statystyki

Egzamin adwokacki 2013: Do marcowych egzaminów mogą przystąpić nie tylko aplikanci

autor: Monika Kuś03.01.2013, 08:00; Aktualizacja: 03.01.2013, 11:50
Aplikant

Aplikantźródło: ShutterStock

W marcu osoby zainteresowane będą mogły podchodzić do adwokackiego egzaminu - wyznaczony przez Ministerstwo Sprawiedliwości termin dotyczy aplikantów, którzy są objęci ustawowym trzyletnim szkoleniem aplikanckim i skończyli naukę w grudniu 2012r. Kto jeszcze oprócz aplikantów adwokackich może zdawać egzamin?

Reklama


Reklama


Kto może podchodzić do egzaminu

Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 78 ust. 8 i art. 78a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) wyznaczył termin egzaminu adwokackiego dla osób, które odbyły aplikację adwokacką i otrzymały zaświadczenie o jej odbyciu oraz dla osób, o których mowa w art. 66 ust. 2 ustawy - Prawo o adwokaturze, tj.:

1. doktorów nauk prawnych,

2. osób, które przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu zatrudnione były na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora,

3. osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 10 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy - Prawo o adwokaturze, lub kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej,

4. osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 10 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów,

5. osób, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny,

6. osób, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,

Terminy egzaminów:

19 marca 2013 r. godz. 10.00 - część pierwsza,

20 marca 2013 r. godz. 10.00 - część druga,

21 marca 2013 r. godz. 10.00 - część trzecia,

22 marca 2013 r. godz. 10.00 - część czwarta i piąta.

Do kiedy zgłaszać podania

Osoby zainteresowane spróbowaniem swoich sił podczas egzaminu mają jeszcze trochę czasu na złożenie podań – ostateczne terminy upływają bowiem w lutym.

• Aplikanci radcowscy: mogą zgłaszać podania do dnia 26 lutego 2013 r.

• Pozostali dopuszczeni do egzaminu: mają czas do 2 lutego 2013 r. W tym wypadku termin, chociaż wypada w sobotę - dzień równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy - nie podlega wydłużeniu do dnia 4 lutego 2013 r. Do terminu tego, jako terminu prawa materialnego, nie ma zastosowania art. 57 § 4 k.p.a.

Opłaty

Opłata egzaminacyjna wynosi 1.280 zł (słownie: jeden tysiąc dwieście osiemdziesiąt złotych, zero groszy).

Opłatę należy wpłacić na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 - 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim o nr 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za egzamin adwokacki".

Do wniosku o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego należy dołączyć:

I. w przypadku osób, które odbyły aplikację adwokacką:

1. zaświadczenie o odbyciu aplikacji adwokackiej,
2. oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin adwokacki.

II. w przypadku osób, o których mowa w art. 66 ust. 2 ustawy - Prawo o adwokaturze:

1. kwestionariusz osobowy,

2. życiorys,

3. oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin adwokacki,

4. 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych,

5. kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w zależności od przesłanek uprawniających do przystąpienia do egzaminu:

6. dokument zaświadczający uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych,

7. dokumenty zaświadczające co najmniej 5-letni okres zatrudnienia, o którym mowa w art. 66 ust. 2 pkt 2, na stanowiskach referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora,

8. dokumenty zaświadczające co najmniej 5-letni okres zatrudnienia lub wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego na podstawie umów cywilnoprawnych w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy - Prawo o adwokaturze, lub kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych,

9. dokumenty zaświadczające co najmniej 5-letni okres zatrudnienia w urzędach organów władzy publicznej i wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, w tym zaświadczenie kierownika urzędu,

10. dokumenty zaświadczające o zdaniu egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego lub notarialnego,

11. dokumenty potwierdzające zatrudnienie na stanowisku radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Lektury

Spis obowiązujących lektur został podany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie ms.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • xXx(2013-01-03 10:59) Odpowiedz 00

  Obowiązkowych lektur? To znów muszę czytać "Pana Tadeusza"?

 • czy kiedyś dogonimy reszte?(2013-01-03 13:50) Odpowiedz 00

  A powinno być:każdy kto ma dyplom uczelni wyzszej.Bez zadnych przywilejow i zwolnien z egzaminow dla kadry akademickiej.

  Czyli wedlug wytycznych europejskich,swiatowych korporacji prawniczych.

  Bo jaka jest roznica w tym,ze absolwent studiow zdaje egzamin zawodowy i by osiagnac prawo wykonywania zawodu ma odpracowac x lat z sytuacja taka,ze absolwent studiow ma najpierw odpracowac x lat by podejsc w ogole do egzaminu zawodowego?

  Czas jest identyczny.Kompetencje tez.zmienia sie tylko tytul.

  I czy Minister wreszcie zdereguluje te niesprawiedliwosci?

 • wytyczne europejskie(2013-01-03 14:04) Odpowiedz 00

  dyplom na terenie UE oznacza uzyskanie absolutorium (czyli zdanie WYTYCZONYCH W USTAWIE SCISLE OKRESLONYCH EGZAMINOW)i zdanie egzaminu magisterskiego (nie mylic z pisaniem pracy magisterskiej).Zakres ksztalcenia wyznaczaja w innych panstwach korporacje prawnicze,a nie UCZELNIE,czesc wykladow jest finansowana przez panstwo.Zajecia moga prowadzic tylko licencjonowani wykladowcy o nieposzlakowanej opinii.

  prawo wykonywania zawodu daje wpis na liste samorzadu zawodowego

  tytul adwokata,notariusza itd uzyskuje sie wylacznie po zdaniu 1 egzaminu panstwowego.

  wolny zawod oznacza zdanie egzaminu zawodowego plus niezbedna praktyka zawodowa (nie dluizsza jednak niz 1,5 roku).

  Do przystapienia egzaminu zawodowego nie ma zadnych ograniczen i wymogow,procz dyplomu uczelni

 • wymóg podstawowy(2013-01-03 14:10) Odpowiedz 00

  dodatkowo osoba z tytulem adwokata,rzadko radcy bo zawod ten nie wystepuje w innych panstwach nie ma prawa pracowac nigdzie poza kancelaria,w tym nie ma prawa pracowac na uczelniach wyzszych ze wzgledu na niezaleznosc zawodowa.

 • Hirek(2013-01-03 18:59) Odpowiedz 00

  piszesz świadome kłamstwa czy usprawiedliwiasz własne nieuctwo?

 • lifelock(2013-01-03 22:23) Odpowiedz 00

  Każdy powinien sobie ustanowić pełnomocnika/obrońce jakiego chce na własną odpowiedzialność i ryzyko ewentualnej przegranej...do wykroczeń policjanta, w administracji urzędnika. Nie może być tak, aby jakiś przepis narzucał mi to, że mam brać adwokata pod przymusem. Sędziowie czy prokuratorzy ok, niech będą to ludzie po prawie z jakąś aplikacją czy Bóg wie z czym, ale to kogo biorę na rozprawę to moja indywidualna sprawa i moje ryzyko, chyba wiem czy kolega zna się na tym w czym chce aby mnie reprezentował Nie?!

 • Adam(2013-01-03 23:50) Odpowiedz 00

  Ludzie, każdy wpis zieje zazdrością, że ktoś się dostał na aplikacje i je skończył.
  Przysiąść fałdów i można się dostać, na prawdę, kto się przyłoży na aplikację się dostanie.Nie czekać na mannę z nieba. To duża harówka, szczególnie wtedy gdy trzeba opłacić aplikację samemu, rodzice nie pomogą. A czasem, jak w moim przypadku, trzeba utrzymać rodzinę.Życzę powodzenia.

 • jak to rozumieć(2013-01-04 10:17) Odpowiedz 00

  Co to konkretnie znaczy:
  "były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów" ???

  Czy tłumacząc ten przepis na polski - ktoś pracujący jako prawnik w urzędzie może zdawać ten egzamin?

 • .(2013-01-10 21:20) Odpowiedz 00

  Żalą się tylko leniuchy, którym wiecznie i tak będzie za trudno.
  Dzisiejszy system edukacji oparty na tym by zdobyć studenta i dostać za niego kasę a nie go nauczyć jest żenujący. Ludzie po studiach nie potrafią napisać zdania bez błędu. Jak ktoś kiedyś powiedział, łatwiej rządzi się niewykształconym i chyba do tego to zmierza.

 • Anna(2013-01-15 09:07) Odpowiedz 00

  Nie rozumiem, to Rząd zabrania się uczyć? No niezła wymówka.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama