statystyki

Andrysiak: Hau, hau, Karto nauczyciela

autor: Andrzej Andrysiak11.12.2013, 08:18; Aktualizacja: 11.12.2013, 08:56

Ta informacja wprawiła wielu z nas w konsternację. Gdy w ubiegłym tygodniu ogłoszono wyniki międzynarodowego badania PISA, sprawdzającego edukacyjne osiągnięcia 15-latków, okazało się, że polscy uczniowie znaleźli się wśród najlepszych w UE. Dawno temu przyzwyczailiśmy się do myśli, że z naszymi uczniami nie za dobrze, ze szkołą źle, a z nauczaniem jeszcze gorzej, a tu proszę: w ciągu kilku ostatnich lat wykonaliśmy olbrzymi edukacyjny skok. Co namacalnie potwierdzają owe badania.

reklama


reklama


Nie jestem przekonany, czy naprawdę uświadamiamy sobie wszystkie konsekwencje tego faktu. Weźmy debatę dotyczącą zmian w Karcie nauczyciela. Samorządy chcą jej ograniczenia bądź nawet likwidacji, twierdząc, że nie pozwala im efektywnie zarządzać szkołami i zwiększa koszty. Nauczyciele bronią jej jak mogą przekonani, że nowe oznaczałoby dla nich jedno – mniej pieniędzy i więcej pracy. Obie strony okładają się argumentami, rząd przygląda się w milczeniu i nagle pojawia się PISA. I co się okazuje? Wniosek pierwszy: nasz system edukacyjny jest efektywny. Wniosek drugi: jeśli jest efektywny, to nie wymaga rewolucji. I w końcu trzeci, najstraszniejszy: jeśli nie wymaga rewolucji, to nie możemy zmieniać zapisów w Kracie nauczyciela (ani jej znosić), bo taka zmiana byłaby ową rewolucją.

Wiem, trudno to przyznać, nie na rękę to rozumowanie zwłaszcza samorządom, bo one duszą się pod ciężarem kosztów. Przyznajmy jednak, że w likwidacji karty chodzi o pieniądze. A szkoły mają być nie tańsze, ale lepsze. Więc pogódźmy się z tym, że lepsze stały się – podoba się czy nie podoba – właśnie z Kartą nauczyciela.

Nie pozostaje więc nic innego, jak się z ową kartą przeprosić. Co niniejszym czynię.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Int(2013-12-11 20:50) Odpowiedz 00

    Moi Drodzy, niesamowite! Dziennik Gazeta Prawna pisze pozytywnie o nauczycielach i KN! Czy przed opublikowaniem tego artykułu zaakceptował go redaktor Radwan?!
    Oczom nie wieżę!!!

  • Ola(2013-12-11 22:22) Odpowiedz 00

    Szanowny Panie Autorze! Jak miło, że są piszący, którzy potrafią posługiwać się piórem i mózgiem jednocześnie. Jako że zjawisko to nieczęste, z tym większą radością odnotowuję je we wdzięcznej pamięci. Aż boję się przyzwyczajać do myśli, że DGP + KN=dobre słowo o polskim nauczycielu...
    Pozdrawiam i dziękuję za normalność, której w oświatowych tematach brakuje zazwyczaj jak śniegu przed Bożym Narodzeniem... :)

  • xxxx(2013-12-11 23:46) Odpowiedz 00

    Niesamowite, aż mi szczęka opadła. Nie spodziewałbym się nigdy, że taki tekst zobaczę w DGP.
    Czy w związku z powyższym redakcja postanowi zdyscyplinować lekko red. Radwana i ograniczy ilość bzdur, które zamieszcza w swoich artykułach.

    Tak czy inaczej, panie Andrysiak, ma pan u mnie szacunek.

  • nauczyciel(2013-12-12 14:03) Odpowiedz 00

    plb, skomentujesz to?
    czy może nie zapłacili za kolejne zlecenie bo się polityka zmieniła na chwilę, a gdy już wszyscy zapomną o pisa to powrócisz?

  • unia3443@poczta.onet.pl(2013-12-17 10:58) Odpowiedz 00

    Nareszcie miłe słowa pod adresem nauczycieli, a nie tylko nagonka na Kartę Nauczyciela, przywileje i złą prace nauczycieli. Każdy kto ma coś do powiedzenia o nauczycielach, niech jeden dzień popracuje w szkole, a zrozumie co to za praca.

  • Gog(2013-12-16 11:26) Odpowiedz 00

    W końcu ktoś napisał prawdę. Samorządom chodzi oczywiście o obniżenie kosztów, czyli :"więcej pracy za niższą płacę" dla nauczycieli. Jest to efekt niedoinwestowania przez państwo oraz niedoceniania oświaty.

  • Willy(2013-12-11 13:37) Odpowiedz 00

    BRAWO! Tanio nigdy nie oznacza dobrze. Nie w tych czasach, kiedy jesteśmy pacjentami, klientami, petentami itp. I wszyscy chcą od nas pieniędzy.

  • Nauczyciel(2013-12-11 17:15) Odpowiedz 00

    No proszę, ktos nas jednak docenia ? Szkoda,że nie CI, co decydują o naszym być albo nie być !!!

  • hanurka@o2.pl(2013-12-11 20:03) Odpowiedz 00

    Bardzo dziękuję. Taki artykuł motywuje do dalszej pracy. Pozdrawiam, pedagożka.

  • wanda(2013-12-15 00:27) Odpowiedz 00

    Jeśli post nr 4 napisał nauczyciel, to woła to o pomstę do nieba.
    "nie wieżę" przez ż ??
    No, nie wierzę, naprawdę.

  • dumne oczko(2013-12-19 21:28) Odpowiedz 00

    Taki artykuł w GP? Normalnie mnie zatkalo.

  • tata2(2014-01-03 22:42) Odpowiedz 00

    Cieszę się, że Polska wreszcie wypadła dobrze na arenie międzynarodowej co nie zmienia faktu że nie stać nas na przywileje. Mam tu na myśli także mundurówkę, krus, wymiar sprawiedliwości i innych rozpieszczanych z mocy ustawy!