statystyki

Od 1 października 2013 roku zmiany w ustalaniu kapitału początkowego emerytury

autor: Katarzyna Tomczyk05.09.2013, 09:46; Aktualizacja: 05.09.2013, 09:48
  • Wyślij
  • Drukuj

Na podstawie nowych przepisów przy ustalaniu wyspkości emerytury ZUS będzie korzystniej wyliczał wskaźnik wysokości wynagrodzenia za lata, w których osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy.

reklama


Jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, jest podstawa wymiaru. Dla przypomnienia ustalamy ją według następującego wzoru:


Pozostało jeszcze 94% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

  • 1: zbigniew z IP: 85.221.208.* (2014-01-17 21:06)

    jedna ustawa emerytalna i rentowa dla wszystkich w tym dla mundurowych i wymiaru sprawiedliwości, jeden sposób wyliczania rent, emerytur i zasiłków chorobowych. Dlaczego mundurowi i wymiar sprawiedliwości mają zasiłki chorobowe 100%.

  • 2: kordian z IP: 188.246.158.* (2013-12-16 16:15)

    Przepisy powinny być jednakowe dla wszystkich! Mundurowi, sędziowie , prokuratorzy i inne świete krowy nie zostały objete przepisami, a gdyby tak było to okres pracy dla WSZYSTKICH wyniósłby 62 lata. UJEDNOLICIĆ PRZEPISY!!! ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE!,a znikna klany rodzinne i kolesiostwo.

  • 3: aldin1953 z IP: 89.229.6.* (2013-10-16 23:32)

    Rocznik kobiet 1953 które nabyły emeryturę wczesną w 2008r zostały oszukane,dlaczego zmienia się prawa nabyte. Emerytury powinny być przeliczone w/g starych zasad a nie wypłacone pieniądze na wczesnej emeryturze odejmowane z kapitału początkowego. jestem z rocznika 1953 - przepracowałam 37 lat pracy i po przeliczeniu emerytury wczesnej na powszechną naliczyli mi 300 złotych mniej to jest nie zgodne z Konstytucją . Musimy napisać do Trybunału bo to jest złodziejstwo Tuska i Rostkowskiego

  • 4: tyu z IP: 77.253.141.* (2013-09-11 20:43)

    Dlaczego emerytury są opodatkowane ?. Ile razy mamy płacić podatek za to co było już opodatkowane. Okradanie emerytów = pseudo rewaloryzacje, nowe wskaźniki , nowe przepisy. Kiedy PO+PSL+RP przestanie dzielić emerytów na uprzywilejowanych i okradanych???.

  • 5: do 1-13 z IP: 193.169.19.* (2013-09-11 15:31)

    Piszcie na temat !

  • 6: POLKA z IP: 37.225.147.* (2013-09-11 12:54)

    ROCZNIK 1953 KOBIETY PRZEZ 40 LAT PLACILY DO ZUS SKLADLI NA KAPITAL POCZATKOWY.KTORY MIAL BYC UWZGLEDNIONY PRZY PRZELICZENIU POWSZECHNEJ EMERYTURY.KOBIETY POZOSTAJA W ZAWIESZENIU!!!NA WCZESNIEJSZEJ EMERYTURZE BO OBECNA POWSZECHNA JEST BARDZO KRZYWDZACA.CO Z NASZYMI PIENIEDZMI!!!CHCEMY BYC PRZELICZONE NA STARYCH ZASADACH JAK ROCZNIK 1952 I PRZEJSC NA EMERYTURY POWSZECHNE!!! GDZIE RPO ,OPZZ,MINISTERSTWO PRACY !!!

  • 7: MB z IP: 83.11.109.* (2013-09-10 10:05)

    Po pierwsze emerytury są okrojone o wykładnię złodziejskich przepisów, po drugie rzadowcy nie dali dopracować do wieku emerytalnego, rozwalili wszystkie zakłady pracy, zostawili ludzi na bruku, bez żadnej pomocy finansowej. Obecnie wymiar emerytury jest nędzny, ani do życia, ani umrzeć, trzeba się męczyć, uprawiać działkę do śmierci, aby tylko przetrwać. jak to się ma do podstawowych opłat i nałożonych jeszcze obligatoryjnych podatków? To co się wyprawia z ludźmi w starszym wieku, to przechodzi ludzkie pojęcie w dzisiejszych czasach.

  • 8: zosia z IP: 93.105.9.* (2013-09-09 17:24)

    Rocznik 53 okradany okrutnie, Ci którzy pobierali emerytury bez zwalniania się z pracy otrzymają wyrównanie wraz z odsetkami tacy biedni i nadal pracują. Dlaczego prawo jest tak niestabilne, dlaczego jesteśmy tak zaskakiwani, pozbawili nas możliwości przejścia na powszechną emeryturę
    To jest jawne złamanie zasad konstytucji

  • 9: 1954 z IP: 83.25.163.* (2013-09-08 19:52)

    1954 też jest okradziony z pieniedzy i miesiecy ktore sa dodawane.chamstwo i beszczelnosc nie zna granic.ważne ze oni mają dla siebie,swoje premie.odprawy ,darmowe przywileje

  • 10: erq z IP: 77.253.141.* (2013-09-08 07:37)

    Emerytury liczone na tzw. starych zasadach są dużo większe niż liczone na tzw. nowych. Rocznik 53 został okradziony. Są w Polsce lepsi i gorsi emeryci. Mundurowi emeryci są wyróżnieni, cywilni okradzeni. Czas ujednolicić przepisy emerytalne. Nie, dla okradania emerytów cywilnych.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie