statystyki

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę minimalną

autor: Bożena Wiktorowska15.04.2013, 07:07; Aktualizacja: 15.04.2013, 12:20

Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać minimalną emeryturę.

Reklama


Reklama


Pracownica jednej z firm sprzątających w tym roku osiągnie wiek emerytalny. Planuje złożyć wniosek o świadczenie, ale ma wątpliwości, czy ZUS je przyzna, bo łącznie przepracowała zaledwie 17 lat. Dodatkowo przez trzy lata opiekowała się dziećmi. W sumie więc może udowodnić tylko 20 lat ubezpieczeniowych. Natomiast jej kolega z pracy otrzymał z ZUS emeryturę, przedstawiając dokumenty potwierdzające pracę przez 25 lat. Czy otrzyma pieniądze?


Pozostało jeszcze 94% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • cd(2013-04-19 17:03) Odpowiedz 00

    Tylko 25% zatrudnionych i płacących składki rentowe i emerytalne dożywa emerytur- gdzie ich pieniądze?

  • zniesmaczony zjedz smaczliwkę i ustaw się w szereg(2013-04-15 19:58) Odpowiedz 00

    sie w kolejce przekreconych przez rzad tuska 50 lat stazu i bez emerytury???

  • nadal pracownik z 48-stażem pracy(2013-04-15 10:30) Odpowiedz 01

    Do przyznania emerytury minimalnej do końca 2012r.wystarczyło w przypadku kobiet - ukończenie 60 roku życia i udokumentowanie 20 letniego stażu pracy, w przypadku mężczyzn - ukończenie 65 roku życia i udokumentowanie 25-letniego stażu pracy.

    Paradoks polega na tym, że osoby, które mają ponad 45-letni udokumentowany staż pracy NIE MAJĄ prawa do żadnej emerytury!
    Część z nich zasila szeregi bezrobotnych 60+, a część będzie charować dłużej jak do 60, 65 roku życia, bowiem obejmie ich podwyższenie powszechnego wieku emerytalnego.Ich staż pracy, o ile dożyją do emerytury - będzie wynosił nawet 52 lata!!!

  • Ben(2013-05-17 16:29) Odpowiedz 00

    Do Lemaka poz 3. Przed odejściem na emeryturę gdy wystąpiłem do jednego z zakładów o wydanie druku RP7 otrzymałem odpowiedż że dokumentacja płacowa została zniszczona zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami natomiast z innych zakładów nawet z lat wcześniejszych druk RP7 otrzymałem. Ale z tych z których nie było druku RP7 ludzie zostali poszkodowani bo moim przypadku była to praca w delegacji i na akord.

  • potbu(2013-04-17 15:34) Odpowiedz 00

    jak się zlikwiduje gazety i książki to wtedy i w internecie będzie wszystko płatne ,mi się wydaje że może tak być bo teraz już wszystkiego nie można przeczytać,dlaczego

  • nie-emeryt 44lata pracy(2013-04-16 21:42) Odpowiedz 00

    to z czasów komuny mam wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej za które dzisiaj sie modlę ze mi zostały lata Wałęsowych przemian niech się w piekle smaży a nie pokazuje jako człowiek sukcesu za ludzkie krzywdy na klapie marynarki z uśmiechem na twarzy nieludzkiego kapitalizmu XXIw.

  • Emeryt(2013-04-16 12:56) Odpowiedz 00

    Do zpj poz 10.O ile nie wiesz to właśnie Ty nie wprowadzaj ludzi w błąd bo posiadam pisma z zakładów pracy w których pracowałem w latach 70 i odchodząc na emeryturę po 46 latach pracy potrzebne mi były zarobki z tamtych lat. Takich dokumentów nikt mi nie wystawił tylko otrzymałem z archiwum pismo że nie są w stanie wystawić mi zarobków ponieważ zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami dokumentacja płacowa została zniszczona. Dobrze że miałem świadectwo pracy i wpisy w książeczce ubezpieczeniowej bo świadectwo pracy mi zakwestionowano z powody nieczytelnego podpisu.Natomiast w książeczce podpis był czytelny.

  • 63/48(2013-04-16 12:15) Odpowiedz 00

    zgadzam sie z wypowiedzia 5 .PODWYZSZA SIE WIEK EMERYTALNY OBYWATELI KTORZY MAJA STAZ PRACY POWYZEJ 45 LAT CZYLI W WIEKU 65 LAT + 50 LAT PRACY TAKIE OSOBY NIE OTRZYMAJA CALKOWITEJ EMERYTURY ALE PRZEZ KILKA MIESIECY W ZALEZNOSCI OD DATY URODZDENIA EMERYTURA CZESCIOWA A DOPIERO POZNIEJ EMERYTURA PELNA. TAKIE ANOMALIA INE WYSTEPUJA W ZADNYCH INNYCH PANSTWACH UE.PONIEWAZ EMERYTURY UZALEZNIONE SA NIE TYLKO OD WIEKU ALE I OS PRZEPRACOWANYCH LAT PRACY CZYLI EMERYTURA ZA STAZ PRACY BEZ WZGLEDU NA WIEK

  • Neron(2013-04-15 21:38) Odpowiedz 00

    I po co była ta pseudodemokracja i wolność Garstka cwaniaków się uwłaszczyła i śmieją się z reszty matołków . Wszystko dzięki solidarnościowej bandzie.

  • zpj(2013-04-15 20:01) Odpowiedz 00

    Ad2. To na pewno nie Wałesa kazał spalić dokumentacje płacowa w zakładach pracy. Jako prezydent nie miał takich uprawnień. Został natomiast wprowadzony przepis mówiący konieczności jej archiwowania przez okres 12 lat od daty rozwiązania umowy o pracę. Np. ja odszedłem z zakładu w 2003r, ale dokumenty płacowe do wniosku o emeryturę uzyskałem z mojego byłego zakładu w 2008r, w więc 5 lat od daty odejścia. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd przez sianie takiej dezinformacji.

  • emeryt(2013-04-20 11:24) Odpowiedz 00

    To parafianka suchocka kazała zniszczyć dowody pracy ludzi, żeby zrobić dobrze klerowi !!! W nagrodę jest ambasadorem w Watykanie !!! Wszystkie solidarnuchy i czarne szarlatany to najgorsza SWOŁOCZ świata !!!

  • AN(2013-04-15 11:07) Odpowiedz 00

    Potencjalni emeryci - nawet nie czytajcie tych baju-baju, bo przy naszej (nie)stabilności prawa, zanim spełnicie warunki dziś obowiązujące, te zdążą się x- razy zmienić i przekręcić (doświadczenie uczy, że raczej na niekorzyść uprawnionych)

  • exa(2013-04-15 10:51) Odpowiedz 00

    do Lemak @3; Tak to prawda , Suchocka będąc w rządzie AWS kazała zniszczyć dokumentację płacową do 1980r i większość prywatnych firm to zrobiła, bo za przechowywanie akt w prywatnych archiwach musiały słono płacić, tak było dla nich taniej. Nikt z AWS i Solidarności nie myślał o pracownikach, szczególnie tych z prywatnych i prywatyzowanych firm, wcześniej był obowiązek przechowywania akt pracowniczych przez 50 lat

  • wiosna.....(2013-04-15 10:25) Odpowiedz 00

    do-klakier z IP: 89.17.247.* (2013-04-15 09:44)>>>>dobra ,zwięzła i prawdziwa ocena ---!

  • Lemak(2013-04-15 10:12) Odpowiedz 00

    Do klakier. Naprawdę kazał spalić? Masz dowody? Podaj je proszę, bo to się nadaje na 1 stronę każdej gazety.

  • klakier(2013-04-15 09:44) Odpowiedz 00

    To NIE jsrt wina p.Tuska, TYLKO całej BANDY "S" od 1989r, od p.Wałęsy, który KAZAŁ spalic dokumentację płacową we wszystkich Firmach w Polsce do 1978. Póżniej to już " domino" rządów klerykałów i ich OFE i KONKORDATU-10mld/rok, kosztem emerytow.
    Mają Polscy to co chcieli-- było NIE wyć z radośći jak władzę obejmowała "S" z JP2.

  • Sąsiad.(2013-04-15 08:21) Odpowiedz 00

    W sobotę zszedł mój sąsiad . Był 1 rok na emeryturze - Tusk już się cieszy!
    Oto mu chodziło aby ludzie nie korzystali ze swoich emerytur ! a On za nie mógł organizować sobie igrzyska Kopa Tuska kopa!

  • xyz(2013-04-26 11:18) Odpowiedz 00

    KLAKIER - durniu wyłącz się.

  • tak(2013-04-25 10:03) Odpowiedz 00

    jakie społeczeństwo takie rządy - to się moi mili wszystko zazębia

  • a(2013-04-15 17:57) Odpowiedz 01

    No i zwykły człowiek nie ma jak się dostać do treści art. Kiedyś mi się kupiło SMS, ale cena byłą wyższe niż kupno gazety w kiosku. A teraz chcą już tylko ponad 88 zł. I tak powstaje Polska dla bogatych, sam dostęp do internetu, to teraz będzie mało. Mamy dwie Polski, tych z kasą i tych bez. Dziękujemy agentom Watykanu i działaczom KOR, Solidarności, AWS, PZPR/SLD, PiS, PSL,PPR i PO za nową Polskę. Ludu Rydzykowy słuchaj dalej T. Rydzyka - niedługo będziecie pracować z Bóg zapłać, a płacić w walucie za posługi sług Pana Boga.