statystyki

ZUS nie będzie wypłacać wdowie renty rodzinnej i emerytury

autor: Bożena Wiktorowska04.09.2012, 07:06; Aktualizacja: 04.09.2012, 08:17
ZUS wybierze świadczenie wdowie.

ZUS wybierze świadczenie wdowie.źródło: ShutterStock

Ubezpieczony z prawem do renty rodzinnej i własnej emerytury może dokonać wyboru, z którego tytułu chce otrzymać wypłatę. Jeśli nie, to ZUS wybierze wyższe świadczenie.

Reklama


Reklama


W 2010 roku ubezpieczona złożyła wniosek o przyznanie jej renty rodzinnej po zmarłym mężu. Na tej podstawie ZUS wstrzymał jej wypłatę przysługującej jej emerytury. W odwołaniu od tej decyzji kobieta domagała się wypłaty dwóch świadczeń, czyli zarówno emerytury, jak i renty po zmarłym mężu. ZUS zwrócił się do sądu I instancji o oddalenie odwołania. W czasie postępowania wyjaśniającego ustalono, że zainteresowana przed śmiercią męża przez siedem lat pobierała własną emeryturę. ZUS wstrzymał wypłatę tego świadczenie po złożeniu przez ubezpieczoną wniosku o przyznanie renty rodzinnej.

Sąd I instancji stwierdził, że zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), w przypadku zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z nich (wyższe lub wybrane przez uprawnionego). W praktyce więc osobie zainteresowanej przysługuje prawo wyboru. Jeżeli jednak nie skorzysta z tego uprawnienia, to ZUS kontynuuje wypłatę wyższego świadczenia. Ze względu na fakt, że w tym konkretnym przypadku renta rodzinna była wyższa niż emerytura, zakład wypłacił tę pierwszą. Sąd jednak wskazał, że nie ma podstawy prawnej do spełnienia żądań wnioskodawczyni.

Ubezpieczona złożyła apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku. Sąd apelacyjny orzekł jednak, że nie ma podstaw do wypłaty jej zarówno renty rodzinnej, jak i emerytury. Nie uwzględnił także tego, że w systemach ubezpieczeniowych obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej obowiązują rozwiązania prawne umożliwiające podwójne wypłaty.

W efekcie tego ubezpieczona złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN). Podkreśliła w niej, że chociaż jako ubezpieczona opłacała składki uszczuplające bieżące dochody rodziny, to teraz otrzymuje rentę rodzinną na takiej samej zasadzie, jak osoby, które nigdy nie pracowały i nie odprowadzały należności do ZUS. Jej zdaniem, jest to niezgodne z konstytucją.

SN oddalił jednak skargę ubezpieczonej, uznając, że nie ma ona żadnych podstaw. Nie można bowiem w tym przypadku mówić o dyskryminacji osób, które pozostając w związku małżeńskim, pracowały i opłacały składki ubezpieczeniowe, a teraz pobierają rentę rodzinną tak jak osoby, które nigdy nie były zatrudnione. SN wskazał, że w tym przypadku nie została naruszona zasada równości.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2012 r., sygn. akt I UK 390/11

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • JA(2012-09-06 08:26) Odpowiedz 20

    No proszę Sąd Najwyższy stwiedził , że pani nie ma racji.
    Polacy są łupieni przez złodziejski kraj.
    24 lata i 10 m-cy ojciec trojga dzieci płacił złodziejski haracz, a jak zmarł to dzieci renty nie dostały.
    Hańba dla tego kraju !
    Skoro już wiemy jak to działa to moje dzieci tu składek płaciły nie będą a i dzieci będą rodzić na obczyźnie aby ich znowu państwo nie skrzywdziło.

  • Helena(2012-10-08 12:36) Odpowiedz 10

    Jaki jest to prawo dla wdowy które mogą pobierać dwie pełne emerytury a inne wdowy są pozbawione takich przywilejów. Od czego to zależy? Widocznie wdowa która oświadczyła nie prawdę przed urzędnikiem otrzymuje dwie pełne emerytury.

  • goska(2013-05-06 16:08) Odpowiedz 10

    Przepracowałam ponad 30 lat. Wychowałam dziecko. Dziś dostaję rentę wdowią - 85 % emerytury męża, tak samo jak wdowa, która nigdy nie pracowała, nie odprowadzała składek na ZUS. Zabrano moje skłądki + 15% mojego męża! I to jest sprawiedliwe? To jest kradzież! Ja nie chcę pobierać dwóch świadczeń, ale jedno w 100%.

  • obserwator(2012-10-03 15:22) Odpowiedz 00

    Do jagi. Popieram i byłoby to bardzej sprawiedliwe i motywujące żeby żona pracowała.Jeśli nigdy nie pracowała to dać minimum na przeżycie a w naszym kraju jest odwrotnie,wszystko postawione na odwrót a później się dziwią politycy u korytka, że społeczeństwo ma już tego dość i wychodzi na ulice.

  • Anna(2014-02-14 20:16) Odpowiedz 00

    Istnieje od lat, oto prawo: renta rodzinna przyznawana jest: od daty złożenia wniosku, a nie - od daty, od której się należy, czyli śmierci zmarłego męża! ojca!, np. Zdarzenie: osoba, z powodu nieprawidłowej i nieudzielenia informacji o należnym świadczeniu, złożyła wniosek po 10 miesiącach. Renty za okres należny nie przyznano! bowiem, napisano,że od dnia złożenia wniosku !się należy, a nie od daty nabycia uprawnień. Straciła 5 tysięcy. Osoba leżąca w szpitalu, niech zatrudni kogoś do tej czynności, bo jej przepadną pieniądze! I ten stan od 1997roku trwa!

  • Tez wdowa(2013-05-11 02:04) Odpowiedz 00

    Wiele osob pracujacych zawodowo na pelnych etatach na czas nieokreslony ktorych malzonkowie zmarli ,sklada dokumenty do zusu i otrzymuje rente rodzinna. Ludzie ryzykuja /klamia , zalatwiaja "lewe" zaswiadczenia / i pobieraja swiadczenia im nienalezne ,dokad sie uda. Na tej samej zasadzie jak tysiace innych rodakow /rzekomo chorych ,niepelnosprawnych/pozalatwialo sobie renty,a sami wyjechali za granice i tam od razu ozdrowieli i moga pracowac. A w kraju kasa z zusu wplywa na konto i rodzina ma lewy dochod. I wcale nie zdarza sie to sporadycznie ,a wrecz staje sie nagminne. A MY UCZCIWI FRAJERZY POZALIMY SIE NAWZAJEM na forum !

  • Gosia(2013-05-08 21:59) Odpowiedz 00

    Wlasnie jestem na etapie ubiegania sie o rente po zmarlym mezu.ZUS naprawde kombinuje aby takich rent nie wyplacac.Razem z mezem wyjechalismy do GB,gdzie pracowal maz i ja.Spelniam warunki do otrzymania renty ale poniewaz pracuje moj dochod powoduje zawieszenie renty.Mam pytanie dlaczego dochod osiagany w obcym kraju jest przeliczany na zlotowki i od tego uzaleznia wyplate swiadczenia skoro moje wynagrodzenie tutaj nalezy do najnizszych,oplaty rownierz nie sa porownywalne do polskich.Dlaczego musimy placic skladki i pozniej nic z tego nie miec jak mozna manipulowac prawem unijnym aby dac obywatelowi nie obowiazuje ale zeby utrudnic to obowiazuje.Niby unia a jakos nieunijnie

  • roza(2012-10-15 22:48) Odpowiedz 00

    maz przepracowal okolo 35 lat byl rencista nie doczekal sie emerytury .ja po mezu odbieram rente rodzinna .uwazam ze powinna byc przeliczona emerytura rodzinna a takowej nie ma .nadmieniem jeszcze ze ja takze przepracowalam ponad 20 lat .uwarzam ze czas zmienic te bzdetne przepisy i wyplacac wdowa to co im sie nalezy

  • POLAK(2012-10-08 19:50) Odpowiedz 00

    ZABIERZCIE WSZYSTKO POLAKOM ,,,ANI ZYC ANI UMRZEC ,,,O ZGROZO SAMI NA GORZE MAJA CO ZREC A RESZTA GLUPICH CIEMNYCH BIJACYCH BRAWO ,PO, MACIE CO CHCECIE

  • Marysia z Knurowa(2012-09-08 10:57) Odpowiedz 00

    A ja myślę że to wszystko to jest okradanie wdów w majestacie prawa.
    Też jestem wdową i jak przyznano mi 85% emerytury mojego męża , która to kwota jest moją rentą to tracę wszystkie moje składki.
    A Ci z was co mówią że wdowie się nic nie należy to zazdrośnicy.
    To nie żyjcie w konkubinacie i bierzcie śluby bo to zawsze jest korzystne.Pozdrawiam i polecam ślub z dobrze zarabiającym starszym panem.

  • obywatel(2012-09-08 11:57) Odpowiedz 00

    Wdowa np. po gen Petelickim dostanie rentę wysokości kilkunastu tysięcy złotych. jak dobrze pójdzie pożyje do 90 roku. Budżet państwa zapłaci za ten okres około 6 milionów złotych a może i więcej. Takich wdów i wdowców mających renty rodzinne po sędziach, prokuratorach, mundurowych mamy kilkadziesiąt tysięcy. W końcu to tylko wdowi grosz.

  • Marcin(2014-09-23 07:48) Odpowiedz 00

    Państwo w państwie.

  • Maria(2012-09-06 14:23) Odpowiedz 00

    a to dopiero śmieszne.wdowa pobierająca rentę rodzinną po zmarłym mężu gdy wychodzi drugi raz za mąż to dalej pobiera rentę rodzinną po pierwszym mężu chociaż można by przyjąć,że obecnie jest na utrzymaniu tego drugiego męża tak jak była na utrzymaniu w pierwszym małżeństwie.Mnie zabrano 47 lat pracy, trudno takie są w Polsce przepisy ale takie wdowy mogły by otrzymywać takie świadczenie jakie otrzymywał zmarły małżonek . A JAK SIĘ MA PRAWO DO TYCH WDÓW, KTÓRE POBIERAJĄ RENTĘ RODZINNĄ A DALEJ PRACUJĄ CHOCIAŻ JEST TYLE BEZROBOTNYCH.

  • psps(2012-09-05 18:03) Odpowiedz 00

    tak jak w piosence - choćbyś nie wiem ile dał to i tak nie dostaniesz, czy jakoś tak

  • dziadek(2012-09-06 08:19) Odpowiedz 00

    dla mnie to ************* i nierówne traktowanie obywateli

  • klakier(2012-09-05 10:10) Odpowiedz 00

    Ta Kobieta "1" nie napisala prawdy. Są pewne reguły otrzymania TYLKO 80% renty/emerytury po Mężu/Żonie, a to trzba mieć 50 lat i Mąż/Żona musiałby umrzeć NIE wcześniej niż 5 lat przezd uzyskaniem 50 lat przez Żonę. Renty na Dzieci to INNA historia.!!. Kobieta biorąc 80 % świadczenia po Męzu, NIE może pracować zarobkowo, chyba, że na "czarno",ale to inna "bajka".

    Panowie i Panie --NIE podniecajcie się każdą bzdurą. Chcesz znać prawdę, ruscie tyłek do ZUS, i wszystkiego się dowiecie.

  • Jaromir(2012-09-05 09:33) Odpowiedz 00

    "...opłacała składki uszczuplające bieżące dochody rodziny, to teraz otrzymuje rentę rodzinną na takiej samej zasadzie, jak osoby, które nigdy nie pracowały i nie odprowadzały należności do ZUS. Jej zdaniem, jest to niezgodne z konstytucją."
    Ta kobieta MA RACJĘ według powszechnie rozumianej sprawiedliwości. Osoba, która nie płaciła składek – NIE POWINNA mieć ani emerytury, ani renty, JEDYNIE POMOC SOCJALNĄ OD PODATNIKÓW za pośrednictwem mops-ów i gops-ów. Płaciła składki emerytalne - należy się emerytura. Płaciła składki rentowe - należy się renta. Czyli tak, jak np. w Niemczech! Jednak wg polskich przepisów tak pojmowana przez nas sprawiedliwość NIE JEST SPRAWIEDLIWA! Ot, taki prawniczy wygibus – niesprawiedliwa sprawiedliwość.

    Do: 29 MK z IP: 89.77.92.*
    „Te kobiety, które Ty nazywasz z pogardą paniusiami, najczęściej wychowywały potomstwo, które w przyszłości będzie utrzymywało Ciebie. Zastanów się więc, co piszesz kierowana zawiścią i dla własnego komfortu psychicznego też znajdź sobie fagasa. Bogatego.”
    Nie odwracaj kota ogonem! To Ty powinnaś się DOBRZE zastanowić i odpowiedzieć PO CO i NA CZYJE KONTO 26 Ja z IP: 85.193.234.* PŁACIŁA składki emerytalne, rentowe itd. Czy czasem nie po to, żeby z nich skorzystać gdy przyjdzie na to czas, a nie po to żeby INNYM ŻYCIE UMILAĆ.
    BOMISIÓW ci u nas NADMIERNY dostatek.
    Pozdrawiam!

  • Jacek(2014-02-14 20:22) Odpowiedz 00

    Oto fakt nad faktami! Kto ulegnie wypadkowi w ostatnim roku pracy przed emeryturą! ten OTRZYMUJE DO EMERYTURY DODATKOWO 50% EMRTURY, Z TYTUŁU INWALIDZTWA.Np. ktoś z moich znajomych doznał złamania kostki śródstopia, nastąpiło zapalenie żył- i trzecia grupa. Ma teraz 150% emerytury i, .. zajada truskawki!

  • Marek(2014-09-08 11:41) Odpowiedz 00

    A jeżeli osoba dobrze zarabia i jest wdową po zmarłym oficerze,to dochód ma taki że nie jedna średnia krajowa a na dodatek drugiego mężczyznę z pensją żyć nie umierać Ameryka i to jest normalny przepis rozumiem wdowa która nie pracuje nie ma pracy była tylko na utrzymaniu męża ale ta paranoja to śmieszność w przepisach

  • gosc(2014-08-22 12:53) Odpowiedz 00

    Ten kraj to same anomalia-tu ludziom nic sie nie nalezy a biada mowic prawde w oczy-zaraz zabieraja emeryture i inne swiadczenia .Czas to zmienic w wielu krajach zona po zmarlym mezu dostaje emeryture jesli taka byla , moze nie cala ale dostaje dwie i jakos im ich niezabieraja i niemowia ze to za duzo. Kiedy ta wladza zacznie w koncu troszczyc sie o swoich ludzi dzieki ktorym bieze takie ogromne pieniadze, je tak drogie kolacje i jezdzi na wczasy zagraniczne.