statystyki

Na nowej emeryturze straci ten, kto pobierał wcześniejszą

autor: Marek Opolski29.11.2012, 06:35; Aktualizacja: 29.11.2012, 11:20
  • Wyślij
  • Drukuj
7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nabędą prawo do świadczenia powszechnego, a wcześniej pobierali wypłaty z ZUS, będą mieli w niekorzystny sposób przeliczane wysokości nowych emerytur. Podstawa jej obliczenia będzie pomniejszona o kwoty, które pobierali do tej pory.

reklama


reklama


Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. przechodzą na tzw. nową emeryturę, uzależnioną od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Nowe świadczenie to wynik podzielenia sumy składek i kapitału (podstawy jej obliczenia) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku zakończenia aktywności zawodowej.

Zmienione wyliczenia

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury nabyć prawo do świadczenia przyznawanego po ukończeniu powszechnego wieku uprawniającego do wypłat z ZUS. Ten oblicza jego wysokość na ogólnych zasadach, a świadczeniobiorca może następnie wybrać, z jakiego tytułu chce pobierać pieniądze.

Od 1 stycznia 2013 r. wcześniejsi emeryci nadal będą mogli nabywać prawo do świadczenia powszechnego. Na ich niekorzyść zmienią się jednak zasady ustalania jego wysokości. Wszystko za sprawą ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja przewiduje, że podstawa obliczenia emerytury przyznawanej na podstawie art. 24 ustawy będzie pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych świadczeń z ZUS. Chodzi zarówno o te przyznane na podstawie obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS (np. emerytury pracowniczej, kolejowej, górniczej, z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), jak i przepisów emerytalnych obowiązujących przed dniem wejścia jej w życie.

Niższe wypłaty

Podstawa obliczenia świadczenia zostanie również pomniejszona o wysokość pobranej emerytury nauczycielskiej przewidzianej w art. 88 Karty nauczyciela. W każdym przypadku redukcji będą podlegały kwoty wcześniejszych świadczeń przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na analogicznych zasadach podstawa obliczenia wypłat z ZUS po 1 stycznia 2013 r. będzie zmniejszana o kwoty pobieranych emerytur częściowych (świadczeń wprowadzonych wyżej wspomnianą nowelizacją, które będą przyznawane przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego).

Wprowadzone od 1 stycznia 2013 r. zmiany będą niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przed uzyskaniem powszechnego wieku pobierały wcześniejszą emeryturę przez długi okres, np. kilka lat. Muszą się wówczas liczyć ze znacznym zmniejszeniem właściwego świadczenia.

7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Art. 24–26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Art. 1 pkt 6 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Jan(2012-11-29 20:49) Odpowiedz 00

    GB !
    Emerytura kapitałowa to świadczenie wyliczone w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy i składki. Sumując ta dwa składniki, a następnie dzieląc je przez średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku 60/65 lat obecnie (od 2013r. odpowiednio dłużej), otrzyma się wysokość nowej, kapitałowej emerytury.
    Jeśli jesteś na świadczeniu przedemerytalnym i powszechny wiek emerytalny ukończysz w 2013r. lub póżniej to ZUS wyliczy Ci emeryturę na NOWYCH zasadach (czyli emeryturę kapitałową).
    Świadczenie kompensacyjne dotyczy tylko nauczycieli.

  • tak to widzę.(2012-11-30 12:02) Odpowiedz 00

    tego co już bierzesz nikt ani nic ci nie odbierze , tu chodzi o to , że niebędziesz brała , brał więcej.

  • Wanda 1953(2012-12-01 09:26) Odpowiedz 00

    Jestem z rocznika 1953. Pracowałam do 2007roku w szkole jako nauczycielka. W lutym 2007r. roku przeszłam na emeryturę. Nadal pracowałam w tej placówce ( od lutego 2007 do czerwca 2008). W styczniu ukończę 60 lat. Czy w grudniu powinnam składać o ponowne przeliczenie emerytury , czy to się opłaca?

  • Jaromir(2012-11-30 12:03) Odpowiedz 00

    Do: 66 Znawca z IP: 84.234.1.*
    Chyba po to, aby nam się NIE NUDZIŁO na emeryturach :-)

  • Znawca(2012-11-30 11:27) Odpowiedz 00

    Do pani konsultant ZUS.
    Po co miała by być ta ustawa znowelizowana w 2012r. , jeśli można by było wybrać sobie dalej wcześniejszą emeryturę do końca życia?
    To nie miałoby żadnego sensu.

  • Jaromir(2012-11-29 22:00) Odpowiedz 00

    52 klakier z IP: 89.17.247.* - Już tylko KUBA i KOREA PÓŁNOCNA CZEKA NA CIEBIE!

  • Jaromir(2012-11-29 22:22) Odpowiedz 00

    Do: 32 cd Spoko z IP: 88.156.69.*
    i DO WSZYSTKICH WCZESNYCH EMERYTEK I EMERYTÓW

    Przychylam się do Twojego zdania. W związku z tym artykułem przypomniało mi się coś i zajrzałem do swoich dokumentów i okazuje się, że:
    Przechodząc 2 lata temu na wcześniejszą emeryturę w decyzji o przeliczeniu kapitału początkowego mam następujący BARDZO WAŻNY zapis:
    „Przeliczenie kapitału początkowego następuje poprzez DODANIE do udowodnionych okresów składkowych, okresu równego różnicy pomiędzy wiekiem emerytalnym 65 lat, a faktycznym wiekiem przejścia na emeryturę i ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem tego okresu”. A więc ZUS JUŻ DODAŁ PRZYSZŁE miesiące do osiągnięcia przez mnie wieku 65 lat i wyliczył zwaloryzowany kapitał, który następnie posłużył do wyliczenia emerytury. To BARDZO WAŻNE i KORZYSTNE! Tylko ciekawe czy tak do samego końca. Ciśnie mi się tu jednak pytanie – w JAKI SPOSÓB ZUS PRZEWIDZIAŁ procent corocznej waloryzacji do osiągnięcia przez mnie wieku 65 lat? W tej sytuacji jak przyjdzie czas, to SAM SOBIE PRZELICZĘ, co dla mnie jest korzystniejsze. Innym też zalecam ten sposób postępowania, aby ZUS nas nie wykiwał, gdy go poprosimy o takie wyliczenie. I dopiero po tym można zadecydować, czy występować o przeliczenie emerytury, czy nie.
    Sprawdźcie czy też macie PODODAWANE PRZYSZŁE LATA w swoich decyzjach o WALORYZACJI KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO potrzebnego DO WYLICZENIA EMERYTUR!
    A 41 Znawca z IP: 84.234.1.* chyba jednak w tej sytuacji NIE MA RACJI.
    Pozdrawiam!

  • Maryla(2012-12-01 12:55) Odpowiedz 00

    Czy Kobiety z rocznika 1953 przebywające w latach 1978 lub1980 na urlopach wychowawczych będa mogły w 2013r wystąpic o przeliczenie kapitału początkowego- czy to będzie korzystny przelicznik ? Jeżeli przebywały obecnie na wczesniejszych emeryturach. W moim przypadku w lutym kończe 60 lat a wg nowej ustawy z 11.V 2012 musze wystapic do ZUS czy moge pozostac i cieszyc się zemerytury którą juz otrzymuję żeby nie być stratną. Proszę o wyjaśnienie.

  • Czuję sie oszukana!(2012-11-30 00:34) Odpowiedz 00

    CZUJĘ SIĘ OSZUKANA!!!Jak zwykle w Polsce, prawo działa wstecz, jeśli tylko państwo ma na tym skorzystać. Gdyby obywatel miał skorzystać, to już prawo nie działa wstecz. Oto sprawiedliwość!

  • czesio(2012-11-30 00:22) Odpowiedz 00

    cyt: ... To skończy się strajkiem na niebywałą skalę. Na złodziejstwo musi być odpowiedź. ...
    A komu to zaszkodzi? teraz, gdy zakłady są w rękach prywatnych, gdy niemal że nie ma zakładów państwowych żaden strajk nie zaboli rządzących tak, jak w latach 80. To dlatego tak chętnie wszystko prywatyzowali, - by strajkujący mogli im skoczyć.

  • Znawca(2012-11-30 12:59) Odpowiedz 00

    Do poz 76 tak to widzę.
    Bedą brali więcej , bo dalej wcześniejsze większe emerytury będą mieli co roku waloryzowane.

  • klakier(2012-11-29 20:24) Odpowiedz 00

    No i co Panowie i Panie-KATOLICY- emeryci i przyszli emeryci, czy warto było latać po ulicach i WYĆ z radości na widok p.K.Wojtyły [JP2], p.Wałęsy i radia "Wolna Europa"i DRZEĆ "ryja"-precz z komuną.!!, chcemy Solidarności, a p.Wałęsa i tak kazał dokumenty płacowe do 1978r. Macie to co wywalczyliście- Boga i klerykałów u władzy z własną NĘDZĄ, i ...klawo. Po co teraz te żale, pod kościół polskie koscielno-prawicowe barany. Goowno Wam sie należą jakiekolwiek emerytury. Cieszcie się,że żyjecie i wszy Was jeszcze nie zjadły.

  • tylko pytam(2012-11-30 14:20) Odpowiedz 00

    Mężczyźni z rocznika 1948 (65+...) na emeryturę przejdą w 2013 roku i nie mieli wyliczonego kapitału początkowego, więc z jakiego kapitału wyliczą im emeryturę ??? A co z rencistami, którzy od 20-tu lat pobierają renty? Wiek emerytalny osiągną po 2013 roku i z czego będą mieli wyliczone emerytury?

  • qwerty(2012-11-30 10:57) Odpowiedz 00

    Otrzymałem odpowiedź z ZUS, Oto treść mojego zapytania i odpowiedź.
    Użytkownik portalu NPI, napisał:
    Witam. Obecnie pobieram emeryturę wcześniejszą. Czy po
    osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (67 lat) ZUS obligatoryjnie
    przeliczy mi wysokość emerytury na podstawie zewidencjonowanych składek
    (kapitałowo) i po odjęciu kwoty wypłacanej do tego czasu emerytury (wg
    znowelizowanej ustawy z 2012r) obliczy mi nową wartość emerytury i taką
    wysokość emerytury będę otrzymywał od tej pory ? Wiadomo, że byłaby
    znacząco niższa ! Czy tak będzie, czy też pozostawiona mi zostanie
    emerytura w wysokości "obecnej" wg posiadanej przeze mnie
    decyzji emerytalnej w momencie przejścia na emeryturę wcześniejszą ?
    Dziękuję z góry za odpowiedź.

    Poniżej odpowiedź konsultanta COT:
    Witam

    Nowelizacja ustawy wchodząca w życie 01.01.2013 nie zmienia wysokości
    świadczeń już przyznanych. Po osiągnięciu powszechnego wieku
    emerytalnego będzie Pan mógł sobie przeliczyć świadczenie ale
    wypłacane będzie wyższe albo wybrane świadczenie.

    Pozdrawiam

    Młodszy konsultant
    Agnieszka Prokurat-Klonowska
    Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
    tel. 801-400-987, 22 560-16-00

  • GB(2012-11-29 19:35) Odpowiedz 00

    No dobrze p. Janie-skoro tak w tym pan siedzi. 1. A co się kryje pod pojęciem EMERYTURY KAPITAŁOWEJ ? 2. I .. czy przeliczenie emerytury "po nowemu" , które każdy emeryt może obliczyć ze swojej strony ZUS-owskiej tzw. e-PUE , co będzie obowiązywało dalej - po 2013 r. ? ( tam są 3 możliwości : m. in. 1. Emerytura na nowych zasadach , 2. Emerytura na dotychczasowych zasadach 3. Świadczenia kompensacyjne )

  • hanka(2012-11-29 10:51) Odpowiedz 00

    dobrze ,że nam nie odbiora całej kwoty chociaz cholera wie co nas czeka!!!

  • witgli(2012-11-29 10:41) Odpowiedz 00

    Mowa jest o świadczeniach płaconych przez ZUS. Czy to znaczy że dotyczy to również rent?

  • Jan(2012-11-29 19:01) Odpowiedz 00

    Noster!
    Składajac wniosek o przeliczenie emerytury w listopadzie 2013 napewno nic nie stracisz, ale i najprawdopodobniej nic nie zyskasz.
    Od 2013 emerytury będą wyliczane na nowych zasadach.ZUS nie będzie już brał pod uwagę kwoty bazowej tylko wyliczy Ci Twój kapitał emerytalny pomniejszy go o wypłacane Ci dotychczas emerytury i wyliczy nową, kapitałową emeryturę.Jeśli okaże się, że jej kwota będzie niższa - ZUS pozostanie przy wypłacie dotychczasowego - wyższego świadczenia.

    GB!
    Świadczenie przedemerytalne to NIE wcześniejsza emerytura i jest przyznawane tylko do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (obecnie 60/65)!
    Po ukończeniu tego wieku ZUS od 2013r. wyliczy Ci emeryturę kapitałową.
    Kapitał emerytalny nie będzie pomniejszany o kwoty świadczeń przedemerytalnych.
    Otrzymasz taką emeryturę jaka wyjdzie z Twojego kapitału.
    Niestety ZUS nie przyzna Ci tak jak w przypadku osób będących na wcześniejszej emeryturze - wyższego świadczenia, tylko takie jakie wyliczy z Twojego kapitału (wyliczy 500zł. - dostaniesz 500zł, wyliczy 2000zł - dostaniesz 2000zł.)

    KENAJ 1952!
    Każdy wcześniejszy emeryt, który w 2013r.złoży wniosek o przeliczenie emerytury będzie ją miał przeliczoną "od nowa" wg nowych, kapitałowych zasad.
    Osoby, które od 2013r.będą przechodzić na częściowe i powszechne emerytury również obejmą nowe zasady wyliczania emerytur.Są wśród nich bezrobotni i pracownicy z ponad 40,45-letnim stażem pracy, którym odebrano możliwość przejścia na wcześniejsze emerytury z art.184.Tym ludziom choć w wiekszości nie należą do OFE - Rząd nie zostawił żadnej furtki, żadnego wyboru.Nie dość, że dostaną nowe, niższe, kapitałowe emerytury to jeszcze obejmie ich podwyższony wiek emerytalny.

  • OB(2012-11-29 10:57) Odpowiedz 01

    Gwerty masz racje. Artykul jest nieczytelny.

  • Jaromir(2012-11-29 19:45) Odpowiedz 00

    Panie Redaktorze Marku Opolski, co mamy rozumieć przez określenie „wypłaty z ZUS” zawarte w następującym zdaniu: „Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nabędą prawo do świadczenia powszechnego, a wcześniej pobierali wypłaty z ZUS będą mieli w niekorzystny sposób przeliczane wysokości nowych emerytur.”?
    Czy chodzi tu o tylko o EMERYTURY skoro mowa o nich w artykule, czy o inne wypłaty typu: renty, świadczenia przedemerytalne czy jeszcze jakieś inne wypłaty (może jakieś tajne)? Przecież te artykuły pisze chyba Pan DLA LUDZI, a nie sobie a muzom.
    Pozdrawiam!