statystyki

Od 1 października 2013 roku zmiany w ustalaniu kapitału początkowego emerytury

autor: Katarzyna Tomczyk05.09.2013, 09:46; Aktualizacja: 05.09.2013, 09:48

Na podstawie nowych przepisów przy ustalaniu wyspkości emerytury ZUS będzie korzystniej wyliczał wskaźnik wysokości wynagrodzenia za lata, w których osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy.

reklama


reklama


Jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, jest podstawa wymiaru. Dla przypomnienia ustalamy ją według następującego wzoru:


Pozostało jeszcze 94% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • do 1-13(2013-09-11 15:31) Odpowiedz 00

    Piszcie na temat !

  • A dyskryminacją panów z r.1949-1953 ?(2013-09-06 18:50) Odpowiedz 00

    których ustawodawca we wcześniejszych emeryturach pracowniczych art.46 w zw z art.29 lub 32 zrobił emerytury tylko dla kobiet,bo żaden meżczyzna nie spełni wieku 60 lat do 2008r. i potraktował w uzasadnieniu że kobieta uczestniczy wiecej w rodzinie i życiu niż panowie-robiąc z panów tylko i wyłącznie samców to obrzydliwą i dyskryminującą ustawą są wszyscy zachwyceni nawet i UE,to u kogo do licha będziecie dochodzić swych spraw-kobitki???okrada się nas i gwałci prawa Konstytucji i sprawiedliwości społecznej...

  • zbigniew(2014-01-17 21:06) Odpowiedz 00

    jedna ustawa emerytalna i rentowa dla wszystkich w tym dla mundurowych i wymiaru sprawiedliwości, jeden sposób wyliczania rent, emerytur i zasiłków chorobowych. Dlaczego mundurowi i wymiar sprawiedliwości mają zasiłki chorobowe 100%.

  • kordian(2013-12-16 16:15) Odpowiedz 00

    Przepisy powinny być jednakowe dla wszystkich! Mundurowi, sędziowie , prokuratorzy i inne świete krowy nie zostały objete przepisami, a gdyby tak było to okres pracy dla WSZYSTKICH wyniósłby 62 lata. UJEDNOLICIĆ PRZEPISY!!! ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE!,a znikna klany rodzinne i kolesiostwo.

  • aldin1953(2013-10-16 23:32) Odpowiedz 00

    Rocznik kobiet 1953 które nabyły emeryturę wczesną w 2008r zostały oszukane,dlaczego zmienia się prawa nabyte. Emerytury powinny być przeliczone w/g starych zasad a nie wypłacone pieniądze na wczesnej emeryturze odejmowane z kapitału początkowego. jestem z rocznika 1953 - przepracowałam 37 lat pracy i po przeliczeniu emerytury wczesnej na powszechną naliczyli mi 300 złotych mniej to jest nie zgodne z Konstytucją . Musimy napisać do Trybunału bo to jest złodziejstwo Tuska i Rostkowskiego

  • tyu(2013-09-11 20:43) Odpowiedz 00

    Dlaczego emerytury są opodatkowane ?. Ile razy mamy płacić podatek za to co było już opodatkowane. Okradanie emerytów = pseudo rewaloryzacje, nowe wskaźniki , nowe przepisy. Kiedy PO+PSL+RP przestanie dzielić emerytów na uprzywilejowanych i okradanych???.

  • POLKA(2013-09-11 12:54) Odpowiedz 00

    ROCZNIK 1953 KOBIETY PRZEZ 40 LAT PLACILY DO ZUS SKLADLI NA KAPITAL POCZATKOWY.KTORY MIAL BYC UWZGLEDNIONY PRZY PRZELICZENIU POWSZECHNEJ EMERYTURY.KOBIETY POZOSTAJA W ZAWIESZENIU!!!NA WCZESNIEJSZEJ EMERYTURZE BO OBECNA POWSZECHNA JEST BARDZO KRZYWDZACA.CO Z NASZYMI PIENIEDZMI!!!CHCEMY BYC PRZELICZONE NA STARYCH ZASADACH JAK ROCZNIK 1952 I PRZEJSC NA EMERYTURY POWSZECHNE!!! GDZIE RPO ,OPZZ,MINISTERSTWO PRACY !!!

  • ELBA(2013-09-06 20:24) Odpowiedz 00

    Kiedy państwo polskie przestanie dyskryminować emerytów i ich dzielić. Jedni dostaną wyrównanie za zawieszoną emeryturę inni tylko dlatego, że przed 2008 r. nabyli prawo ale skutecznie zaczęli ją pobierać w 2008 r... nie dostaną. Ciagle nie mogę zrozumieć czym oni się różnią. Faktycznie emeryturę dopiero pobierali, kiedy wprowadzono ustawę umożliwiajacą zatrudnienie i jednocześnie pobieranie emerytury. Natomiast po osiągnięciu wieku emerytalnego traktuje się nas na równi z tymi co brali emeryturę przez cały czas nawet do dnia dzisiejszego. Pozbawiono nas możliwosci przeliczenia według starych zasad.??? To hańba...

  • zosia(2013-09-09 17:24) Odpowiedz 00

    Rocznik 53 okradany okrutnie, Ci którzy pobierali emerytury bez zwalniania się z pracy otrzymają wyrównanie wraz z odsetkami tacy biedni i nadal pracują. Dlaczego prawo jest tak niestabilne, dlaczego jesteśmy tak zaskakiwani, pozbawili nas możliwości przejścia na powszechną emeryturę
    To jest jawne złamanie zasad konstytucji

  • Alina(2013-09-05 20:08) Odpowiedz 00

    Halo! a jaką krzywdę??? Po prostu zmieniły się przepisy i należy je przestrzegać,kropka.Zawsze będzie ktoś niezadowolony.Pocieszę Cie,ja też jestem rocznik 1953.

  • zrobiona w konia(2013-09-06 01:12) Odpowiedz 00

    Co to znaczy, że zmieniły się nagle przepisy dla jednego tylko rocznika wcześniejszych emerytek - tj. rocznika 1953? Prawo nie może nikogo zaskakiwać. Osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury miały prawnie zagwarantowane, że po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego będą miały przeliczone emerytury wg nowej kwoty bazowej. Późniejszą nagłą zmianą przepisów prawo to zostało odebrane kobietom z rocznika 1953. Kobiety z tego jednego jedynego rocznika zostały zrobione w przysłowiowego konia i słusznie mogą czuć się dyskryminowane w stosunku do innych osób będących w takiej samej sytuacji (tj. wcześniejszych emerytów z innych roczników).

  • hl(2013-09-05 18:42) Odpowiedz 00

    Kiedy wreszcie ZUS naprawi krzywde emerytek z rocznika 1953!!!

  • MB(2013-09-10 10:05) Odpowiedz 00

    Po pierwsze emerytury są okrojone o wykładnię złodziejskich przepisów, po drugie rzadowcy nie dali dopracować do wieku emerytalnego, rozwalili wszystkie zakłady pracy, zostawili ludzi na bruku, bez żadnej pomocy finansowej. Obecnie wymiar emerytury jest nędzny, ani do życia, ani umrzeć, trzeba się męczyć, uprawiać działkę do śmierci, aby tylko przetrwać. jak to się ma do podstawowych opłat i nałożonych jeszcze obligatoryjnych podatków? To co się wyprawia z ludźmi w starszym wieku, to przechodzi ludzkie pojęcie w dzisiejszych czasach.

  • 1954(2013-09-08 19:52) Odpowiedz 00

    1954 też jest okradziony z pieniedzy i miesiecy ktore sa dodawane.chamstwo i beszczelnosc nie zna granic.ważne ze oni mają dla siebie,swoje premie.odprawy ,darmowe przywileje

  • Mery(2013-09-06 09:32) Odpowiedz 00

    Nie ma co narzekać- pisać pisma, wnioski bo to jest złamanie KONSTYTUCJI, DYSKRYMINACJA kobiet rocznika 1953...

  • też oszukana(2013-09-06 09:30) Odpowiedz 00

    Prawo nie może działać w stecz, a ustawy nakładać się na siebie, a tak jest w przypadku KOBIET Z ROCZNIKA 1953 !!! PISZCIE do RPO, Min. Pracy Kamysza ...posłó, senatorów...

  • erq(2013-09-08 07:37) Odpowiedz 00

    Emerytury liczone na tzw. starych zasadach są dużo większe niż liczone na tzw. nowych. Rocznik 53 został okradziony. Są w Polsce lepsi i gorsi emeryci. Mundurowi emeryci są wyróżnieni, cywilni okradzeni. Czas ujednolicić przepisy emerytalne. Nie, dla okradania emerytów cywilnych.

  • POLKA(2013-09-06 06:35) Odpowiedz 00

    Pani Alino nie rozumiem Pani ironii w stosunku do nas wszystkich z rocznika 1953.Wnioskuje,ze pani miala to szczescie i pracowala a emeryture miala zawieszona i teraz Pani podwojnie skorzystala na wyliczeniu powszechnej.Raz ,ze ma Pani wiekszy wskaznik,a dwa iz nie potracono pani pieniedzy z kapitalu poczatkowego.W 90 % kobiety z rocznika1953 korzystaly z tego przywileju pniewaz byly bez pracy i nikt nie przypuszczal iz zamiast wczesniejszej emerytury sa na urlopie bezplatnym.To karygodne co z nami zrobiono i my sie nie poddamy i odzyskamy nasze ukradzione nam pieniadze.Te pieniadze to nasze wypracowane przez nasze cale dorosle zycie i nie mozemy zyc w zawieszeniu i tak potraktowane.TAK SIE NIE ROBI z ludzmi.W POLSCE KAZDY MOZE CIAGLE GRZEBAC W USTAWACH EMERYTALNYCH,ZMIENIAC CO ROK PRZEPISY NIE MAJAC NA UWADZE ROCZNIKOW PRACUJACYCH!!TO ZWYKLA KPINA Z LUDZI!!!

  • oszukana(2015-11-13 20:40) Odpowiedz 00

    Oszukana popieram aldin 1953 jestem również 53 rocznik i jestem oszukana dlaczego prawo działa wstecz???