Uszczęśliwiani na siłę: Seniorzy, którzy wcale nie marzą o przejściu na emeryturę

autor: Paulina Nowosielska19.03.2017, 09:00; Aktualizacja: 19.03.2017, 09:14
Od października tego roku powszechny wiek emerytalny w przypadku kobiet wyniesie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat.

Od października tego roku powszechny wiek emerytalny w przypadku kobiet wyniesie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat.źródło: ShutterStock

Rząd planuje premie dla osób, które zdecydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie emeryci, którzy wcale nie marzą o zakończeniu zawodowej kariery. I seniorzy, którzy chcą zacząć ją w nowej branży

Reklama


Reklama


KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (60)

  • mem(2017-03-19 10:02) Zgłoś naruszenie 1230

    Ktoś chciał i mogł pracować do 67 lat albo i dlużej. Skrócono wiek emerytalny do 60/65. Teraz pracodawca ma podstawy aby pozbyć się starego pracownika np. przez likwidację stanowiska. "Przysługa" zrobiona przez politków Polakom.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Chudy byk(2017-03-19 10:41) Zgłoś naruszenie 241

    U mnie w firmie,pracodawca w ogóle nie daje szans popracować do emerytury. Otrzymuje informację z działu kadr,kiedy to pracownik kwalifikuje się pod "ochronkę" (4 lata przed nabyciem praw emerytalnych) wzywa go do siebie (staż pracy nie jest tu wartością dodaną) i pod pozorem likwidacji etatu w jawny sposób zmienia mu warunki pracy na czas określony,lub ostatnio umowa zlecenie. A wszystko to po to by w przyszłości nie wypłacić 6 miesięcznej odprawy (zapisanej w układzie zbiorowym) i mieć pracownika przywiązanego do swego miejsca pracy.(nie chorującego,gotowego na wszystko co szef sobie wymyśli.)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • otco(2017-03-19 10:50) Zgłoś naruszenie 241

    Istotne i wartościowe jest to , że ludzie mają wybór

    Odpowiedz
  • ester(2017-03-19 11:03) Zgłoś naruszenie 324

    A gdzie była Partia Emerytów i Rencistów jak rząd polski ograbił nas emerytów w kolejnej pseudo rewaloryzacji rent i emerytur????????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kot(2017-03-19 11:12) Zgłoś naruszenie 182

    W 90% firm nie szanują pracowników seniorów tylko od razu wymieniaja na nowszy model. Ja jestem jeszcze mloda ale jak widze jak pracodawca traktuje ludzi którzy pracowali dla niego po 20lat a teraz dostaja kopa w tył to się takiej pracy zupełnie odechciewa

    Odpowiedz
  • Kocio(2017-03-19 11:13) Zgłoś naruszenie 433

    W 90% firm nie szanują pracowników seniorów tylko od razu wymieniaja na nowszy model. Ja jestem jeszcze mloda ale jak widze jak pracodawca traktuje ludzi którzy pracowali dla niego po 20lat a teraz dostaja kopa w tył to się takiej pracy zupełnie odechciewa....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Czy kazdy bedzie mial wybor/(2017-03-19 11:14) Zgłoś naruszenie 82

    Czy po 1 pazdziernika b.r. kazda osoba, ktora osiagnie wiek emerytalny /65 i 60/ bedzie miala wybor wsrod dwu mozliwosci? 1/ mozliwosc: pobieranie swiadczenia emerytalnego i wynagrodzenia za prace bez ogrniczen; 2/ dlasza praca bez pobierania emerytury ale za to z premia 10 tys. plus za da lata?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bzdura.....(2017-03-19 11:39) Zgłoś naruszenie 537

    Ja też chcę jak mój Kolega na emce po Służbach w wieku 50 lat zwiedzać Swiat, odpoczywać i jeszcze pożyć.... A nie być starym schorowanym dziadem którego emerytura w wieku 65 lat będzie wyczekiwaniem na Śmierć !!!!! "Pracują" na starość wyłącznie ci co są na etatach Derehtorskich albo inne nieroby tłukące Kasę za nic, lub tacy dla których Kasa to ich cel życia......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • otco(2017-03-19 11:39) Zgłoś naruszenie 45

    Kuleje relacja mistrz - uczeń . Komusza , lewacka mentalnośc . Brak patriotyzmu

    Odpowiedz
  • normalna(2017-03-19 11:44) Zgłoś naruszenie 2213

    "...gdy dwa lata temu osiągnęła wiek emerytalny..." Ile naprawdę miała wtedy lat? Jeżeli "trafiła na oddział psychiatryczny z diagnozą: nerwica lękowa" to znaczy że najprawdopodobniej otoczenie już wcześniej zauważyło zmiany psychiczne. "...zaczęli szeptać za plecami. „To ta, co przypięła się do stołka, egoistka, dałaby młodym popracować...” – słyszała w sklepowej kolejce..." - klasyczne objawy. Przykład chybiony i do tego z czasów Tuska z jego przymusem pracy do 67 roku życia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • krotko(2017-03-19 13:20) Zgłoś naruszenie 52

    premia dla nierobow, nierobowwwwww

    Odpowiedz
  • Marta(2017-03-19 14:25) Zgłoś naruszenie 169

    Ten artykul jest tez o mnie. Mam sukcesy w pracy, ale każa mi odejsc na emeryture. Jesli sie nie zgodze znajda pretekst aby mnie wyrzucic z 52. Dyrektor tego nie ukrywa. Dopoki nie wiedzial, ile mam lat traktowal mnie jak innych.Teraz nawet nie mowi dzień dobry. W mojej firmie działaja zwiazki zawodowe , których jestem członkiem. Mówia ze nie moga niczego zrobic. Czy moge sie jakos obronic przed wyrzuceniem?

    Odpowiedz
  • fggfgf(2017-03-19 15:45) Zgłoś naruszenie 136

    ale ******* w tych media, właśnie chcą odejść, nie chcą odchodzić ci co nic nie robią, lenie zawsze byli chętni, ale to są osoby przyjęte po znajomości albo rodzina, pozostali są zmęczeni praca. Zatrudnijcie sobie tych leni co im dajecie za darmo 500+

    Odpowiedz
  • lechita(2017-03-19 18:01) Zgłoś naruszenie 123

    Jak to w naszym nieszczęśliwym kraju bywa, władza sama nie wie czego chce. Raz tak, a raz siak, sami już nie wiedzą jak wykiwać obywatela, jak jeszcze wyrwać parę groszy. Najlepiej niech sejm uchwali, że z dniem dzisiejszym wszyscy pracują za miskę zupy i do śmierci. Dziś szczują jakimś finansowym ochłapem, a z drugiej strony zmuszają pracownika do rozwiązania umowy o pracę by otrzymać emeryturę. Ja bardzo chętnie pracowałbym jeszcze, ale kiedy rozwiązałem umowę to pracodawca pokazał mi figę. Co państwo obchodzi, pracuję czy nie, emerytura mi się należy, bo sam sobie na nią nazbierałem i niech mi urzędnik nie mówi co i kiedy mogę otrzymać. Osiągam wiek emerytalny i tylko od mojej woli zależy co dalej będę robił. Państwo niech pilnuje bym otrzymał to co mi się należy i koniec jego roli. Słucham potem komentarzy typu- czemu obywatele jak szarańcza pędzą na emerytury, odpowiadam- bo lepszy wróbel w garści niż obietnice rządu, który w każdej chwili taką możliwość może cofnąć, jak u Tuska, z dnia na dzień pracuj dwa lata dłużej.

    Odpowiedz
  • Pracodawca(2017-03-19 18:51) Zgłoś naruszenie 203

    odciągnąć złodziei - pracowników od kasy. Na posadach państwowych nie ma umowy o pracę na dożywocie. Wysłać prezesów do układania chodników i nagle poproszę o emeryturę po 55 latach życia

    Odpowiedz
  • takijeden(2017-03-19 18:56) Zgłoś naruszenie 3712

    O kim jest ten artykuł: O Pani Elwirze, która ma pensum 17 godzin tygodniowo+ cztery miesiące w roku wolne. A zapomniałem jeszcze 3 lata tak, tak trzy lata ale jednorazowo nie dłużej niż rok urlopu " na podratowanie zdrowia". Czy autor zapytał się tej szkole ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela... Pewnie ta zła dyrektorka szkoły ma problem z 30 nauczycielami na 100 uczniów Wy tam w GP uważacie, ze wszyscy są albo nauczycielami albo prezesami, naczelnikami, ewentualnie profesorami uczelnianymi, których jedyną publikacja były skrypty dla studentów ostatnio wydane 40 lat temu. No dobrze to zaproponujcie Pani Elwirze-nauczycielce pracę na 3 zmiany, ewentualnie w soboty, niedziele. Do tego pracę na wynik przy taśmie i codzienne porównywanie z 20 lat młodszymi koleżankami. A może prace 65-latki w magazynie i porównanie z 30-latkiem... Okej Pani Elwira być może jest po studiach: To zaproponujcie Jej pracę w IT. Wciąż tu czytam, że są potrzebni tacy specjaliści. Oczywiście nie dworuję sobie z pewnie wymyślonej postaci Pani Elwiry-ale 90% pracuje 24h.-nawet jak teoretycznie jest w domu: Dzisiaj piszecie, ze Polacy są najbardziej zestresowani w Europie. A Wy dziwicie się, ze hasłem wcześniejsza emerytura można wygrać wybory

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2017-03-19 19:34) Zgłoś naruszenie 174

    Wiecie, kto najlepiej wyjdzie na 10000 plus ? Oczywiście KRUSOWCY. Formalnie nie przepisze przez 2 lata gospodarstwa na dziecko i 10000zł wpadnie w krusowskie łapki....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Prażynka(2017-03-19 20:52) Zgłoś naruszenie 255

    Młodzi ludzie nie mają pracy i czekają na miejsca takich pań. Gdyby na miejsce tej pani mogła być zatrudniona jej córka nie zastanawiałaby się, ale skoro po prostu ktoś czeka... niech czeka. To się nazywa sprawiedliwość społeczna, jeśli ta pani będzie miała z czego żyć powinna pomyśleć o młodych, którzy mają wykształcenie, a nie mają pracy. Jeśli nie będzie chętnych dyrektor i tak zatrudni ją spowrotem.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • obserwator(2017-03-20 09:19) Zgłoś naruszenie 21

    dla Polaka to cokolwiek by nie zrobiono zawsze będą niezadowoleni zgodnie z przysłowiem "jakby nie stanął zawsze d...a z tyłu", w GP coraz częściej artykułu tendencyjne

    Odpowiedz
  • a(2017-03-20 09:30) Zgłoś naruszenie 200

    Dane z artykułu jasno wskazują, że mimo wyższego wielu emerytalnego pracy dla ludzi 50+ nikt nie chciał dać i aktywność w tej grupie była najniższa (czy prawie) w Europie. Teraz zmieni się tylko to, że przynajmniej na chleb dostaną, bo wcześniej musieli prosić o wsparcie rodzinę lub MOPS. Kto się bije o ludzi 50+? Gdzie jest dla nich praca? Czy to taki problem, że ochronią przynajmniej resztki godności i nie będą na starość chodzić po śmietnikach, czy prosić innych o jałmużnę?

    Odpowiedz