statystyki

Nauczyciel wspomagający w szkołach obowiązkowo od 2016 roku

autor: Agnieszka Brzostek12.12.2015, 11:30
nauczyciel, tablica

Do tej pory nauczycie wspomagający był zatrudniany tylko wtedy, gdy zgodę na to wyraził organ prowadzący placówkę.źródło: ShutterStock

Od 2016 r. w przedszkolach i szkołach, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, obowiązkowe będzie zatrudnienie nauczyciela wspomagającego.

Reklama


Reklama


Zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku, wynikają z nowego Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. 2015 poz. 1113).

Rozporządzenie dotyczy uczniów, którzy mają orzeczenie wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone.

Do tej pory nauczycie wspomagający był zatrudniany tylko wtedy, gdy zgodę na to wyraził organ prowadzący placówkę.

Od nowego roku taka zgoda nie będzie potrzeba, jeśli w orzeczeniu dziecka znajdzie się zalecenie, że może realizować obowiązek szkolny w placówce ogólnodostępnej z pomocą nauczyciela wspomagającego. W takim wypadku szkoła obligatoryjnie będzie musiała dziecku naukę zapewnić.

Taki obowiązek obejmie szkoły, przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego. Pomoc nauczyciela, nauczyciel wspomagający lub asystent będzie musiał mieć przy tym kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.

Ponadto, jeżeli organ prowadzący wyrazi na to zgodę, będzie możliwość zmniejszenia liczby dzieci w oddziale integracyjnym przedszkola lub liczby uczniów w klasie integracyjnej. Obecnie na grupę od 15 do 20 uczniów, przypada od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • iwre(2015-12-14 21:35) Odpowiedz 41

  Asystent nie ma podobnych obowiązków do nauczyciela wspomagającego. Asystent nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego w przeciwieństwie do n-la wspomagającego.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • pedagog(2015-12-14 15:56) Odpowiedz 42

  Nauczyciel wspomagający a asystent nauczyciela to duża różnica. Asystent nie jest zatrudniony na kartę nauczyciela tylko z kodeksu pracy co jest równoznaczne z pracą w wymiarze 40 godzin i być może za najniższą krajową. Oczywiście awans zawodowy nie dotyczy asystenta. który ma podobne obowiązki do nauczyciela wspomagającego

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Rodzic ucznia podstawówki(2015-12-15 18:05) Odpowiedz 48

  Orzeczenia z poradni są dla szkoły cennymi wskazówkami do pracy z dziećmi z autyzmem czy zespołem Aspergera. Natomiast nie powinno być żadnych opinii o dysleksji z poradni. Dzieci powinny być oceniane na sprawdzianach zgodnie z ich faktycznymi umiejętnościami. Nikt w pracy nie zwraca uwagi na to, że ktoś jest dyslektykiem. Dyslektyczne dziecko uzyskuje na sprawdzianie o wiele więcej punktów niż dziecko bez dysfunkcji. Do szkoły dostają się ci uczniowie, którzy są słabsi, a zdolniejsi są odrzucani. Czy to jest sprawiedliwe? A tak w ogóle to sprawdziany w szkole podstawowej mijają się z celem. Podręczniki są tak opracowane, że dziecko musi opanować ogrom materiału w klasie czwartej i piątej, a w klasie szóstej są tylko powtórzenia i rozwiązywanie testów. Czy to jest dobre rozwiązanie na tym etapie kształcenia? Sprawdziany na tym poziomie już od kwietnia 2016 roku powinny być przeprowadzane tylko w wybranych szkołach. Sądzę, że ich całkowita likwidacja zmniejszyła by o połowę liczbę dyslektyków. To proste, dyrektorzy nie mieli by powodu zabiegać o jak największą liczbę opinii o dysleksji z poradni.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • iwonka(2015-12-15 13:17) Odpowiedz 31

  Już to widzę. Wymagania duże, zatrudnienie bez uwzględniania Karty, 40 godz. tygodniowo za marne pieniądze dla wykształconego nauczyciela.

 • ----- ochota(2015-12-15 15:03) Odpowiedz 312

  Nasi nauczyciele wspomagający powinni iść na obowiązkowo korepetycję.

 • Anna(2015-12-12 18:52) Odpowiedz 22

  Czesi już dawno to stosują, a my jak zwykle opóżnieni.

 • nauczyciel(2015-12-19 19:49) Odpowiedz 00

  a to dlaczego?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama