statystyki

Jakie zmiany na maturze w 2015 roku

21.01.2013, 17:23; Aktualizacja: 21.01.2013, 17:24

Uczniowie pierwszych klas liceów - muszą się szykować na zmiany. Za dwa lata będą pisali inną maturę niż starsi koledzy. Nowa podstawa programowa w 2015 roku dotrze do klasy maturalnej. Podstawowa zmiana, to obowiązek zdawania co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.

Reklama


Reklama


Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała, że to był postulat uczelni. W obecnym systemie co trzeci maturzysta podchodzi tylko do obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym. 

Od 2015 roku wszystkie przedmioty dodatkowe będą musiały być zdawane na poziomie rozszerzonym, ale za to nie będzie tam progu zdawalności. W przypadku przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego ten próg wynosi 30 procent.

Jednocześnie z listy przedmiotów dodatkowych znika "Wiedza o tańcu", ponieważ nie ma podstawy programowej na poziomie rozszerzonym dla tego przedmiotu.

Druga ważna zmiana to nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. W obecnym systemie uczeń miał wcześniej przygotować prezentację, którą prezentował przed komisją szkolną. To mogło wywoływać podejrzenie, że praca nie była przygotowywana osobiście przez ucznia. Od 2015 roku uczeń będzie losować pytania, które przygotuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Będzie mieć 10 minut na wypowiedź oraz 5 minut na rozmowę z egzaminatorami. 

Profesor Sławomir Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział, że przykładowe zadanie będzie polegać na tym, że uczeń będzie musiał opowiedzieć o pokazanym mu plakacie przedstawiającym zapowiedź przedstawienia "Wesela" Wyspiańskiego. Będzie musiał wskazać charakterystyczne elementy, które zna z książki, znajdującej się na liście lektur obowiązkowych. Jednocześnie abiturient musiałby podać inny przykład utworu dramatycznego, którego realizację sceniczną zna i mógłby o niej opowiedzieć. 

W pilotażu nowego egzaminu ustnego z języka polskiego wzięło udział 66 polonistów. 60 z nich wyraziło pozytywne opinie na jego temat.
Do końca sierpnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przedstawić informator, w którym zamieści zagadnienia, a także przykładowe zadania maturalne.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Ev(2013-01-21 18:17) Odpowiedz 00

    Podstawa programowa obniżona a wymagania większe?

  • paw(2014-04-20 15:51) Odpowiedz 00

    Niech się ta śmieszna pani szumilasz lepiej zajmie postulatem bezrobocia w kraju razem z tuskiem bo chce wprowadzać zmiany w trudności zdawania matury a roboty w tym kraju nie ma.A gdzie zawodówki i technikum ? ta pani powinna raczej też o tym pomyśleć a nie o jakiś śmiesznych postulatach.Studentów przybędzie a roboty brak.Widać ta pani jest taka sama jak tusk - jeśli młodzi nie chcą się uczyć i mało ludzi zdaje teraz przedmiot dodatkowy co trzecia osoba to myśli ta pani ze jak wprowadzi jeszcze gorsze zmiany to będzie lepiej ? cóż... mądrych decyzji po tych śmiesznych polskich politykach raczej nie ma co się spodziewać ale to wyjdzie czkawką tak samo jak zmiany w prawku ale to kwestia czasu kiedy ta pani ujrzy ze jej decyzja była błędna.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama