statystyki

Emerytury częściowe mogą być niekonstytucyjne i nieskuteczne

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki13.04.2012, 07:05; Aktualizacja: 13.04.2012, 08:19

Rządowe Centrum Legislacyjne (RCL) uważa, że w obecnej wersji emerytury częściowe może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny. Powód to zróżnicowanie okresu, w którym można korzystać z takich świadczeń: kobiety przez 5 lat, a mężczyźni przez 2. Taka różnica istnieje, choć celem ustawy jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Reklama


Reklama


Jak zwraca uwagę RCL w opinii do projektu ustawy wydłużającej wiek, w rozwiązaniach dotyczących emerytur częściowych różny jest nie tylko okres pobierania emerytur częściowych, lecz także okres składkowy i nieskładkowy, który do tego uprawnia – 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Centrum uważa, że może dojść do sytuacji, w której mężczyzna mimo tego samego wieku (np. 65 lat) i tego samego stażu pracy (np. 38 lat) co kobieta nie będzie uprawniony do emerytury częściowej ze względu na niespełnienie obu warunków. – Tym samym osłonowy charakter emerytury częściowej nie miałby jednakowego działania dla kobiet i mężczyzn – napisano.

Dlatego zdaniem RCL przyjęcie rozwiązań może spowodować uznanie takiej regulacji za niezgodną z art. 32 konstytucji, który mówi o równości obywateli wobec prawa. Resort pracy broni swojej wersji ustawy. – Emerytury częściowe to nie przymus, ale przywilej, który dopuszcza projekt – mówi rzecznik resortu Janusz Sejmej. Takie stanowisko będzie prezentowane podczas dalszych prac.

Ale wątpliwości prawne to niejedyny problem z emeryturami częściowymi. Z analizy DGP wynika, że możliwość łączenia emerytur częściowych z pracą w dużym stopniu niweczy skutki reformy, której celem było zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego.

Przejście na emeryturę częściową i jednoczesna praca będą się bowiem opłacać – zwłaszcza mężczyznom, którzy zostaną objęci nowym systemem najszybciej. Wynika to z projektu ustawy autorstwa resortu pracy. Mężczyźni urodzeni w styczniu 1949 r. na emeryturę powinni przejść w czerwcu 2014 r. – czyli w wieku 65 lat i 5 miesięcy. Jeśli jednak zdecydują się wziąć emeryturę częściową na te pięć miesięcy i łączyć ją z pracą – nie stracą dużo. Będą mogli pobierać od państwa połowę należnej im emerytury docelowej i zarabiać na etacie. Wypłaty emerytury częściowej zmniejszą im tę docelową do niespełna 99 proc. tego, co dostawaliby, gdyby się na emeryturę częściową nie zdecydowali. Taka strata może być dla nich do przyjęcia. Co więcej, dla kolejnych roczników mężczyzn straszak w postaci zmniejszania emerytury docelowej też nie jest taki duży. Dzisiejszy 44-latek pełny wiek emerytalny osiągnie w 2035 r. Jeśli dwa lata wcześniej przejdzie na częściówkę i będzie łączył ją z pracą, jego emerytura docelowa wyniesie 92 proc. tego, co dostałby, gdyby nie brał wcześniej świadczenia częściowego.

Zdaniem Wiktora Wojciechowskiego z Invest-Banku emerytury częściowe mogą wypaczyć sens reformy. Podaż pracy, która miała zostać zwiększona, nie wzrośnie tak, jak planowano. To się przełoży na niższe wpływy z podatków. Jednocześnie z symulacji autorów projektu wynika, że przechodzenie na częściówki będzie mniej opłacalne dla kobiet. Będą mogły z nich korzystać dłużej od mężczyzn, ich kapitał będzie krócej pracował na docelową emeryturę. Dzisiejsza 44-latka powinna przejść na emeryturę w wieku 65 lat, czyli w 2033 r. Gdyby wcześniej przez 3 lata pobierała świadczenie częściowe, to po osiągnięciu docelowego wieku emerytalnego dostałaby 90,4 proc. emerytury docelowej.

Czym jest to świadczenie

Powstało w efekcie kompromisu między PSL a PO w sprawie ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat. Ma wynosić połowę wysokości świadczenia wypracowanego do momentu wystąpienia o taką emeryturę. Będą mogły ubiegać się o nie kobiety, dla których ustawowy wiek emerytalny wyniesie powyżej 62 lat, i mężczyźni z wiekiem przejścia na emeryturę powyżej 65 lat. Co oznacza, że takie rozwiązanie będzie dostępne od 2013 roku dla mężczyzn i od 2021 roku dla kobiet. Emerytury częściowe będą mogły pobierać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące. Skorzystanie z takiego świadczenia obniży emeryturę docelową.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Piotr(2012-04-13 08:20) Odpowiedz 00

  Ja mam 47 staz ubezpieczenowy,a brakuje mi wieku-pytam się to ile lat mam jeszcze pracowac, skoro wiem ze mało osób po tej tzw. reformie będzie mogło sie poszczycic takim stażem i niezłym kapitałem.
  Mam już dość pracy.

 • 61 latek z 42 letnim stazem bez prawa do emerytury(2012-04-13 08:13) Odpowiedz 00

  Myślę .że Sejm nie uchwali takiej ustawy ,która jest niezgodna z Konstytucją.

 • qqq(2012-04-13 08:55) Odpowiedz 00

  Wiktor Wojciechowski jest z Investbanku ale jest też z FOR - Fundacji Obywatelskiego Rozwoju Balcerowicza. Abyście wiedzieli, kto jest kim.

 • Jan(2012-04-13 09:18) Odpowiedz 00

  Emerytury częściowe to bubel, który faktycznie nadaje się tylko do Trybunału Konstytucyjnego, a w następnej kolejności do kosza.Ten niby przywilej - jak zwykle ma na celu faworyzowanie nieróbstwa.
  Osoby ze stażem SKŁADKOWYM ponad 35,40-letnim, które stracą pracę przed 63 rokiem życia w przypadku kobiet i przed 65 rokiem życia w przypadku mężczyzn - ZOSTANĄ BEZ ŚRODKÓW DO ŻYCIA!
  Tymczasem 63-latki i 65 latkowie, których łączny staż ubezpieczeniowy SKŁADKOWY I NIESKŁADKOWY będzie wynosił 35/40 lat - będą korzystać z emerytury częściowej.
  Kolejny problem - dyskryminacja mężczyzn:
  63-latka z 35 stażem - emerytura częściowa,
  63-latek z 45 stażem - brak emerytury
  65-latek z 35 stażem - brak emerytury!
  Panowie - wiek emerytalny 67 - w 2020r., Panie w 2040r.
  Obecny 58-latek - pełna emerytura w wieku 67 lat, obecna 58-latka w wieku 60 lat i 5 m-cy.

  Jednym z celów podniesienia wieku emerytalnego do 67 - miało być zagwarantowanie kobietom wyższych świadczeń emerytalnych, tymczasem te "wyższe" jak się okazuje mają być sztucznie zawyżane poprzez dopisywanie im do kapitału emerytalnego składek za urlopy wychowawcze - oczywiście z budżetu, czyli kieszeni pracujących.
  Pozatym, jakim prawem Rząd decyduje o tym kiedy i w jakiej wysokości można korzystać ze swojej własności tj.kapitału emerytalnego?
  Nie masz pracy i zdrowia - masz zgromadzony kapitał - powinieneś mieć prawo decydowania czy chcesz z niego wcześniej skorzystać i otrzymywać niższe świadczenie, czy później i czekać na wyższe.
  EMERYTURY CZĘŚCIOWE TO BUBEL PRAWNY, DYSKRYMINUJĄCY MĘŻCZYZN I LUDZI Z 35/40 STAŻEM SKŁADKOWYM!

 • Alicja(2012-04-13 10:23) Odpowiedz 00

  Dyskutowanie nad tym problemem w tej chwili nie ma sensu,gdyż trudno powiedzieć jaka będzie sytuacja ekonomiczna kraju za kilkadziesiąt lat, a głównie od tego będzie zależeć wysokość wypłacanych świadczeń.Lata składkowe czy staż pracy są w tej chwili jedynie zapisem, a nie żywą gotówką. Młode pokolenie za jakiś czas może się zbuntować i nie chcieć ponosić obciążeń związanych z utrzymaniem starszego pokolenia. Wtedy wszystko weżmie ...

 • mira(2012-04-13 11:33) Odpowiedz 00

  do 61 latka - ...jak to nie uchwali... - co zrobił z waloryzacją kwotową???też jest niekonstytucyjna !!!

 • Gość(2012-04-13 12:00) Odpowiedz 00

  RCL to już dało plamę na zapisie rewaloryzacji kwotowej.

 • JAREX(2012-04-13 12:52) Odpowiedz 00

  CO TU KOMENTOWAĆ. SPRAWA JASNA PSL TO PRZYLEPA PO! TE CAŁE DBANIE O KOBIETY TO ŚCIEMA POLITYCZNA! (GDZIE MĘŻCZYŹNI? -PSL SPRZEDAŁO SIĘ ZA SWÓJ DŁUG W WYS. 20 MIL.) PALIKOT TO CZŁOWIEK TUSKA (WYMYŚLONY PO TO, BY OSŁABIĆ SLD) I CAŁA PRAWDA WYSZŁA NA JAW. DLACZEGO SIĘ BOICIE REFERENDUM! TO NARÓD NA WAS GŁOSOWAŁ I CHCE SAM DECYDOWAĆ O SWOICH ODŁOŻONYCH SKŁADKACH, A NIE JAKIŚ TUSK. PANIE TUSK I PANIE PAWLAK ORAZ PALIKOT ŚWIĘTA TRUJCO BO INACZEJ WAS NAZWAĆ NIE MOŻNA -UMOWY ŚMIECIOWE TO BRAK SKŁADEK NA SŁUŻBĘ ZDROWIA I EMERETALNĄ I DLATEGO PODNOSICIE WIEK BO WAM ROZWALA SIĘ BUDŻET TYLKO PYTANKO: KTO POZWOLIŁ NA UMOWY ŚMIECIOWE?, KTO ZROBIŁ BUR...?, KTO JEŚLI NIE WY! WARA OD MICH ODŁOŻONYCH CIĘŻKO PRZEPRACOWANYCH SKŁADEK EMERYTALNYCH, CZY ZDROWOTNYCH JA CHCĘ REFERENDUM!

 • Marek(2012-04-13 16:37) Odpowiedz 00

  Bezrobotny który ma wypracowany znaczny kapitał i 37 lat pracy i nie może skorzystać z emerytury częściowej. To po co gromadzić kapitał, który w tym wypadku nie ma znaczenia.

 • ^0 latek z 45 letnim stażem pracy(2012-04-13 19:02) Odpowiedz 00

  -bez prawa do emerytury!!!

 • prawie emeryt(2012-04-13 22:17) Odpowiedz 00

  Popieram w zupełności wypowiedz Jana. Należy skończyć wreście z dyskryminacją mężczyzn. Większość z nich posiada długoletni staż pracy powyżej 40 lat i zgromadzony pokażny kapitał na kontach emerytalnych a żyją niestety dużo krócej niż kobiety. Dlatego należy pomyśleć przede wszystkim o mężczyznach i stworzyć dla nich możliwość wcześniejszego skorzystania chociaż z części zgromadzonych przez lata pracy składek.Emerytury częściowe dla mężczyzn od 65 lat to zwykła niesprawiedliwość i kpina.Gdzie tu równouprawnienie?

 • Górnik(2012-04-14 14:51) Odpowiedz 00

  Nos Górników-wczesnych emerytów w wieku 43 lot i robioncych Związkowców PISanych na dole Kopalni , rzodno Konstytucja nie obali!

 • Zymunt(2012-04-15 11:54) Odpowiedz 00

  Nie rozchodzi się tu o żadną reformę tylko rozchodzi się tu o to aby jak najmniej ludzi pobierało emeryturę.A rządzący jak zwykle kłamią tak samo jak przed wyborami.Bo będzie tak że nie będzie żadnych emerytur częściowych tylko o ile lekarz nie dopuści do pracy na stanowisku to zostaje się z niczym. i w wieku 58 lat każe się przekwalifikowywać o ile nawet dla młodych nie ma pracy.Tylko dlaczego dyskryminuje się jednych a innym pozwala przechodzić nas emeryturę w wieku czterdziestu kilku lat. A Konstytucja mówi że każdy obywatel jest równy wobec prawa i konstytucji. Rządzący powinni zmienić konstytucję ponieważ to mija się z prawdą bo jedni mają przywileje a drudzy muszą pracować do śmierci i z tego co odkładają nie dostaną ani grosza a ilu takich odchodzi i gdzie te pieniądze.Ale przecież samemu sobie dopóki jest się przy korycie gałęzi nie podcina.Lepiej ludziom robić wodę z mózgu Jak zwykle rządzącym najlepiej wychodzą tylko kłamstwa.Ato wszystko dla tego że nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i tak będzie dopóki to się nie zmieni.

 • niuniek(2012-04-15 14:20) Odpowiedz 00

  Dziwi mnie na tym forum to , że są jeszcze w Polsce ludzie naiwni , którzy myślą , że sejm nie uchwali niekonstytucyjnych zmian.
  Obserwuję wnikliwie politykę od kilku lat , i wiem że jest to w "polskim wydaniu" niebywale częste zdarzenie , takie sytuacje są powszechne i co najciekwsze wprowadzający takie niekonstytucyjne zmiany w życie wcale się tym nie przejmują. Nasi politycy to w większości przecież ludzie , którzy mają za nic prawdę , uczciwość , odpowiedzialność , honor - to w większości obłudnicy , kłamcy , oszuści i podłe dranie nurzający się z lubością w zgniliźnie i szambie.

 • bomba niesprawiedliwości....(2012-05-05 11:20) Odpowiedz 00

  i wyzysku=niedługo wybuchnie!!!1

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama