statystyki

Od 1 października 2013 roku zmiany w ustalaniu kapitału początkowego emerytury

autor: Katarzyna Tomczyk05.09.2013, 09:46; Aktualizacja: 05.09.2013, 09:48
  • Wyślij
  • Drukuj

Na podstawie nowych przepisów przy ustalaniu wyspkości emerytury ZUS będzie korzystniej wyliczał wskaźnik wysokości wynagrodzenia za lata, w których osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy.

Jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, jest podstawa wymiaru. Dla przypomnienia ustalamy ją według następującego wzoru:


Pozostało jeszcze 94% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
WYKUP DOSTĘP
Wyślij SMS o treści:

KD.ARTYKUL na numer:7255

Koszt SMS to 2zł + VAT

Jeżeli posiadasz darmowy kod dostępu, wprowadź go w oknie powyżej. Kod daje dostęp do wybranego artykułu.

więcej informacji »

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

  • 1: hl z IP: 31.6.174.* (2013-09-05 18:42)

    Kiedy wreszcie ZUS naprawi krzywde emerytek z rocznika 1953!!!

  • 2: Alina z IP: 77.45.116.* (2013-09-05 20:08)

    Halo! a jaką krzywdę??? Po prostu zmieniły się przepisy i należy je przestrzegać,kropka.Zawsze będzie ktoś niezadowolony.Pocieszę Cie,ja też jestem rocznik 1953.

  • 3: zrobiona w konia z IP: 178.36.59.* (2013-09-06 01:12)

    Co to znaczy, że zmieniły się nagle przepisy dla jednego tylko rocznika wcześniejszych emerytek - tj. rocznika 1953? Prawo nie może nikogo zaskakiwać. Osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury miały prawnie zagwarantowane, że po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego będą miały przeliczone emerytury wg nowej kwoty bazowej. Późniejszą nagłą zmianą przepisów prawo to zostało odebrane kobietom z rocznika 1953. Kobiety z tego jednego jedynego rocznika zostały zrobione w przysłowiowego konia i słusznie mogą czuć się dyskryminowane w stosunku do innych osób będących w takiej samej sytuacji (tj. wcześniejszych emerytów z innych roczników).

  • 4: POLKA z IP: 37.225.35.* (2013-09-06 06:35)

    Pani Alino nie rozumiem Pani ironii w stosunku do nas wszystkich z rocznika 1953.Wnioskuje,ze pani miala to szczescie i pracowala a emeryture miala zawieszona i teraz Pani podwojnie skorzystala na wyliczeniu powszechnej.Raz ,ze ma Pani wiekszy wskaznik,a dwa iz nie potracono pani pieniedzy z kapitalu poczatkowego.W 90 % kobiety z rocznika1953 korzystaly z tego przywileju pniewaz byly bez pracy i nikt nie przypuszczal iz zamiast wczesniejszej emerytury sa na urlopie bezplatnym.To karygodne co z nami zrobiono i my sie nie poddamy i odzyskamy nasze ukradzione nam pieniadze.Te pieniadze to nasze wypracowane przez nasze cale dorosle zycie i nie mozemy zyc w zawieszeniu i tak potraktowane.TAK SIE NIE ROBI z ludzmi.W POLSCE KAZDY MOZE CIAGLE GRZEBAC W USTAWACH EMERYTALNYCH,ZMIENIAC CO ROK PRZEPISY NIE MAJAC NA UWADZE ROCZNIKOW PRACUJACYCH!!TO ZWYKLA KPINA Z LUDZI!!!

  • 5: też oszukana z IP: 77.252.248.* (2013-09-06 09:30)

    Prawo nie może działać w stecz, a ustawy nakładać się na siebie, a tak jest w przypadku KOBIET Z ROCZNIKA 1953 !!! PISZCIE do RPO, Min. Pracy Kamysza ...posłó, senatorów...

  • 6: Mery z IP: 77.252.248.* (2013-09-06 09:32)

    Nie ma co narzekać- pisać pisma, wnioski bo to jest złamanie KONSTYTUCJI, DYSKRYMINACJA kobiet rocznika 1953...

  • 7: A dyskryminacją panów z r.1949-1953 ? z IP: 78.154.79.* (2013-09-06 18:50)

    których ustawodawca we wcześniejszych emeryturach pracowniczych art.46 w zw z art.29 lub 32 zrobił emerytury tylko dla kobiet,bo żaden meżczyzna nie spełni wieku 60 lat do 2008r. i potraktował w uzasadnieniu że kobieta uczestniczy wiecej w rodzinie i życiu niż panowie-robiąc z panów tylko i wyłącznie samców to obrzydliwą i dyskryminującą ustawą są wszyscy zachwyceni nawet i UE,to u kogo do licha będziecie dochodzić swych spraw-kobitki???okrada się nas i gwałci prawa Konstytucji i sprawiedliwości społecznej...

  • 8: ELBA z IP: 78.88.176.* (2013-09-06 20:24)

    Kiedy państwo polskie przestanie dyskryminować emerytów i ich dzielić. Jedni dostaną wyrównanie za zawieszoną emeryturę inni tylko dlatego, że przed 2008 r. nabyli prawo ale skutecznie zaczęli ją pobierać w 2008 r... nie dostaną. Ciagle nie mogę zrozumieć czym oni się różnią. Faktycznie emeryturę dopiero pobierali, kiedy wprowadzono ustawę umożliwiajacą zatrudnienie i jednocześnie pobieranie emerytury. Natomiast po osiągnięciu wieku emerytalnego traktuje się nas na równi z tymi co brali emeryturę przez cały czas nawet do dnia dzisiejszego. Pozbawiono nas możliwosci przeliczenia według starych zasad.??? To hańba...

  • 9: erq z IP: 77.253.141.* (2013-09-08 07:37)

    Emerytury liczone na tzw. starych zasadach są dużo większe niż liczone na tzw. nowych. Rocznik 53 został okradziony. Są w Polsce lepsi i gorsi emeryci. Mundurowi emeryci są wyróżnieni, cywilni okradzeni. Czas ujednolicić przepisy emerytalne. Nie, dla okradania emerytów cywilnych.

  • 10: 1954 z IP: 83.25.163.* (2013-09-08 19:52)

    1954 też jest okradziony z pieniedzy i miesiecy ktore sa dodawane.chamstwo i beszczelnosc nie zna granic.ważne ze oni mają dla siebie,swoje premie.odprawy ,darmowe przywileje

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie