Pakiet onkologiczny to największa zmiana jaka wejdzie w życie w 2015 r. w polskiej służbie zdrowia, ale nie jedyna. Zobacz, co czeka pacjentów w 2015 r.
1 Pakiet onkologiczny ma rozwiązać problemy chorych na raka. Zbyt długie oczekiwanie na diagnostykę oraz brak koordynacji w zakresie tej diagnostyki powodują znaczne komplikacje dla pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Przeżywalność pacjentów onkologicznych jest uzależniona przede wszystkim od możliwie wczesnego wykrycia raka w jak najwcześniejszym jego stadium. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza pakiet: 1. Wyodrębnienie pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Stworzona będzie odrębna lista pacjentów onkologicznych. Czas oczekiwania pozostałych pacjentów na świadczenia specjalistyczne nie zostanie wydłużony, ponieważ projektowane zmiany odbywać będą się tylko w grupie pacjentów onkologicznych. Nastąpi przesunięcie ciężaru opieki zdrowotnej z lekarzy specjalistów i hospitalizacji na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. 2. Wprowadzenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Taką kartę otrzymać może każdy pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu złośliwego. Dzięki karcie wszystkie informacje o przebiegu leczenia będą dostępne w jednym miejscu, a wgląd do nich będą mieli wszyscy lekarze zaangażowani w proces diagnostyki i leczenia. Karta będzie własnością pacjenta, a zawarte w niej informacje będą dokumentować cały proces leczenia, aż do momentu powrotu do lekarza POZ po zakończeniu leczenia.3. Zwiększenie roli lekarza pierwszego kontaktu w leczeniu pacjentów nowotworowych. Lekarz POZ-u określi, czy konieczna jest wizyta u specjalisty oraz zleci wykonanie niezbędnych badań w ramach diagnostyki podstawowej. W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego – skieruje pacjenta do onkologa lub innego lekarza specjalisty, np. pulmonologa. Kartę będzie wydawał lekarz POZ, jeżeli określony dla niego indywidualny wskaźnik rozpoznawania nowotworów będzie nie niższy, niż minimalny wskaźnik rozpoznawalności nowotworów. Wskaźnik zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Kartę dla pacjentów z nowotworem złośliwym będą mogli wydawać również lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub w szpitalu.4. Cała diagnostyka, zarówno podstawowa (czyli potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu złośliwego), jak i pogłębiona (określenie stopnia zaawansowania nowotworu) może być wykonywana w jednym podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), natomiast za leczenie będzie odpowiedzialny inny podmiot leczniczy lub konsorcjum podmiotów. Może być również pełna integracja diagnostyki oraz leczenia w ramach jednego podmiotu leczniczego. Modele te umożliwiają wybranie wariantu najbardziej odpowiadającego pacjentowi i zlokalizowanego „bliżej domu”.
ShutterStock
2 W październiku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich. Wydłużyło ono czas, na jaki może być przez lekarza dokonana preskrypcja leków - z 90 do 360 dni. Lekarz może wypisać jednorazowo do 12 recept na następujące po sobie okresy nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania. Na jednej recepcie - w myśl nowego rozporządzenia - lekarz nie może przepisać leku na więcej niż na 4 miesiące (120 dni) stosowania.
ShutterStock
3 Od 1 stycznia 2015 r. do specjalistów w dziedzinie okulistyki i dermatologii trzeba mieć skierowanie >>>. Wymóg wprowadziła nowelizacja z 22 lipca 2014 r. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1138). Zmiana jest wprowadzana przez resort zdrowia w ramach pakietu kolejkowego, który ma skrócić czas oczekiwania chorych na leczenie i poprawić dostęp do specjalistów.
ShutterStock
4 Likwidacja "katarkowego" i premia dla lekarzy, którzy skierują na badania >>>. Od 2015 r. lekarze otrzymają wyższą stawkę bazową i będą mieć obowiązek składania sprawozdań kwartalnych. W drugim kwartale 2015 r. będą już dwie stawki – bazowa i druga wyższa dla lekarzy, którzy będą informować, jakie badania diagnostyczne wykonali konkretnym pacjentom. Natomiast w III kwartale 2015 r. będą już trzy stawki – dojdzie wyższe finansowanie dla tych świadczeniodawców, którzy średnio wykonają więcej badań, niż oczekuje resort . Wreszcie w IV kwartale dojdzie jeszcze czwarta – najwyższa – stawka dla 50 proc. lekarzy, którzy wykonali najwięcej takich badań. Od 2016 r. wszyscy medycy będą musieli zdawać sprawę z badań, które robią dla każdego pacjenta.
ShutterStock
5 Ministerstwo zdrowia pracuje również nad wprowadzeniem Karty uprawnień i obowiązkowej książeczki zdrowia. Zgodnie z nią dziecko będzie przebywać z opiekunem w szpitalu, rodzice mogą być obecni przy każdym badaniu, ale młody pacjent będzie miał prawo zostać sam z lekarzem, zaś personel medyczny musi, tak samo jak dorosłemu, wytłumaczyć, jak przebiega terapia – to niektóre z istniejących już praw dzieci przebywających w szpitalach. Sęk w tym, że często nie są one przestrzegane. Dlatego powstaje Karta Praw Dziecka Pacjenta. Zawiera 13 punktów i przede wszystkim w formie plakatów trafi do szpitali. Dokument powstał przy współpracy rzecznika praw dziecka, rzecznika praw pacjenta, Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Resort zdrowia przygotował przepisy wprowadzające jej obowiązkowe posiadanie. W książeczce – tak jak już to było – lekarze będą musieli dokumentować podstawowe świadczenia medyczne. Przestała ona być obligatoryjnym dokumentem w 2002 r. W efekcie w niektórych placówkach w ogóle jej nie stosowano. A pozostałe używały różnych, niekompatyblinych ze sobą druków i systemów. Resort zdrowia przygotował przepisy wprowadzające jej obowiązkowe posiadanie. W książeczce – tak jak już to było – lekarze będą musieli dokumentować podstawowe świadczenia medyczne. Przestała ona być obligatoryjnym dokumentem w 2002 r. W efekcie w niektórych placówkach w ogóle jej nie stosowano. A pozostałe używały różnych, niekompatyblinych ze sobą druków i systemów. Resort zdrowia przygotował także przepisy wprowadzające jej obowiązkowe posiadanie. W książeczce – tak jak już to było – lekarze będą musieli dokumentować podstawowe świadczenia medyczne. Przestała ona być obligatoryjnym dokumentem w 2002 r. W efekcie w niektórych placówkach w ogóle jej nie stosowano. A pozostałe używały różnych, niekompatyblinych ze sobą druków i systemów.
ShutterStock
6 Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach. Jej zdaniem, będzie to możliwe, jeśli zwiększy się liczba lekarzy. Zapewniła, że zostały na to znalezione dodatkowe pieniądze w budżecie państwa. Dlatego też od 2015 roku rząd sfinansuje specjalizację lekarzy w ramach rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015. Powiedziała, że jest ich około 3,5 tysiąca.
PAP / Jacek Turczyk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję