statystyki

Edukacja w Polsce: Pierworodny na studia, a reszcie wystarczy liceum

autor: Anna Wittenberg02.07.2014, 07:30; Aktualizacja: 02.07.2014, 08:53
Na co rodzice wydają pieniądze

Na co rodzice wydają pieniądzeźródło: DGP

Według badań największe szanse na dobrą edukację mają jedynacy i najstarsze rodzeństwo.

Instytut Badań Edukacyjnych wraz z SGH przeprowadziły zakrojone na szeroką skalę badania. Ankieterzy przepytali ponad 60 tys. osób, by dowiedzieć się, jak na naukę dzieci wpływają relacje z rodzicami, ich wykształcenie i wzorce zachowań, a także model rodziny. Szczególne zaskoczenie badaczom przyniósł ten ostatni czynnik. – W całej populacji najbardziej uprzywilejowani, jeśli chodzi o szanse na wyższe wykształcenie, są najstarsi z rodzeństwa – relacjonuje dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, szefowa zespołu edukacji i rynku pracy IBE.

Dla tendencji, o której mówi badaczka, nie ma znaczenia płeć. – Inwestycja w pierwsze dziecko jest naturalna. Z tego samego powodu na wyższe wykształcenie znacznie większą szansę mają też jedynacy – wyjaśnia Chłoń-Domińczak.

Badania IBE pokazały, że w edukacyjnym wyścigu wciąż najgorzej wypadają dzieci z rodzin wielodzietnych. W rodzinach z jednym dzieckiem tylko co dziesiąty młody człowiek zakończył edukację na poziomie podstawowym lub gimnazjum. W rodzinach 3+ już co piąty. – To problem na styku różnych problemów społecznych. Statystyki wskazują, że choć ten trend zaczyna się odwracać, nadal więcej dzieci przychodzi na świat w rodzinach niezamożnych, o niskim statusie społecznym. Z jednej strony nie ma w nich świadomości, że wysokie wykształcenie jest istotne, a z drugiej nie ma na nie pieniędzy – tłumaczy prof. Irena Kotowska, statystyk z SGH.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • kaka(2014-07-02 07:53) Zgłoś naruszenie 00

  Najstarsi dlatego, że muszą zadbać o siebie, bo kochani rodzice mają w domu maleństwa do rozpieszczania. Tak więc zasługa rodziców w tym żadna

  Odpowiedz
 • Amigos(2014-07-02 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież to oczywiste. Na studia idzie dziecko, które skończyło szkołę średnią. Gdy następne skończy szkołę średnią i też chce na studia, okazuje się, że na to nie ma już pieniędzy, więc albo trzeba by przestać finansować studia starszego, albo nie pójdzie na studia młodsze (chyba, że sobie zapracuje jedno albo drugie).

  Odpowiedz
 • zosia(2014-07-02 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  Głupim społeczeństwem zawsze łatwiej manipulować. Wiele wskazuje na to, że obecna władza chce sobie takie właśnie głupie społeczeństwo wyhodować, aby potem łatwiej je "urabiać" za pomocą oddanych sobie mediów głównego nurtu. Po to była "reforma" programowa w szkołach średnich.
  -Po to obniżono poziom nauczania. Po to ograniczono lekcje historii, na rzecz WF-ów i innych niepotrzebnych przedmiotów. Na efekty nie trzeba było długo czekać - w tym roku aż 29 proc. licealistów nie zdało matury!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane