statystyki

Będą obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów

autor: Paweł Jakubczak02.03.2012, 07:44; Aktualizacja: 02.03.2012, 08:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Od marca do końca maja będą obowiązywały nowe kwoty dochodów, po uzyskaniu których rencista lub osoba pobierająca zasiłek albo świadczenie przedemerytalne będą je mieli zmniejszone lub zawieszone przez ZUS.

reklama


Limit uzasadniający zmniejszenie świadczeń dla dorabiających emerytów i rencistów wynosi 2510,80 zł (jest to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2011 r.). Natomiast pułap dla zawieszenia wynosi 4662,80 zł (130 proc. tej płacy). Zmieniają się widełki wyznaczające graniczną kwotę dorabiania dla osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. ZUS zmniejszy je, jeśli ubezpieczony zarobi miesięcznie co najmniej 849,90 zł. Ta kwota stanowi 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych. Zakład zawiesi natomiast świadczenie tym, którzy zarobią miesięcznie 2379,70 zł. Z kolei ta wielkość to 70 proc. liczona od wspomnianego wyżej wynagrodzenia.

Obowiązek informowania ZUS o dochodach ciąży na wszystkich rencistach, osobach otrzymujących świadczenie przedemerytalne, ale tylko na niektórych emerytach. Otóż ci, którzy ukończyli 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni, nie informują ZUS o tym, że dorabiają. Oni mogą więc zarabiać, ile chcą, bez ryzyka, że ZUS zawiesi lub zmniejszy im świadczenie. Ten wyjątek nie dotyczy tych, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę. Oni muszą informować zakład o dochodach, pod warunkiem że pochodzą one z wykonywanej przez nich pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, czyli między innymi z pracy, umowy-zlecenia czy z działalności gospodarczej. Dla ZUS jest natomiast obojętne, ile zarobią m.in. z umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca, z praw autorskich i patentowych. Zakład nie interesuje się pieniędzmi z wymienionych źródeł, bo są one nieoskładkowane.

Inne zasady dotyczą osób, które mają prawo do emerytury pomostowej i wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli dorabiają, to ZUS zawiesza im wypłatę świadczenia bez względu na wysokość uzyskiwanych zarobków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

  • 1: klakier z IP: 89.17.247.* (2012-06-18 10:27)

    Panowie w ZUS- limity dorabiania powinny być JEDNAKOWE dla WSZYSTKICH Polaków, którz dorabiają na emeryturze: górnika, kierownika, ślusarza, hutnika,a także Posła,Senatora, czy KAŻDEGO w admnist. państwowej.
    A jest tak,że ten BLIŻEJ koryta - RZĄDU, moze dorabiać więcej,a nawet bez ograniczenia.

  • 2: (młody?)dorabiający emeryt z IP: 83.14.81.* (2012-04-16 14:29)

    Emeryt wojskowy powinien nie mieć żadnych limitów zarobków, bo za komuny jego życie rodzinne nie istniało, żeby się wypowiadać na temat
    co do tych kwestii to trzeba było pójść do woja na 25 lat albo spędzić je w więzieniu bo to się wiele nie różniło. Cywil zazdrości wcześniejszej emerytury
    ale nie wspomni o trudzie i zmarnowanych latach młodości.
    To do pani AGI.
    Młody? (zniszczony służbą) dorabiający emeryt.

  • 3: mazurski niemundurowy z IP: 88.156.61.* (2012-03-07 09:52)

    Do: 1: ana z IP: 83.19.140.*
    Leniwa jesteś! Sama mogłaś znaleźć, że " renta, to świadczenie pieniężne usankcjonowane czasową lub stałą niezdolnością do wykonywania pracy zawodowej wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych".

    Do:3: czechna 45 lat pracy z IP: 156.17.6.*
    A ja nie rozumiĘ (!),że wszędzie same LENIE! Nie poszukają w internecie, tylko innych pytają.

    Do: 7: nie rencista z IP: 193.46.186.*
    Rencista, to osoba NIEZDOLNA DO PRACY! I dlatego NIE POWINNA pracować. Dostaje od podatników pieniądze, bo jest NIEZDOLNA do pracy, więc jak może pracować? A jeżeli może pracować, to RENTA SIĘ NIE NALEŻY! Albo rybki, albo pipki!

  • 4: Jacek z IP: 89.239.81.* (2012-03-04 15:21)

    Lucek...dobry psychiatra by sie Tobie przydal ...trzeba bylo zostac tym nierobem ale Ty zostales zyciowym nieudacznikiem i teraz glupoty wypisujesz.Policja placi skladki zdrowotne,podatki nie placi ZUS.Jakby miala placic to trzeba by bylo ich pensje brutto podniesc o te naleznosc.W latach 90 tak zrobiono ale sie wycofano bo to bylo bezsensowne.

  • 5: Lucek z IP: 83.27.1.* (2012-03-04 09:28)

    zabrać przywileje policjantom i wojskowym to są zmarnowane miliardy złotych to komunistyczna-stalinowska ustawa dla donoszących kapusiów odchodzą na wczesne emerytury bo się przeoracowali, a zajmują miejsca w innych firmach, i tam nie są wyeksplodowani,nadal my na nich pracujemy,za emerytowanego mundurowca firma jest zwolniona ze wszystkich opłat do budżetu państwa,gdyby nasze składki nie były zabrane na leczenie i emerytury mundurowca i jego rodziny ,to emeryturę mielibyśmy nie od 600złoty do 1200złoty lecz od minimum 1500zł.do 2500zł.netto miesięcznie,i narud w tym temacie musi się obudzić,my cały czas odprowadzamy składki na nierobów!!!

  • 6: bezrobotny z IP: 78.30.113.* (2012-03-03 08:00)

    A dlaczego emeryt lub rencista może jeszcze pracować ,jak juz ma dochód

  • 7: pracuś emeryt z IP: 46.186.78.* (2012-03-02 14:53)

    Jelłi naprawdę nie rozumiecie, o co chodzi, to znaczy, że nie możecie już pracować... Zdrowia życzę!

  • 8: kiki z IP: 89.73.34.* (2012-03-02 13:34)

    do 9>i10> jeżeli jesteś na wcześniejszej emeryturze to do 70% średniej krajowej będziesz otrzymywał całą emeryturę , a jeżeli Twoje zarobki będą od 70-130% śr.krajowej to emerytura zostanie zmniejszona o pewną sumę . Pobory powyżej 130% śr. krajowej - emerytura zostaje zawieszona.

  • 9: Aga z IP: 89.239.81.* (2012-03-02 12:57)

    ...pozornie nic,oprocz tego ,ze 60 procent absolwentow po studiach nie ma pracy,ale kogo to obchodzi prawda ???

  • 10: czechna 45 lat pracy z IP: 156.17.6.* (2012-03-02 12:31)

    AGA, słowem mam rację. Chodzi o osby, które już mają wiek emerytalny i dodatkowo pracują. Często oni muszą pracować, bo mają zbyt małe emerytury, ponieważ wcześniej mało zarabiali lub nie pracoawli. To, że ty mając 58 lat jesteś już na emeryturze, to twój wybór. Ja chciałbym popracować jeszcze rok, czyli do ukończenia 65 lat. Co w tym złego?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie