statystyki

Biedroń: Emerytalne wyzwania. Także dla samorządów

autor: Robert Biedroń13.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:16
Czas, aby rząd premier Beaty Szydło zaczął informować Polki i Polaków o ich przyszłości.

Czas, aby rząd premier Beaty Szydło zaczął informować Polki i Polaków o ich przyszłości.źródło: ShutterStock

Tylko do końca 2017 r. na emeryturę przejdzie ok. 330 tys. Polek i Polaków. To efekt obniżenia wieku, od którego mężczyźni i kobiety mogą pobierać te świadczenia, odpowiednio od 65. i 60. roku życia. Z tego prawa skorzysta prawdopodobnie czterech na pięciu uprawnionych.

Trudno im się dziwić. Jesteśmy w końcu jednym z najciężej pracujących społeczeństw w Unii Europejskiej i Polacy w większości słusznie marzą o zasłużonym odpoczynku. Sam jako poseł głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Uważałem, że ustawa rządu PO-PSL naruszała prawa nabyte seniorów. Powrót do starych rozwiązań emerytalnych od października to test i okazja, żeby porozmawiać o przyszłości obowiązującego systemu opieki nad osobami starszymi. Nowy (stary) wiek emerytalny to także wyzwanie dla wszystkich samorządów w Polsce.

Każdy regionalny polityk wie, że demografia, a więc także liczba osób w wieku produkcyjnym, ma fundamentalne znaczenie dla planowania działań na poziomie lokalnym. Już dziś w Słupsku co czwarty mieszkaniec to osoba w wieku między 50 lat a 64 lata. Według prognoz za 30 lat osób starszych będzie u nas dwa razy więcej niż młodych, a populacja w wieku produkcyjnym zmniejszy się o jedną trzecią. Za trzy dekady w moim mieście co drugi mieszkaniec będzie emerytem.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • to było by sprawiedliwe(2017-09-13 10:15) Zgłoś naruszenie 75

    Panie Biedroń ,jest rozwiązanie ,dla tych późno jak np: Tusk czy Kopacz rozpoczęli prace i nie zarobili jeszcze na emeryturę,ja proponuje kamieniołom a w najgorszym razie Ich eutanazje. Wszak poc o maja obciążać nas skoro nie chciało Im się iść uczciwie do pracy w wieku 15 lat? - jeżeli nie zarobili jeszcze na siebie to dalmy im wybór,wszak sami tego innym życzyli...a Wy im dajecie emeryture w wieku prawie młodzieńczym .. Tusk 62 lata za 80 000 Euro- a Kopaczowej w wieku 60 lat.--Krzywyryj już ma!razem z dotacją od kopacz , choć też glosował a za podniesieniem wieku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • to było by sprawiedliwe(2017-09-13 10:10) Zgłoś naruszenie 23

    Panie Biedroń ,jest rozwiązanie ,dla tych późno jak Tusk czy Kopacz rozpoczeli prace i nie zarobili na emeryture proponuje kamieniołom a najgorszym razie Ich eutanazje. wszak poco maja obciążać nas skoro niechiało Im się iść uczciwie do pracy w wieku 15 lat? - a wy im dajecie emeryture w wieku prawie młodzieńczym .. Tusk 62 lata za 80 000 Euro

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane