statystyki

Zmiany w Karcie Nauczyciela: praca podczas przerw świątecznych i likwidacja dodatku wiejskiego

autor: Artur Radwan10.10.2012, 07:10; Aktualizacja: 10.10.2012, 08:52
MEN zaproponował, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych.

MEN zaproponował, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych.źródło: ShutterStock

Nauczyciele mają pracować w czasie przerw świątecznych, a dodatek wiejski zostanie zlikwidowany i włączony do pensji zasadniczej. To rządowe propozycje zmian w Karcie nauczyciela.

reklama


reklama


Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN) z oświatowymi związkami zawodowymi i przedstawicielami samorządów. Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji narodowej, zaproponował, aby zlikwidować dodatek wiejski i w zamian włączyć go do pensji zasadniczej. Gminy jednak będą musiały się z niego skrupulatnie rozliczać. Resort chce również, aby samorządy rozliczały się z zapewnienia średnich płac łącznie dla wszystkich stopni awansu, a nie jak obecnie na poszczególne z nich. W ten sposób uniknęłyby wypłacania wyrównań.

– To są jakieś półśrodki, a my chcemy rozmawiać o zmianie całego systemu płac nauczycieli. Wprowadzenie dla tych pracujących w małych miejscowościach dodatku do pensji zasadniczej doprowadzi do różnicy płacowej, a to jest w naszej ocenie niezgodne z konstytucją – twierdzi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Zastrzeżenia mają też sami samorządowcy.

– Proponowaliśmy włączenie dodatku wiejskiego do pensji zasadniczej, ale na pewno nie zgodzimy się na szczegółowe rozliczanie się z tych środków – dodaje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

MEN zaproponował również, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych. Wtedy, w ciągu roku przysługiwałoby im 47 dni urlopu wypoczynkowego. Samorządy domagały się, aby były one skrócone do 40 dni. Obecnie nauczyciele w zależności od roku szkolnego mają blisko dwa razy tyle dni wolnych. Oświatowe związki wskazują jednak, że z ich wyliczeń wynika, że jest ich znacznie mniej, bo 54.

– Nie liczymy dni przypadających w czasie przerw świątecznych, bo z przepisów nie wynika, że są one traktowane jak urlop wypoczynkowy – wylicza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP podkreśla, że dodatkowo dyrektor szkoły może skrócić urlop wypoczynkowy nauczycielowi o siedem dni.

– Gdyby nauczyciele w czasie przerw świątecznych przebywali w szkołach, nie byłoby problemu z zapewnieniem opieki dzieciom, których rodzice w tym czasie pracują – przekonuje Andrzej Porawski.

Wcześniej MEN zaproponował uszczelnienie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielom. Ma o tym decydować lekarz medycyny pracy, a nie lekarz pierwszego kontaktu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • klara(2012-10-11 12:19) Odpowiedz 00

    Do 60 z IP: 91.208.72.* (2012-10-11 12:06)
    Proponuję, żebyś zainicjował taką ogólnopolską akcję. Najlepiej zacznij od siebie, swojej rodziny, znajomych, kolegów z pracy w dniu 31 października. Jest szansa, że z tej iskry powstanie wielki płomień.

  • Julia(2012-10-11 15:18) Odpowiedz 00

    moge nie mieć urlopu w wakacje ,ale wtedy kiedy potrzebuję. A będąc nauczycielem jest to niemożliwe.

  • marla(2012-10-11 14:12) Odpowiedz 00

    Boże święty! Niech już nam wprowadzą te 26 dni urlopu, żeby te wszystkie szczekacze przestały ujadać! Mam tylko nadzieję, że wtedy wolne będę sobie mogła wziąć kiedy mi się spodoba, tak jak w każdym zawodzie. Co do pracy między świętami: u nas w gminie już dawno nauczyciele "odpracowują" czas międzyświąteczny (np poprzez wycieczki w soboty). Jeśli tego nie zrobią to przychodzą do pracy.

  • K(2012-10-11 10:40) Odpowiedz 00

    do 44. jeżeli określasz inne grupy zawodowe jako ROBOL- to nie dziw się że te inne grupy zawodowe Ciebie krytykują - pamietaj że ten ROBOL robi na Ciebie żebys mógł miec tyle wolnego.
    do 48. Nauczyciele kiedy zrozumiecie że nie jesteście jedyną wykształconą grupą po studiach wyższych w tym kraju!- zastanów się nad tym co mowisz/piszesz!
    Poza tym czytając wypowiedzi nauczycieli (nie tylko na tym forum) stwierdzam że jakiekolwek propozycje zmian od razu spotykają się z delikatnie to ujmując krytyką. Nic Wam nie odpowiada. Więc proszę dajcie swoje propozycje zmian- bo że zmiany muszą byc przeprowadzone to jest jasne... co do ilości godzin pracy, długości urlopów. ... to ze biadolić, narzekać i krytykować umiecie to juz wiem więc proszę dajcie swoje propozycje przynajmniej w tych dwóch tematach

  • do 57 filologini(2012-10-11 12:06) Odpowiedz 00

    możecie strajkować najlepiej w sposób zaproponowany w 26.

    jesli chodzi o zastanowienie się nad społeczną rolą i zadaniami nauczyciela to myśmy się już zastanowili. Czekamy na wasze zrozumienie.

  • mniej wkurzona niż: poprzednia(2012-10-11 16:21) Odpowiedz 00

    Do wkurzonej: Kobieto czy Ty znasz pracę nauczyciela naprawdę? Odpowiadamy za dzieci tak samo jak każda osoba w tym państwie,a śmiem stwierdzić,że nawet więcej,więc nie pisz bzdur,bo słabo się robi jak się to czyta.Zamień się ze mną na pracę w specjalnej to porozmawiamy wtedy o tym jak jest cudownie nie odpowiadać za nic...:)

  • klara(2012-10-11 14:34) Odpowiedz 00

    Do 62 z IP: 91.208.72.* (2012-10-11 13:11)
    Nikt Ci nie proponuje żadnego przyłączania się. Swoje genialne pomysły wdrażaj na sobie i swoich najbliższych.

  • MJ12(2012-10-11 16:40) Odpowiedz 00

    67: Plb z IP: 194.246.107.* (2012-10-11 15:27)
    I jeszcze jedna uwaga - cieszy mnie, że przyznajesz, choć nie wprost, że nauczyciele pracują ponad 40-godzin tygodniowo.

    Dla niezorientowanych w temacie tak dobrze jak Plb: dodatkowe godziny wypracowywane ponad pensum, to godziny ponadwymiarowe (płacone według innych, mniejszych stawek, niż godziny ponadliczbowe). Godziny ponadliczbowe zaś, to wszystkie godziny przepracowane ponad 40-godzinny tygodniowy wymiar pracy.

  • Plb(2012-10-11 15:27) Odpowiedz 00

    Julia.
    Nauczyciele nie biorą urlopu w ciągu roku ale często w tym celu biorą L4 i sobie radzą. A i kolegom i koleżankom jest lżej bo łapią godziny nadliczbowe i wszyscy jesteście szczęśliwi...

  • Mj12(2012-10-11 14:35) Odpowiedz 00

    do 50: do 48 abcd itd... z IP: 91.208.72.* (2012-10-11 10:36)
    Czy komentowanie w godzinach pracy artykułów w DGP wchodzi w skład Twoich obowiązków określonych przez zatrudniające Cię zakłady Synthos SA z Oświęcimia?

  • MJ12(2012-10-11 16:37) Odpowiedz 00

    67: Plb z IP: 194.246.107.* (2012-10-11 15:27)
    Jeżeli masz wiedzę o takich przypadkach, to ile z nich zgłosiłeś do ZUS? A jeśli tej wiedzy Ci brak, to należy to traktować li tylko w kategorii zwyczajnego pomówienia.

  • do 48 abcd itd...(2012-10-11 10:36) Odpowiedz 00

    czy pięcioletni kurs pedagogiczny nazywasz studiami? Mam wrazenie, że mamy w naszym kraju lepiej wykształconych i mniej zadufanych w sobie ludzi

  • emerytka nauczycielka 68 lat(2012-10-11 12:02) Odpowiedz 00

    komu w kraju zalezy na obnizaniu prestizu edukacji ,ciagle nagonki na nauczycieli ,zamykanie szkol ,ktore za kilka lat bedziemy reaktywowac,PremierSuchocka juz zabrala nauczycielom co mozliwe, ona wielki prawnik pogwalcila prawa nabyte,ci nauczyciele zli z nieba nie spadli ,systematyczne obnizanie wymagan, soltysowe uczelnie,biurokracja zamiast efektywnej pracy to nie wina n-li ,to wina reform i kretynskich pomyslow

  • filologini(2012-10-11 10:52) Odpowiedz 00

    49 MJ - zadziwiasz ... wydawałoby się, ze wiesz a tu powtarzasz coś, o czym wiesz, że nie jest prawdą. Dlaczego powtarzasz kłamstwo o 3 miesiącach urlopu wypoczynkowego? Pomyliłaś chyba z nauczycielem akademickim. Kim w takim razie jesteś? Czy aby na pewno pracownikiem naukowo-technicznym uczelni? Może sekretarką uczelnianą?
    Nie pamiętam, abym podczas ferii dysponowała pełnymi 2 tygodniami - zawsze kilka dni poświęcam na pracę szkolną - dodatkowe próby matur, dni otwarte, szkolenia.
    Rok szkolny kończy się po pierwszym lub drugim tygodniu lipca - prace przy naborze. Wakacje kończą się w połowie sierpnia.
    Przywileje ... Raz, w prawie 30-letniej karierze skorzystałam z półrocznego urlopu na poratowanie zdrowia - tarczyca, Hashimoto, wysiadające struny głosowe - musiałam i myślę, że odpracowałam ten przywilej z nawiązką pracując rzetelnie, wykształciwszy ogromną liczbę absolwentów.

    K - propozycje zmian? owszem, mamy ale z pewnością nie te polegające na tym, aby zapłacić nam mniej za więcej pracy; takie zmiany nie podniosą jakości edukacji w Polsce, wręcz przeciwnie.
    Nie biadolimy, nie narzekamy - to samo można przecież przypisać naszym oponentom, którzy porównując swoje warunki pracy niniejszym użalają się
    nad sobą.
    Aby zacząć rozmowę, należałoby do niej przystąpić z czystymi intencjami a takowych nie ma ani na szczeblu najwyższym, ani najczęściej po stronie rzucających się z kąśliwymi komentarzami na wszelkie pojawiające się w mediach treści nt nauczycieli.
    Cóż, zawód nauczyciela nie polega na staraniu się aby być lubianym, więc darujmy sobie wątek o popularności i zostawmy go gwiazdom pop oraz filmu.

  • kolo(2012-10-11 11:10) Odpowiedz 00

    Dokładnie z reguły lubiany przez wszytskich uczniów nauczyciel to kiepski nauczyciel. On jest o uczenia a nie lubienia. Co do reszty pozostaje chyba tylko strajk w matury ! Straszne ale albo się bedziemy bronić albo zostaniemy pariasami bez prawa do wypłaty

  • ELT(2012-12-09 08:45) Odpowiedz 00

    Urlopy w dowolnym terminie, już widzę szczęście dyrektora jak mu nauczyciele zaczną chodzić na urlopy w ciągu roku szk. a poza tym w innych zawodach do dni urlopu nie wlicza się sobót i niedziel, dlaczego jak się wylicza nauczycielom (80 dni jak wynika z tekstu) to z weekendami?

  • wredny N.(2012-10-25 21:13) Odpowiedz 00

    Proponuję wprowadzić szkoły a może nawet przedszkola 24-godzinne-czemu nie z internatem, gdzie rodzice będą mogli upchnąć swoje dzieci i nadal zarabiać swoje pieniądze. Nauczyciela wreszcie zaciągnie się do roboty a za pracę wypłaci jakieś ochłapy. To dopiero będzie radość. A jakie mądre i dobre dzieci będziemy mieli. A ile czasu będą mieli ci wszyscy wspaniali rodzice.
    Wrócą stare dobre czasy gdy nauczyciel zarabiał jałmużnę.
    Czy na pewno wiecie ile czasu spędzają już dzieci w szkole - lekcje, dodatkowe zajęcia, czekanie na wsi na gimbusy. A kto niby się nimi zajmuje? Same zostają?

  • .,.(2012-10-22 14:21) Odpowiedz 00

    96 Lucy 2 - wypowiedź osoby pokrzywdzonej przez los, Lucy - głupia kobieta wpadła na chwile ze swoją złośliwością

  • K(2012-10-11 11:15) Odpowiedz 00

    do filogini; Nie odpowiadaj wymijająco tylko podaj jedną, dwie prozycje zmian...

  • filologini(2012-10-11 11:51) Odpowiedz 00

    55 - jeszcze krótko - strajk nauczycieli nie jest rozwiązaniem ale jest bardzo ważny - zmusiłby wreszcie społeczeństwo oraz rządzących do zastanowienia się nad społeczną rolą i zadaniami nauczyciela, pomógłby niektórym zrozumieć, co w temacie edukacji jest ważne, a co nie; co natomiast musi się skończyć, ponieważ zdecydowanie prowadzi do nikąd, to wszelkie gierki i manipulacje opinią społeczną.