statystyki

Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i rentę po mężu?

autor: Maria Kuźniar15.02.2013, 07:23; Aktualizacja: 15.02.2013, 08:01
W razie zbiegu praw do kilku świadczeń wypłaca się albo wybrane przez osobę uprawnioną, albo wyższe.

W razie zbiegu praw do kilku świadczeń wypłaca się albo wybrane przez osobę uprawnioną, albo wyższe.źródło: ShutterStock

Pani Elżbieta od dwóch lat jest na emeryturze. Kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. – Czy mogę liczyć na rentę po mężu, a jeśli tak, to czy będę mogła pobierać oba świadczenia? Czy zawsze wdowa lub wdowiec ma prawo do renty po zmarłym – pyta nasza czytelniczka.

Reklama


Reklama


Niestety, pani Elżbieta może liczyć wyłącznie na jedno świadczenie. Do niej należy wybór, czy pozostanie przy własnej emeryturze, czy zdecyduje się na rentę po zmarłym małżonku. Jeśli jednak tego nie zrobi, decyzję podejmie za nią Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wybierając wyższe świadczenie.

Wysokość renty rodzinnej po śmierci małżonka wynosi 85 proc. renty lub emerytury, która przysługiwałaby zmarłemu.

Prawo do pobierania renty rodzinnej mogą nabyć wszystkie osoby, które spełniają co najmniej jeden z warunków dotyczących wieku, wychowywania małoletnich dzieci lub niezdolności do pracy. Aby otrzymać świadczenie, osoba która się o nie ubiega, musi udowodnić, że w chwili śmierci współmałżonka miała ukończone 50 lat albo też miała stwierdzoną niezdolność do pracy – orzeczoną przez lekarza lub komisję lekarską ZUS. Ponadto ubiegający się o świadczenie musiał pozostawać we wspólności małżeńskiej ze zmarłym lub też mieć prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądu. W takim przypadku należy złożyć odpowiednie oświadczenie na wniosku o rentę rodzinną i dołączyć wyrok lub ugodę sądową.

W wyjątkowych sytuacjach, nawet jeśli nie są spełnione powyższe warunki, wdowiec lub wdowa mogą liczyć na świadczenie. Jeśli znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej i udowodnią, że ma to bezpośredni związek ze śmiercią współmałżonka, mogą liczyć na okresową roczną rentę rodzinną.

Jeśli natomiast będą brać udział w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy, renta będzie wypłacana przez okres jego trwania, jednak nie dłużej niż przez dwa lata.

Podstawa prawna

Art. 65–73, 95 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • babcia(2013-02-15 21:01) Odpowiedz 61

    No właśnie. Dlaczego małżonce/małżonkowi przysługuje jedynie 85% emerytury zmarłego małżonka? Przecież swoją wypracowaną emeryturę (jeśli chce skorzystać z emerytury zmarłego małżonka) musi oddać i to w całości! To jest okradanie emeryta!

  • Magdalena 78(2013-10-01 13:00) Odpowiedz 30

    A właśnie że MOŻNA - pod warunkiem, że jedno z małżonków było w ZUS a drugie w KRUS ! Jedna ze znajomych w taki właśnie sposób pobiera 85% renty po męży i 50% swojej emerytury - legalnie, z obu źródeł. To niesprawiedliwe i niekonstytucyjne, ale tak jest. DLaczego oboje pracujący małżonkowie w ZUS nie mają takich możliwości i przywilejów - nie wiem - kto potrafi to wyjaśnić ???

  • Sowa(2013-02-15 08:38) Odpowiedz 30

    A właściwie dlaczego nie oba świadczenia?! Swoje wypracowała na oficjalnym etacie a męża OBSŁUGIWAŁA /i resztę rodziny/ na drugą zmianę + nocna... I powinna mieć prawo do DODATKOWYCH pieniędzy po śmierci partnera - kiedyś pracownika etatowego. Każda NIEPRACUJĄCA ma prawo do renty po mężu czyli Pracującą żona i matka NA STARE LATA jest PO PROSTU OKRADANA ze swojej wypracowanej emerytury!!! No, ale NAMI rządzą MĘŻCZYŹNI i ustalają prawa "korzystne dla kobiet" -wyzyskiwanych niewolnic...

  • emerytka(2013-02-26 12:22) Odpowiedz 30

    Moja emerytura stracona męża okradziona/15%/- znam takie osoby co ni gdy nie pracowały i śmieją się w nos bo po zmarłym mężu mają takie same świadczenie jak ja 85%- tylko ja biegałam z dziecmi do żłopka stracilam zdrowie w pracy i dziś muszę w aptece zostawić 5o % emerytury.uczćiwie? straciłam swoje składki 35-letnie. a co mają powiedzieć ci co niedoczekali em.a pochuwkowego rodzina dostała okrojone do 4000. 00 zł-uczciwie? w tel, reklama zachęca do dalszego ubezp. pochuwkowego-zaufać?

  • Zbych(2013-02-20 16:37) Odpowiedz 30

    Ty górnik vel pierniczynski z tego samego IP, idioto idz w końcu do psychiatry jak ci dobrze poradził Gość. Twoja choroba jest grożna! Absolutnie jej nie lekceważ!

  • emerytka(2016-04-13 14:37) Odpowiedz 20

    Dlaczego emerytka z wypracowana emeryturą musi zrzekac sie z tego aby otrzymać 85% renty rodzinnej po zmarłym Męzu emerycie.To po co było pracować solidnie meczyc sie z małymi dziecmi biegać po przedszkolach ciągac dzieci zeby teraz być na ruwni z wdową która nie pracowała zawodowo !!!!!! To jest bardzo n i e s p r a w i e d l i we !!!!! Takie emerytki smieja sie w oczy .Kiedy to bedzie załatwione sprawiedliwie C Z E K A M !!!!!!

  • miron(2013-02-19 21:11) Odpowiedz 20

    Dlaczego w Niemczech dostają trzęsśc emerytury po zmarłym ,dlatego emeryci zwiedzają bo ich na to stać.

  • EMERYT STOCZNIOWY(2013-03-12 11:45) Odpowiedz 20

    jak mozna tak oszukiwac len tusk to specjalista jak ponizyc emerytow .Moze Pani Prof. Lipowicz zajmie sie tym problemem

  • zorja(2013-03-06 11:02) Odpowiedz 20

    we włoszech jest podobnie i to dotyczy też drugiej strony choć w50% , to jest sprawiedliwe ,bo jeśli sie pracuje we dwoje, i płaci składki to uczciwe a w Polsce większość idzie na pensie urzędasów, balowanie ,zabiegi wycieczki i inne apotem mydlą oczy o braku pieniędzy i nie opłacalności drugiego filara niech zaczną lepiej zarządzć i zmniejszą kadrę niech przestaną trwonić na własne przyjemności jak czę sto donosiła prasa...

  • witwe(2013-11-04 09:04) Odpowiedz 10

    Mieszkam w niemczeh od 5-ciu lat jestem wdowa pracuje zawodowo etat 50% moj staz pracy w niemczech do dnia dzisiejszego wynosi 7 lat w Polsce przepracowalam 2o lat. Mam 61 lat chciala bym przejsc na emeryture. Czy moge starac sie o emeryture po mezu? Moja na dzien dzisiejszy wynosic bedzie 70 euro. Co z emerytura z Polski? I ile moge otrzymac tej emezytury? Pzosze o pozytywna odpowiedz.

  • POZA(2013-03-06 16:57) Odpowiedz 10

    PYTAM SIE kiedy wejdzie ustawa do korzystania z dwoch swiadczen .Panowie poslowie spieszcie sie bo nam czas ucieka .

  • OBYWATEL UE(2013-03-06 12:54) Odpowiedz 10

    Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i rentę po mężu?
    Można ale nie w POLSCE ,bo to szczególny przypadek w UNI EU.To samo dotyczy różnicy w wynagrodzeniach takzwane WYNAGRODZENIE GODZIWE.
    MAMY OBOWIĄZKI OBYWATELA UE A PRAWA RWPG.

  • Bożena(2013-11-07 19:57) Odpowiedz 10

    Jestem wdową obecnie otrzymuję rentę po zmarłym niedawno mężu , który przepracował w naszym kraju przeszło 40 lat , ja przeszło 30 lat , z przyczyn ekonomicznych firmy zostałam zwolniona z pracy , nie należy mi sie zasiłek bezrobotny ani w przyszłości moja emerytura, bo nie ma sensu dokonywać wyboru , ponieważ, moja emeryrura w przeliczeniu na moje dochody z pracy wyniesie mniejsza kwote niz obecnie pobierana renta jw. dlatego pytam dlaczego nie przysługuje mi moja emerutura i renta po zmarłym mężu ? . Bo prawdopodobnie żyjemy w państwie prawa i w UE.

  • Górnik i Związkowiec PISany na dole Kopalni(2013-02-15 18:27) Odpowiedz 00

    Można , bo my jednocześnie bierymy pynzyje i geltag za robiynie w spółkach na dole Kopalni.

  • Tadeusz (2016-07-12 12:00) Odpowiedz 00

    Uważam , że nie przyznanie części emerytury dla wdowy czy wdowca po zmarłym mężu czy żonie jak ma to miejsce w większości krajów UE to zwykłe podłe okradanie przez kolejne rządy w Polsce od SLD,PO , a teraz PIS , a związki zawodowe nie wiele w tej sprawie też zrobiły....,. a teraz wspomniani kręcą w sprawie wcześniejszych emerytur....i jak na razie nic z tego nie wynika!

  • biedaczka emerytka(2014-01-28 19:52) Odpowiedz 00

    jestesmy w uni.wdowom nalezy sie jej emerytura i połowa renty rodzinnej.tak jest we wszystkich krajach uni.w polsce okradaja wdowe i wdowcow.

  • wdowa(2013-10-16 21:59) Odpowiedz 00

    Postaramy się masowo umierać ZUS postara się nam dopomoc.Wdowi grosz skierujemy do pana BOGA tam czeka nas PRAWDZIWY RAJ tak BIBLIA nas zapewnia.Nie będzie płaczu ani bólu itd.SMIERĆ nas wyzwoli i wzbijemy się do nieba.

  • EMERYT(2013-02-15 20:11) Odpowiedz 00

    A SKAD LEN TUSK WEZMIE KASE DLA WSTRETNEJ BABY Z RADOMIA I SWOICH KUMPLI OSZUKUJAC EMERYTOW .MYSLE ZE PANI prof.LIPOWICZ PODEJMIE TEN TEMAT BO TO BARDZO MADRA KOBIETA I PRAWDZIWY RZECZNIK .

  • emeryt po 43 latach pracy(2013-02-20 02:23) Odpowiedz 00

    Nikt z rzadu nie slyszy naszych pytan ,bo odpowiedzi uczciwe nie sa im na reke.Oni pilnuja swoich stolkow i bardzo wysokich premii . Ich milczenie jest NAS lekcewazeniem !

  • Gość(2013-02-15 19:24) Odpowiedz 00

    Ty górnik poj...ny na dole, zmień ksywę na Kononowicz, ona bardziej pasuje do ciebie i twoich wypowiedzi już od dłuższego czasu. Zmień lekarza na psychiatrę ,bo ten u którego się leczysz na pewno Cię oszukuje w diagnozie.
    A może masz łupież lub hemoroidy, ale obetnij paznokcie bo sobie krzywdę zrobisz - wyrzutku społeczny.