Zawód nauczycielski należy do zawodów sfeminizowanych, aż 81,5 proc. pracujących w tym zawodzie to kobiety.
Najstarszy zawodowo czynny nauczyciel w minionym roku szkolnym miał 89 lat, pracował w wymiarze jednej godziny tygodniowo w szkole muzycznej; najmłodsi nauczyciele mieli 19 lat - było ich troje. Średni wiek polskiej nauczycielki to 41,5 roku, nauczyciela - 42,9 roku. Porównując dane te z danymi z lat ubiegłych wynika, że średnia wieku nauczycieli nieznacznie, ale systematycznie rośnie.
W danych MEN za rok szkolny 2011/2012 (w przeliczeniu na etaty, gdyż jeden nauczyciel może pracować w różnych typach szkół) wynika, że najwięcej nauczycieli uczy w szkołach podstawowych - 173 tys. W szkołach ponadgimnazjalnych (łącznie ze szkołami artystycznymi) uczy 121 tys. nauczycieli, w gimnazjach - 106 tys. nauczycieli. W przedszkolach pracuje 78,9 tys. nauczycieli. Dane te obejmują tylko nauczycieli realizujących obowiązkowe zajęcia dydaktyczne, bez psychologów, pedagogów, logopedów i bibliotekarzy.
Część nauczycieli jest zatrudniona poza szkołami i przedszkolami. W systemie oświaty są jeszcze m.in. placówki oświatowo-wychowawcze, placówki kształcenia nauczycieli, placówki doskonalenia nauczycieli.
Łącznie wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach publicznych i niepublicznych oraz w centrach kształcenia ustawicznego, okręgowych komisjach egzaminacyjnych, kuratoriach oświaty na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w minionym roku szkolnym było 668 tys. osób.
Najwięcej nauczycieli, blisko połowa - 49 proc. osiągnęła najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. 27 proc. osiągnęło stopień nauczyciela mianowanego, 18 proc. - nauczyciela kontraktowego. 6 proc. nauczycieli to stażyści.
97,8 proc. nauczycieli ma wykształcenie wyższe; 91,5 proc. ma dyplom ukończenia studiów magisterskich, 0,8 proc. - ma stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, 5,45 proc. - ma dyplom ukończenia studiów zawodowych lub dyplom ukończenia studiów I stopnia.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
Komentarze(17)
Pokaż:
KN obejmuje również zatrudnionych w ośrodkach wychowawczo - opiekuńczych, poradniach psychologicznych, pedagogicznych i podobno kuratoriach i nie tylko. Można zatem nie być nauczycielem a być nim... Bibliotekarka z biblioteki szkolnej to nauczyciel a bibiotekarka z wypozyczalni miejsckiej nauczycielem nie jest.
No to ilu jest nauczycieli? Nauczycieli podkreślam a nie osób objętych KN?
A Ty pracowałaś dzisiaj? Wątpię. Kto tu jest leniem śmierdzącym? Może odsuń się od klawiatury, bo czuć od Ciebie leniem na setki kilometrów i nie wyzywaj innych w tak prymitywny sposób, bo dajesz tylko świadectwo swojego c-h-a-m-s-t-w-a. Może Ty pijana jesteś? Lepiej wyłącz komputer do czasu, kiedy wytrzeźwiejesz.
Nie wiem, jak Ty swoje dzieci 'chowasz' kiedy tu serwujesz takie odzywki, ale ja zawsze byłam w domu uczona szacunku do nauczyciela.
A teraz jestem ciekawa, ilu i komu z komentujących sprawił przyjemność i satysfakcję post ccc.
Dziękuję za uwagę ...
Znam dobrego ortopedę, chcesz namiary?