statystyki

Zmiany w Karcie Nauczyciela: praca podczas przerw świątecznych i likwidacja dodatku wiejskiego

autor: Artur Radwan10.10.2012, 07:10; Aktualizacja: 10.10.2012, 08:52
MEN zaproponował, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych.

MEN zaproponował, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych.źródło: ShutterStock

Nauczyciele mają pracować w czasie przerw świątecznych, a dodatek wiejski zostanie zlikwidowany i włączony do pensji zasadniczej. To rządowe propozycje zmian w Karcie nauczyciela.

Reklama


Reklama


Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN) z oświatowymi związkami zawodowymi i przedstawicielami samorządów. Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji narodowej, zaproponował, aby zlikwidować dodatek wiejski i w zamian włączyć go do pensji zasadniczej. Gminy jednak będą musiały się z niego skrupulatnie rozliczać. Resort chce również, aby samorządy rozliczały się z zapewnienia średnich płac łącznie dla wszystkich stopni awansu, a nie jak obecnie na poszczególne z nich. W ten sposób uniknęłyby wypłacania wyrównań.

– To są jakieś półśrodki, a my chcemy rozmawiać o zmianie całego systemu płac nauczycieli. Wprowadzenie dla tych pracujących w małych miejscowościach dodatku do pensji zasadniczej doprowadzi do różnicy płacowej, a to jest w naszej ocenie niezgodne z konstytucją – twierdzi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Zastrzeżenia mają też sami samorządowcy.

– Proponowaliśmy włączenie dodatku wiejskiego do pensji zasadniczej, ale na pewno nie zgodzimy się na szczegółowe rozliczanie się z tych środków – dodaje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

MEN zaproponował również, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych. Wtedy, w ciągu roku przysługiwałoby im 47 dni urlopu wypoczynkowego. Samorządy domagały się, aby były one skrócone do 40 dni. Obecnie nauczyciele w zależności od roku szkolnego mają blisko dwa razy tyle dni wolnych. Oświatowe związki wskazują jednak, że z ich wyliczeń wynika, że jest ich znacznie mniej, bo 54.

– Nie liczymy dni przypadających w czasie przerw świątecznych, bo z przepisów nie wynika, że są one traktowane jak urlop wypoczynkowy – wylicza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP podkreśla, że dodatkowo dyrektor szkoły może skrócić urlop wypoczynkowy nauczycielowi o siedem dni.

– Gdyby nauczyciele w czasie przerw świątecznych przebywali w szkołach, nie byłoby problemu z zapewnieniem opieki dzieciom, których rodzice w tym czasie pracują – przekonuje Andrzej Porawski.

Wcześniej MEN zaproponował uszczelnienie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielom. Ma o tym decydować lekarz medycyny pracy, a nie lekarz pierwszego kontaktu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • myśl z PRL a jednak na czasie(2012-10-11 08:56) Odpowiedz 00

    http://www.jezuicka13.pl/?tag=prl&paged=2

  • do 57 filologini(2012-10-11 12:06) Odpowiedz 00

    możecie strajkować najlepiej w sposób zaproponowany w 26.

    jesli chodzi o zastanowienie się nad społeczną rolą i zadaniami nauczyciela to myśmy się już zastanowili. Czekamy na wasze zrozumienie.

  • Plb(2012-10-11 15:27) Odpowiedz 00

    Julia.
    Nauczyciele nie biorą urlopu w ciągu roku ale często w tym celu biorą L4 i sobie radzą. A i kolegom i koleżankom jest lżej bo łapią godziny nadliczbowe i wszyscy jesteście szczęśliwi...

  • Mj12(2012-10-11 14:35) Odpowiedz 00

    do 50: do 48 abcd itd... z IP: 91.208.72.* (2012-10-11 10:36)
    Czy komentowanie w godzinach pracy artykułów w DGP wchodzi w skład Twoich obowiązków określonych przez zatrudniające Cię zakłady Synthos SA z Oświęcimia?

  • MJ12(2012-10-11 16:37) Odpowiedz 00

    67: Plb z IP: 194.246.107.* (2012-10-11 15:27)
    Jeżeli masz wiedzę o takich przypadkach, to ile z nich zgłosiłeś do ZUS? A jeśli tej wiedzy Ci brak, to należy to traktować li tylko w kategorii zwyczajnego pomówienia.

  • klara(2012-10-11 14:34) Odpowiedz 00

    Do 62 z IP: 91.208.72.* (2012-10-11 13:11)
    Nikt Ci nie proponuje żadnego przyłączania się. Swoje genialne pomysły wdrażaj na sobie i swoich najbliższych.

  • mniej wkurzona niż: poprzednia(2012-10-11 16:21) Odpowiedz 00

    Do wkurzonej: Kobieto czy Ty znasz pracę nauczyciela naprawdę? Odpowiadamy za dzieci tak samo jak każda osoba w tym państwie,a śmiem stwierdzić,że nawet więcej,więc nie pisz bzdur,bo słabo się robi jak się to czyta.Zamień się ze mną na pracę w specjalnej to porozmawiamy wtedy o tym jak jest cudownie nie odpowiadać za nic...:)

  • Julia(2012-10-11 15:18) Odpowiedz 00

    moge nie mieć urlopu w wakacje ,ale wtedy kiedy potrzebuję. A będąc nauczycielem jest to niemożliwe.

  • klara(2012-10-11 12:19) Odpowiedz 00

    Do 60 z IP: 91.208.72.* (2012-10-11 12:06)
    Proponuję, żebyś zainicjował taką ogólnopolską akcję. Najlepiej zacznij od siebie, swojej rodziny, znajomych, kolegów z pracy w dniu 31 października. Jest szansa, że z tej iskry powstanie wielki płomień.

  • marla(2012-10-11 14:12) Odpowiedz 00

    Boże święty! Niech już nam wprowadzą te 26 dni urlopu, żeby te wszystkie szczekacze przestały ujadać! Mam tylko nadzieję, że wtedy wolne będę sobie mogła wziąć kiedy mi się spodoba, tak jak w każdym zawodzie. Co do pracy między świętami: u nas w gminie już dawno nauczyciele "odpracowują" czas międzyświąteczny (np poprzez wycieczki w soboty). Jeśli tego nie zrobią to przychodzą do pracy.

  • K(2012-10-11 10:40) Odpowiedz 00

    do 44. jeżeli określasz inne grupy zawodowe jako ROBOL- to nie dziw się że te inne grupy zawodowe Ciebie krytykują - pamietaj że ten ROBOL robi na Ciebie żebys mógł miec tyle wolnego.
    do 48. Nauczyciele kiedy zrozumiecie że nie jesteście jedyną wykształconą grupą po studiach wyższych w tym kraju!- zastanów się nad tym co mowisz/piszesz!
    Poza tym czytając wypowiedzi nauczycieli (nie tylko na tym forum) stwierdzam że jakiekolwek propozycje zmian od razu spotykają się z delikatnie to ujmując krytyką. Nic Wam nie odpowiada. Więc proszę dajcie swoje propozycje zmian- bo że zmiany muszą byc przeprowadzone to jest jasne... co do ilości godzin pracy, długości urlopów. ... to ze biadolić, narzekać i krytykować umiecie to juz wiem więc proszę dajcie swoje propozycje przynajmniej w tych dwóch tematach

  • do 48 abcd itd...(2012-10-11 10:36) Odpowiedz 00

    czy pięcioletni kurs pedagogiczny nazywasz studiami? Mam wrazenie, że mamy w naszym kraju lepiej wykształconych i mniej zadufanych w sobie ludzi

  • MJ12(2012-10-11 16:41) Odpowiedz 00

    Errata do poprzedniego wpisu - powinno być "nadliczbowe" a nie "ponadliczbowe"... Ech.

  • emerytka nauczycielka 68 lat(2012-10-11 12:02) Odpowiedz 00

    komu w kraju zalezy na obnizaniu prestizu edukacji ,ciagle nagonki na nauczycieli ,zamykanie szkol ,ktore za kilka lat bedziemy reaktywowac,PremierSuchocka juz zabrala nauczycielom co mozliwe, ona wielki prawnik pogwalcila prawa nabyte,ci nauczyciele zli z nieba nie spadli ,systematyczne obnizanie wymagan, soltysowe uczelnie,biurokracja zamiast efektywnej pracy to nie wina n-li ,to wina reform i kretynskich pomyslow

  • do klara(2012-10-11 13:11) Odpowiedz 00

    ja się nie przyłączę, lubię swoja parcę i akceptuję warunki zatrudnienia. Strajk w postaci złożenia wypowiedzenia proponje każdemu niezadowolonemu i narzekającemu na swoją pracę. A swoja drogą jak to możliwe, żeby 650 tysięcy ludzi nakonic do pracy wbrew sobie?

  • filologini(2012-10-11 11:45) Odpowiedz 00

    54 K - pisałam już o tym pod którymś z artykułów; wrócę tu - teraz zmykam z powrotem do szkoły, bo jak taki jeden zdążył wytropić - miałam duże okienko między lekcjami i zamiast zrobić manicure albo połazić po sklepach, siedzę jak ten maniak przed kompem i odpisuję w nadziei, że ktoś coś kiedyś zrozumie ...

  • Plb(2012-10-11 11:56) Odpowiedz 00

    Do filologini - a według Ciebie 58 dni pracujących urlopu to ile jest miesięcy ?

  • do 53 kolo(2012-10-11 11:20) Odpowiedz 00

    26: mam pomysł! z IP: 188.47.234.* (2012-10-10 20:05)

    zorganizujcie akcję protestacyjną, masowo zastrajkujcie. Jako formę strajku proponuję złożenie wypowiedzeń umowy o pracę jednego dnia np. 2 listopad o godzinie 13-stej

  • filologini(2012-10-11 11:51) Odpowiedz 00

    55 - jeszcze krótko - strajk nauczycieli nie jest rozwiązaniem ale jest bardzo ważny - zmusiłby wreszcie społeczeństwo oraz rządzących do zastanowienia się nad społeczną rolą i zadaniami nauczyciela, pomógłby niektórym zrozumieć, co w temacie edukacji jest ważne, a co nie; co natomiast musi się skończyć, ponieważ zdecydowanie prowadzi do nikąd, to wszelkie gierki i manipulacje opinią społeczną.

  • K(2012-10-11 11:15) Odpowiedz 00