Będzie kolejny projekt nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. Taka decyzja zapadła podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.
– Część kwestii, które rozważaliśmy, wykraczała poza procedowany właśnie rządowy projekt nowelizacji tej ustawy – mówi Jan Kaźmierczak, poseł PO, przewodniczący tej podkomisji.
Dlatego aby uniknąć zarzutów o zbyt dużą ingerencję w rządowe propozycje, podkomisja zadecydowała o wpisaniu swoich pomysłów do projektu nowelizacji, którą przygotuje komisja edukacji, nauki i młodzieży. Będzie on później procedowany łącznie z rządową nowelizacją. Przede wszystkim posłowie chcą, aby w ustawie znalazły się definicje dotyczące badań naukowych.
– W tym roku pojawiły się rozporządzenia Rady Europy, które określają te pojęcia. Chcemy dostosować polskie prawo do tych regulacji, ale wprowadzenie ich do rządowego projektu na tym etapie legislacyjnym nie jest możliwe. Biuro legislacyjne zauważyło, że Trybunał Konstytucyjny podważał takie przepisy – wyjaśnia Jan Kaźmierczak.
W nowym projekcie zostaną uregulowane też m.in. kwestie dotyczące zatrudniania krewnych w placówkach Polskiej Akademii Nauk. Podczas wczorajszego posiedzenia wstrzymano się z określeniem definicji młodego naukowca. Obecnie w projekcie jest wpisane, że o środki na badania można ubiegać się do ukończenia 35. roku życia. Doktoranci domagali się, aby wydłużyć ten okres do końca roku, w którym osiągnęło się ten wiek. Podobną zmianę przedstawiła także Urszula Augustyn, poseł PO, i poparł ją resort nauki. Jednak dodatkowo doktoranci chcieli, aby do okresu, w którym można się starać o pieniądze przeznaczone dla młodych naukowców, nie wliczać m.in. urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Podkomisja nie podjęła decyzji w tej kwestii.
Etap legislacyjny
Projekt po I czytaniu