statystyki

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej: Szpitale zaniepokojone wycięciem nadwykonań

autor: Aleksandra Kurowska28.09.2016, 07:10; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:42
szpital lekarz

Eksperci zwracają uwagę, że nowe podmioty nie będą mogły szybko wejść do systemu.źródło: ShutterStock

Interesujący kierunek, ale brak szczegółów dotyczących m.in. zabezpieczenia jakości świadczeń – tak eksperci i placówki medyczne komentują rządowy projekt dotyczący utworzenia tzw. sieci szpitali.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, o której pisaliśmy wczoraj, szpitale w zależności od wielkości i specjalizacji już w przyszłym roku zostaną podzielne na kilka grup. Równocześnie zmieni się system ich finansowania – większość ma dostać ryczałt, a tylko 15 proc. pieniędzy z NFZ będzie rozdzielana w konkursach i rozliczana według liczby wykonanych świadczeń. Eksperci co do zasady chwalą pomysł, bo jak twierdzą obecny system był chaotyczny i w efekcie szkodliwy dla pacjentów.

– Zawsze byliśmy za tym, żeby było wiadomo, za co dany szpital odpowiada – podkreśla mecenas Dobrawa Biadun z Lewiatana. Jej zdaniem resort zdrowia musi jeszcze określić zakres świadczeń, które na poszczególnych poziomach muszą być zabezpieczone. – Na przykład, jakie zabiegi realizowane mają być w szpitalach najniższej kategorii, a które powinny być kierowane wyżej, do specjalistycznych – zwraca uwagę ekspertka.

Wstrzemięźliwe w ocenie pomysłu resortu zdrowia są za to placówki medyczne. Powód? Projekt jest dla nich zbyt ogólny, a to od szczegółów zależy ich przyszłość. Przy czym szpitale kliniczne doceniają, że w nowym systemie wydzielono je do osobnej kategorii, co powinno przełożyć się na ich finanse. Podoba się m.in. to, że nie będą musiały co roku walczyć o kontrakt. – Z pewnością trwałość finansowania, przy uwzględnieniu inflacji, umożliwi zarządzanie długofalowe – twierdzi Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane