statystyki

Jak można zwiększyć wysokość przyszłej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska06.09.2013, 07:05; Aktualizacja: 06.09.2013, 12:21

Od 1 października będzie można przeliczyć kapitał początkowy na bardziej korzystnych zasadach. Z takiej możliwości skorzystają osoby, które z powodu urlopu wychowawczego przed 1999 r. przepracowały tylko część roku.

Pracownica kadr już w 2002 roku złożyła wszystkie dokumenty niezbędne do ustalenia wysokości kapitału początkowego. Od tamtej pory kilka razy zmieniły się przepisy. Czy organ rentowy ma obowiązek uwzględnić je, ustalając nową wielkość dodatku do emerytury?


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • luźna szelka(2013-10-05 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie do znających się na rzeczy, tzn. na ZUSie!
    Czy nowy przepis dotyczy wszystkich emerytów, czy tylko urodzoinych po 1948 roku?

    Odpowiedz
  • Zrobiony w konia(2013-09-06 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie liczyć na państwo tylko odkładać w skarpetę.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-09-07 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Już przygotowałem odpowiedni wniosek otrzymany w ZUS-ie i złożę go tam po 1 października. Nie jestem pewien czy ten krok przyniesie mi wzrost emerytury, ale na pewno emerytura nie ulegnie obniżeniu. Nic nie stracę, a może zyskam.

    Odpowiedz
  • znawca tematu(2013-09-06 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wysokość obecnej też można zwiększyć, tylko trzeba zwrócic się do ZUS o ponowne przeliczenie kapitału początkowego.

    Odpowiedz
  • znawca tematu raz jeszcze(2013-09-06 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko chodzi o urlop wychowawczy. Dotyczy wszystkich, którym do kapitału początkowego liczono część roku prze 1999r. A więc z uwagi na np. urlop wychowawczy, słuzbę wojskową, rozpoczęcie i zakończenie pracy w trakcie roku kalendarzowego, itp.

    Odpowiedz
  • qwerty(2013-09-07 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Składaj Jaromir. Poczytaj sobie o kapitale początkowym na stronie ZUS. Tam po zmianach od 22.09.2011 wyraźnie jest napisane, że dostanie ten, kto złozy wniosek. W wyszukiwarce na stronie ZUS wpisz hasło "kapitał początkowy". Tekst jest tam dość długi, o tym, co mówię piszą pod koniec. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • darmowa informacja(2013-09-06 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    USTAWA
    z dnia 21 czerwca 2013 r.
    o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

    Art. 1.
    W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.[1])) w art. 174 ust. 3b otrzymuje brzmienie:
    „3b. Jeżeli okres wskazany do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego obejmuje rok kalendarzowy, w którym ubezpieczony pozostawał w ubezpieczeniu społecznym na podstawie przepisów prawa polskiego jedynie przez część miesięcy tego roku, do obliczenia stosunku sumy kwot podstaw wymiaru składek i kwot, o których mowa w art. 15 ust. 3, w okresie tego roku do przeciętnego wynagrodzenia, przyjmuje się sumę kwot przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy odpowiednią do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu.”.


    Art. 2.
    1. W sprawach, w których organ rentowy ustalił kapitał początkowy z uwzględnieniem przepisów art. 174 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, kapitał początkowy ustala się ponownie na wniosek osoby uprawnionej, a jeżeli osoba uprawniona nie wystąpi z takim wnioskiem – przy obliczaniu emerytury na zasadach określonych w art. 26 ustawy wymienionej w art. 1 niniejszej ustawy, jeżeli jest to korzystniejsze dla emeryta.
    2. Decyzję w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury, z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, organ rentowy wydaje w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

    Art. 3.
    Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2013 r.
    ---
    PRAWDOPODOBNIE nowelizacja obejmie również osoby będące już na emeryturze podobnie, jak funkcjonuje to obecnie (od 22.09.2011r) z tym, że ponowne obliczenie emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego MUSI NASTAPIĆ na wniosek emeryta.

    Odpowiedz
  • Mozna sprzedać nerki...(2013-09-06 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Albo mieszkanie na odwrócona hiopteke i wynieść sie pod most.

    Odpowiedz
  • do Zuzanny(2013-09-09 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Moze mają taki wzór pisma - uważam, że chodziło o to, iż osobom składającym wniosek o ustalenie emerytury i mającym juz obliczony kapitał początkowy, z urzędu dokonuje się "przeglądu", czy w międzyczasie nie weszły w życie ustawy, które zmieniałyby wysokośc kapitału początkowego.
    Ale najważniejsze - że postąpili zgodnie z przepisami i nie zapomnieli.

    Odpowiedz
  • JA(2013-09-11 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktos przeczytal powyzszy platny artykul ?prosimy o esencje.

    Odpowiedz
  • qwerty(2013-09-11 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Esencja jest w moim poście 1,2,4. Musisz sprawdzić wyliczenie swojego kapitału poczatkowego. Jeśli w branych pod uwagę latach jest jakiś rok lub więcej lat, w których pracowałeś/aś niepełny rok kalendarzowy, to NA PEWNO zaniżony został stosunek twojego zarobku za przepracowane miesiace do zarobku średniego ogólnopolskiego za cały rok kalendarzowy. W takim przypadku nalezy złożyć do ZUS po 1 października wniosek o ponowne przeliczenie kapitału powołując sie na zapis ustawy z 21.06.2013.

    Odpowiedz
  • Do nr 10(2013-09-11 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do nr 10.
    Nie mam kasy na platny artykul, ale wiem jak podniesc wysokosc emerytury.
    Trzeba zlikwidowac podatek PIT od swiadczen emerytalnych.
    W USA emeryci nie placa podatku PIT, sa zwolnieni.

    Odpowiedz
  • do 10(2013-09-19 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    A masz rozeznanie, czy płacą w USA składki z pieniedzy opodatkowanych, czy nie ? Bo w Polsce płaci się składki od pieniędzy PRZED opodatkowaniem i podatek PIT płaci się od emerytury. Dlatego trzeba miec szerszą wiedzę a nie tylko mówić o efekcie końcowym

    Odpowiedz
  • do 14(2013-10-16 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Przepis dotyczy tych, co mają emeryturę wyliczoną także z kapitału początkowego, czyli tych, co uzyskali prawa do emerytury po 2008r,

    Odpowiedz
  • ola(2013-10-17 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    z tego co czytałam parę miesięcy temu ZUS sam miał przeliczyć emerytury kobietom będących na urlopach wychowawczych teraz czytam że trzeba złożyć wniosek no tak ZUS zawsze musi mieć papierek no ja złożę wniosek bo to już koniec prawie października

    Odpowiedz
  • ?(2013-11-14 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ja byłam i mi w ZUS wniosku nie przyjęto. Dlaczego?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane