statystyki

Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i rentę po mężu?

autor: Maria Kuźniar15.02.2013, 07:23; Aktualizacja: 15.02.2013, 08:01
W razie zbiegu praw do kilku świadczeń wypłaca się albo wybrane przez osobę uprawnioną, albo wyższe.

W razie zbiegu praw do kilku świadczeń wypłaca się albo wybrane przez osobę uprawnioną, albo wyższe.źródło: ShutterStock

Pani Elżbieta od dwóch lat jest na emeryturze. Kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. – Czy mogę liczyć na rentę po mężu, a jeśli tak, to czy będę mogła pobierać oba świadczenia? Czy zawsze wdowa lub wdowiec ma prawo do renty po zmarłym – pyta nasza czytelniczka.

Reklama


Reklama


Niestety, pani Elżbieta może liczyć wyłącznie na jedno świadczenie. Do niej należy wybór, czy pozostanie przy własnej emeryturze, czy zdecyduje się na rentę po zmarłym małżonku. Jeśli jednak tego nie zrobi, decyzję podejmie za nią Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wybierając wyższe świadczenie.

Wysokość renty rodzinnej po śmierci małżonka wynosi 85 proc. renty lub emerytury, która przysługiwałaby zmarłemu.

Prawo do pobierania renty rodzinnej mogą nabyć wszystkie osoby, które spełniają co najmniej jeden z warunków dotyczących wieku, wychowywania małoletnich dzieci lub niezdolności do pracy. Aby otrzymać świadczenie, osoba która się o nie ubiega, musi udowodnić, że w chwili śmierci współmałżonka miała ukończone 50 lat albo też miała stwierdzoną niezdolność do pracy – orzeczoną przez lekarza lub komisję lekarską ZUS. Ponadto ubiegający się o świadczenie musiał pozostawać we wspólności małżeńskiej ze zmarłym lub też mieć prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądu. W takim przypadku należy złożyć odpowiednie oświadczenie na wniosku o rentę rodzinną i dołączyć wyrok lub ugodę sądową.

W wyjątkowych sytuacjach, nawet jeśli nie są spełnione powyższe warunki, wdowiec lub wdowa mogą liczyć na świadczenie. Jeśli znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej i udowodnią, że ma to bezpośredni związek ze śmiercią współmałżonka, mogą liczyć na okresową roczną rentę rodzinną.

Jeśli natomiast będą brać udział w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy, renta będzie wypłacana przez okres jego trwania, jednak nie dłużej niż przez dwa lata.

Podstawa prawna

Art. 65–73, 95 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • babcia(2013-02-15 21:01) Odpowiedz 71

    No właśnie. Dlaczego małżonce/małżonkowi przysługuje jedynie 85% emerytury zmarłego małżonka? Przecież swoją wypracowaną emeryturę (jeśli chce skorzystać z emerytury zmarłego małżonka) musi oddać i to w całości! To jest okradanie emeryta!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • emerytka(2013-02-26 12:22) Odpowiedz 50

    Moja emerytura stracona męża okradziona/15%/- znam takie osoby co ni gdy nie pracowały i śmieją się w nos bo po zmarłym mężu mają takie same świadczenie jak ja 85%- tylko ja biegałam z dziecmi do żłopka stracilam zdrowie w pracy i dziś muszę w aptece zostawić 5o % emerytury.uczćiwie? straciłam swoje składki 35-letnie. a co mają powiedzieć ci co niedoczekali em.a pochuwkowego rodzina dostała okrojone do 4000. 00 zł-uczciwie? w tel, reklama zachęca do dalszego ubezp. pochuwkowego-zaufać?

  • Magdalena 78(2013-10-01 13:00) Odpowiedz 50

    A właśnie że MOŻNA - pod warunkiem, że jedno z małżonków było w ZUS a drugie w KRUS ! Jedna ze znajomych w taki właśnie sposób pobiera 85% renty po męży i 50% swojej emerytury - legalnie, z obu źródeł. To niesprawiedliwe i niekonstytucyjne, ale tak jest. DLaczego oboje pracujący małżonkowie w ZUS nie mają takich możliwości i przywilejów - nie wiem - kto potrafi to wyjaśnić ???

  • Sowa(2013-02-15 08:38) Odpowiedz 40

    A właściwie dlaczego nie oba świadczenia?! Swoje wypracowała na oficjalnym etacie a męża OBSŁUGIWAŁA /i resztę rodziny/ na drugą zmianę + nocna... I powinna mieć prawo do DODATKOWYCH pieniędzy po śmierci partnera - kiedyś pracownika etatowego. Każda NIEPRACUJĄCA ma prawo do renty po mężu czyli Pracującą żona i matka NA STARE LATA jest PO PROSTU OKRADANA ze swojej wypracowanej emerytury!!! No, ale NAMI rządzą MĘŻCZYŹNI i ustalają prawa "korzystne dla kobiet" -wyzyskiwanych niewolnic...

  • emerytka(2016-04-13 14:37) Odpowiedz 40

    Dlaczego emerytka z wypracowana emeryturą musi zrzekac sie z tego aby otrzymać 85% renty rodzinnej po zmarłym Męzu emerycie.To po co było pracować solidnie meczyc sie z małymi dziecmi biegać po przedszkolach ciągac dzieci zeby teraz być na ruwni z wdową która nie pracowała zawodowo !!!!!! To jest bardzo n i e s p r a w i e d l i we !!!!! Takie emerytki smieja sie w oczy .Kiedy to bedzie załatwione sprawiedliwie C Z E K A M !!!!!!

  • Zbych(2013-02-20 16:37) Odpowiedz 30

    Ty górnik vel pierniczynski z tego samego IP, idioto idz w końcu do psychiatry jak ci dobrze poradził Gość. Twoja choroba jest grożna! Absolutnie jej nie lekceważ!

  • EMERYT STOCZNIOWY(2013-03-12 11:45) Odpowiedz 20

    jak mozna tak oszukiwac len tusk to specjalista jak ponizyc emerytow .Moze Pani Prof. Lipowicz zajmie sie tym problemem

  • Bożena(2013-11-07 19:57) Odpowiedz 20

    Jestem wdową obecnie otrzymuję rentę po zmarłym niedawno mężu , który przepracował w naszym kraju przeszło 40 lat , ja przeszło 30 lat , z przyczyn ekonomicznych firmy zostałam zwolniona z pracy , nie należy mi sie zasiłek bezrobotny ani w przyszłości moja emerytura, bo nie ma sensu dokonywać wyboru , ponieważ, moja emeryrura w przeliczeniu na moje dochody z pracy wyniesie mniejsza kwote niz obecnie pobierana renta jw. dlatego pytam dlaczego nie przysługuje mi moja emerutura i renta po zmarłym mężu ? . Bo prawdopodobnie żyjemy w państwie prawa i w UE.

  • miron(2013-02-19 21:11) Odpowiedz 20

    Dlaczego w Niemczech dostają trzęsśc emerytury po zmarłym ,dlatego emeryci zwiedzają bo ich na to stać.

  • OBYWATEL UE(2013-03-06 12:54) Odpowiedz 20

    Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i rentę po mężu?
    Można ale nie w POLSCE ,bo to szczególny przypadek w UNI EU.To samo dotyczy różnicy w wynagrodzeniach takzwane WYNAGRODZENIE GODZIWE.
    MAMY OBOWIĄZKI OBYWATELA UE A PRAWA RWPG.

  • zorja(2013-03-06 11:02) Odpowiedz 20

    we włoszech jest podobnie i to dotyczy też drugiej strony choć w50% , to jest sprawiedliwe ,bo jeśli sie pracuje we dwoje, i płaci składki to uczciwe a w Polsce większość idzie na pensie urzędasów, balowanie ,zabiegi wycieczki i inne apotem mydlą oczy o braku pieniędzy i nie opłacalności drugiego filara niech zaczną lepiej zarządzć i zmniejszą kadrę niech przestaną trwonić na własne przyjemności jak czę sto donosiła prasa...

  • ANNNNNNA(2013-02-15 15:58) Odpowiedz 10

    To renta rodzinna a nie emerytura po małżonku!!! To skandal ---po małżonku w wieku 50 lat się dostaje ---a własne świadczenie po 67 . Rozumiem ---niezdalny do pracy - ok renta rodzinna ---ale zdolni do pracy powinni tak jak pozostali pracować do 60 czy 65 lat. Ładnie to wyglada ---maż- 50 lat--- po zmarłej żonie dostaje rentę rodzinna ---a jego rówieśnicy po ukończeniu 65 lat (a za chwilę po 67 roku życie) ...TO POLSKA SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!

  • obskubana Genia(2013-02-15 11:13) Odpowiedz 10

    Jak coś chcą zabrać to powołują się na państwa euro-landu, a jak mają dać POdobnie to już cicho sza i PO kieszeni.

  • XXX.07(2013-02-15 08:56) Odpowiedz 10

    Z podatku można rozliczać się razem z małżonkiem, dlaczego nie można wybrać wspólnego świadczenia emerytalnego. Przecież razem się go wypracowało. Państwo tak działa by samotny nie miał szans przezyć i szybciej poszedł za małżonkiem do ziemi. To jest zwyczajne okradanie ludzi z zabieranych przez całe życie przymusowo pieniędziędzy. gdyby każdy z nas mógł nimi rozporządzać sam inaczej by to wyglądało. Złodziejskie praktyki w stosunku do bezbronnych starych obywateli. A może do wyboru: które świadczenie dorzucicie jeszcze wybór komora gazowa albo CKM?

  • emeryt po 43 latach pracy(2013-02-20 02:23) Odpowiedz 10

    Nikt z rzadu nie slyszy naszych pytan ,bo odpowiedzi uczciwe nie sa im na reke.Oni pilnuja swoich stolkow i bardzo wysokich premii . Ich milczenie jest NAS lekcewazeniem !

  • Oszukany(2013-02-15 13:12) Odpowiedz 10

    Ciekawa polityka okradania obywateli. Jak zobowiązania wobec państwa to małżonkowie ponosza solidarnie jak odwrotnie to już nie!
    Pani Premierze chyba nie uda się zdobyć prezydentury poprzez okradanie obywateli (wyborców).

  • biedaczka emerytka(2014-01-28 19:52) Odpowiedz 10

    jestesmy w uni.wdowom nalezy sie jej emerytura i połowa renty rodzinnej.tak jest we wszystkich krajach uni.w polsce okradaja wdowe i wdowcow.

  • Tadeusz (2016-07-12 12:00) Odpowiedz 10

    Uważam , że nie przyznanie części emerytury dla wdowy czy wdowca po zmarłym mężu czy żonie jak ma to miejsce w większości krajów UE to zwykłe podłe okradanie przez kolejne rządy w Polsce od SLD,PO , a teraz PIS , a związki zawodowe nie wiele w tej sprawie też zrobiły....,. a teraz wspomniani kręcą w sprawie wcześniejszych emerytur....i jak na razie nic z tego nie wynika!

  • ula(2013-02-16 01:20) Odpowiedz 10

    Pracująca wdowa dostanie rentę rodzinna po zmarłym mężu ale emerytka z własną żebraczą emeryturą może dostać tylko jedno świadczenie, mimo że przepracowała np. 36 lat lub więcej. Kpina , czy żart??? Za co kupować leki i się utrzymywać ??? Gdzie idą odkładane przez całe lata pieniądze na emerytury???

  • AGA11(2013-02-16 00:08) Odpowiedz 10

    a u nas nie dość że nie można dostać swojej i po mężu tak jak w NIEMCZECH to nawet nie można przejść na emeryturę własną za pracowaną po 35 latach nie zależnie od wieku człowiek tyra przez całe życie w koncu choroba i do piachu i kto ma nasze składki PANSTWO