statystyki

Gminy zmuszają szkoły do oszczędzania

autor: Artur Radwan03.04.2012, 07:21; Aktualizacja: 03.04.2012, 09:09

Samorządy wydają zarządzenia, w których określają, jak dyrektorzy powinni optymalnie zorganizować nowy rok szkolny. Nauczycielskie związki uważają, że to niezgodne z prawem.

Reklama


Reklama


Szefowie placówek oświatowych w tym miesiącu muszą opracować plan zajęć na nowy rok szkolny. Służy do tego tzw. arkusz organizacyjny. Z kolei gminy do końca maja muszą go zatwierdzić. W efekcie, jeśli np. dyrektor szkoły będzie chciał zwiększyć liczbę etatów dla nauczycieli, będzie musiał na to uzyskać zgodę organu prowadzącego, czyli najczęściej gminy. Te jednak wymagają od nich szukania oszczędności.

Dlatego większość samorządów zanim otrzyma taki arkusz, organizuje spotkania z dyrektorami lub też wydaje im stosowne wytyczne w postaci zarządzeń.

Do końca maja gminy muszą zatwierdzić arkusze organizacyjne pracy szkół

Na przykład burmistrz Biłgoraja przesłał do konsultacji projekt zarządzenia, w którym zaleca, aby na jego terenie w gimnazjach było tylko sześć oddziałów. To aż o połowę mniej niż w szkołach podstawowych.

– Zakładam, że część szóstoklasistów będzie ubiegała się o przyjęcie do gimnazjów np. w Zamościu – mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.

Oświatowe związki zawodowe uważają, że tego typu działania to nic innego jak szukanie oszczędności.

– Będziemy skarżyć tę uchwałę do wojewody, a następnie do sądu, bo nie można zmuszać dyrektorów szkół do takich działań – mówi Andrzej Antolak, z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Jego zdaniem takie działanie prowadzi tylko do tego, że klasy będą przepełnione, a część nauczycieli zostanie zwolniona.

W statutach szkół określone są maksymalne liczby uczniów w oddziałach. Dlatego skandaliczne jest zachowanie samorządu, który ingeruje w politykę dyrektora szkoły – dodaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Zaznacza, że prowadzenie zajęć w przepełnionych klasach może odbić się przede wszystkim na jakości kształcenia.

Samorządy mają też sposoby na obejście przepisów Karty nauczyciela, które są dla nich niekorzystne.

– Tworzymy spółkę, która przejmie wszystkie przedszkola i żłobki. A to sprawi, że w przedszkolach będziemy mogli zatrudniać na podstawie kodeksu pracy, a nie karty – mówi Janusz Rosłan.

Również inne miasta podejmują próby przekształcenia przedszkoli samorządowych w placówki niepubliczne. Na przykład w Radomiu takie plany były wobec 17 jednostek.

– Chcieliśmy, aby pracownicy przedszkoli przejęli te placówki, ale nie znaleźli się wśród nich chętni. Dodatkowo związki zawodowe protestowały, więc na razie się z tego planu wycofaliśmy – mówi Katarzyna Piechota-Kaim z Urzędu Miasta w Radomiu.

Prawnicy nie mają jednak wątpliwości, że takie działanie jest zgodne z prawem.

– Jeśli nie ma żadnych uchybień proceduralnych, to samorząd może przekształcić przedszkola publiczne w niepubliczne – mówi Andrzej Tokarski, dyrektor wydziału prawnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zibi(2012-04-03 21:17) Odpowiedz 00

  Niech Pan Broniasz nie piepszy, że to może odbić się na jakości nauczania. Obecnie w zdecydowanej większości szkół ta jakość jest ŻENUJĄCA bez względu ilu uczniów jest w klasie. Jakość zależy od nauczyciela. A TYCH Z POWOŁANIA JEST JAK NA LEKARSTWO!!!

 • rodzic(2012-04-03 23:14) Odpowiedz 00

  Bez korepetycji trudno zdać maturę. Za co tym nauczycielom płacą.

 • ixi(2012-04-04 16:55) Odpowiedz 00

  @zibi
  Tylko ten uczen musi chciec sie nauczyc a z tym kiepsko bywa. Pozatym uczen ma prawa zadnych obowiazkow.

 • sasda(2012-04-04 23:21) Odpowiedz 00

  rodzic a jak motywujesz swoje dziecko do pracy? jeśli ty masz w dupie jego i jego wykształcenie to nie oczekuj od nauczycieli, że zdzialają cuda, zwłaszcza jeśli wieszasz na nauczycielach psy

 • Elka(2012-04-18 20:15) Odpowiedz 00

  Rodzic przypomina sobie zazwyczaj o szkole kiedy zbliżają się egzaminy gimnazjalne albo matura , a w szczególności kiedy pójdą słabo albo kiedy trudno im się przyznać, iż dziecko cały czas słabo się uczyło. Jak taka pani biznes omen przyzna sie przed koleżankami ,że ma syna głąba.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama