statystyki

Będą obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów

autor: Paweł Jakubczak02.03.2012, 07:44; Aktualizacja: 02.03.2012, 08:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Od marca do końca maja będą obowiązywały nowe kwoty dochodów, po uzyskaniu których rencista lub osoba pobierająca zasiłek albo świadczenie przedemerytalne będą je mieli zmniejszone lub zawieszone przez ZUS.

reklama


reklama


Limit uzasadniający zmniejszenie świadczeń dla dorabiających emerytów i rencistów wynosi 2510,80 zł (jest to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2011 r.). Natomiast pułap dla zawieszenia wynosi 4662,80 zł (130 proc. tej płacy). Zmieniają się widełki wyznaczające graniczną kwotę dorabiania dla osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. ZUS zmniejszy je, jeśli ubezpieczony zarobi miesięcznie co najmniej 849,90 zł. Ta kwota stanowi 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych. Zakład zawiesi natomiast świadczenie tym, którzy zarobią miesięcznie 2379,70 zł. Z kolei ta wielkość to 70 proc. liczona od wspomnianego wyżej wynagrodzenia.

Obowiązek informowania ZUS o dochodach ciąży na wszystkich rencistach, osobach otrzymujących świadczenie przedemerytalne, ale tylko na niektórych emerytach. Otóż ci, którzy ukończyli 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni, nie informują ZUS o tym, że dorabiają. Oni mogą więc zarabiać, ile chcą, bez ryzyka, że ZUS zawiesi lub zmniejszy im świadczenie. Ten wyjątek nie dotyczy tych, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę. Oni muszą informować zakład o dochodach, pod warunkiem że pochodzą one z wykonywanej przez nich pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, czyli między innymi z pracy, umowy-zlecenia czy z działalności gospodarczej. Dla ZUS jest natomiast obojętne, ile zarobią m.in. z umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca, z praw autorskich i patentowych. Zakład nie interesuje się pieniędzmi z wymienionych źródeł, bo są one nieoskładkowane.

Inne zasady dotyczą osób, które mają prawo do emerytury pomostowej i wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli dorabiają, to ZUS zawiesza im wypłatę świadczenia bez względu na wysokość uzyskiwanych zarobków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Aga(2012-03-02 12:57) Odpowiedz 00

    ...pozornie nic,oprocz tego ,ze 60 procent absolwentow po studiach nie ma pracy,ale kogo to obchodzi prawda ???

  • kiki(2012-03-02 13:34) Odpowiedz 00

    do 9>i10> jeżeli jesteś na wcześniejszej emeryturze to do 70% średniej krajowej będziesz otrzymywał całą emeryturę , a jeżeli Twoje zarobki będą od 70-130% śr.krajowej to emerytura zostanie zmniejszona o pewną sumę . Pobory powyżej 130% śr. krajowej - emerytura zostaje zawieszona.

  • czek(2012-03-02 12:14) Odpowiedz 00

    Pracować bendą tylko Ći emeryci ktuży w życiu nigdy nie pracowali ,aczkolwiek chodzili do pracy Brali kase za darmo pierdząc w stołek i dalej mają przywilej zadarmo brać kase i to niełą

  • czechna 45 lat pracy(2012-03-02 12:31) Odpowiedz 00

    AGA, słowem mam rację. Chodzi o osby, które już mają wiek emerytalny i dodatkowo pracują. Często oni muszą pracować, bo mają zbyt małe emerytury, ponieważ wcześniej mało zarabiali lub nie pracoawli. To, że ty mając 58 lat jesteś już na emeryturze, to twój wybór. Ja chciałbym popracować jeszcze rok, czyli do ukończenia 65 lat. Co w tym złego?

  • Ewa(2012-03-02 12:02) Odpowiedz 00

    rzeczywiśnie napisane tak wyraźnie jak informacje o podwyższeniu wieku
    emerytalnego. Poprostu zmienia sie przeciętne wynagrodzenie jak co kwartał
    ale osoba pisząca nic na ten temat nie wie

  • pracuś emeryt(2012-03-02 14:53) Odpowiedz 00

    Jelłi naprawdę nie rozumiecie, o co chodzi, to znaczy, że nie możecie już pracować... Zdrowia życzę!

  • Lucek(2012-03-04 09:28) Odpowiedz 00

    zabrać przywileje policjantom i wojskowym to są zmarnowane miliardy złotych to komunistyczna-stalinowska ustawa dla donoszących kapusiów odchodzą na wczesne emerytury bo się przeoracowali, a zajmują miejsca w innych firmach, i tam nie są wyeksplodowani,nadal my na nich pracujemy,za emerytowanego mundurowca firma jest zwolniona ze wszystkich opłat do budżetu państwa,gdyby nasze składki nie były zabrane na leczenie i emerytury mundurowca i jego rodziny ,to emeryturę mielibyśmy nie od 600złoty do 1200złoty lecz od minimum 1500zł.do 2500zł.netto miesięcznie,i narud w tym temacie musi się obudzić,my cały czas odprowadzamy składki na nierobów!!!

  • klakier(2012-06-18 10:27) Odpowiedz 00

    Panowie w ZUS- limity dorabiania powinny być JEDNAKOWE dla WSZYSTKICH Polaków, którz dorabiają na emeryturze: górnika, kierownika, ślusarza, hutnika,a także Posła,Senatora, czy KAŻDEGO w admnist. państwowej.
    A jest tak,że ten BLIŻEJ koryta - RZĄDU, moze dorabiać więcej,a nawet bez ograniczenia.

  • (młody?)dorabiający emeryt(2012-04-16 14:29) Odpowiedz 00

    Emeryt wojskowy powinien nie mieć żadnych limitów zarobków, bo za komuny jego życie rodzinne nie istniało, żeby się wypowiadać na temat
    co do tych kwestii to trzeba było pójść do woja na 25 lat albo spędzić je w więzieniu bo to się wiele nie różniło. Cywil zazdrości wcześniejszej emerytury
    ale nie wspomni o trudzie i zmarnowanych latach młodości.
    To do pani AGI.
    Młody? (zniszczony służbą) dorabiający emeryt.

  • mazurski niemundurowy(2012-03-07 09:52) Odpowiedz 00

    Do: 1: ana z IP: 83.19.140.*
    Leniwa jesteś! Sama mogłaś znaleźć, że " renta, to świadczenie pieniężne usankcjonowane czasową lub stałą niezdolnością do wykonywania pracy zawodowej wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych".

    Do:3: czechna 45 lat pracy z IP: 156.17.6.*
    A ja nie rozumiĘ (!),że wszędzie same LENIE! Nie poszukają w internecie, tylko innych pytają.

    Do: 7: nie rencista z IP: 193.46.186.*
    Rencista, to osoba NIEZDOLNA DO PRACY! I dlatego NIE POWINNA pracować. Dostaje od podatników pieniądze, bo jest NIEZDOLNA do pracy, więc jak może pracować? A jeżeli może pracować, to RENTA SIĘ NIE NALEŻY! Albo rybki, albo pipki!

  • Jacek(2012-03-04 15:21) Odpowiedz 00

    Lucek...dobry psychiatra by sie Tobie przydal ...trzeba bylo zostac tym nierobem ale Ty zostales zyciowym nieudacznikiem i teraz glupoty wypisujesz.Policja placi skladki zdrowotne,podatki nie placi ZUS.Jakby miala placic to trzeba by bylo ich pensje brutto podniesc o te naleznosc.W latach 90 tak zrobiono ale sie wycofano bo to bylo bezsensowne.

  • Aga(2012-03-02 11:58) Odpowiedz 00

    czechna mam 58 lat jestem emerytka i nie pracuje,nie zajmuje nikomu miejsca pracy.Przepracowalam 40 lat i wystarczy.Dlaczego np.policjant,zolnierz gornik z nizla emerutura zatrudnia sie w ochronie i zajmuje miejsca pracy mlodym???Chyba ta mlodziez musi zapracowac na siebie i na nas emerytow .Moja emerytura nie jest oszalamiajaca ,ale nie narzekam i ciesze sie z zycia ,bo na tym ono polega a nie na pracy w kolo zegara .

  • czechna 45 lat pracy(2012-03-02 11:50) Odpowiedz 00

    AGA, zapewne jesteś młodą osobą i twoje wypowiedzi nie sa obiektywne. Ja w przyszłym roku kończę 65 lat i nikomu nie zajmuję stanowiska. Dodatkowo korzystam z ustawy, która umożliwia pobieranie emerytury. Poruszony przez ciebie problem dotyczy tych, którzy ukończyki 65 (60) lat i nadal pracują. Oni właśnie blokują stanowiska pracy młodym, którzy do roboty wcale się nie garną.

  • czechna 45 lat pracy(2012-03-02 10:33) Odpowiedz 00

    Czy ZUS ma takie uprawnienia do zmiany kwot granicznych dochodów?
    Przeciez już się zaczął nowy rok podatkowy KPINA.

  • czechna 45 lat pracy(2012-03-02 10:23) Odpowiedz 00

    NIC nie rozumię z tego artykułu. Czy to znaczy, że jęśli np. od 3 lat jestem na wcześniejszej emeryturze, to od marca będę mógł mniej zarobić? Czy ograniczenia będą dotyczyć tych, którzy dopiero będą odchodzić na emeryturę ?

  • węglowodór(2012-03-02 10:18) Odpowiedz 00

    Bez pomysłu własnego na swoją emeryturę, to zostanie nam tylko kombinatoryka, która pochłania więcej energii, niż to wszystko warte. Poza tym w ciągu kolejnych dziesięcioleci przepisy prawne mogą się zmienić do tego stopnia, że dorywcze zajęcie będzie niemożliwe. Dlatego już teraz jest ważne, żeby przygotować sobie plan, według którego będzie się przez długie lata działać. Osobiście, oprócz obowiązkowych składek odprowadzanych do ZUS, z których część idzie do OFE, staram się regularnie oszczędzać, a nawet śmiało mogę przyznać, że inwestować w fundusze TFI oparte o małe i średnie spółki oczywiście krajowe. Robię to za pomocą Noble Funds TFI, które daje sobie z tym całkiem przyzwoicie rade, chociaż zawsze może być lepiej, ale poczekajmy na koniec kryzysu, chociaż pewnie nie nadejdzie on zbyt szybko.

  • ana(2012-03-02 09:11) Odpowiedz 00

    Rencista,to człowiek NIEZDOLNY DO PRACY,cz zdolny?
    T O P O L S K I E C U D A.

  • Aga(2012-03-02 10:57) Odpowiedz 00

    ..emeryt nie powinien miec prawa do pracy,wtedy nikt by nie chcial szybko isc na emeryture.A szczegolny zakaz powinien obowiazywac dla osob ktore wczesniej przeszly na emeryture dot.to mundurowych ktorzy potem zajmuja miejsca pracy dla bezrobotnych.

  • @ 5 - rencista nie emeryt(2012-03-02 11:11) Odpowiedz 00

    Emeryt ma swoje lata życia i wypracował swoje lata - tylko rencista ma świadczenie, bo niezdolny do pracy, tzn. NIE ZDOLNY /jakie dorabianie?? - to oszustwo/.

  • emeryt(2012-03-02 11:48) Odpowiedz 00

    O co chodzi? Napiszcie jaśniej,na czym polega zmiana?