statystyki

Pieniądze z OFE będą przeniesione do ZUS. Kto wypłaci emeryturę?

autor: Marcin Rybicki06.03.2013, 11:48; Aktualizacja: 06.03.2013, 14:52

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk w liście przesłanym do resortu pracy przekonuje, że wypłatę emerytur pochodzących z środków z OFE należy powierzyć ZUS. Do pisma dotarła "Gazeta Wyborcza".

Reklama


Reklama


Ministerstwo Finansów proponuje, żeby na co najmniej dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego rozpocząć przenoszenie środków zgromadzonych przez członka OFE na subkonto w ZUS. Od dwóch lat trafia tam 5 procent naszej pensji, o które obniżono składkę na fundusz emerytalny. Jeśli plany resortu finansów wejdą w życie na dzień wyliczenia emerytury wszystkie środki z OFE będą już w ZUS. Według ministerstwa uchroni to świadczeniobiorców przed wahaniami na rynkach kapitałowych.

- Jestem przeciwnikiem powrotu do ZUS - przekonuje na łamach "GW" prof. Dariusz Filar z Uniwersytetu Gdańskiego. - Nie mam wątpliwości, że te pieniądze byłyby od razu wydane na bieżące emerytury, bo na kontach w ZUS są tylko zapisy księgowe, które dopiero w przyszłości będą finansowane - podkreśla profesor, podkreślając jednocześnie, że zapis księgowy ZUS jest czymś innym niż realne aktywa zgromadzone w OFE.

Były minister finansów Marek Borkowski uznaje z kolei racjonalność pomysłu resortu finansów. - Ryzyko inwestowania na rynku kapitałowym jest zbyt duże. Otwarte pozostaje pytanie, na ile lat przed przejściem na emeryturę środki powinny być przenoszone z OFE do ZUS. Mogłoby to być np. pięć, a nie dziesięć lat - zastanawia się Borkowski.

- Proponowane przez Ministerstwo Finansów stopniowe przenoszenie składek emerytalnych z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na subkonta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oznacza wycofanie pieniędzy z gospodarki, która bardzo potrzebuje kapitału dla sfinansowania inwestycji, uważa doradca zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

"Nasze oszczędności w OFE powinny pracować w gospodarce nie tylko w okresie, kiedy jesteśmy czynni zawodowo i płacimy składki, ale również w czasie, kiedy zakończyliśmy pracę i pobieramy emeryturę. 60 letnia kobieta ma przed sobą przeciętnie 23 lata życia i jej oszczędności nadal powinny pracować. Przekazanie ich do ZUS oznacza wycofanie pieniędzy z gospodarki, która bardzo potrzebuje kapitału dla sfinansowania inwestycji" - powiedział Mordasewicz, cytowany w komunikacie Lewiatana.

Ekspert podkreślił, że oszczędności gromadzone w funduszach emerytalnych zasilają przedsiębiorstwa, które dzięki temu więcej inwestują, szybciej zwiększają zatrudnienie i produktywność, a zwiększenie liczby pracujących i produktywności skutkuje wzrostem wynagrodzeń i w konsekwencji emerytur.

"W Polsce poziom oszczędności i inwestycji jest zbyt niski, aby szybko modernizować gospodarkę i tworzyć nowe, wyżej produktywne i lepiej opłacane miejsca pracy. W efekcie nie wykorzystujemy zasobów pracy - pracuje zaledwie 16 z 38 milionów Polaków. Nasza gospodarka potrzebuje w szczególności długoterminowych oszczędności, które służyłyby do finansowania długoterminowych inwestycji. Takich właśnie oszczędności dostarczają OFE" - podsumował Mordasewicz.

W dyskusji o kontroli państwa nad drugim filarem, którą na łamach "DGP" odbyli Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia związków zawodowych i Wojciech Nagel prezes izby Gospodarczej Towarzystw emerytalnych, ten ostatni, popierał możliwość inwestowania środków z OFE po przejściu na emeryturę. - Jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla osób pobierających świadczenie. Możliwość bezpiecznego, dostosowanego do wieku emerytów, lokowania kapitału przyniesie im dodatkowy dochód, co będzie miało duże znaczenie dla wysokości comiesięcznych wypłat w przyszłości. Proponujemy, żeby rozwiązanie, które łączy wypłatę comiesięcznego świadczenia z pomnażaniem zgromadzonych na koncie środków, trwało przez 12 lat od przejścia na emeryturę. Następnie całość kapitału przekazywana byłaby do ZUS, który wypłacałby świadczenie dożywotnie - proponował Nagel.

Jeszcze w marcu rząd przedstawi propozycję zmian w OFE, dobrowolnych kontach IKZE i pracowniczych programach emerytalnych. Eksperci od dawna ostrzegają, że samo wydłużenie wieku emerytalnego nie zagwarantuje wysokich emerytur. Dlatego niezbędne jest sprawdzenie, czy obecnie obowiązujące przepisy faktycznie gwarantują najlepsze zasady oszczędzania na starość. Właśnie dlatego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej sprawdza skuteczność odkładania pieniędzy m.in. w OFE.

Reklama


Źródło:Media

Polecane

Reklama

 • Górnik(2013-03-06 14:28) Odpowiedz 00

  Dlo nos ZUS dostanie z OFE już w wieku 33 lot.
  Bo jak momy 43 lata , to zawsze chodzymy na pynzyje.

 • kazik(2013-03-06 20:19) Odpowiedz 00

  wraca PRL 1 sekretarz jest nieomylny .Inflacja zbije cwaniackie emerytury i oszczędności tubylców ,Sami będą prosić o euro jak w siatce będą nosić pieniądze .Ekipa myśli żeby żyło się lepiej

 • ism(2013-03-06 17:01) Odpowiedz 00

  Gwarancje skarbu Państwa? przepraszam jakie że dostane 800zł jako osoba prowadząca działalność jako osoba dająca miejsca pracy i inwestująca w gospodarką jestem traktowany gorzej? tak się martwią o moje pieniądze ? od poczatku mimo nagonki medialenej jedno z ofe zarobiło 235% łatwo policzyć ok 16 % rocznie a ile dla mnie zarobił zus? na moim przykładzie przez 40 lat pracy wpłace do zus ok 300 tyś zł statystycznie pozyje ok 10 lx 800 zł to mi wychodzi ok 100tys a gdzie reszta?

 • emeryt(2013-03-06 17:02) Odpowiedz 00

  w imię kryzysu można legalnie okradać swoich obywateli ,tak jak było w średniowieczu w imię boga można było zabijać ludzi

 • roman.karol(2013-03-06 18:03) Odpowiedz 00

  Przepisy zmieniają sie zbyt często. Jestem po 73. , a moje pieniądze płacone przez 40 lat zagospodarował któryś komunistyczny minister finansów. Zabrał z ZUS do budżetu... TYeraz możemy płacić i 100 % od zarobków, ale miłościwy ZUS rozpieprzy na swoich, sedZów, prokuratorów. Bo mundurówki maja niby z innej kasy ? Ha, koń by się usmiał.

 • INKWIZYTOR(2013-03-06 18:04) Odpowiedz 00

  I JAK TU NIE WIERZYC ZE RZADZA NAMI OSZUSCI,ZLODZEJE,BANDYCI,A MOZE TO NIE PRAWDA NIECH SIE WYPOWIE NA TEN TEMAT OSOBA KTURA UDOWODNI ZE TAK NIE JEST.

 • do ism(2013-03-06 18:04) Odpowiedz 00

  Wpłata do ZUS to nie wpłata na emeryturę ! 420zł to skladka emerytalna, nie 1000zł ! Nawet nie wiesz ile i na co płacisz ! Biznesmen ! Buahahahaaaa

 • na szczęście już emerytka(2013-03-06 18:52) Odpowiedz 00

  moja mama żyła 51 lat,teściowa 51,teść 56,tato 68,a syn 38.Wszyscy pracowali---gdzie sa ich skladki?Jedynie teściowa byla ostatnio na rencie chorobowej.

 • rek(2013-03-06 19:35) Odpowiedz 00

  Pan Mordasewicz każdą bzdure gotów powiedzieć w interesie Lewiatana.
  OFE to nieporozumienie i cały system runie. W interesie zarzadzających jest, by to nastapiło to jak najpóźniej.

 • Oskarżyciel publiczny(2013-03-06 20:07) Odpowiedz 00

  Reforma emerytalna od początku była oszustwem. To jest tak samo, jakby ktoś, kto ubezpiecza samochód od kradzieży miał dostać po pewnym czasie równowartość wniesionych składek, a nie równowartość w cenie rynkowej utraconego pojazdu. Polakom wmówiono, ż ubezpieczenie emerytalne to to samo co dochód rentierski. Mozna to było zrobić, bo ludzie nie chcą uczyć się ekonomii. A nie chcą, bo - i to kolejne oszustwo - ekonomia została sformalizowana. Absurdalne modele stworzone po to, by wykazać, że inwestując 100 zł, nożna mieć po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach setki tysięcy. Na ignorancji Polaków zarabiają nie tylko ludzie powiązani z OFE, ale lobby, które pierze dzięki tym funduszom brudne pieniądze na rynku kapitałowym.

 • Przdszkolak(2013-03-06 20:56) Odpowiedz 00

  Ludzie Tusk tak zaprzedal Polske ze nic jusz niema tylko sa Pieniadze dla Tuska i jego Zlodziei taka Prawda.Tusk Won od Naszych Pieniedzy nie Twoje to niekradnij bo bedzies<z roaliczony tak czy siak za wszystko a w szczegolnosci za Smolensk.

 • sondor(2013-03-06 16:15) Odpowiedz 00

  Najgorsze w tej jałowej dyskusji jest to, że zabierają głos ludzie nie zorientowani w sytuacji. W tym przypadku to nie ważne kto będzie wypłacać
  pytanie powinno brzmieć ile za tą czynność wypłacający sobie będzie brać.
  Inna sprawa, to sprawa dziedziczenia składek.Na początku był zamysł ich dziedziczenia-był nawet zapis i co wyślizgano go. Moim zdaniem OFE jest
  to jeden wielki przekręt na pieniądzach przyszłych emerytów. Trzeba pamiętać że ZUS jaki jest taki jest, ale ma gwarancje skarbu państwa

 • KATaryniarz(2013-03-06 21:00) Odpowiedz 00

  Rozliczymy Premiera PO wyborach i o Wszystko zapytamy na Wizji gdzie co i jak Sprzedawali.Zlodziei trzeba Zamykac w Pierdlach dla takich niema miejsca na wolnosci.Przywrocimy Kare Smierci dla Wipow za Zdrade.

 • janinaH(2013-03-06 21:08) Odpowiedz 00

  W OFE dziś jest tak , jak nie nie dożyjesz emerytury , to twoje uskładane pieniądze wypłacane są rodzinie i na tym koniec .

 • KaraSmierci(2013-03-06 21:08) Odpowiedz 00

  Jezeli Tusk nic niePOtrafi to niech spada .Bo jesli ktos Zadluza kraj to znaczy ze nienadaje sie do rzadow i Powinien sam wiedziec a nie zadluzac kraj i ludziGlodowac.Wszystko POliczymy PO wyborach jusz namnie i na moich znajomych Tusk niech nieliczy.w nastepnych wyborach Bo takiego Oszusta,Klamcy to mysmy niewidzieli nawet wsrodnajnizszych.+

 • leswzek(2013-03-06 21:13) Odpowiedz 00

  Komorowski Szasta naszymi Pieniedzmi jak jakis Chory czlowiek nieliczy sie wogole z niczym ale PO wyborach zaraz sie to zmieni Lepiej zeby mial Kwitya moze gdzies POleci i wszystko sie Zmienic.ha.ha ha to jego slowa bezczele slowa i bardzo hamskie.

 • Miler(2013-03-06 21:23) Odpowiedz 00

  Kopacz Bedzie rozliczona za Klamanie na wizji w sprawie Zamachu Smolenskiego i to niebeda Zarty.Tak POdlej Klamczuchy niewpuszczac do budynku Sejmu to jest dla ludzi Sejm a nie dla Czubowi chorych na pieniadze ludzi

 • niesioł(2013-03-06 21:28) Odpowiedz 00

  Do autora artykułu-Marek Borowski a nie Borkowski-ignorancie!

 • dziura w budżecie(2013-03-06 23:11) Odpowiedz 00

  Cieszcie się i mordy w kubeł! Sami sobie jesteście winii przez wybory macie to co wybraliśmy! Wiara w kłamstwa obłudę brak odpowiedzialności widać do czego prowadzi! Napewno temu nie jest winny PiS. To jeszcze wybierajcie PO , PSL,SLD,PALI KOTA ,(AWS.UNIĘ WOLNOŚCI) POKAZALI JAK SIĘ RZĄDZI . A starych rodziców trzymać w domu bez emerytury i sami bez pracy ładna perspektywa. DŁUGI ZACIĄGNIĘTE SĄ JUŻ NA POKOLENIA I CO POWIECIE DZIECIOM(przeklną was na kogo głosowaliscie) ciemnogrody !

 • pitupitu(2013-03-06 23:15) Odpowiedz 00

  Czy to nie jest nakłanianie do przestępstwa?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama