ) tylko co dalej z tym projektem bo to jest rozwiązanie. Tylko emeryci dalej nie mają zaległych emerytur a czas leci .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama