statystyki

Sześciolatki nie powinny dwa razy iść do pierwszej klasy

autor: Anna Wittenberg02.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 02.02.2016, 08:08
Rozwiązaniem jest zostawić sześciolatki na drugi rok w pierwszej klasie?

Rozwiązaniem jest zostawić sześciolatki na drugi rok w pierwszej klasie?źródło: ShutterStock

Rodzice nie powinni zostawiać sześciolatków na drugi rok w pierwszej klasie – uważa ekspert, który będzie doradzać Ministerstwu Edukacji Narodowej.

Karolina i Tomasz Elbanowscy mieli rację, organizując społeczny protest przeciwko obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków?

Naukowcy nie są od tego, żeby oceniać, czy protesty społeczne są słuszne. Nie przypuszczam, by państwo Elbanowscy podchodzili do tych spraw naukowo, to raczej było podyktowane doświadczeniem i kontaktami z innymi rodzicami, którzy dostrzegli w nich rzeczników problemu. Rodzice, którzy interesują się rozwojem swoich dzieci, są w stanie ocenić, czy dziecko już powinno iść do szkoły. Państwo natomiast musi się zatroszczyć o dzieci ze środowisk zaniedbanych. Po to właśnie są przedszkola – żeby jak najwcześniej włączać te dzieci do procesu opiekuńczo-wychowawczego, wspomagając ich rozwój.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • oki(2016-02-03 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  6-latki w szkołach - to porażka. Nie z uwagi na rozwój intelektualny tych dzieci, ale emocjonalny. Pamiętam jeszcze z dawnych czasów, kiedy o rok wcześniej można było posłać tylko w przypadku gdy dziecko było zdolne i dostało zezwolenie od poradni pedagogicznej. Mieliśmy dwie takie osoby w klasie - i całą szkołę podstawową ciągnęły się w ogonie, mimo pewnie było zdolniejsze w swojej grupie wiekowej. Ponadto szkoły nie roztaczają właściwej opieki nad takimi małymi dziećmi. Jak ktoś chce mogę opisać jak wygląda "opieka" nad takimi dziećmi na świetlicach. Jak się ten "system" widzi z bliska to włos się jeży na głowie. Mam w rodzinie kilka maluchów w takim wieku i rozmawiam z ich rodzicami. Opowiadania o przygotowani szkoły to ponury żart. I nie mam na myśli nauczycieli uczących te dzieci, tylko resztę.

  Odpowiedz
 • Tropikalne(2016-02-10 12:23) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, jest źle. Sześciolatki płaczą, spuszczają głowę, zdolne, ale nieśmiałe, przestraszone. Nie dorosły emocjonalnie. Niech rodzice to zauważą.

  Odpowiedz
 • iga(2016-02-26 22:38) Zgłoś naruszenie 00

  A ja zostawiam drugi raz w pierwszej klasie i tak samo robi 90% rodziców z naszej klasy.szesciolatki nie sa gotowe do szkoły i nikt mi nie będzie opowiadal ze jest inaczej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane