Udział w targach, tłumaczenie wydanych publikacji na angielski czy udostępnianie zbiorów w formie elektronicznej – o pieniądze m.in. na te zadania będą mogły ubiegać się uczelnie i instytuty naukowe.
Zasady wnioskowania zawiera projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność upowszechniającą naukę. Jest w trakcie konsultacji.
– Dotychczasowe regulacje w tej sprawie skutkowały zbyt dużym rozproszeniem środków dla wielu podmiotów, co nie przynosiło optymalnych efektów dla promocji polskiej nauki. Nie wpływało też w znaczący sposób na umiędzynarodowienie publikacji – wyjaśnia resort.
Dlatego projekt rozporządzenia zakłada, że środki na upowszechnianie nauki będą mogły być kierowane jedynie na określone w nim zadania. W jego ramach będą mogły być finansowane takie działania jak: promocja opracowanych przez naukowców rozwiązań innowacyjnych na targach czy podczas wystaw w kraju lub za granicą. Ponadto placówki będą mogły starać się o pieniądze na utrzymywanie unikatowych w skali kraju zbiorów bibliotecznych czy ich udostępnianie w formie elektronicznej. Dostaną pieniądze także na stworzenie anglojęzycznej wersji wydanych publikacji.
Projekt zakłada, że oceniając wniosek, specjalnie powołany do tego zespół weźmie pod uwagę m.in. skalę oddziaływania proponowanego do sfinansowania zadania. Uwzględni również zasadność planowanych kosztów. Szczegółowe kryteria oceny zawarte w rozporządzeniu są uzależnione od działania, na którego zrealizowanie instytut ubiega się o fundusze.
Wnioski o pieniądze będzie można składać do 30 września roku poprzedzającego ten, w którym ma być przyznana dotacja, lub do 31 marca, jeżeli będzie miała być przekazana jeszcze w tym samym roku. W przypadku zadań szczególnie ważnych odpowiednie podanie będzie mogło zostać złożone bez zachowania tych terminów.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji