statystyki

Wdowy i sieroty po policjantach dostaną niższe renty rodzinne

autor: Bożena Wiktorowska31.01.2012, 07:11; Aktualizacja: 31.01.2012, 09:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Przyszli funkcjonariusze stracą preferencyjne renty inwalidzkie, a renty rodzinne dla ich bliskich będą liczone tak jak w ZUS. Rząd zamierza zmienić system rentowy służb mundurowych.

reklama


Do 10 lutego związki zawodowe mają czas na ocenę przygotowanego przez rząd projektu ustawy zmieniającej zasady przechodzenia na emerytury żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy. Wydawało się, że będzie to jedynie formalność, bo negocjacje trwały prawie trzy lata. Stało się inaczej.

– Minister Michał Boni obiecywał, że ustawa nie dotknie zasad wypłacania rent rodzinnych. Tymczasem okazuje się, że w przesłanym do konsultacji projekcie zmieniono także te przepisy – mówi Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Projekt ustawy zakłada uchylenie od 1 stycznia 2025 r. art. 69 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687). To właśnie na jego podstawie funkcjonariusze tej formacji mają prawo przechodzenia na emerytury po 15 latach służby, mogą otrzymywać rentę inwalidzką, a ich rodziny mają prawo ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym policjancie.

– Uchylenie tych przepisów nie pozostawia żadnych złudzeń. Funkcjonariusze zatrudnieni po 2013 r. stracą te przywileje – zwraca uwagę Bartosz Nowak, radca prawny z Jeleniej Góry.

Wyjaśnia, że ci mundurowi, którzy służą obecnie, nie stracą prawa do emerytury po 15 latach służby mimo uchylenia przepisu.

– W doktrynie przyjmuje się, że po spełnieniu tego podstawowego warunku odebranie prawa do emerytury jest niemożliwe – podkreśla Bartosz Nowak.

Uchylenie art. 69 ustawy o Policji może jednak sposodować, że nie będzie podstawy prawnej do przyznania renty inwalidzkiej lub rodzinnej. Bartosz Nowak jednocześnie wskazuje na pułapkę legislacyjną. Osoby, które stracą prawo do renty po zmianie przepisów, nie będą mogły ubiegać się o nie ponownie. Rentę inwalidzką na przykład może więc stracić osoba, która pomimo skierowania na badania lekarskie nie poddała się im bez uzasadnionej przyczyny.

Kamil Mazur-Czerniecki, radca prawny ze Słubic, zwraca uwagę, że uchylenie przepisów określających prawo do renty inwalidzkiej czy renty rodzinnej wskazuje, iż ustawodawca będzie dążył do zrównania uprawnień emerytalnych służb mundurowych z tymi obowiązującymi w ZUS (które są mniej korzystne niż mundurowe).

Aby do tego nie doszło, konieczne jest wprowadzenie w ustawach określających zasady przechodzenia na emeryturę służb mundurowych (tzw. pragmatycznych) przepisów gwarantujących, że uprawnienia emerytalno-rentowe funkcjonariuszy będą określone w odrębnym akcie prawnym. Może to być np. ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym. Uchylenie bowiem samej ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, nawet bez zmiany ustaw pragmatycznych, powodować będzie przejście z systemu uprzywilejowanego zaopatrzeniowego emerytalno-rentowego na system powszechny.

– Na takie rozwiązanie się nie zgodzimy. Nie może być tak, że przy okazji kolejnego kryzysu zostaną wprowadzone przepisy całkowicie likwidujące systemu zaopatrzeniowego także dla osób, które wstąpią do służby po 31 grudnia 2012 r. – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów.

System zaopatrzeniowy a powszechny

Renta rodzinna

Służby: świadczenie wypłacane małżonkowi lub dziecku zmarłego policjanta jest obliczane z ostatniego uposażenia

ZUS: renta jest obliczana na podstawie wysokości kapitału emerytalnego z całego okresu ubezpieczenia

Renty z tytułu niezdolności

Służby: renta inwalidzka jest wypłacana z tytułu niezdolności do służby, a nie do pracy. Wśród chorób uprawniających do otrzymania renty są m.in. choroby układu krążenia lub kręgosłupa. Stan zdrowia ocenia komisja lekarska MSW

ZUS: oceniany jest stopień niezdolności do pracy. Renty są przyznawane przez lekarzy orzeczników ZUS, a ubezpieczonemu przysługuje prawo do odwołania się do komisji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

 • 1: emeryt policyjny 2010 z IP: 62.141.207.* (2012-05-15 17:32)

  poczekajcie a trzynastki też zabiorą albo nie będą wliczać do emerytury

 • 2: WIDZ z IP: 77.254.167.* (2012-05-15 14:48)

  NIE WIERZCIE RZĄDOWI ANI ZWIĄZKOM ONI KŁAMIĄ JAK PO I PIS

 • 3: Cywil z IP: 89.75.58.* (2012-02-08 20:37)

  Wszyscy obywatele winni mieć jednakowe powinności wobec państwa.
  Rekompensatą za trudną pracę powinno być godziwe wynagrodzenie, nie przywileje do końca życia.Wszyscy wiemy o co chodzi. Jeżeli tak stanowi obecne prawo ,to uważam ,że odbieranie praw nabytych ,wobec służb mundurowych jest tak samo niekonstytucyjne ja waloryzacja kwotowa.

 • 4: Fe z IP: 109.110.223.* (2012-02-06 09:10)

  Interpretację doktryny pokazał w 2009 roku prezes TK tow. Rzepliński, łamiąc jej wszelkie zasady o nie działaniu prawa wstecz, o zbiorowej odpowiedzialności itp.

 • 5: beta z IP: 83.26.233.* (2012-02-05 17:37)

  do MJ12;
  nie mam nic do nauczycieli, szanuję ich pracę, ale nie słyszałam o wypadku utraty życia w czasie prowadzenia lekcji w szkole, a postrzały, pobicia ze skutkiem śmiertelnym itp wobec policjantów są częste. To policjanci muszą podjąć pościg za przestępcą i tak naprawdę nie wiedzą co i kto czai się za rogiem, czy nie lufa pistoletu...

  Myślę, że czas najwyższy , żeby politycy, a pośrednio media przestali napuszczać jedne grupy zawodowe na drugie, siać nienawiść i brak szacunku dla innych ludzi.
  Też uważam, że odejście zdrowego, wyszkolonego policjanta w wieku 36-40 lat, to wielka strata i dla policji i dla skarbu państwa, który płaci emeryturę i pozwala na dowolne dorabianie przez dziesiątki lat... ale nie można wylać dziecka z kąpielą i powiedzieć, że policjanci mają biegać po ulicy do 67 lat, a w razie w/w wypadków mają być pozbawieni opieki państwa, dla którego służyli.
  Łatwo wygłaszać opinie zza urzędniczego biurka... a może wystarczy zastanowić się, czy ja byłbym gotowy codziennie nadstawiać karku...

 • 6: adam z IP: 83.19.140.* (2012-02-05 11:47)

  Ci którzy liczyli na PIS mogą liczyć tylko na siebie. To partia która powinna zniknąć ze sceny politycznej bo prawa i sprawiedliwości już tam nie ma. Na PIS w sparawie waloryzacji kwotowej nie liczmy. PO i PSL SLD nas zgnoiła. Pozostały nam pozwy!!!

  Zbigniew Kuźmiuk
  Nie poparliśmy tej propozycji bo to nie była waloryzacja, ale nie mogliśmy być też przeciwni, bo Pan się domyśla co by zrobiły z nami media

  Wiec do dzieła wysyłajcie skargi !!!

 • 7: zbych z IP: 46.186.8.* (2012-02-05 11:36)

  nikt nikogo nie zmusza do pracy w policji - powinny być równe prawa dla wszyskich Polaków

 • 8: MJ12 z IP: 89.78.4.* (2012-02-05 10:41)

  @beta: odproporcjonuj się łaskawie od nauczycielskich podwyżek, bo te "podwyżki" to nic innego jak rekompensata za utracone przywileje emerytalne, które nauczycielom zabrał rząd (Donalda Tuska, żeby nie było jasności).

  To, co piszesz o policjantach, narażających się na postrzał trąci nieco demagogią, bo tak się akurat składa, że stosunkowo niewielu policjantów służy na tzw. pierwszej linii. To oni są najbardziej narażeni na utratę zdrowia i życia i chociaż najwięcej ryzykują, zarabiają najmniej. Natomiast najlepiej zarabiające policyjne urzędasy nie ruszają tyłka zza biurka, a zarabiają po kilka razy tyle, co ten przysłowiowy "krawężnik". Jedyne ryzyko ponoszone przez tych urzędasów, to hemoroidy od nadmiaru siedzenia.

  Nie kwestionuję potrzeby istnienia przywilejów emerytalnych dla policjantów, którzy faktycznie służą na pierwszej linii (oni ryzykują najwięcej). Ale dlaczego takie same przywileje mają mieć ci, których praca, to typowo biurowa robota, a którzy żadnego ryzyka nie ponoszą?

 • 9: ALOJZ z IP: 83.23.7.* (2012-02-05 08:12)

  ZABRALI CZĘŚĆ EMERYTUR NAWET POPZYTYWNIE ZWERYFIKOWANYM, WIĘC NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE UZNAĆ ZA KILKA LAT, ŻE WSZYSCY KTÓRZY SŁUŻYLI ZA PRL DOSTANĄ ZASIŁKI 650 ZL. TAK ZAŁATWWIĄ GLINIARZY A SOBIE DOŁOŻĄ ZA DOBRE POMYSŁY. UWAŻAJCIE COPY - WYROLUJĄ WAS BEZ MYDŁA I ZARĘCZAM WAM, ŻE NIKT SIĘ ZA WAMI NIE STAWI I NIKOGO TO NIE ZMARTWI, WRĘCZ PRZECIWNIE...

 • 10: Do Bety poz.19.EMERYT MUNDUR. z IP: 95.160.211.* (2012-02-04 08:46)

  Jedyny komentarz który jest napisany przez człowieka używającego
  rozumu a nie fantazji czy własnego widzimisię. Zawsze i wszędzie służby
  mundurowe których praca naraża ich zdrowie i dość często życie miały
  przywileje aby miał kto tą pracę wykonywać. Jak to jest to przykład z Gdańska gdzie stali w kolejce do pracy w Policji bo chcieli mieć przywilej emerytalny po 15 latach pracy. Nikt tym młodym nie powiedział że to jest
  tylko 40% uposażenia i ani grosza więcej. Bez przywileju chętnych by nie było.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama