Wychowawca, kierownik kolonii lub obozu dla uczniów nie może być karany za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego. Takie rozwiązanie wprowadza ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 538), która dziś wchodzi w życie.
Zmienia ona art. 92a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.), dodając do niego ustępy 1a i 1b, które określają podstawowe wymagania wobec opiekunów pracujących podczas zorganizowanego wypoczynku. Wykluczają one m.in. osoby karane za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego, a także te, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją dzieci lub opieką nad nimi.
Kandydat na wychowawcę lub kierownika obozu lub kolonii będzie więc musiał przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z Krajowego Rejestru Karnego. Osobie, która jest jednocześnie zatrudniona na podstawie przepisów zawierających warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie (nauczycielowi pracującemu w szkole), wystarczy pisemne oświadczenie o niekaralności.
Wciąż nie ma jednak innych zmian dotyczących zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nadal wychowawcą można zostać po odbyciu kursu internetowego bez konieczności praktycznych ćwiczeń i doświadczenia w pracy z małoletnimi. W ubiegłym roku po publikacji DGP Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło tylko kuratoriom, aby nie wydawały zgody na prowadzenie takich kursów.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. nr 12, poz. 67 ze zm.) określa m.in. program kursu przygotowawczego dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
– Trudno jest go jednak zrealizować metodą e-learningu – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Jako przykład podaje ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Prace nad zmianami trwają już ponad rok, a projekt jeszcze nawet nie trafił do konsultacji.
– Nie zamierzamy go wyrzucać do kosza. W resorcie wciąż toczą się prace nad nowelizacją tego rozporządzenia – zapewnia Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji. Dodaje, że przed wakacjami projekt ma zostać przekazany do konsultacji.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 26 maja
Więcej o zmianach w kodeksie karnym czytaj na B13