statystyki

Zmiany w "Studiach dla wybitnych": Na Harvard tylko na semestr

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.02.2016, 07:18; Aktualizacja: 08.02.2016, 08:45
studia student uniwersytet książka

Czy jest szansa, że studenci skorzystają z programu jeszcze w tym roku?źródło: ShutterStock

Pracujemy nad zmianami w zasadach przyznawania kredytów studenckich. Chcemy, aby pierwsza transza była wypłacana wcześniej. Bierzemy też pod uwagę zmiany w jego wysokości - mówi Piotr Müller, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Resort nauki pracuje nad zmianą programu „Studia dla wybitnych”, dzięki któremu studenci mieli otrzymywać pieniądze na naukę na takich uczelniach, jak np. Harvard czy Oksford. Jak zamierzają go państwo zmienić?

Celem tego programu powinna być przede wszystkim korzyść dla Polski, ponieważ studia na zagranicznych uczelniach miały być finansowane za publiczne pieniądze. Łącznie ich koszt dla budżetu państwa miał wynieść ponad 300 mln zł. Niestety, formuła programu zaproponowana przez poprzedni rząd nie gwarantuje, że osoby, które takie studia ukończą, wrócą do Polski. A to oznaczałoby, że na własne życzenie pozbywamy się najbardziej utalentowanych młodych ludzi. Dlatego ministerstwo – w związku z miażdżącą krytyką programu przez środowiska studenckie i nauczycieli akademickich – postanowiło zawiesić go do czasu wypracowania nowej wersji. Na razie analizujemy różne uwagi środowiska akademickiego, które wpłynęły do resortu. Przykładowo, aby absolwent takich studiów był zobowiązany do odpracowania ich w sektorze publicznym lub by program finansował tylko staże dla doktorantów czy młodych pracowników naukowych, np. trwające rok. Te osoby mają już często w Polsce pracę, są w trakcie zakładania rodziny, przez co są bardziej zakorzenione i będą miały większą motywację do powrotu.

Czyli skłaniają się państwo ku temu, aby przesunąć ten program na studia doktoranckie i dla osób tuż po doktoracie?

Problemem jest to, że mamy już podobne programy stażowe dla tych osób. Chcemy, aby „Studia dla wybitnych” dotyczyły zaś takiej grupy, która nie może czerpać środków z innych źródeł. Studia półroczne czy roczne mogłyby pozwolić na zbudowanie odpowiednich relacji z naukowcami z zagranicy, ponadto studenci, aby ukończyć studia, musieliby wrócić do Polski. Na razie jednak nie ma ostatecznej decyzji ministerstwa w tym zakresie. Prawdopodobnie pierwsze ustalenia zapadną jeszcze w lutym.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane