statystyki

Leczenie szpitalne nadal nieopłacalne, a zapowiadana reforma nie poprawi finansów

autor: Aleksandra Kurowska09.11.2016, 09:10; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:26
Ponad jedna trzecia publicznych szpitali zamknęła zeszły rok z ujemnym wynikiem finansowym.

Ponad jedna trzecia publicznych szpitali zamknęła zeszły rok z ujemnym wynikiem finansowym.źródło: ShutterStock

Na poziomie procedur publiczne placówki, mimo wzrostu finansowania, są wciąż nierentowne. Propozycje resortu zdrowia, m.in. w zakresie sieci szpitali i ich rocznego budżetowania, niekoniecznie poprawią sytuację.

Na poziomie procedur szpitale wygenerowały stratę 5,5 proc. w 2015 r. – wynika z nowego raportu firmy Magellan. Po raz kolejny przeanalizowała ona wyniki finansowe samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Raport dotyczy tylko szpitali samorządowych, klinicznych oraz resortowych.

Do tego, by placówki się bilansowały, brakuje ok. 2 mld zł. Mimo to, dzięki m.in. restrukturyzacjom, odliczeniom kosztów amortyzacji i ograniczaniu nadwykonań (czyli świadczeń realizowanych ponad wartość umowy z NFZ), rok 2015 był dla placówek dość stabilny. Jak poinformował Zbigniew Wiatr, dyrektor ds. rozwoju w Magellanie, w minionym roku 63 proc. osiągnęło dodatni wynik netto. Ale średnia rentowność procedur szpitali znacząco się obniżyła i jednostki w słabszej kondycji finansowej generują coraz większe straty na procedurach, pogarszając wyniki całego sektora. – W 2015 r. dynamika wzrostu nakładów na szpitale wyniosła 7,3 proc., ale nie przyniosło to poprawy wyników, mimo deflacji w gospodarce. Presja płacowa, potrzeby inwestycyjne, inflacja medyczna skonsumowały ten wzrost – tłumaczy Zbigniew Wiatr. Przy tym według analityków Magellana w kolejnych latach wzrost nakładów na leczenie szpitalne może być podobnie wysoki i wynosić ok. 7 proc., ale tempo wzrostu kosztów będzie nadal im towarzyszyć. – W 2016 i 2017 r. nie należy się spodziewać poprawy kondycji finansowej szpitali.

– Realna poprawa ich sytuacji finansowej może się pojawić po 2018 r., po reformie ochrony zdrowia – uważa przedstawiciel Magellana.

Wzrost nakładów i kosztów


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane