Pobierający renty z tytułu niezdolności do pracy, którym ZUS je odbierze, mogą mieć problemy z uzyskaniem prawa nawet do częściowej emerytury.
Od 2013 roku mają się zmienić zasady przechodzenia na emerytury. Projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach FUS, ma także wpływ na renty. Rząd szukając rozwiązania sytuacji osób, którym ZUS odbierze prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, zaproponował, aby mogły wystąpić o przyznanie tzw. emerytury częściowej. Zainteresowani muszą udowodnić, że ich łączny staż ubezpieczeniowy wyniesie w przypadku kobiet 35 lat, a mężczyzn 40 lat. Jeśli zainteresowanemu będzie brakować stażu, to do wymaganego minimum będzie mógł doliczyć okres pobierania renty. Ale tylko w zakresie niezbędnym do uzupełnienia stażu.
– Takie rozwiązania nie zlikwiduje problemu. Takie osoby nawet po doliczeniach mogą nie zebrać wymaganego stażu – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.
W przypadku emerytur częściowych zachowano bowiem zasadę, że jeśli łączna długość okresów nieskładkowych przekracza 1/3 okresów składkowych, zalicza się je do stażu ubezpieczeniowego tylko w części.

1,14 mln osób pobiera z ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy

Jednocześnie projekt ustawy zakłada, że jeśli renciście brakuje do emerytury pięć lat, a świadczenie otrzymywał już przez co najmniej taki sam okres, to będzie mieć prawo do tego świadczenia do czasu nabycia prawa do emerytury.
– Z praktyki jednak wynika, że ZUS przyznaje tylko renty krótkie przeważnie na okres dwóch lat. Może się więc okazać, że duża grupa rencistów po prostu nie dotrwa na tym świadczeniu do nowego okresu ochronnego – mówi Alina Gucma, szefowa Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lublinie.
Projekt ustawy nie wprowadza jednak kapitałowych zasad obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. W efekcie tego osoby mające prawo do renty na obecnych zasadach skorzystają podwójnie. Ich świadczenia są liczone z uwzględnieniem części socjalnej zależnej od ciągle się zwiększającej kwoty bazowej. Co więcej, będzie podwyższane do gwarantowanej, minimalnej wysokości. Natomiast emerytura częściowa będzie wynosić 50 proc. przyszłego świadczenia i nie będzie podwyższana do minimalnej.
Etap legislacyjny
Po pierwszym czytaniu w Sejmie