statystyki

Będą obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów

autor: Paweł Jakubczak02.03.2012, 07:44; Aktualizacja: 02.03.2012, 08:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Od marca do końca maja będą obowiązywały nowe kwoty dochodów, po uzyskaniu których rencista lub osoba pobierająca zasiłek albo świadczenie przedemerytalne będą je mieli zmniejszone lub zawieszone przez ZUS.



Limit uzasadniający zmniejszenie świadczeń dla dorabiających emerytów i rencistów wynosi 2510,80 zł (jest to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2011 r.). Natomiast pułap dla zawieszenia wynosi 4662,80 zł (130 proc. tej płacy). Zmieniają się widełki wyznaczające graniczną kwotę dorabiania dla osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. ZUS zmniejszy je, jeśli ubezpieczony zarobi miesięcznie co najmniej 849,90 zł. Ta kwota stanowi 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych. Zakład zawiesi natomiast świadczenie tym, którzy zarobią miesięcznie 2379,70 zł. Z kolei ta wielkość to 70 proc. liczona od wspomnianego wyżej wynagrodzenia.

Obowiązek informowania ZUS o dochodach ciąży na wszystkich rencistach, osobach otrzymujących świadczenie przedemerytalne, ale tylko na niektórych emerytach. Otóż ci, którzy ukończyli 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni, nie informują ZUS o tym, że dorabiają. Oni mogą więc zarabiać, ile chcą, bez ryzyka, że ZUS zawiesi lub zmniejszy im świadczenie. Ten wyjątek nie dotyczy tych, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę. Oni muszą informować zakład o dochodach, pod warunkiem że pochodzą one z wykonywanej przez nich pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, czyli między innymi z pracy, umowy-zlecenia czy z działalności gospodarczej. Dla ZUS jest natomiast obojętne, ile zarobią m.in. z umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca, z praw autorskich i patentowych. Zakład nie interesuje się pieniędzmi z wymienionych źródeł, bo są one nieoskładkowane.

Inne zasady dotyczą osób, które mają prawo do emerytury pomostowej i wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli dorabiają, to ZUS zawiesza im wypłatę świadczenia bez względu na wysokość uzyskiwanych zarobków.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

  • 1: ana z IP: 83.19.140.* (2012-03-02 09:11)

    Rencista,to człowiek NIEZDOLNY DO PRACY,cz zdolny?
    T O P O L S K I E C U D A.

  • 2: węglowodór z IP: 83.21.254.* (2012-03-02 10:18)

    Bez pomysłu własnego na swoją emeryturę, to zostanie nam tylko kombinatoryka, która pochłania więcej energii, niż to wszystko warte. Poza tym w ciągu kolejnych dziesięcioleci przepisy prawne mogą się zmienić do tego stopnia, że dorywcze zajęcie będzie niemożliwe. Dlatego już teraz jest ważne, żeby przygotować sobie plan, według którego będzie się przez długie lata działać. Osobiście, oprócz obowiązkowych składek odprowadzanych do ZUS, z których część idzie do OFE, staram się regularnie oszczędzać, a nawet śmiało mogę przyznać, że inwestować w fundusze TFI oparte o małe i średnie spółki oczywiście krajowe. Robię to za pomocą Noble Funds TFI, które daje sobie z tym całkiem przyzwoicie rade, chociaż zawsze może być lepiej, ale poczekajmy na koniec kryzysu, chociaż pewnie nie nadejdzie on zbyt szybko.

  • 3: czechna 45 lat pracy z IP: 156.17.6.* (2012-03-02 10:23)

    NIC nie rozumię z tego artykułu. Czy to znaczy, że jęśli np. od 3 lat jestem na wcześniejszej emeryturze, to od marca będę mógł mniej zarobić? Czy ograniczenia będą dotyczyć tych, którzy dopiero będą odchodzić na emeryturę ?

  • 4: czechna 45 lat pracy z IP: 156.17.6.* (2012-03-02 10:33)

    Czy ZUS ma takie uprawnienia do zmiany kwot granicznych dochodów?
    Przeciez już się zaczął nowy rok podatkowy KPINA.

  • 5: Aga z IP: 89.239.81.* (2012-03-02 10:57)

    ..emeryt nie powinien miec prawa do pracy,wtedy nikt by nie chcial szybko isc na emeryture.A szczegolny zakaz powinien obowiazywac dla osob ktore wczesniej przeszly na emeryture dot.to mundurowych ktorzy potem zajmuja miejsca pracy dla bezrobotnych.

  • 6: @ 5 - rencista nie emeryt z IP: 91.233.199.* (2012-03-02 11:11)

    Emeryt ma swoje lata życia i wypracował swoje lata - tylko rencista ma świadczenie, bo niezdolny do pracy, tzn. NIE ZDOLNY /jakie dorabianie?? - to oszustwo/.

  • 7: nie rencista z IP: 193.46.186.* (2012-03-02 11:26)

    Rencista to nie tylko człowiek chory itp. to także rencista z rentą rodzinną, czasami śmiesznie niską! Stąd to dorabianie.
    Po co się nakręcać, nie lepiej poczytać o rentach!!!

  • 8: diabeł z IP: 88.199.100.* (2012-03-02 11:30)

    debilowaty kraj skonczcie z tymi limitami dla emerytów wiekszość i tak dorabia na lewo bo głupie państwo do tego zmusza , to co robi emeryt to nikt inny sie nie podejmie

  • 9: emeryt z IP: 109.110.223.* (2012-03-02 11:44)

    Proszę skomentujcie o co dokładnie chodzi z tymi limitami,bo albo nie umiem czytać ze zrozumieniem albo artykuł jest napisany mętnie...

  • 10: emeryt z IP: 109.110.223.* (2012-03-02 11:48)

    O co chodzi? Napiszcie jaśniej,na czym polega zmiana?

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie