statystyki

Wracają dawne licea. Będzie dużo wkuwania

autor: Klara Klinger01.02.2018, 07:58; Aktualizacja: 01.02.2018, 08:57
Zwiększa się również obowiązkowa liczba godzin nauki przedmiotów ścisłych i wraca obowiązkowa lista lektur: uczniowie będą musieli przeczytać rocznie ok. 10 pozycji wskazanych przez resort edukacji

Zwiększa się również obowiązkowa liczba godzin nauki przedmiotów ścisłych i wraca obowiązkowa lista lektur: uczniowie będą musieli przeczytać rocznie ok. 10 pozycji wskazanych przez resort edukacjiźródło: ShutterStock

Przeładowany materiał, nastawienie na naukę na pamięć, dwa razy więcej historii niż obecnie – witaj szkoło z lat 90. Eksperci: MEN nie zna realiów szkoły i możliwości uczniów.

Minister edukacji Anna Zalewska podpisała podstawę programową, czyli rozkład jazdy dla nowego czteroletniego liceum. Jak się okazuje, pełno w niej paradoksów.

Brak odpowiedniej edukacji o Holokauście, wycięcie z listy lektur Jana Pawła II, błędna nauka o rzezi wołyńskiej czy zbyt słabe podkreślenie roli rodziny w życiu – to tylko niektóre z uwag zgłaszanych podczas konsultacji nowej podstawy, która zacznie obowiązywać w liceach od września 2019 r. Część została przyjęta, ale nie wszystkie.

Muzeum w Auschwitz wprost zarzuciło resortowi edukacji, że w konsekwencji zmian nowy plan lekcji historii może doprowadzić do utrwalania fałszywych oskarżeń Polski i Polaków o udział w zbrodniach popełnionych na Żydach. O co chodzi? Zdaniem dyrekcji muzeum zaproponowany w podstawie programowej sposób prezentacji zagłady Żydów jest kalką z okresu PRL, w którym Holokaust był traktowany jako jedno z wielu wydarzeń II wojny światowej, bez wskazania na jego europejski wymiar i podkreślenia odpowiedzialności III Rzeszy.

To zaś utrudnia zrozumienie jego przyczyn. W podstawie nie ma np. nic na temat roli nazistowskiego antysemityzmu i prześladowania Żydów w Niemczech przed wojną. MEN przekonuje, że uwagi uwzględniło, w praktyce jednak tylko dopisało obóz w Auschwitz jako przykład miejsca, gdzie dokonywano zbrodni wojennych i do którego powinni wybrać się uczniowie. Holokaust nie pojawia się też jako temat na języku polskim, co było do tej pory uwzględnione przy wyborze lektur.

Z kolei Stowarzyszenie Polonistów akcentuje brak w wykazie lektur utworów Jana Pawła II. Mimo uwag na listę nie wróciły. Sama liczba książek wskazanych do przeczytania została minimalnie skrócona: rozprawa Andrzeja Frycza Modrzewskiego „O poprawie Rzeczypospolitej” została przeniesiona z listy obowiązkowych lektur na uzupełniającą. Uwzględniono natomiast prośbę Solidarności, która zabiegała, aby przy omawianiu konfliktu polsko-ukraińskiego wpisać termin „ludobójstwo”, ponieważ taki charakter miały działania OUN/UPA wobec Polaków. A także domagała się dopisania obławy augustowskiej do edukacji historycznej. Obie rzeczy znalazły się w programie.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • Sonia(2018-02-01 13:48) Zgłoś naruszenie 5512

    Dalej kopcie nauczycieli,najpierw zwariuja wasze dzieci później nauczyciele od tych reform.Podoba wam sie ta dobra zmiana?

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-02-01 14:08) Zgłoś naruszenie 399

    Z perspektywy czasu: dawne LO z dawną maturą to była wspaniała szkoła. I gdybym mógł cofnąć się w czasie... za żadne skarby nie chciałbym do niej wrócić. A gdybym wrócił, uczyłbym się tylko tego, co mi potem było potrzebne. Resztę zaliczając na mierny. Kiedy pomyślę o rzeczach, które jako młody człowiek powinienem był robić (grać w piłkę, trenować ukochaną siatkówkę, myśleć o niczym, uganiać się za dziewczętami), a których nie miałem czasu zrobić, wyć mi się chce. Nie warto było się aż tak starać. Nie warto było się tyle uczyć. Żadne wynagrodzenie osiągane w wieku średnim, nie odda młodych lat.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • www24pl(2018-02-01 13:24) Zgłoś naruszenie 2413

    Wkuć to można głupawe przedmioty humanoidalne, np, WOS, historię. Matematykę, fizykę, chemię, jnformatykę, nawet geografię - trzeba rozumieć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Em(2018-02-01 14:20) Zgłoś naruszenie 2216

    Ta cała reforma!!!!!jest jedną wielką porażka,sama jestem nauczycielem i mam dziecko w" eksperymentalnej"7 klasie, to masakra,.dziecko non stop siedzi i się uczy do 22.00 doszło aż 10 godzintygodniowo, razem z religia i wdz mają 36 godzin tygodniowo a etat to 40 godzin, oprócz tego przecież trzeba odrobić lekcje i nauczyć się.!!pytam się kiedy i jak długo tak można wytrzymać? To prześladowanie jest demitywujace,ponieważ kto chce mieć jako takie wyniki musi codziennie solidnie uczyć się, a kogo to zniechęci to ma poprawki,i nie ma motywacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ifa(2018-02-01 13:47) Zgłoś naruszenie 207

    A gdzie zaawansowana obsługa fejsbooka, bo nie zauważyłem aby ją realizowano w nowej podstawie programowej, a to zuboży intelektualnie młodzież.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kuba(2018-02-01 12:29) Zgłoś naruszenie 173

    nie no - wstecz nie. Cofnijmy się do przodu ;-)

    Odpowiedz
  • uczeń(2018-02-01 11:26) Zgłoś naruszenie 1613

    Chyba nie cofniemy się o 20 lat wstecz?... 4 lata wycięte z życiorysu - nie chciałbym zafundowc takiej "dobrej zmiany" moim dzieciom...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • kontra(2018-02-02 05:54) Zgłoś naruszenie 1616

    Prawidłowo .Nie będą mieli czasu na rozrabianie,mniej na dyskoteki i narkotyki no bo będą musieli się uczyć ,będzie przesiew i tylko zdolni i pracowici będą dostawali się na studia

    Odpowiedz
  • wjw(2018-02-01 16:30) Zgłoś naruszenie 157

    Wraca jezuicka metoda paznokciowa nauczania ?

    Odpowiedz
  • o(2018-02-01 09:36) Zgłoś naruszenie 1217

    i lepsza wiedza

    Odpowiedz
  • Z.O.(2018-02-03 10:23) Zgłoś naruszenie 90

    To tak jak w podstawówkach. Pomysł dobry. Program realizacji fatalny. Skutek porażka.

    Odpowiedz
  • br(2018-02-02 13:34) Zgłoś naruszenie 86

    w gimnazjach zkwidowano geografie, dzis podstawowych wiadomosci nie posiadaja, posluchajcie poobserwujcie,odpowiedzi w wywiadach ulicznych ,konkursach,testach itd

    Odpowiedz
  • otto(2018-02-01 15:02) Zgłoś naruszenie 69

    Sam Morawiecki tej durnej zmianie nie zapobieże.

    Odpowiedz
  • v(2018-02-06 14:45) Zgłoś naruszenie 36

    młodzież jest coraz głupsza i żadna reforma tego nie zmieni, to że 30% zalicza i daje maturę to kpina.

    Odpowiedz