statystyki

Emerytury: Więcej odwołań od decyzji ZUS w sprawie kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska13.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 13.04.2017, 07:58
To, że kapitał początkowy w systemie emerytalnym jest inaczej traktowany niż świadczenia, widać na przykładzie ustawy z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw.

To, że kapitał początkowy w systemie emerytalnym jest inaczej traktowany niż świadczenia, widać na przykładzie ustawy z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw.źródło: ShutterStock

Z roku na rok rośnie liczba odwołań od decyzji ZUS w sprawie zgromadzonego kapitału. O ile jeszcze w 2014 r. było ich 2,5 tys., to już w ubiegłym – 3,5 tys. Tym samym rośnie liczba spraw rozpatrywanych przez sądy, do których trafiają sprawy nie uwzględnione przez oddziały.

Reklama


– Będzie ich jeszcze więcej, bo od 1 października o emeryturę w obniżonym wieku będą mogły się ubiegać osoby z prawem do kapitału początkowego – zauważa Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej.

Takie uprawnienie wynika z ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 887 ze zm.). O jego wyliczenie mogą się ubiegać osoby, które podlegały ubezpieczeniom społecznym przed 1 stycznia 1999 r. (wtedy obowiązywał stary system emerytalny). ZUS w specjalnym komunikacie wyjaśnia, że kapitał początkowy zostanie policzony nie tylko osobom urodzonym po 1948 r., ale także starszym. Trzeba jednak łącznie spełnić kilka warunków. Zainteresowany musiał wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego złożyć po raz pierwszy nie wcześniej niż po 31 grudnia 2008 r. Jednocześnie powinien wystąpić o obliczenie emerytury na podstawie składek zgromadzonych na koncie. Dodatkowo taka osoba musi mieć co najmniej 20 lat ubezpieczenia (kobieta) lub 25 lat – mężczyzna. Niezbędne jest także, by po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego za zainteresowanego nadal były płacone składki. Ale w każdym przypadku najważniejszą sprawą jest udokumentowanie zarobków sprzed 1999 r.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • stary pracownik(2017-04-13 15:57) Zgłoś naruszenie 263

    Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy .Kto chce pracować dłużej niech pracuje!!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy!!!

    Odpowiedz
  • Duda i zwykli obywatele(2017-04-13 09:01) Zgłoś naruszenie 234

    Szanowna Pani Premier, jest Pani kobietą i czy zgadza się Pani na to aby być może mężczyźni którzy utracili prace z co najmniej 40 –może nawet z 47 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego że nie mają jeszcze 65r życia a kobieta z 25 latami pracy mogła odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten" bidula" grzebie na coś do picia?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? ......gdzie tu jest sprawiedliwość? bo prawo już dawno to absurd.! .....Odpisała Pani rękami Naczelnik Magdaleny Ch.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Kiedyś też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą innych ludzi ! Czy takie prawo można szanować? Co Pani na to? Czy uczciwiej rozdawać 500+ czy może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewatpliwie na te pieniądze zapracowali?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • 40 lat pracy(2017-04-14 12:06) Zgłoś naruszenie 167

    Kiedy wreście wprowadzicie ustawę którą obiecaliście przed wyborami 35 lat pracy kobieta i 40 lat mężczyzna myślę że obiecaną ustawę wprowadzicie bo jak nie to możecie zapomnieć o wygraniu następnych wyborów my 35 letni i 40 letni pracownicy będziemy o tym pamiętać i pamiętamy .

    Odpowiedz
  • Mural(2017-04-13 09:19) Zgłoś naruszenie 133

    Skandalem jest, że mimo zaliczanego stażu, mimo np. przerwy /urlop bezpłatny/ kapitał początkowy jest liczony za wybrane lata.Jeśli do wyjazdu i pobycie za granicą pracowałam niecałe 6 lat, to nie wliczono mi ich do kapitału początkowego, choć miałam wtedy nadgodziny zagwarantowane w etacie./Lata 80-te/. I teczkę pracowniczą pełną dokumentacji o przegrupowaniach i wymiarze wynagrodzenia. Skandal i złodziejstwo. W roku, gdzie liczono mi ten kapitał, zaraz wkrótce po wprowadzeniu tej możliwości nie miałam ciągłych lat/ zabrakło mi ok. 2,5 roku . Rożnica taka, że gdybym nie wyjechała, to we wrześniu 2016 roku miałabym 34 lata pracy. A tak w grudniu 2017 będę miała 33.

    Odpowiedz
  • klkl(2017-04-14 08:36) Zgłoś naruszenie 83

    witkowska w jaką ty sprawiedliwość w naszym kraju liczysz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gustaw(2017-04-15 20:05) Zgłoś naruszenie 80

    LUDZIE< LUDZIE! czytajcie ze zrozumieniem! Wkręcają Was z tym kapitałem początkowym tak jak wkręcono nas z OFE! Cytat:..."Jednocześnie powinien wystąpić o obliczenie emerytury na podstawie składek zgromadzonych na koncie. Dodatkowo taka osoba musi mieć co najmniej 20 lat ubezpieczenia (kobieta) lub 25 lat – mężczyzna." .... Co to oznacza że ci którzy zostali w starym bardzo korzystnym systemie zdefiniowanego świadczenia na własną prośbę i do tego jeszcze latając z kwitami w zębach będzie miała wyliczoną emeryturę w nowych gorszym systemie czyli zdefiniowanej składki.

    Odpowiedz
  • Matka polka50+(2017-04-18 13:08) Zgłoś naruszenie 71

    Moj mąż rocznik1966 prace zaczął od17roku roku życia po szkole zawodowej jak większość młodych z tego okresu .Dlaczego ma pracować 48 LAT DO WIEKU EMERYTALNEGO 65 LAT.KIEDY WEJDZIE OBIECANE 35 LAT DLA KOBIET I 40 LAT DLA MĘŻCZYZN . USTAWE OBIECAŁ RZAD PIS I PREZYDENT DUDA.CZY LUDZIE PRACUJĄCY W DWÓCH SYSTEMACH KOMUNY I DEMOKRACJI MAJĄ PRACOWAĆ ZA KARĘ 48LAT .TO JEST PO PROSTU NIE GODNE I NIE LUDZKIE .Czekamy na zmianę tej ustawy.

    Odpowiedz
  • Dorota Witkowska (2017-04-13 20:18) Zgłoś naruszenie 55

    A ja poproszę szybciutko zweryfikować mój kapitał początkowy i wyliczyć odpowiednio za okres pracy w Libii w DROMEX ie i POLSERVICE. nie interesuje mnie, że Polska nie posiada umów w tym zakresie z Libia. Przedstawiam zaświadczenia o zarobkach. Pracowałam dla polskich firm. Kapitał wyliczono ryczałtem, jak za pracę w Polsce. Ciekawe czy panom Kukuryce i Siwakowi oraz Stefanowi Bekirowi tez. Pozdrawiam znajomych.

    Odpowiedz
  • patriota(2017-04-18 23:57) Zgłoś naruszenie 40

    Czlowiek ktory przepracowal 47 lat został wyrzucony na bruk i zus nie chce mu dac emerytury to skandal pomimo to ze spełnia wszystkie wymagania zusu. Pi odwołaniu sąd odrzucil sprawę w kat i czekają az człowiek zdechnie z głodu. Banda złodziei !!!

    Odpowiedz
  • Zawiedziona(2017-04-18 07:39) Zgłoś naruszenie 30

    A czy art. 25 ust.1b ustawy emerytalnej wprowadzony 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla kobiet urodzonych w 1953 r (mundurowi dostali 12 lat) CZY ZOSTAŁ JUŻ NAPRAWIONY??? Czy kobiety z 1953 r które przepracowały ponad 35 lat i mają wymagany wiek mają zawieszone powszechne emerytury od 2013 r. Czy w Polsce ustawa może działać wstecz do 2008 r i tak bardzo dyskryminować kobiety ze względu na płeć i rok urodzenia 1953 ????

    Odpowiedz
  • Gosiaw(2017-04-22 16:10) Zgłoś naruszenie 22

    W tym kraju osoba samotna ginie i nikogo to nic nie obchodzi dlatego wszyscy powinni z tad wyjeżdżać !!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • opit(2017-06-30 11:16) Zgłoś naruszenie 01

    burdel i tyle w temacie

    Odpowiedz