statystyki

Biedroń: Emerytalne wyzwania. Także dla samorządów

autor: Robert Biedroń13.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:16
Czas, aby rząd premier Beaty Szydło zaczął informować Polki i Polaków o ich przyszłości.

Czas, aby rząd premier Beaty Szydło zaczął informować Polki i Polaków o ich przyszłości.źródło: ShutterStock

Tylko do końca 2017 r. na emeryturę przejdzie ok. 330 tys. Polek i Polaków. To efekt obniżenia wieku, od którego mężczyźni i kobiety mogą pobierać te świadczenia, odpowiednio od 65. i 60. roku życia. Z tego prawa skorzysta prawdopodobnie czterech na pięciu uprawnionych.

Trudno im się dziwić. Jesteśmy w końcu jednym z najciężej pracujących społeczeństw w Unii Europejskiej i Polacy w większości słusznie marzą o zasłużonym odpoczynku. Sam jako poseł głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Uważałem, że ustawa rządu PO-PSL naruszała prawa nabyte seniorów. Powrót do starych rozwiązań emerytalnych od października to test i okazja, żeby porozmawiać o przyszłości obowiązującego systemu opieki nad osobami starszymi. Nowy (stary) wiek emerytalny to także wyzwanie dla wszystkich samorządów w Polsce.

Każdy regionalny polityk wie, że demografia, a więc także liczba osób w wieku produkcyjnym, ma fundamentalne znaczenie dla planowania działań na poziomie lokalnym. Już dziś w Słupsku co czwarty mieszkaniec to osoba w wieku między 50 lat a 64 lata. Według prognoz za 30 lat osób starszych będzie u nas dwa razy więcej niż młodych, a populacja w wieku produkcyjnym zmniejszy się o jedną trzecią. Za trzy dekady w moim mieście co drugi mieszkaniec będzie emerytem.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • to było by sprawiedliwe(2017-09-13 10:15) Zgłoś naruszenie 75

    Panie Biedroń ,jest rozwiązanie ,dla tych późno jak np: Tusk czy Kopacz rozpoczęli prace i nie zarobili jeszcze na emeryturę,ja proponuje kamieniołom a w najgorszym razie Ich eutanazje. Wszak poc o maja obciążać nas skoro nie chciało Im się iść uczciwie do pracy w wieku 15 lat? - jeżeli nie zarobili jeszcze na siebie to dalmy im wybór,wszak sami tego innym życzyli...a Wy im dajecie emeryture w wieku prawie młodzieńczym .. Tusk 62 lata za 80 000 Euro- a Kopaczowej w wieku 60 lat.--Krzywyryj już ma!razem z dotacją od kopacz , choć też glosował a za podniesieniem wieku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • to było by sprawiedliwe(2017-09-13 10:10) Zgłoś naruszenie 23

    Panie Biedroń ,jest rozwiązanie ,dla tych późno jak Tusk czy Kopacz rozpoczeli prace i nie zarobili na emeryture proponuje kamieniołom a najgorszym razie Ich eutanazje. wszak poco maja obciążać nas skoro niechiało Im się iść uczciwie do pracy w wieku 15 lat? - a wy im dajecie emeryture w wieku prawie młodzieńczym .. Tusk 62 lata za 80 000 Euro

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane