statystyki

Emerytury: Chcesz zachować świadczenie, licz dodatkowe dochody

autor: Maria Kuźniar29.03.2013, 07:09; Aktualizacja: 02.04.2013, 12:37
Emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

Pani Katarzyna od lipca jest na wcześniejszej emeryturze. – Pobieram świadczenie, ale nie zgadzam się z jego wysokością i sprawa obecnie toczy się w sądzie. Chciałabym jednak wiedzieć, czy w związku z tym mogę dorabiać bez ograniczeń, czy też obowiązują mnie limity? – pyta nasza czytelniczka.

Reklama


Reklama


Mimo że pani Katarzyna nie zgadza się z wysokością świadczenia, podlega takim samym wymogom jak pozostali emeryci, z których wielu podejmuje się różnych zajęć, by poprawić przeważnie skromny budżet. Często osoby pobierające świadczenie wybierają pracę w szarej strefie, ponieważ boją się, że ZUS odbierze im prawo do emerytury. Nie ma powodu do obaw, tym bardziej że za legalnie zatrudnionego emeryta, nawet na część etatu, pracodawca odprowadza składki do ZUS. W ten sposób poza poprawą sytuacji finansowej emeryt pracuje również na wyższe świadczenie. Wystarczy raz na kwartał zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia ze względu na wydłużony czas pracy lub na wysokość odprowadzanych składek. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie oraz informację, że nie korzystało się ze zwolnienia lekarskiego ani bezpłatnego urlopu. Jeśli płatności pracodawcy zgadzają się ze złożonym wnioskiem, ZUS podejmuje decyzję o zwiększeniu emerytury.

Osoba na wcześniejszej emeryturze, która podjęła pracę, musi jednak dokładnie liczyć swoje dochody, bo jeżeli przekroczy określony limit, ZUS zmniejszy wypłacane świadczenie lub je zawiesi. Jeśli osiągnie dochody przekraczające 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, emerytura zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia ustalaną przy kolejnych waloryzacjach.

Inaczej wygląda sytuacja z emerytami, których zarobki przekroczą 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Wówczas ZUS zawiesza im wypłacanie świadczenia. O emeryturę nie muszą się bać ci, których dochody nie przekraczają 70 procent przeciętnego wynagrodzenia – ich świadczenie nie ulegnie zmianie.

Emeryci mają obowiązek informowania ZUS o dochodach, które pochodzą z wykonywanej pracy zarobkowej podlegającej obowiązującemu ubezpieczeniu społecznemu – czyli z umowy o pracę, za zlecenia, czy z prowadzonej działalności gospodarczej. Dochody otrzymane na podstawie umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych nie leżą w sferze zainteresowania Zakładu – nie są bowiem oskładkowane.

Przepisy pozwalają na dwa sposoby rozliczenia świadczeń – miesięczne i roczne. Miesięczne polega na porównaniu kwot przychodu uzyskanych w ciągu poszczególnych miesięcy z obowiązującymi w tym czasie dopuszczalnymi kwotami przychodu; roczne – na porównaniu kwot przychodu z kwotami granicznymi, ustalonymi dla danego roku. Co ważne, to sam świadczeniobiorca decyduje, według którego sposobu ma być rozliczane świadczenie. Jeśli zaś ze złożonego przez emeryta wniosku wynika możliwość zastosowania obu rozliczeń, ZUS ma obowiązek przeprowadzić rozliczenie według korzystniejszego dla świadczeniobiorcy sposobu.

Nie wszyscy emeryci muszą jednak liczyć zarobki i porównywać je z obowiązującymi limitami. Tych, którzy przed podjęciem dodatkowej pracy ukończyli 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), nie obowiązują żadne limity, a to oznacza, że mogą dorabiać bez ograniczeń. Nie muszą też podjętej pracy zgłaszać do ZUS.

W podobnej sytuacji są również ci, którzy mają ustalone prawo do emerytury i w ciągu rozliczanego roku kalendarzowego kontynuowali zatrudnienie na rzecz tego samego pracodawcy w ramach tego samego stosunku pracy co przed przejściem na emeryturę.

Osobom pobierającym emerytury pomostowe i z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze lub warunkach, które dorabiają, ZUS zawiesza wypłacane świadczenie niezależnie od wysokości uzyskiwanego dochodu.

2583,30 zł Kwota równa 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia od 1 marca 2013r.

4797,40 zł Kwota równa 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia od 1 marca 2013r.

549,12 zł Kwota maksymalnego zmniejszenia od 1 marca 2013 r.

Podstawa prawna

Art. 103–105 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad za wieszania lub zmniejszania emerytury lub renty (Dz.U. nr 58, poz. 290 z późn. zm.).

PORADA EKSPERTA

Pani Katarzyna zaznacza, że sprawa o wysokość świadczenia wciąż się toczy, trwa też wymiana pism między sądem, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a samą zainteresowaną. Jednak mimo to emerytura została przyznana, a więc dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest już świadczeniobiorcą. W związku tym obowiązują ją takie same limity zarobków jak innych emerytów. O tym, jak się one kształtują mówi ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Aktualne wysokości kwot granicznych, czyli równe 70 i 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które zmieniają się co kwartał (w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu), można znaleźć na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobnie jest z kwotą maksymalnego zmniejszenia, z tą różnicą, że jest ona ustalana przy kolejnych waloryzacjach raz w roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • do 5(2013-03-30 16:34) Odpowiedz 10

  - szanowny IP 85. 198.208. xxx. Dziękuję za informację ,6zł/ miesiąc jestem o nią dodatkowo mądrzejszy. Moją intencją było wykazanie ,że składka ( danina) dla zus,u nawet jak piszesz w kwocie 986zł do uzyskanych z tytułu zwiększonego stażu pracy - 6zł /miesiąc - jest śmieszna i nijak ma się do propagandy o możliwościach podwyższania świadczeń przez obecnych emerytów. Na marginesie robiłem przymiarkę do emy w oparciu o kapitał emerytalny rozczaruję Ciebie, była by ona wyższa o 450,00zł. Po za tym ,powiem Tobie ,że nie mogę darować sobie ,że nie zdecydowałem się na wcześniejszą emę - błąd do nie naprawienia. Nie rozumiem twoich uwag w stosunku do mnie, bo z twojego postu jasno wynika ,że znasz stosowny adres. Viva ema.-

 • cd do 2(2013-03-29 12:16) Odpowiedz 00

  I jeszcze jedno : W nowym systemie emerytalnym wczesniejsze odejscie na emeryturę 60-65 -lat powoduje obniżenie kapitału w powszechnym wieku emerytalnym 67 -lat ! A dotyczć to ma ludzi z 40-50- stażami pracy
  Więc jak to się ma do dzisiejszych wczesniejszych emerytów ?
  Co na to Konstytucja RP ,zróżnicowanie pod względem wieku płci ,oraz stażu pracy ! Winszuję logiki i argumentacji podwyższenia wieku emerytalnego do 67-lat !!

 • do 2(2013-03-29 12:31) Odpowiedz 00

  - niby dlaczego? moja skladka śr. miesięcznie 1700zł - ema podwyzszona o 6zł na miesiąc Wynika że utrzymuję jednego emeryta ze śr. krajową - tylko mnie całować. (Staż 48 lat - nie wszyscy mają szczęscie w miłości - takie zycie)

 • Do ZXZ(2013-03-30 00:45) Odpowiedz 00

  Co ty bredzisz?
  Miesięcznie na Twoje konto emerytalne wpływa 493zł x 2 = 986zł, a nie żadne 1727zł.
  W Twoim przypadku, jeśli przeszłeś na emeryturę na starych zasadach to ZUS przeliczając Twoją emeryturę wylicza Ci tylko nową kwotę bazową i dolicza staż pracy - stąd te 6zł.
  Gdyby obowiązywały Cie nowe zasady to ZUS wyliczył by Ci emeryturę w oparciu o Twój kapitał emerytalny.I wtedy by się okazało, że Twoja emerytura i tak jest grubo zawyżona.Idź do ZUS-u a się przekonasz i docenisz to co masz!Pozatym przez takich jak Ty - pracujących emerytów inni ze stażem wyższym od Twojego nie mają ani prawa do emerytury, ani często pracy!Daruj więc sobie te bzdety, że ty kogoś utrzymujesz.Powinieneś czekać na emeryturę i tyrać jak inni do 67, skoro jesteś zdrowy i masz pracę."Pracujący emeryt" w państwie z 13% bezrobociem i walącym się ZUS-em - to zwykła patologia!

 • emerytka(2013-03-30 20:09) Odpowiedz 00

  Hej, tegoroczną 4 % waloryzację emerytur ZUS wyliczył od jej podstawy wymiaru z 2011 r. A gdzie moje 71,00 zł z ub. waloryzacja kwotowej.

 • rico balboa(2013-04-01 21:00) Odpowiedz 00

  Frajerzy róbcie legalnie a oni was wykiwają.Robię na czarno i nigdy nie zapłacę ani grosza na nierobów na wiejskiej.

 • niedowiarek polski(2013-03-30 21:46) Odpowiedz 00

  Tylko głupi uwierzy, że przez dłuższą pracę bedzie miał większą emeryturę, he he he...
  W tym kraju juz w nic dobrego nie można wierzyć.

 • Przedemeryt z 48-letnim stażem pracy(2013-03-29 12:05) Odpowiedz 00

  Niech Polska dostosuje system emerytalny do cywilizowanego świata !
  Wprowadzić możliwość pracy do 100-lat ,pod warunkiem ,że pracownik oraz pracodawca wyrazi na to zgodę ! Pracę i emeryturę można połączyć tylko wtedy jak emerytura będzie wypłacana z kapitału ( OFE i III filar !)
  Osoby uprzywilejowane które korzystają w obniżonym wieku emerytalnym
  z prawa do emerytury w ZUS i korzystają ze składek pozostałych ubezpieczonych powinne mieć bezwzglądny zakaz pracy !( Dotyczyć to powinno wszystkich którzy odeszli na emerytury przedterminowo )

 • zxz(2013-03-29 08:16) Odpowiedz 00

  ..."Wystarczy raz na kwartał zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia "--- Robię to raz na pół roku bo nie chcę zawracać gitary - netto wychodzi ok.6 zł na miech - czyli nawet na paczkę ćmików nie starczy. - natomiast łączna suma składek w miesiącu 1727,00,00zł.
  1.kwota składki finansowana przez ubezpieczonego- 493,00 + rentowa 76,00zł=569.00zł
  2. kwota skł.finansowana przez płatnika 493,00zl + rentowa 227,00zł=720,00zł
  3.wypadkowe- 34,00zł
  4.zdrowotne - 404,00zł

 • rumak(2013-04-11 21:46) Odpowiedz 00

  do ZXZ i do 5. Co Wy wspólnie wypisujecie za banialuki. Pracujący emeryt ze starego systemu może składać raz na kwartał wniosek o doliczenie do stażu pracy za przepracowany okres ( 3 m-cy) i nigdy nie otrzyma 6 zł netto na m-c nawet jak ma emeryturę wyliczoną ze wskażnikiem 250 %. Składki na FUS odprowadza płatnik od kwoty brutto np. 2.500 zł
  1. skł. em. 9,76 % od ubezpieczonego i 9,76 % od płatnika (244,00+244,00)
  2. skł ren. 1,5 % od ubezp. i 6,5 % od płatnika (37,50+162,50)
  3. skł. chor. 2,45 % od ubezp. (61,25)
  4. skł. wyp. min. 1,93 % (ale może być wyższa) od płatnika (48,25)
  5. skł. zdr. 9 % od kwoty brutto pomniejszonej o skł. na ubezp. społeczne 2.500-342,75(244,00+37,50+61,25)=2157,25 x 9 % =194,15 z czego 7,75 % (167,19) odliczamy od podatku
  Pracujący emeryt z nowego systemu składa raz do roku wniosek do ZUS (najlepiej w m-cu lipcu, po dniu urodzenia) bez żadnego zaświadczenia z pracy, o podwyższenie emerytury z tytułu zapłaconych składek, które zostały wykazane w deklaracji RCA i znajdują się w systemie ZUS.
  Nie mając dostatecznej wiedzy w temacie emerytur nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

 • Stary człowiek(2013-05-14 10:42) Odpowiedz 00

  Drodzy internauci, to co piszecie, okazuje się że ze składek pracującego emeryta Pańtwo wydaje to na 3 (słownie trzech) /bezrobotnych/ wiec o co tyle szumu

 • Bogdam Maliszewski(2015-12-10 12:57) Odpowiedz 00

  To jak to jest? Jeżeli emeryturę otrzymałem w 59 roku życia, ro w wieku 70 lat nadal składam oświadczenie o uzyskanym dochodzie> W 75 roku także? A może specjaliści tutaj bzdury wypisują? Gdzie jest rzetelna wiedza na ten temat do poczytania?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama