Resort środowiska zapowiada, że w tym tygodniu wreszcie ruszy rządowy, ogólnopolski program „Czyste powietrze” skierowany po raz pierwszy bezpośrednio do mieszkańców. Przy wcześniejszych tego typu inicjatywach pośrednikiem były samorządy.
Nie oznacza to jednak, że zarzucają one własne programy antysmogowe. Obywatele będą więc mieli wybór, z której pomocy skorzystać. Niektórzy z nich mogą wręcz próbować występować o podwójne wsparcie. Jednak takie działanie nie ma raczej szans na powodzenie – rozliczeń dokonuje się bowiem na podstawie faktur, a nie oświadczeń. Również strona rządowa pomyślała o zabezpieczeniu. – Wniosek o dofinansowanie obliguje wnioskodawcę do złożenia oświadczenia, że nie uzyskał i nie będzie ubiegać się o dofinansowanie całych lub części kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych – wyjaśnia rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Kmiecik. – Oświadczenie składane jest pod groźbą odpowiedzialności karnej za przedłożenie fałszywych lub stwierdzających nieprawdę dokumentów.
– Nie zamierzamy rezygnować z naszego programu dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania – mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa. – Od przyszłego sezonu grzewczego będzie u nas całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Dlatego nie możemy pozostawić mieszkańców bez wsparcia. W tym roku przewidujemy likwidację 6 tys. pieców, na przyszły zostanie nam jeszcze ok. 4 tys. Również Warszawa, jak zapewnia Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa stołecznego urzędu, nie rezygnuje z miejskiej pomocy finansowej. Proponuje nie tylko wymianę pieców czy możliwość podłączenia do miejskiego ciepła, ale także wsparcie na zakup i montaż kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych. A nawet na pompy ciepła. Dotacja sięga 75 proc. kosztów modernizacji, a dla najuboższych przewidziano dodatkowe dopłaty. Miasto dopłaca też do zwiększonych kosztów ogrzewania, i to nawet rodzinom przekraczającym progi pomocy społecznej.
Start „Czystego powietrza” oznacza jednak koniec programów prowadzonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, np. w województwie pomorskim unieważniona została tegoroczna edycja konkursu „Czyste powietrze Pomorza”.
Samorządy dobrze odbierają program rządu i są gotowe wspierać wojewódzkie fundusze. Póki co nagłaśniać go i szeroko informować mieszkańców. – O ile będzie to potrzebne, miasto zamieści odpowiednie informacje w internecie i udostępni miejsca na spotkania – deklaruje rzecznik częstochowskiego urzędu miasta Włodzimierz Tutaj. W Gliwicach pierwsze spotkanie z rządowego cyklu odbyło się w minioną środę. Informacja o tym znalazła się na stronie urzędu miasta, o kolejnych informacje też się pojawią. A Agnieszka Setnik, naczelnik wydziału środowiska tamtejszego urzędu, zwraca uwagę, że rezygnacja przez WFOŚ z pośrednictwa gminy przy programie pozwoli zaoszczędzić czas tracony na biurokratyczne procedury między urzędami.