Ujawnienie przez pacjenta informacji o tym, czy jest przeciwko czemuś zaszczepiony, jest de facto podaniem określonych danych osobowych na swój temat. W związku z tym musi się odbywać albo za dobrowolną zgodną zainteresowanego, albo w oparciu o obowiązek wynikający z przepisów.
W opisywanym przez naszego czytelnika przypadku poradnia zajmująca się chirurgią stomatologiczną sugeruje, że podanie danych o szczepieniu przeciwko WZW typu B jest obowiązkowe. Gdyby tak było, musiałaby więc istnieć podstawa prawna obligująca pacjenta do wykonania wspomnianego szczepienia oraz ujawnienia dentyście tej informacji. Tymczasem takich przepisów nie ma.
– W świetle prawa za niedopuszczalne uznać należy uzależnianie przez lekarza dentystę wykonania zabiegu związanego z naruszeniem ciągłości tkanek od wcześniejszego przeprowadzenia szczepienia przeciw WZW typu B – stwierdza dr n. prawnych Daria Wierzbińska, wspólnik w Kancelarii Prawnej „Świeca i Wspólnicy” sp.k. – Zgodnie z programem szczepień ochronnych na rok 2016 szczepienie to jest jedynie zalecane dla osób poddających się zabiegom – dodaje nasza rozmówczyni.