Mimo że rzecznik praw obywatelskich (RPO) wnioskował o zmianę niekorzystnych przepisów dla niepełnosprawnych, minister nauki nie wprowadził zmian do ostatniej nowelizacji ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. poz. 572 ze zm.).

Nadal obowiązuje zapis, zgodnie z którym stypendia specjalne dla osób z dysfunkcjami można otrzymać tylko na jednym kierunku. Tego wsparcia nie dostaną już, gdy podejmą kolejne studia.
– Otrzymuję liczne skargi, z których wynika, iż obowiązujące przepisy są nieadekwatne do sytuacji studentów z niepełnosprawnościami – wskazuje prof. Irena Lipowicz, RPO. Rzecznik już w 2013 r. zwracała się do ówczesnej minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbary Kudryckiej, z prośbą o rozwiązanie problemu w nowelizowanej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym. Minister wówczas zapewniała, że rozważy możliwość przyznawania tego świadczenia, jeśli niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po ich ukończeniu.
– Niestety, postulowana zmiana nie została uwzględniona w nowelizacji ustawy – dodaje prof. Irena Lipowicz.
RPO wskazuje, że studenci, którzy nabyli niepełnosprawność w trakcie nauki albo po uzyskaniu dyplomu, często muszą się przekwalifikować.
W opinii rzecznika konieczne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli tym osobom uzyskać wsparcie na kolejnym kierunku. Taka nowelizacja prawa byłaby również spójna z konwencją o prawach osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią Polska zobowiązała się do zapewnienia studentom z dysfunkcjami powszechnego dostępu do szkolnictwa wyższego, bez dyskryminacji i na zasadzie równości.
RPO zwróciła się z prośbą o ustosunkowanie się do przedstawionego problemu oraz poinformowanie, czy był on analizowany pod kątem ewentualnych zmian legislacyjnych.