statystyki

Matki z KRUS zostaną objęte specjalnymi przywilejami w opłacaniu składek emerytalnych

autor: Bożena Wiktorowska12.10.2012, 07:03; Aktualizacja: 12.10.2012, 08:24
 • Wyślij
 • Drukuj
Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym.

Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym.źródło: ShutterStock

Resort pracy broni pomysłu płacenia przez budżet składek za rolników na wychowawczym. Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowe. Resort do przedsiębiorców zaliczył również rolników ubezpieczonych w KRUS.

reklama


– Domagaliśmy się zrównania praw matek prowadzących działalność gospodarczą z pracownicami. Nieporozumieniem jest jednak potraktowanie rolników jak przedsiębiorców – zauważa Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Korzystne rozwiązania zwiększające kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem w okresie przerwy w prowadzeniu działalności zarobkowej wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

– Zakończyły się konsultacje społeczne. Gotowy projekt zostanie jak najszybciej skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów – twierdzi Janusz Sejmej, rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

Nowe zasady obejmą też rolników i domowników ubezpieczonych w KRUS na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.). Na zmianach skorzystają osoby podlegające ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy albo na swój wniosek, które sprawują osobistą m.in.opiekę nad dzieckiem przez trzy lata, ale nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku. Składki za takie osoby będą finansowane z dotacji budżetu państwa do Funduszu Emerytalno-Rentowego.

Termin opłacania składek będzie liczony od dnia zgłoszenia przez rolnika, opłacającego składki za te osoby, wniosku z oświadczeniem o sprawowaniu przez te osoby osobistej opieki nad dzieckiem. Z takiej formy pomocy będą też korzystać rolnicy dodatkowo prowadzący własne firmy. Wysokość składki to 10 proc. emerytury podstawowej (dziś 80 zł miesięcznie). To nie uspakaja KRUS. W uwagach do projektu ustawy Janina Pszczółkowska, wiceprezes Kasy, wskazuje, że dokument wymaga doprecyzowania. Ma to na celu usunięcie wątpliwości, czy rolnicy posiadających ponad 50 hektarów, będą musieli dopłacić do tej podwyższonej składki. Ekspertom nie podoba się takie rozwiązanie, bo emerytura rolnicza nie jest liczona na podstawie składek na koncie emerytalnych, lecz jest dofinansowana z budżetu państwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpiera zarzuty. Zdaniem resortu takim rozwiązaniom nie można postawić zarzutu związanego z naruszeniem konstytucyjnej zasady równości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

 • 1: Aneta z IP: 213.241.53.* (2013-12-05 19:06)

  Odczepcie sie od rolników.niech pani Ewa przyjedzie zobaczy do mnie te dochody, wy myslicie ze my spimy na kasie,bo w telewizji pierdną ,że tona zboża kosztuje 1000zł, a rolnikowi daja marne 500 albo 600.Mam 3 dzieci na nie nie nalezy sie nic ,ani rodzinne ani nawet inna pomoc -bo za duzo hektarów.tylko jak ja mam 15 ha to płace podatek od 20 ha przeliczeniowych,czyli dopisanych na papierze ,trzeba liczyc kazdy grosz ,zeby dzieci mialy podstawowe rzeczy,na kazdym kroku gmina wlepia nowe oplaty- od mertażu SWOICH budynków ,od ilosci osób w gospodarstwie, aopłty za prąd ,paliwo do sprzetu,pasze dla zwierząt,ubezpieczenie pojazdów,.Nie rolnik za nic nie płaci tylko mu kasa z nieba spada.Jak ja bym miała 3 tys,dochodu miesiecznie na nas piecioro(tyle mi wyliczaja)(czasem w miescie zarabia sie na osobę tyle) - to bym klaskała uszami i nie martwiła sie za co mam zyc po zrobieniu opłat. A wam cieżko pierdzacym w stołki kto pracuje na wasze wyzywienie.

 • 2: radzi z IP: 195.245.104.* (2013-10-23 08:38)

  a ja proponuję tym wszystkim którzy tak zazdroszczą rolnikom niskich składek i tych "mega emerytur" żeby przenieśli się na wieś i poharowali tam choć kilka lat!!!
  gwarantuję, szybko zmienicie zdanie cwaniaczki !!!

 • 3: Andrzej z IP: 83.26.245.* (2013-09-25 14:55)

  Rolnicy od dawna"ŻYWILI i BRONILI" naród.
  Jeżeli ktoś wypowiada się w ten sposób o rolnikach to sam sobie wystawia świadectwo.
  Przecież nienawiść do chłopów miała swój początek za komuny.
  No ktoś tu tkwi jeszcze w KOMUNIE ale na pewno nie są to chłopi.
  A jeżeli chodzi o KRUS,podatki czy inne składki to już tyle się o tym mówiło,że każdy jak chce to może znaleźć odpowiedź dlaczego tak jest np.na stronach Ministerstwa Rolnictwa albo KRUS.

 • 4: h z IP: 91.230.114.* (2013-07-03 21:57)

  pzl widac sam jestes nierób ,w dodatku niedouczony bo rolnik too przedsiebiorca ktory musi zapier... dzien i noc by miec z czego zyc i co jesc i nie być na niczyjej lasce ty pewnie bys nawet ziemniaka nie posadzil nie miałbys pojecia ile trzeba pracy w to włoozyc a comowic prosiaczka uchować niedorajdo zyciowa.

 • 5: fil z IP: 89.167.67.* (2013-04-10 18:39)

  Rolnik ma 800 zl renty za lata ciężkiej pracy...jest od czego zabierać

 • 6: pad z IP: 188.47.67.* (2012-12-30 18:57)

  moza sie zamienisz z rolniczka to zobaczysz jak jest cudownie i bogato ze az glowa peka .700 zloty emerytury to nie nasza wina ze mamy takie prawo to nasi kochani politycy a rolnik ma tyle do powiedzenia co kot naplakal.nikt nie mowi o mundurowych sedziach.politykach a rolnik polski to biedak i zawsze dla miasta to wsiok zastanowcie sei nad tym.

 • 7: rolnik z IP: 95.40.167.* (2012-12-02 19:10)

  Wszyscy krzyczą krus niskie składki przywileje to ciekawe czemu każdy ucieka ze wsi sprzedają ziemie po rodzicach i do miasta nikt nie chce pracowac na roli ciekawe czemu czyżby boją sie tego że matki ziemi nie da sie oszukać jesli nie zadbasz o nią tak jak trzeba to niestety oszukasz sam sama siebie w plonach co przełoży sie na finanse gospodarstwa i swoje czyli strata a nie zysk i nie chce tu nikogo obrażac zachęcam do sprubowania na własnej skurze a dopłaty z unii jakie że ho ho i zapewniam was zabawki do tej piaskownicy też drogie że ho ho a jakie fajne zatrzymajcie sie przy sklepie z maszynami rolniczymi i zapytajcie o ceny tak z ciekawości jak to rolnik ma dobrze pracuje nie 8 godzin tylko jak trzeba to 24 i 30 dni w miesiącu jak ma zwierzęta przerobiłem i sprawdziłem to na sobie niedowiarki niech też sprubują zachęcam bardzo i polecam zawód rolnik to jest dopiero praca extrime adrenalina na 100 i te kredyty w bankach super super sprawa ha ha ha ha ha ha ha ha ha

 • 8: Wikusia z IP: 83.6.224.* (2012-11-16 09:28)

  Do EWY słuchaj gdzie ty pracujesz bo rolniczki pracuje od świtu to zmierzchu a teraz może odocząć ty masz rolnikczki nie ty możesz wyjechać na urlop a rolniczki a ty pracujesz za biurkiem jak byś pracowała fizycznie to byś zrozumiała los polskich kobiet na wsi . Ciebie jest stać na makijaz i kosmetyki lepsze a rolniczki musią kupić kosmetyki najgorszego gatunku bo nie jest stać

 • 9: TDP z IP: 79.190.171.* (2012-10-20 14:06)

  O tak "KRUS to wymysł i pozostałość po komunie" i dlatego powstał 1991 roku , a żeby było śmieszniej , wzorowany jest na niemieckim systemie emerytalnym rolników. Ech... reszty tych bzdur nawet niema co komentować , bo jak to mawiał George Bernard Shaw "Wielką siłą głupców jest to, że nie boją się mówić głupstw".

 • 10: Niuniek z IP: 195.90.127.* (2012-10-15 13:49)

  KRUS to wymysł i pozostałość po komunie. Nie ma co się dziwić ,że rolnicy wszelkimi sposobami bronią KRUS - toż to ich konfitury fundowane przez pozostałą część społeczeństwa. A naród wiejski jest hardy i uważa to jako naturalny i oczywisty obowiązek mieszczaństwa łożenia na wieś. Ba , jak widać nawet w tym wszystkim okazuje niezadowolenie z wysokości swoich świadczeń - de facto fundowanych przez niewolników z powszecnego systemu emerytalnego harującego do śmierci aby opłacić wszystkich tych , którzy nabyli w komunie przywileje i potrafia je w dzisiejszej rzeczywistości obronić i zakonserwować.Cały naród powinien wyjść na ulicę i protestować do skutku przeciwko jawnemu wyzyskowi .To przecież współczesne niewolnictwo , to skandal aby jedni zaharowywali się na śmierć a inni korzystali z ich pracy i pławili się w dobrobycie i bezczynności.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama